امروز : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۰۹ AM
نتیجه جستجوی کلیدواژه:���������� ������������
فتوتیتر+عبارت
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
تمرکزی بر اساسی‌ترین مشکل ایران که هرگز به چشم نمی‌آید؛
غفلت از پرتگاه
ثروت ممکن است جغرافیای یک سرزمین را قوام بخشد اما روح مردمانش را نه. به همین خاطر است که هلندی‌ها مردمان موفق‌تری از اماراتی هستند و هیچ ترسی از تمام شدن ذخایر نفتی خود ندارند. آلمانی‌ها تنها سه دهه بعد از جنگ و ژاپنی‌ها کمتر از سه دهه بعد از ویرانی اتمی بر پای خود چنان ایستادند که گویا هرگز شانه‌هایشان خاک را لمس نکرده.
فلسفه فیثاغورث
دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶
نگاهی به زمینه و زمانه فیثاغوریان؛
در جستجوی امر وحدانی با شمارش
فلسفه داروی شفابخش تمدن هاست چون عقل را به کار می اندازد. یونیانیان با همین اکسیر دشوارنوش توانستند بر عالم غرب چیره گی یابند و قدرت بالای آلمان ها در اروپا هم ریشه در فرهنگ فلسفی شان دارد.فشار حکومت های دیکتاتور برای محدود کردن فلسفه خود نشانه روشنی بر حقاینت این مسئله است که فلسفه به کار توسعه و روشنی می آید. اگرچه شاید در نگاه اول به نظر برسد کسی در مازندران دوستدار فلسفه نیست و حوصله نمی کند در یک رسانه مجازی تاریخ فلسفه را ورق بزند، اما گروه تحریریه «عبارت» این ضرورت را حس کرد و از این پس هر هفته یکبار در مجموعه مطالبی تحت عنوان «درسگفتارهای فلسفی عبارت» تاریخ فلسفه را با زبانی نه چندان دشوار مرور خواهیم کرد. از همه اساتید، علاقمندان و پژوهشگران دعوت می کنیم با ارائه مطالب خود به غنای این درسگفتارها بیافزایند. باشد که اینکار حداقل تاثیری هرچند کوچک بر رشد فرهنگی در مازندران بگذارد و علاقمندانی را مجذوب کند.
مقبره شیخ طوسی
دوشنبه ۳ آیان ۱۳۹۵
نگاهی به زمینه و زمانه «شیخ طوسی»؛ موسس مهمترین حوزه علمیه جهان تشیّع
کانتِ نجف/ از شاگردی «شیخ مفید» تا استادی «ابن شهرآشوب ساروی»
عبارت:حوزه، نجف که به دست شیخ طوسی بنیان نهاده شد حوزه‏ اى كامل بود، زيرا توانسته بود استدلال و عقل را هم پاى نَقل و حديث، ارج بخشد و شیخ را بدل به امانوئل کانت جهان اسلام در نجف کند که خردگرایی را به نقل (که پیشتر سنی هابر آن پای می فشردند) اضافه کند و مدرسه ای نخبه پرور تاسیس نماید که تا به امروز بزرگترین حوزه علمیه جهان تشییع است