امروز : پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۲:۵۶ PM
گزارش تحلیلی عبارت
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران برکنار شد+گزینه ها

اسباب کشی «نوروزی» از دریا به کویر/ رونمایی از دست هایی که مدیرکل بعدی را انتخاب می کند / بومی یا غیربومی، مسئله این است!

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران برکنار شد-سایت عبارت
    -     کد خبر: 1152
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۴/۳۰|۰۰:۴۹
نوروزی بعد از برکناری از این پست به عنوان «معاون عمرانی استانداری یزد» انتخاب شده است.این جابجایی اگر چه ضروری بود اما از ۴ جنبه قابل تحلیل ونقد است.

عبارت ـ عالین نجاتی: «نوروزی» رفت! قابل پیش بینی بود که مدیرکل راه و شهرسازی مازندران بعد از افزایش فشارهای رسانه ای و گسترش حجم انتقادها ـ از امامان جمعه گرفته تا فرمانداران ـ  لباس ریاست را از تن به درآورد تا در کمتر از یکسال مانده به پایان دولت، استان راهبردی ایران در حوزه راه و مسکن، وارد نوعی خلاء شود.

به گزارش عبارت، نوروزی بعد از برکناری از این پست به عنوان «معاون عمرانی استانداری یزد» انتخاب شده است.

 

این جابجایی اگر چه ضروری بود اما از 4 جنبه قابل تحلیل ونقد است.

 

1

به گزارش عبارت،  «نوروزی» نشان داده بود که ایده ای تازه و منطبق با شعارهای دولت یازدهم در مازندران ندارد و اگرچه این نهاد عمرانی به شدت از کمبود منابع و حجم بالای پروژه های نیمه کاره رنج می برد اما «نوروزی» نتوانست لابی های گسترده و قدرتمندی را با جلب اعتبارات بیشتر (آنهم در شرایط حساس رقابتی بین استان ها) فراهم آورد.

بنابراین برکناری او ضروری بود اما زمان این برکناری به شدت خطرناک و نادرست انتخاب شده است و این کار باید حداقل یکسال پیش و قبل از سفر رئیس جمهور به مازندران صورت می گرفت.

با رفتن نوروزی و ورود مدیرکل جدید، مازندران کل تابستان را از دست خواهد داد و اگر مدیر جدید نیز مثل «نوروزی» غیر بومی باشد حداقل به 60 روزکاری برای شناخت نسبی راه های مازندران و پیشنیه بازار مسکن( از نرخ های رویایی و تحریک کننده تا مسکن مهر) ما نیاز دارد.

 

2

این برکناری  یک سوال بزرگ را پیش روی قرار می دهد و آنهم وقتی است که متوجه می شویم «نوروزی» از مدیرکلی به معاونت عمرانی ارتقاء درجه و مقام یافته است، حال آنکه او نتوانست در پست و جایگاه قبلی خود موفق باشد.

حتما این جمله مشهور را در میان افواه شنیده اید که" در ایران هرکس بد کار می کند ارتقاء می یابد و هرکه فعال و ایده پرداز است سرکوب می شود"

البته نه همه حقیقت، اما بخشی از آن در این جمله نهفته است و اتفاقاتی نظیر انتصاب آقای نوروزی به عنوان معاون عمرانی استان یزد مصداق همین حقیقت است.

 

3

از زاویه دیگر تحلیل عزل و نصب های دولت یازدهم در مازندران نشان می دهد که این دولت اگرچه برخلاف دولت گذشته سعی بر نوعی ثبات مدیریتی دارد، اما متاسفانه راهبردی اصلی و حساب شده و گفتمانی اصیل به عنوان نقشه راه برای انتخاب و انتصاب نیروی انسانی به عنوان اصلی ترین بازوی اجرایی و نظری دولت در استان وجود ندارد.

بیائید وضعیت فعلی را بررسی کنیم: کمتر از یکسال از عمر دولت مانده است. مازندران به گواه آمارها پرترددترین راه های کشور را داراست و ارزش زمین یکی از مهمترین مسائل استراتژیک در توسعه استان است. ما رکورددار پروژه های نیمه کاره در حوزه راه و مسکن هستیم و حجم بدهی مان به پیمانکاران قابل توجه است. بررسی میزان سرمایه گذاری در راه های استان بدون در نظر گرفتن فاینانس نشان می دهد که وضعیت نسبت به یک دهه قبل بدتر شده است. با این وضع مدیرکل راه و شهرسازی هم برکنار شده است و عدم معرفی جانشین او نشان می دهد این برکناری نه حساب شده که شتاب زده و سلبی بوده است.

به گزارش عبارت، جدایی حیدرنوروزی ادامه سریال برکناری ها و جابجایی های مبهم و بدون پشتوانه در مازندران است که ترمز قطار توسعه را بارها کشده و همواره ترس مسافران را به همراه داشته است.

 

4

نوروزی پیش از این مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز، معاونت راهداری اداره کل راه و شهرسازی فارس و معاونت عمرانی استانداری یزد در دوران احمدي نژاد بوده است و حالا مجددا به جایی برمی گردد که در دولتی کاملا متضاد با این دولت در آن مستقر بوده است.

چطور می شود انتخاب حسن روحانی و محمود آحمدی نژاد آنهم در جایگاهی مهم مثل معاونت استانداری، آنهم در استانی پرجمعیت و مذهبی که پایگاه و زادگاه سنتی اصلاح طلبان به شمار می اید، یکی باشد؟

آیا این انتصاب به این معنا نیست که هنوز هم لابی های مشترکی در بدنه دولت وجود دارد که به دوراهی ولنجک و پاستور می رسد؟

 

موخره

از همه این حرف ها که بگذرین سوال اصلی این است که نفر بعدی کیست و در دل این سوال،  سوال اصلی تری هست که می پرسد مدیرکل بعدی، مازندرانی است یا نه؟

به گزارش عبارت، گمانه زنی ها بلافاصله بعد از انتشار خبر برکناری نوروزی آغاز شد و مثل همیشه سرش به سه شخصیت مازندرانی مستقر در دولت مرکزی رسید.

محسن نریمان؛معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید

داوود کشاورزیان؛ رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشورد

عبدالهاشم حسن‌نيا؛ معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور

 

* سابقه "نریمان" در انتخاب و سفارش مدیران مازندرانی همیشه درخشان بوده است و او علی الخصوص برای همشهریانش همواره سنگ تمام گذاشته است، شنیده ها حاکی است که نریمان از طرفداران گزینه مازندرانی است.

*"کشاورزیان" نیز مانند "نریمان" اصلاح طلب است اما در انتصاب ها عموما مصالح جناحی را در نظر میگیرد تا مصالح استانی و البته هنوز معلوم نیست مهره اصلی او برای جایگزینی  «نوروزی» چه کسی است.

*"حسن نیا" اما سابقه چندان درخشانی در حمایت از مدیران مازندرانی ندارد و هنوز شایعه دخالت او در برکناری «فریبرز واحدی» مدیرکل مازندرانی راه و شهرسازی استان تهران در برخی محافل سیاسی مطرح می شود.

 

بومی یا غیربومی؟

در همان روزهای نخستین انتخاب نوروزی نیز بحث انتخاب یک مدیر غیربومی بسیار داغ بود و منتقدان این انتخاب مدعی بودند که نه از روی عرق و تعصب استانی بلکه بر اساس ظرفیت های بالای مدیران مازندران در حوزه راه است که خواستار انتخاب مدیری بومی به جای نوروزی( اهل فارس) هستند.

این ادعا البته با انتخاب سه مدیر مازندرانی در پست های حساس ملی در دولت تدبیروامید اثبات شد اما به دلیل همان زخم کهنه یعنی؛ نبود همدلی و تعارض و تضاد سیاسی در مازندران باعث شد که «نوروزی» با انتقاد به مازندران بیاید و با انتقاد اینجا را ترک کند.

مجمع نمایندگان مازندران نیز این روزها رفت و آمدشان به ساختمان کاپوزیتی میدان آرژانتین بیشتر شده  است  وهرکدام سعی دارند همشهری خودشان را به لیست  نهایی "عباس آخوندی" برسانند. در میان فشار بر "علی اصغر یوسف نژاد و محمد دامادی" نمایندگان ساری در مجلس بیش از دیگران است. "دامادی" به واسطه سابقه، تحصیلات و نزدیکی اش با نوبخت و "یوسف نژاد" به خاطر جایگاه و وزنش در مجلس مورد خطاب قرار گرفتند تا بعد از سال ها یک مدیر ساروی را به خیابان جام جم بفرستند.

به گزارش عبارت،  از نجفی، عشوری، نقیبی، بازیار، کاملی و چندین مدیرغیر بومی به عنوان جانشینان احتمالی «نوروزی» نام برده می شود.

 

استفاده از این مطلب با ذکر نام عبارت بلامانع است

 

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۲
عالي
پربازدیدترین

بازگشت عبوری به فرمول یک/ چگونه می توان یک موج را متوقف کرد؟

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

آرشیو