امروز : جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۸:۵۱ PM
نتیجه جستجوی کلیدواژه:اندیشه
رژي بلاشر+عبارت
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
برگردان عبارت از گفت‌وگو با رژی بلاشر، قرآن‌پژوه شاخص فرانسوی؛
آرمش ابدی یک ذهن تاویلی
رژی بلاشر یکی از برجسته‌ترین قرآن پژوهان و خاورشناسان غربی است. وی در آغاز قرن بیستم به‌دنیا آمد و در هفتم اوت ۱۹۷۳ پس از سال‌ها پژوهش از جهان رفت. از مهم‌ترین آثار وی می‌توان به «در آستانه‌ی قرآن»، «مساله‌ی محمد(ص)»، «مقالات مختلف در در دائره المعارف اسلام»، «آموزش زبان عربی» و «تاریخ ادبیات عرب تا قرن ۱۵» اشاره کرد.
سخنرانی محود مختاریان در ساری + عبارت
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸
نخستین نشست تخصصی اندیشکده عبارت برگزار شد؛
«رسانه، انسان ایرانی و جهان معاصر» با سخنرانی استاد محمودمختاریان
عبارت ‌- گروه فرهنگ و رسانه: نخستین نشست تخصصی اندیشکده عبارت با موضوع ؛«رسانه، انسان ایرانی و جهان معاصر» با سخنرانی استاد محمودمختاریان؛ روزنامه نگار برجسته ایرانی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران در شهر کتاب ساری برگزار شد. در این نشست که به بهانه برگزاری نمایشگاه مطبوعات و رسانه های مجازی مازندران برگزار گردید این استاد برجسته روزنامه نگاری که سابقه کار در روزنامه های کیهان، اطلاعات،ایران، الاخبار مصر، یومیوری ژاپن، واشنگتن پست آمریکا و... را در کارنامه دارد در سخنرانی خود پیرامون نقش رسانه ها و شیوه های ماندگاری رسانه های محلی در جهان پرهیاهوی معاصر سخن گفت. این نشست با حضور علاقمندان به اندیشه و روزنامه نگاری و با حمایت شهر کتاب ساری برگزار شد و خوشبختانه توجه مخاطبان را جلب نمود. اندیشکده عبارت وابسته به گروه فرهنگی و رسانه ای عبارت در هر فصل مجموعه درسگفتارها و نشست های تخصصی را با موضوعات مختلف ترتیب خواهد داد تا به سهم خود به رشد اندیشه ورزی و گفتگو در فضای فرهنگی مازندران کمک کند. متن سخنرانی استاد محمودیان به زودی در عبارت منتشر خواهد شد.
هیدگر و هولدرلین - عبارت
دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
نگاهی به رابطه‌ی مارتین هیدگر و شعر فردریش هولدرلین
جنون و تفکر
هیدگر بر این باور بود که شعر در دهانه و مدخل ایستاده و بنابراین نخستین گوش برای شنیدن است و پس از آن هرچه شنیده می‌شود از دروازه‌ی این تاویلِ بنیادین گذشته است. برای هیدگر شعر هولدرلین همانند فواره‌ای‌ست که از خود در خود می‌ریزد و با این عملکرد منحصر به فرد نشان می‌دهد که زبان چگونه نمایشی لذت بخش را برمی‌سازد...