امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۷:۱۱ AM
اختصاصی عبارت
گفتگو با حسین افضلی؛ مدیرعامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان بعد از ۴ سال سکوت:

رکورد احداث ایستگاه ۴۰۰ به ۲۳۰ را شکستیم/ شانسی مانده ام/ شبکه های انتقال و فوق توزیع هرگز خصوصی نمی شوند

حسین افضلی مدیرعامل برق منطقه ای مازندران و گلستان
    -     کد خبر: 13011
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۷/۱۰|۰۹:۲۸
همکارانم از نظر ایده پردازی در کشور بی نظیر هستند. بعنوان نمونه در نظام پیشنهادات سرآمد کشور هستند و بقیه سازمان های کشور از این شرکت به عنوان الگو استفاده می کنند و شرکت برق منطقه ای مازندران در این حوزه ارزیاب تربیت می کند.

عبارت ـ عالین نجاتی: 49 ساله و متولد ساری. یکی از رکوردداران مدیریت در استان مازندران، استانی که عمر متوسط مدیرانش به زحمت به چهارسال می رسد.دریافت لیسانس زیر موشک باران در دانشگاه فنی تبریز و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه علم و صنعت.

«حسین افضلی» 6 سال است که به عنوان مدیرعامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان منصوب شده و در این مدت به ندرت گفتگویی از او منتشر شده است. شاید همین دوری از حواشی بوده که علی رغم تغییر مدیران در دولت جدید، وی را از گردباد عزل و نصب ها مصون داشته است.

او اما با آغوش باز پذیرفت که با ما گفتگو کند و این دیدار در یک صبح تابستانی در دفترش که پنجره ای رو به آفتاب دارد صورت گرفت.

گاهی آنقدر آرام حرف می زد که باید به ناچار کمی خم می شدم تا کلمات را درست بشنوم. سابقه مدیریتی اش را می توانید در انتهای همین گفتگو بخوانید. فعلا سراغ اصل ماجرا برویم بهتر است.

برای مشاهده آمارها و دستاوردهای شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان اینجا را کلیلک کنید.

 

آقای افضلی در ابتدا بد نیست که به اختصار بگوئید شرکت برق منطقه ای اساسا چه می کند. چون مردم بعشا نمی دانند اینهمه اداره برق برای چیست و اصلا فرقشان با هم چیست. مثلا من یادم هست یکی از آشنایان سال ها پیش گلایه می کرد، رفته قبض برقش را پرداخت کند اما راهش نداده اند. بنده خدا آمده بود ساختمان شما.

وظیفه توانیر به طور کلی تولید، انتقال و توزیع است که مسئولیت انتقالش با ماست. در حال حاضر مديريت شبكه انتقال و فوق توزيع در استان‌هاي مازندران و گلستان بر عهده شركت برق منطقه‌اي مازندران است.هرچند ما مشترکین هم داریم که برق 63کیلووات مصرف می کنند مثل صنایع چوب و کاغذ مازندران، سیمان نکا، نئوپان عباس آباد، سیمان پیوند گلستان و... که تعدادشان 13 شرکت است.

 

چرا گلستانی ها از مازندران جدا نمی شوند. مدیریت این پهنه وسیع سخت نیست؟

طبق مصوبه مجلس دولت حق ایجاد شرکت جدید را ندارد. البته مازندران استثنا نیست ما شرکت های برق منطقه ای داریم که سه استان را مدیریت می کنند.

 

می خواهم در این بخش از پروژه های شما در دولت تدبیر و امید بپرسم که می دانم پر از عدد و رقم است و می دانید که مردم خیلی حوصله خواندنم ارقام را ندارند، بنابراین آنها را در جدولی در دل همین گفتگو قرار می دهیم. همچنین  دستاوردها و پروژه های برق منطقه مازندران و گلستان در هفته دولت نیز در قالب تصاویری در همین گفتگو  به اطلاع مخاطبان می رسد. بنابریان اجازه بدهید جزئیات جالب این طرح ها را مطرح کنیم.

بله. شاید برای شما جالب باشد که بدانید برق منطقه ای مازندران، کنترل شبکه های انتقال سه استان شمالی را در اختیار دارد. اینکه پرسیدید آیا مدیریت این جغرافیای وسیع سخت نیست؟ باید بگویم واقعا سخت است اما همکاران بسیاری زبده و ماهر ما باعث شده اند که کارها به نحو احسن و با کمترین دردسری اجرا شود.

همچنین جالب است بدانید که ایستگاه 400 به 230 کیلو ولتی که در تاریخ 11/4/95  در جاده ساری به قائمشهر به بهره برداری رسید ، سومین نمونه از این نوع در استان است و بیش از 85 میلیارد تومان برای این خط و پست هزینه شده است. با بهره برداری از این ایستگاه ظرفیت 630 مگاولت/آمپر وارد مدار شد و از خاموشی های فراوانی جلوگیری نمود. رکورد قبلی کشور در احداث چنین ایستگاهی بیش از 2 سال بود که با همت همکاران ما همراه با پیمانکاران و مشاورین این ایستگاه 9 ماهه بهره برداری شد. این پروژه خیلی مهمی بود.

 

شما از پیمانکاران اسم بردید. چند درصد از پروژه های استان توسط آنها اجرا می شود؟

در استان تقریبا تمام پروژه ها توسط بخش خصوصی طراحی و اجرا می شود. از سال  1387  احداث نیروگاه های خصوصی هم کلید خورد و در مازندران سال 92 آغاز این کار بود. تمایل بخش خصوصی به احداث نیروگاه بالاست چون هم فروش تصمینی( به دولت) دارند و نرخ بازده  داخلی سرمایه گذاری آن بیش از 38 درصد است. یعنی 2 سال و نیم بعد اصل سرمایه باز می گردد. اما شبکه های انتقال و فوق توزیع همواره دولتی می مانند چون این مسئله ای حاکمیتی است.

 

 

اجازه بدهید به موضوع دولت یازدهم بپردازیم. اگر بخواهید قیاسی در مورد عملکرد دولت دهم و یازدهم و تاثیر آنها بر صنعت برق داشته باشید، چه خواهید گفت؟

ببینید از سال 89 بحث هدفمندی یارانه ها کلید خورد و بعد از آن نیز کشور دچار تحریم های ظالمانه ای شد که همه بخش ها از این دوعامل متاثر شدند و ما هم استثنا نیودیم. به هر حال کندی پروژه ها مشهور بود و ما به سایر منابع مثل فروش اوراق مشارکت و دریافت وام بانکی و... متوسل شدیم و بخشی از کار را پیش بریدم. در مازندران این رکود تا اوائل سال 1393 ادادمه داشت ـ البته ما تعدادی پروژه کوچک را با حداقل منابع احداث ممی کردیم ـ اما در سال 94 با تامین نسبتا مناسب مالی توانستیم پروژه هایی را برای تابستان 95 که اوج مصرف بود اجرا کنیم که می توانم به 8 پروژه با اعتباری بالغ بر 100 میلیارد تومان اشاره کنم.

 

 

شما از جمله شرکت های همواره موفق در تربیت و رسیدگی به نیروی انسانی بوده اید. شیوه شما بر چه اصولی استوار است، اساسا چه خدمات متفاوتی ارائه می کنید؟

اصل کار ما بر اینده نگری است. اولین و مهمترین دلیل موفقیت ما برننامه محور بودن است. ما تصمیمات بعضا چند دهه ای می گیریم و کاملا می داتنیم که مثلا 2 سال دیگر باد کجا باشیم.  در مورد پرسنل نیز خدمات رفاهی و کاری استاندارد و بسیار خوبی داریم. برای بهداشت پرسنل تفاهمنامه ای با دانشگاه علوم پزشکی داریم. برای دانش آموزان و فرزندان کارکنانمان برنامه های خاص داریم. در مورد پرسنل خانم برنامه ای جداگانه ای در نظر گرفته ایم وم جالب است بدانید که حتی آنها را در کلاس های آموزشی و مشاوره ای پیش از ازدواج ثبت نام می کنیم. در زمینه معنوی هم همیشه عملکرد خوبی از کارمندان دیده ایم. حضور پرسنل ما در نماز جماعت واقعا چشمگیر است و این بدون کوچکترین اجبار یا دستورالعملی است. برق منطقه ای همواره جزو دستگاه های برتر در امور فرهنگی و علمی بوده است.

همچنین همکارانم از نظر ایده پردازی در کشور بی نظیر هستند. بعنوان نمونه در نظام پیشنهادات سرآمد کشور هستند و بقیه سازمان های کشور از این شرکت به عنوان الگو استفاده می کنند و شرکت برق منطقه ای مازندران در این حوزه ارزیاب تربیت می کند.

 

نیاز سنجی آینده شما چه می گوید؟

می گوید که به 3 نیروگاه 500 مگاواتی نیاز داریم که یکی از آنها تا پایان 97 وارد مدار می شود. دو مورد دیگر هم در دست مطالعه است و کارهایش مطابق برنامه پیش می رود.

همچنین تلاش می کنیم تا قبل از سال 96 حدود 130 مگاوات از ظرفیت نیروگاه تولید پراکنده را توسط بخش خصوصی وارد مدار  کنیم.

 

سوالی که باید ابتدای گفتگو می پرسیدم را گذاشتم برای پایان گفتگو. چرا در استانی که مدیران به زحمت به 4 سال می رسند، شما 6 سال است که مدیرعامل هستید و وزارتخانه نیز به شدت از شما حمایت می کند و از کارتان راضی است.

اگر راستش را بخواهید من شانسی مانده ام( می خندد). ماندگاری بنده خواسته استاندارمحترم،  مدیون زحمات همکاران، تلاش بی وقفه معاونان ومدیران و  ایجاد کیفیتی بوده است که هرگز تصادفی نیست. همچنین همواره برق را از سیاست دور نگاه داشته ام، زیرا این مسئله ای کاملا فنی است و چپ و راست نمی شناسد. نمی خواستم و نمی خواهم به حاشیه بروم چون اصل برایم کار است و حاشیه شما را از اصل دور می کند. سعی کرده ام با همکارانم دوست باشم و از بالا به آنها نگاه نکنم. از همان روز نخست با خودم عهد کردم که طوری مدیریت کنم که فضا برای خلاقیت باز باشد و از ایده های جدید حمایت کنم، زیرا توسعه ایران وابسته به همین ایده های جدید است. سعی می کنم کار مردم را هرگز عقب نیاندازم ، چون حق الناس است، بعنوان مثال کارتابل چک ها را هرجا که(حتی در جلسات داخل یا خارج از شرکت) باشم امضا می کنم. در نهایت باید بگویم که این فرمایش حضرت علی (ع) را مد نظر داشته ام که: «آنچه برای خود می پسندی برای دیگران بخواه و آنچه برای خود نمی خواهی برای دیگران نپسند»

 

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

از بی مسئولیتی مرگبار اوقاف تا بی خیالی میراث فرهنگی/ ساری به گورستان آثار ثبت ملی بدل شده است

بابل پیشتاز ولادت و ازدواج در استان/ ساری یکه تاز طلاق/۷۵ سالگی وقت مرگ در مازندران

شهردار سابق بابل به ۶ماه حبس تعلیقی محکوم شد/ تخریب دیوار، کار دست سردار داد!

آرشیو