امروز : چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۱۶ PM
نتیجه جستجوی کلیدواژه:خشکسالی
تالاب+عبارت
چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹
به بهانه روز جهانی تالاب ها؛
تالاب های دست ساز مازندران؛ یادگار ۳ هزار ساله ای که رو به نابودی است
همه از احوال ناخوش تالاب های طبیعی ایران مطلع هستیم و اوضاع نه چندان مناسب تالاب های مازندران نیز دیگر ورد زبان ها شده و حتی خطر تشکیل کانون ریزگردها بر اثر تخریب این تالاب ها هرروز بیشتر به گوش می رسد.
خشکسالی+عبارت
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹
پیش‌بینی خشکسالی شدید در کشور / کم‌بارشی در ایران نگران کننده است
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه کم بارشی در ایران نگران کننده است، گفت: تاکنون تنها ۳۰ درصد از بارندگی سالانه برای تامین آب کشور اتفاق افتاده است.
رازجویان + عبارت
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹
کاهش عجیب میزان بارندگی در استان / مازندران دوباره در آستانه خشکسالی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران بااشاره به کاهش هشت درصدی میزان بارندگی در استان گفت: خشکسالی استان را تهدید می کند.
باران+عبارت
شنبه ۱۰ آیان ۱۳۹۹
گرمای ادامه دار هوای پائیزی در مازندران و نگرانی برای کاهش بیشتر بارندگی ها؛
تابستان هنوز بساطش را جمع نکرده
منابع آبی مازندران به دلیل بهره برداری بیش از اندازه تغییرات آب و هوایی و خشکسالی‌های چند سال اخیر در وضعیت مناسبی قرار ندارد و اگرچه در یکی دو سال گذشته با بارش های رخ داده کمی جان گرفته اند اما سال‌ها نامهربانی تاب و توان را از آن ها گرفته و برای از بین رفتن کامل فقط نیاز به کمی بی توجهی بیشتر دارند.
خشکسالی+عبارت
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
میانگین بارندگی در سال زراعی مازندران نسبت به سال قبل ۸.۳ درصد کاهش داشت؛
خطری که قطب کشاورزی ایران را بیشتر از همیشه تهدید می کند
کاهش بارندگی ، تغییر الگوی بارش ، کم شدن دبی آب رودخانه پایین رفتن آب‌های سفره‌های زیرزمینی، پیشروی آب شور به آب شیرین درسواحل، گرم شدن کره زمین، آلودگی جو و مصارف بی رویه آب از نشانه‌ای پیشروی خشکسالی و تغییر تدریجی اقلیم در مازندران است.
خشکسالی+عبارت
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹
بهره برداری نامناسب از آب های زیرزمینی مازندران آینده استان را تهدید می کند؛
چاه کن همـیشه ته چاه است!
به گفته کارشناسان بر اساس خواص طبیعی این منابع و به دلیل نزدیکی دشتهای مازندران به ساحل، به ازای برداشت هر مترمکعب آب شیرین زیرزمینی بیش از ۴۰ مترمکعب آب شور دریا جایگزین می شود و با این روند و نیز استفاده از آبهای آلوده زیرزمینی در مزارع، شاهد شور شدن زمین ها و در آینده نیز شاهد غیرقابل کشت شدن مزارع و باغ ها خواهیم بود.
خشکسالی+عبارت
یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
آخرین وضعیت خشکسالی در ایران/ پیش بینی تابستانی گرم و آغاز دیرهنگام بارش‌های پاییزه در ایران
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت خشکسالی در ایران بر اساس مدل‌های خشکسالی گفت: تابستان امسال دمای هوا در کشور حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود.
بارورسازی ابرها+عبارت
سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸
بارور سازی ابرها را باور کنیم ؟! / زمان بارورسازی ابرها نیز اعلام شد
روز گذشته فرید گلکار، رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها از آغاز عملیات باروری ابرها تا دو هفته دیگر خبر داد.
باران رعد و برق  + عبارت
چهارشنبه ۸ آیان ۱۳۹۸
تغییرات اقلیمی؛ آیا برای بحران‌های ناشی از بارندگی‌ها آماده‌ایم؟
بارندگی‌های فروردین ۹۸بعد از خشکیدگی شدید در ۱۵ سال‌ گذشته و عملا بعد ازحدود ۱۰ ماه بی باران در سال ۹۷ رخ داد و موجب سیل‌های ویرانگری در شمال و جنوب کشور شد.
سد + عبارت
چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸
پایان رویایی سال آبی مازندران با رشد ۶۵ درصدی بارندگی
مازندران در حالی سال آبی ۹۸-۹۷ را به پایان رساند که بر اساس گزارش مرکز ملی پایش خشکسالی سازمان هواشناسی کشور، از لحاظ بررسی پهنه‌بندی بارش‌ها رشد ۶۵ درصدی را نسبت به سال آبی گذشته (۹۷-۹۶) و ۳۱ درصدی را نسبت به دوره آماری پشت سر گذاشته است.
خشکسالی
چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷
گشایش قفل خشکسالی با کلید آب‌های ژرف
رسانه‌ها، مردم و مسئولان همه از بی‌آبی می‌گفتند تا روزی که خبر رسید منبع لایزال آب‌های ژرف تا ۱۷۳ سال آب ایران را تامین خواهد کرد. آیا کلید حفر چاه‌های ژرف در قفل خشکسالی کشور خواهد چرخید؟
دز
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
سیل "دز" را می‌برد و روستا‌ها آب ندارند !
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به بارندگی‌های اخیر گفت: با توجه به توپوگرافی منطقه، متفاوت بودن نوع خاک و خشکسالی‌های پی در پی خوزستان، در این میان ترسالی اتفاق افتاده که زمینه ساز وقوع سیلاب است.
برنج+عبارت
شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷
صادرات برنج اصیل ایرانی به آمریکا و کانادا/ خرده مالکی و تقطیع اراضی بلای جان توسعه کشاورزی
با وجود خشکسالی‌های پی‌در‌پی میزان تولید برنج در کشور کاهش یافته و این محصول تنها در دو استان شمالی حق کشت دارد این در حالی است که نیاز سالانه کشور به برنج ۳ میلیون تن است و این دو استان نمی‌توانند تمام نیاز کشور را برآورده کنند.
آب
پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷
پنج سال تا بروز فاجعه عمومی آب در کشور فاصله داریم
سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران گفت: فقط پنج سال تا بروز فاجعه عمومی آب در کشور فاصله داریم که ناشی از ۵۰ سال سوء تدبیر در این زمینه است.
 منابع آب
سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷
وضعیت وخیم آب برای ۳۰۰ شهر
شاهین پاکروح با بیان این که پروژه‌های متعددی در طول یک سال اخیر به بهره‌برداری رسید که باعث شد وضعیت این شهرها بدتر نشود، اظهار کرد: در برخی از شهرها شرایط همچنان مانند سابق است.