امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۵:۳۱ AM
پرونده ویژه آزادسازی سواحل نوشهر
گفتگوی «عبارت» با علی شادمان فرماندار نوشهر:

آزادسازی ۴کیلومتر از گرانترین سواحل نوشهر/از اتاق خواب با جت اسکی مستقیما به دریا می رفتند/ساخت هتلی که سرمایه اش از بودجه عمرانی استان بیشتر است

علی شادمان
    -     کد خبر: 17429
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۷/۳۰|۲۳:۳۴
سرویس : پرونده ویژه
عبارت: همه می گفتند نمی شود، چون سال ها بود که شعارش را می دادند ولی کسی نمی توانست آن را عملی کند. به هرحال کسانی که در این منطقه ویلا ساخته اند پشتشان به جایی گردم بوده.

عبارت ـ پرونده ویژه: امروز «علی شادمان» محبوب ترین شخصیت سیاسی و اجتماعی در شهرستان نوشهر است. فرمانداری اصالتا ساروی که کمتر کسی فکر می کرد در شهری به شدت قبیله ای و قومی مثل نوشهر موفق عمل کند، اما او توانست بزرگترین آزادسازی ساحل بعد از انقلاب را در مازندران رقم بزند و همچنین با تدبیری 10 ساعته مشکلی 10 ساله را در منطقه «شیخ موسی آباد» حل کرده و با ایجاد زیرگذر در این منطقه از ادامه سریال تصاف های مرگبار در نوشهر جلوگیری کند.

به بهانه آزادسازی 121 نقطه ساحلی در بهترین منطقه شهری نوشهر که چیزی حدود 4 کیلومتر را شامل می شود پای صحبت های «دکتر علی شادمان: فرماندار نوشهر نشستیم تا ببینیم دستاوردهای دولت تدبیروامید در شهرستان نوشهر چه بوده است. هرچند آزادسازی صورت گرفته آنقدر بزرگ و مهم بود که بخش اصلی گفتگو را به خود اختصاص داد.

 

آقای شادمان، چطور توانستید 121 خانه را در بهترین و گرانترین منطقه نوشهر خراب کنید، بدون ایجاد تنش، درگیری و زندانی کردن؟

روی ساختارها تمرکز کردم. رفتم پای میز مذاکره و به جای احساس غرور و تهدید، عقل و منطق را روی میز گذاشتم. ساحل نوشهر با اینهمه زیبایی، سابقه و پتانسیل از دسترسی عموم مردم خارج بود و به شکلی کاملا غیرقانونی در تسخیر برخی اشخاص قرار داشت در حالیکه این حق همه مردم است.

 

وقتی خواستید کار را شروع کنید، کسی نگفت بی فایده است؟ دلسردتان نکردند؟

اتفاقا چرا! همه می گفتند نمی شود، چون سال ها بود که شعارش را می دادند ولی کسی نمی توانست آن را عملی کند. به هرحال کسانی که در این منطقه ویلا ساخته اند پشتشان به جایی گردم بوده.  واقعا زحمت منابع طبیعی نوشهر ـ رویان و دادستانی نوشهر هم خیلی اثرگذار بود. ما دلایل عقلی و قانونی داشتیم و می گفتیم شهرستانی که رتبه نخست اقامت را در عید داشته نباید چنین وضعی داشته باشد که مردم به ساحلش دسترسی نداشته باشند.

 

الان چه مقدار از سواحل نوشهر آزاد شده است؟

در حال حاضر 121 ملک عقب نشینی کرده اند و 4کیلومتر از بهترین سواحل نوشهر آزاد شده است. در برخی از این ویلاها رمپ هایی برای جت اسکی وجود داشت که صاحب ملک از اتاق خوابش سوار جت اسکی می شد و می رفت مستقیما توی دریا. مردم هم خیلی همکاری کردند. جالب است بدانید می رفتیم و چای و میوه می خوردیم و می گفتیم حالا دیگر باید جمع کنید تا همینجا را خراب کنیم و آنها هم قبول می کردند چون می دیدند تبعیضی درکار نیست و عزم دولت هم جدی است. این اتفاق اجرای واقعی شعار تدبیروامید بود. چون هم امید مردم نوشهر را به ما افزایش داد و هم با تدبیر صورت گرفته حتی یک شب هم کسی بازداشت نشد و بدون کوچکترین تنشی کار پیش رفت.

 

چرا کپورچال را به عنوان پایلوت آزادسازی انتخاب کردید؟

چون کپورچال تنها را دسترسی به ساحل نوشهر در این 4 کیلومتر بود و کار آزادسازی هم از همین نقطه کلید خورد. این بخش اصلا عبور مناسبی هم نداشت که حالا با همکاری شهرداری مشغول ساخت منطقه ای توریستی در آن هستیم که بی نظیر است.

 

شنیده ایم که قرار نیست این آزادسازی متوقف شود؟

بله، قرار است تا خود رویان به طول 45 کیلومتر ادامه پیدا کند که این مناطق بی شک آزاد خواهد شد، چون قسمت سخت کار همین 4کیلومتر اعیان نشین بود. اما فعلا ساماندهی همین 4کیلومتر اولویت ماست. تا پایان سال فاز اول را با مرکزیت کپورچال با حضور مردم و مسئولان افتتاح می کنیم و انشاالله بعد به سراغ دیگر قسمت ها خواهیم رفت.

 

آنچه در مورد این آزادسازی بزرگ بیشتر به چشم می آید، همکاری همه نهادهای دست اندرکار است که به نظر بی سابقه می رسد. چطور این اتحاد ایجاد شد، آنهم در استانی که جامعه شناسان عدم وحدت را یکی از معضلات و دلایل عدم توسعه آن می دانند؟

بله همه کمک کردند. دادستانی، منابع طبیعی نوشهرـ رویان، شورای شهر، شهرداری، مالکان، نیروی انتظامی و اهالی محلی نوشهر.شاید دلیل اصلی اش این بود که من پشت میزنشینی را رها کردم و همیشه در ساحل بودم. ضمن اینکه کسی خودش را رئیس نمی دانست و همه در یک سطح قرار داشتیم. کسی نمی خواست این کار را به نفع خودش مصادره کند و همه این کار بزرگ را حاصل یک همکاری جمعی می دانستند و وقتی شما انصاف داشته باشید همه منصف می شوند و کار پیش می رود.

 

این گفتگو البته درباره «آزادسازی سواحل در نوشهر» است اما علاقه زیاد مردم به شما نمی تواند تنها به همین دلیل باشد. بد نیست نگاهی کوتاه به دستاوردهای دولت در این منطقه داشته باشیم؟

یکی دیگر از مهمترین کارهای ما منطقه شیخ موسی آباد و ایجاد زیرگذر در آن بود که خواسته 10 ساله مردم نوشهر بود و بیش از 50 کشته و زخمی داده بود. این تنها مسیر برای ورود و خروج چند روستا به شهر به شما می آمد و نکته مهم این است که این مشکل 10 ساله را ما 10 ساعته حل کردیم و بعد از چند جلسه من دستور ساخت را صادر کردم و فعلا زیرگذر ایجاد شده و رفت و آمد در آن انجام می شود و به مرور جزئیات آن نیز تکمیل خواهد شد. از آن زمان تا به حال حتی یک مورد تصادف منجر به فوت در این منطقه نداشتیم. مردم به من لطف دارند و بعد از حل این مشکل و آزادسازی ساحل با فرمانداری آشتی کرده اند.

نگه داشتن سرمایه گذار هتل آراز که کار عمرانی اش با 400 میلیارد تومان اعتبار شروع شده از دیگر دستاوردهای دولت تدبیروامید در غرب استان و نوشهر است. این هتل 96 هزار متر مربع بنا دارد و بعد از سرگردانی چند ساله سرمایه گذار من 6 روزه با حمایت استاندار محترم مجوزش را صادر کردم. جالب است بدانید کل اعتبار عمرانی استان 300 میلیارد تومان است و حجم سرمایه گذاری در این هتل 400 میلیارد تومان!

کارهای دیگری نظیر راه اندازی کارخانه خرم، حل مشکل ساختمان فرمانداری که 50 درصد آن در اختیار دولت نبود، ایجاد راه دسترسی به شهرک های صنعتی و ... از جمله دستاموردهای دولت در نوشهر بوده که بدون حمایت مردم و پشتیبانی استاندار محترم هرگز ممکن نمی شد.

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

همشهری
شنبه ۱ آیان ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۴
دست راست شان روی سر فرماندار چالوس! نزدیک هنل پارسیان ویلایی است که هزاران متر از دریا را تصرف کرده! اتفاقا چندسال پیش تصویر و موضوع این ویلا روی نیم صفحه اول یک روزنامه مازندران هم رفت و کسی آخ نگفت!!
پربازدیدترین

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

از بی مسئولیتی مرگبار اوقاف تا بی خیالی میراث فرهنگی/ ساری به گورستان آثار ثبت ملی بدل شده است

بابل پیشتاز ولادت و ازدواج در استان/ ساری یکه تاز طلاق/۷۵ سالگی وقت مرگ در مازندران

شهردار سابق بابل به ۶ماه حبس تعلیقی محکوم شد/ تخریب دیوار، کار دست سردار داد!

کسانی که همه امکانات کشور دستشان هست یا بوده حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند/ نمی‌شود انسان یک‌ دهه همه‌کاره کشور باشد و دهه بعد مخالف‌خوان شود

بابلی و ساروی بازی درنمی آورم/نه یارانه می گیرم، نه حقوق نجومی/در حوزه پرونده های کار بسیار موفق بودیم/ زیراب علی بابایی را نمی زنم

از حمله گازانبری و همه جانبه به «مظفری» تا انتقاد از فساد اداری/ اعتراض شدید خبرگزاری تسنیم/ اظهارات عجیب خبرگزاری مهر

آرشیو