امروز : جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت : ۷:۵۱ PM
آخرین اخبار:
از اعتراض به دستگیری خبرنگار پرس تی وی در آمریکا تا ورود امام جمعه بابل به منطقه پروپاگاندای نماینده آمل مجید جلالی سرمربی نساجی مازندران شد/ مجیدکامپیوتر جای نکو را گرفت نمونه آشکار یک مدیر اشتباهی/ ضرورت واکنش استانداری و وزارتخانه/پایان این فیلم خوش نیست کنفرانس مطبوعاتی مهندس سید حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران همایش نیم قرن مجاهدت بمناسبت دومین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در ساری هاشمی اگر پزشک قلب هم می‌شد، بهترین بود/در خیابان های تهران زشت ترین فحش ها را به ناموس هاشمی دادند اما خم به ابرو نیاورد/ هاشمی با گریه جلوی نامه شش فروردين امام علیه آیت‌الله منتظری را گرفت اصلا همه رای آقای روحانی مال آقای واعظی/ افکار عمومی درباره فوت آیت‌الله هاشمی اقناع نشده / این خوب نیست که در این ۴۰ سال فقط دو رئیس جمهور رستگار شده‌اند /برخی ایستاده‌اند برای شکست اصلاح طلبان مملکت را زمین بزنند چهارمین جلسه پرسش و پاسخ با موضوع «شهروندمداری» یک روز خاص با دادستان مرکز استان مازندران بانک هویت ژنتیک ایران به چه درد می‌خورد؟
تعداد خبرها: 494
تاريخ انتشار: ۱۳۹۵/۳/۱۸|۱۲:۳۳
حجم:
زمان:

ربنای شجریان گروگانِ تسویه‌حساب‌های جناحی/ صوت ربنا

عبارت: چند سالی‌ست که حذف صدای محمدرضا شجریان از صداوسیما محل انتقاد بسیاری از مردم قرار گرفته و معمولا این انتقادات در ماه مبارک رمضان شدت می‌گیرد چراکه «ربنا»‌ی محمدرضا شجریان پیوندی عمیق با تار و پود این ماه مبارک و زمان افطار ایرانیان دارد. در بالا می توانید ربنای جاودانه همایون آواز ایران را بشنوید.

محمدرضا شجریان در مصاحبه‌‌اش با حمیدرضا نوربخش گفته است: «ربنا» را در سال 58 برای مردمی خواندم که با اخلاص روزه می‌گیرند و نزدیک افطار حال و هوای خاصی دارند و در واقع، یک مناجات برای آنها است.

او با بیان اینکه به صداوسیما اعلام کرده اجازه‌ی پخش هیچیک از آثارش را ندارند؛ صراحتا اعلام کرد: گفته‌اند که شجریان خودش نخواسته ربنا پخش شود که این را کاملاً تکذیب می‌کنم. ربنا متعلق به من هم نیست. متعلق به مردم است. جزء زندگی و عواطف مردم است و هیچ‌کس حق ندارد آن را از مردم بگیرد. من که صاحب این اثر هستم و در واقع آن را خلق کرده‌ام هم می‌گویم متعلق به مردم است.

اما امروز که اولین روز ماه مبارک رمضان است بسیاری از مردم منتظرند تا پیش از افطارشان صدای محمدرضا شجریان را از صداوسیما بشنوند که البته این احتمال طی روزهای اخیر قوت گرفته اما از سوی دیگر تندروها با فشارهای رسانه‌ای و روش‌های دیگری سعی در جلوگیری از پخش صدای این خواننده تاریخ‌ساز موسیقی ایران دارند.

باید منتظر ماند و دید آیا تسویه‌حساب‌های جناحی امسال هم به حذف ربنای شجریان منجر می‌شود یا خیر البته واضح است که در طی سال‌های اخیر حذف ربنای شجریان نه تنها باعث کاهش محبوبیت آوای او نشده بلکه با افزایش مخاطبانش؛ جوانان نیز بیش از گذشته پیگیر این اثر هستند. این روزها این اثر مشهور در شبکه‌های مجازی میان کاربران دست به دست می‌شود و انتقادات علیه صداوسیما شدت یافته است.

ربّنای شجریان، یکی از آثار محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا آغاز می‌شوند. این اثر در تیرماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده و برای مدت ۳۰ سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌است. در سال ۱۳۸۷، زمزمه‌هایی در مورد ثبت این اثر در فهرست آثار ملی ایران به گوش می‌رسید که تاکنون به نتیجه نرسیده‌است.

شجریان ربنا را در دستگاه سه‌گاه خوانده و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی ازجمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه برمی‌گردد.

ربنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام به یاد پدر ضبط کرده، منتشر شده‌است. در این اثر به خوبی می‌توان تأثیرات شیخ نصرالدین طوبار و شیخ طه الفشنی را مشاهده کرد. این اجرا تقریباً فاقد تحریر است و بجز چند نت، تماماً بوسیلهٔ غلت و ویبراسیون اجرا شده‌است. ربنای شجریان از ابتدا، روی نتهای سی بمل و سپس دو اوج می‌گیرد (روی خط حامل کلید سل) و در حوالی این نت‌ها گردش دارد و تا نت می بمل به بالاترین نت خود می‌رسد. 

به گزارش ایلنا راغب مصطفی غلوش، قاری نامدار مصری، در سفری به ایران ربنای شجریان را می‌شنود و از این کار یک نسخه می‌خواهد تا امتحان کند که آیا می‌تواند آن را بخواند یا نه.

شجریان خود در این باره می‌گوید: بعد از دو سال دوستم او را مجدداً می‌بیند و این قاری به او می‌گوید کار من نیست، چراکه خواندن اوجی که در خواندن ربنا هست کار هر خواننده‌ای نیست.

 

دانلود

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

حسین حمیدیا
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰
بسیار زیبا بود. خداوند خود ایشون و صداشونو برای ما حفظ کنه...
حسین حمیدیا
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۱
به نظرم زیبا تر از صدای ایشون برای ربنا نیست...