امروز : دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت : ۱۱:۰۶ AM
آرشیو پرونده ویِژه
سرقت در مازندران+ سایت عبارت
۱۴۰۱/۶/۱۶ - ۲۰:۳۰
گزارش تحقیقی عبارت از افزایش سرقت در ساری؛
دزدهایی که به هیچ‌چیز رحم نمی‌کنند/ چرا سرقت‌‌اولی‌ها افزایش داشته‌اند؟/سارقان فرز بیشتر چه چیزهایی را می‌دزدند؟
آمارهای غیررسمی اما تایید شده حاکی از افزایش سرقت تجهیزات شرکت‌های خدماتی نظیر برق، آب و مخابرات است. از درب‌های فلزی فاضلاب تا سیم‌های مسی از دست سارقان آرامش ندارند.
پرونده ویژه عبارت به بهانه طرح جنجالی پتروشیمی میانکاله
۱۴۰۱/۱/۲۲ - ۰۸:۳۹
پرونده ویژه عبارت به بهانه طرح جنجالی پتروشیمی میانکاله
خواب آشفته ای که تعبیر نشد
نهایتا بعد از موافقت ها و مخالفت های فراوان سازمان حفاظت از محیط زیست و شورای عالی آن آب پاکی را روی دست مجریان طرح ریخت و مخالفت جدی خود را با اجرای پتروشمی در میانکاله اعلام کرد.
روسای مجمع تشخیص مصلحت نظام
۱۴۰۰/۱۱/۱۷ - ۱۲:۱۹
گزارش ویژه عبارت به بهانه بیست و چهارمین سالگرد تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام؛
نگاهی به ادوار و اعضای مجمع از بدو تأسیس / از ماجرای احمدی نژاد و هاشمی تا بلاتکلیفی FATF
در این گزارش نگاهی انداخته ایم به تاریخچه مجمع تشخیص مصلحت نظام. مجمعی که در دوران ریاست هاشمی رفسنجانی بر آن به ویژه بعد از وقایع پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ به سر خط اخبار رسیده بود. جدال هاشمی بعنوان رییس مجمع و احمدی نژاد به عنوان رییس قوه مجریه باعث شد که توجه عمومی به سوی این نهاد بسیار مهم جلب شود.
پوستر+گراند هتل+عبارت
۱۴۰۰/۷/۱۵ - ۱۵:۰۲
ویدیو عبارت
سلاخی تاریخ در قلب ساری / گراند هتل؛ فرصتی که بدل به تهدید شده است!
آنچه در این ویدئو کوتا می‌بینید سرنوشت تلخ یکی از ده‌ها بنای تاریخی و ثبت‌ملی شده ساری است. این گزارش بر اساس پیام های فراوان مخاطبان پس از ریزش بخشی از این بنای بی نظیر و همچنین بی توجهی فراوان مسئولان علی رغم تماس های فراوان شهروندان تهیه شده است. اگرچه تنها یک ماه از آغاز به کار دولت جدید می گذرد و مسئولان استانی هنوز تغییر نکرده اند و از همه مهمتر میراث فرهنگی مثل همیشه بلاتکلیف است، اما عبارت امیدوار است، دولت جدید حداقل به بنایی که درست روبروی عمارت استانداری مازندران روی خوش نشان دهد. بنایی که در صورت ‌آتش سوزی یا تخریب به فاجعه ای بزرگ برای یکی از شلوغ ترین خیابان های مرکز استان مازندران خواهد انجامید.
گراند هتل ساری
۱۴۰۰/۷/۱۵ - ۱۲:۱۸
گزارش میدانی عبارت از یک ویرانی تاریخی؛
راه اندازی پویش گراند هتل ساری را نجات دهید + گفتگو با اهالی منطقه
آقای حمزه ای از قدیم جنب دروازه غربی گراند هتل قهوه خانه داشت اما از بیم ریزش بنا چند سال است مغازه اش را تعطیل کرده و به جای دیگری رفته است او نیز آتش سوزی و ریزش را بزرگترین تهدید برای بنا می داند و می گویدعمر این بنا به عمر چنار های خیابان انقلاب است و این چنارها شاهدند که چه بر سر گراند هتل رفته است . من هنوز هم صدای بهم خوردن استکان ها را در قهوه خانه می شنوم هنوز هم به یاد می آوردم که در اواخر دهه سی شبها در حیاط گراند هتل پرده نمایش برپا میشد و مردم تابستانها به تماشای فیلم در آن می‌نشستند حالا همه چیز نابود شده درست مثل خانه های تاریخی محله آب انبار نو درست مثل بی‌تفاوتی به ساختمانهای راه آهن ساری . من از مسئولان گله ای ندارم از مردم شهرم گلایه مندم که نسبت به خاطراتشان بی تفاوت شده اند.
عجیب ترین فسادهای مازندران + سایت عبارت
۱۴۰۰/۱/۶ - ۱۷:۵۰
مهمترین و جنجالی ترین پرونده فساد اقتصادی مازندرانی ها در دهه ۹۰
کثافت کاری با پول های کثیف
از مورد عجیب طبری تا انفجار فساد در شهرداری ها به بهانه پایان سال پرهیاهوی ۹۹ و اتمام دهه ۹۰، مروری داریم بر بعضی از مهمترین فساد‌های اقتصادی و مالی که در یک دهه اخیر از مدیران و مسئولان دولتی مازندران کشف و منجر به دستگیری یا زندانی شدن آنها شده است . گفتنی است استناد عبارت به اخبار رسمی منتشر شده می‌باشد و نتیجه برخی از پرونده‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود مشخص و برخی همچنان نامشخص است.
ثبت ملی آثار تاریخی و فرهنگی مازندران+ سایت عبارت
۱۴۰۰/۱/۴ - ۱۵:۴۵
رکورد ثبت ملی آثار تاریخی و فرهنگی مازندران در دهه اخیر شکسته شد؛
از خانه دادار لیتکوهی و کاخ ملکه مادر تا مهارت پخت کَیی‌پلا و ساخت دِسرکوتن!
استان مازندران دارای بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ اثر شناسایی شده میراثی است که ۲ اثر یعنی باغ عباس آباد و همچنین جنگل های هیرکانی به عنوان آثار جهانی در سازمان یونسکو ثبت شده است.
حوادث سال ۹۹ در مازندران+ سایت عبارت
۱۴۰۰/۱/۳ - ۱۲:۳۱
مروری بر مهمترین و عجیب ترین حوادث مازندران در سال ۹۹+ تصاویر
از قتل وحشیانه خانوادگی در بابلسر تا دورهمی مرگبار در ساحل شماره ١٠ محمودآباد / خاطره تلخ زنده سوختن پسر نوجوان و پدرش در تنکابن/جابجایی دردسرساز دو جسد در آرامگاه نوشهر
مطالعه این گزارش به افراد زیر ۱۶ سال توصیه نمی شود. به دلیل دلخراش بودن برخی تصاویر از انتشار آنها در این گزارش ویژه خودداری شده است. به امید اینکه سال ۱۴۰۰ شاهد حوادث به مراتب کمتری باشیم.
مطبوعات+عبارت
۱۳۹۹/۱۱/۱۹ - ۱۰:۲۰
به مناسبت صدودوازدهمین سال تصویب اولین قانون مطبوعات در ایران / ۵
از رئیس ایتالیایی شهربانی تهران تا شیخ علی اکبرناطق نوری
جالب است بدانید که نخستین آیین‌نامه ناظر بر مطبوعات ایران به دست یک مستشار ایتالیایی به نام «کنت دمونت فرتِ» ـ که در آن زمان، ریاست اداره پلیس تهران بود نوشته شد.
میدان ساعت+عبارت
۱۳۹۹/۱۱/۱۹ - ۰۹:۵۶
به مناسبت صدودوازدهمین سال تصویب اولین قانون مطبوعات در ایران / ۱ ؛
نگاهی کوتاه به تاریخ مطبوعات مازندران / چاپ نخستین روزنامه مازندران حدود ۱۰۰ سال پیش در ساری
نخستین روزنامه در مازندران ۱۰۰ سال پیش یعنی در سال ۱۲۹۶به مدیر مسئولی ادیب اسماعیلی طاهری با عنوان «سماوات» در شهرساری منتشر شده است.ساری در آن دوران نه تنها پررونق ترین و پرجمعیت ترین شهر مازندران که در شمال کشور فرهنگی ترین شهر به شمار می آمد