امروز : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۱۵ AM
اختصاصی عبارت
گفتگو با ماه سلطان کاشی؛دبیر مجمع زنان نواندیش:

وزرای روحانی زیر بار افزایش نقش زنان نمی روند/در حوزه زنان از استانداری ناامید شده ایم

ماه سلطان کاشی؛ دبیر مجمع زنان نواندیش
    -     کد خبر: 18618
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۸/۹|۲۲:۵۲
سرویس : سیاست >> دولت
به نظر می رسد شخص رئیس جمهور نگاه ویژه و مثبتی به حضور بیشتر زنان دارد اما خیلی از وزرا زیر بار نمی روند. اما بالاخره باید از جایی شروع کرد و نقش واقعی زنان در تصمیم سازی و تصمیم گیری را جدی گرفت.

عبارت ـ گروه سیاسی: ماه سلطان کاشی؛ دبیر مجمع زنان نواندیش و دبیر مجمع زنان اصلاح طلب مازندران؛ از نیروهای فعال سیاسی و اجتماعی در استان است که راه اصلی توسعه سیاسی و اجتماعی را بر اهمیت به نقش فعال زنان در جهان امروز و توجه به ضرورت آزادی متمرکز کرده است.

وی در گفتگو با سایت خبری عبارت نگاهی به وضعیت کلی زنان در دولت یازدهم داشته و سعی کرده است با بیان شاخص ها نشان دهد که اگرچه وضعیت زنان نسبت به گذشته بهبود یافته اما همچنان تا رسیدن به ایده آل ها فاصله بسیاری در پیش است.

 

کاشی در ابتدای این گفتگو شانس حسن روحانی برای انتخاب مجدد را بسیار بالا دانست و گفت: عملکرد مثبت دولت در حوزه بین المللی و خروج رقبای اصلی از دور باعث افزایش شانس رئیس جمهور برای انتخاب مجدد شده است.

دبیر مجمع زنان نواندیش  با اشاره به معرفی سه وزیر پیشنهادی دولت ، وزارت ورزش را بسیار کلیدی دانست و تصریح کرد: در حوزه جوانان نیاز به توجه به مراتب بیشتری داریم، مخصوصا اینکه در رای آوری دولت هم موثر است. حوزه فرهنگ نیز همیشه حساس بوده و اگرچه رئیس جمهور دست به تغییر زده است اما انتظار اصلاح طلبان و جامعه زنان بیشتر بود.

وی با اشاره به برخی آمارها ادامه داد: در 35 سال گذشته نرخ کلی مشارکت زنان ۱۳/۵ % بوده است و این در حالی است که در حال حاضر 5 میلیون دانش آموخته زن در کشور داریم و 70درصد کرسی دانشگاه ها نیز در اختیار خانم هاست.

کاشی گفت: انتظار این بود حداقل یک زن در میان سه وزیر پیشنهادی باشد یا اینکه در میان مدیران کل زنان بیشتری داشتیم و این شدنی بود و از عهده دکتر روحانی و معاونان ایشان بر می آمد اما انتظارها چندان برآورده نشد.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد شخص رئیس جمهور نگاه ویژه و مثبتی به حضور بیشتر زنان دارد اما خیلی از وزرا زیر بار نمی روند. اما بالاخره باید از جایی شروع کرد و نقش واقعی زنان در تصمیم سازی و تصمیم گیری را جدی گرفت و اگر در مدت زمان باقی مانده تا انتخابات این بحث جدی گرفته نشود به بدنه رای بانوان روحانی ضربه خواهد خورد.

دبیر مجمع زنان نواندیش در ادامه به مازندران اشاره کرد و گفت: متاسفانه در استان در حوزه زنان اصلا عملکرد خوبی نداشتیم و به همین خاطر از استانداری ناامید شده ایم و تمرکزمان بیشتر روی شوراهاست. ما انتظار داشتیم استانداری و اداره کل بانوان و البته فرمانداری ها و نهادهای دولتی فعالان شایسته جامعه زنان استان را شناسایی کنند و از انها به مناسبت های مختلف نظرخواهی کنند. ولی هنوز حتی یک جلسه با حضور پرشور زنان اثرگذار استان برگزار نشده و این در حالی است که تنها 8 ماه به پایان دوره اول دولت تدبیر و امید مانده است.

کاشی افزود: البته همایش و جلسه کم برگزار نشده اما اثری نداشته است چون واقعی و اندیشمند نبوده و الان وضعیت طوری است که صدای ما به رئیس جمهور نمی رسد و ما نمی دانیم مثلا اگر در استان مسائلی داریم باید آن را به چه کسی بگوئیم؟!

دبیر مجمع زنان نواندیش تصریح کرد: متاسفانه همانطور که قبلا هم اشاره شد بدترین انتخاب در حوزه اداره کل زنان استانداری صورت گرفت و به جای شایسته سالاری و نخبه گرایی به روزمره گی و درجازدن دچار شدیم و یکی از مشکلات زنان این است که هنگام رای دادن پیش قدم هستند اما وقتی قرار است سهمی به آنها داده شود یا مثلا مسئولی در حوزه آنها انتخاب شود اصلا طرف مشورت قرار نمی گیرند، انتظار ما این بود آقای استاندار پیش از انتخاب خانم جمشیدی با زنان اثرگذار مازندران مشورت می کردند.

وی در سومین سال استقرار استاندار مازندران شخصیت وی را خوب و مثبت دانست اما عملکرد او را مورد نقد قرار داد و گفت: متاسفانه تغییر خاصی در استان به چشم نمی خورد و پیشنهادها جدی گرفته نمی شود و اصولا دولت به بهانه بی پولی از نوعی مدیریت خنثی رنج می برد.

دبیر مجمع زنان نواندیش در پایان اظهار داشت: حرف ما این است که اگر قرار است اصلاح ساختار اجتماعی صورت بگیرد باید به توسعه منابع انسانی فکر کنیم و آموزش های همگانی و بُعد عمومی را جدی بگیریم. اما در استان در این بخش هیچ پیشرفتی نداشته ایم واگر پیشرفتی بوده از استانداری می خواهیم آمار سه ساله اش  در این حوزه را ارائه کند. به همین جهت من آقای فلاح را استاندار موفقی نمی دانم و پیشنهادم هم این است که برای تغییر این نظر که در میان اصلاح طلبان استان فراگیر شده است گزارش سه ساله جامع و واقعی ارائه کنند.

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین