امروز : دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۵:۱۲ PM
کد خبر: 52375
تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۳/۲۵|۱۲:۳۱
عکاس: عکس: محمدرضا نجاتی
معركه فراموش شده ترين و كم منبع ترين شكل نمايش سنتی در ایران است؛

گزارش تصویری عبارت از معرکه گیری در ساحل دریای خزر

معرکه‌گیری از گذشته تاکنون همواره جزء یکی از جذاب‌ترین نمایش‌های خیابانی بوده که طرفداران زیادی را نیز به خود جذب کرده است. امروزه نیز با وجود اینکه مدرنیته به زندگی مردم راه یافته و سرگرمی‌های بسیار متنوعی در دسترس افراد قرار گرفته است اما همچنان شاهد برپایی کم و بیش این مراسم خیابانی در گوشه و کنار شهرستان‌های مازندران هستیم.

عبارت: معرکه گیری نمایشی قدیمی است که به غیر از زنجیر پاره کردن و نمایش زور بازو، غالبا شامل ماربازی نیز می شود. در این گونه از نمایش «معرکه‌گیر» با انجام اعمالی جالب، بینندگان را که دور تا دور محل اجراء جمع می‌شوند، سرگرم می‌سازد.

معرکه‌گیری از دیرباز وجود داشته، گاه هدف خاصی در معرکه دنبال می‌شده و گاه مقصود فقط جمع‌آوری پول بوده است. گاه مخاطبان نیز با هدف خاص معرکه‌گیری را دنبال می‌کرده‌اند و گاه فقط از باب سرگرمی تماشاچی میدان و معرکه بوده‌اند؛ هر چه هست هنوز در گوشه و کنار شهرستان‌های استان این میدان برای معرکه‌گیران باز است و این نمایش کم و بیش رونق دارد.

تماشای معرکه، رایگان است ولی در حین نمایش یا پس از اتمام معرکه، تماشاگران داوطلبانه به معرکه گیر مبلغی به عنوان هدیه می‌دهند.

دریافت تمام تصاویر
تصاویر مرتبط

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال