امروز : سه شنبه ۴ آیان ۱۴۰۰ ساعت : ۱۱:۵۳ AM
پرونده ویژه عبارت
 به مناسبت صدوهشتیمن سال تصویب اولین قانون مطبوعات در ایران [۲] 

مقایسه اولین نشست خبری «طاهایی» با «ربیع فلاح»

طاهایی با ربیع فلاح-سایت عبارت
    -     کد خبر: 192
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۸/۱۱|۱۸:۰۳
سرویس : پرونده ویژه
ذکر این نکته ضروری است که اگرچه احمدی نژاد نگاهی کاملا بیگانه به رسانه ها به عنوان یکی از مولفه های اصلی مردمسالاری داشت و جانشین اش یعنی حسن روحانی دقیقا آن روی سکه او بود و ...

عبارت ـ عالین نجاتی: آنقدر درباره وضعیت بد رسانه ها، خمودگی خانه مطبوعات، بی تفاوتی مدیران به مطالب تحلیلی و جدی و البته پز مدیران رسانه ای مبنی بر کیفیت و در عوض تلاش بی وقفه آنها برای کسب سود بیشتر و استعمار روزنامه نگاران و استفاده از آنها در جایگاهی غیرواقعی و به عنوان آگهی بگیر و بازاریاب نق زده اند که می توان از آنها دائره المعارف نارضایتی های رسانه ای نوشت.
اما در میان تمام این موارد، همواره رسانه ای بودن و نگاه ویژه استانداران وقت مازندران به رسانه ها به عنوان نماینده عالی رئیس جمهور ـ که در واقع حافظ و پاسدار قانون اساسی در کشور به شمار می آید ـ امر مجزا و ویژه ای بوده است. به علت برخی معذوریت ها در بررسی عملکرد استانداران دولت اصلاحات و برای اینکه کار ناقص نباشد، تنها دو استاندار اخیر که از قضا یکی در دولت قبلی با نگاهی کاملا مجزا و دیگری در دولت فعلی با نگاهی متضاد دولت قبل به مطبوعات را مورد بررسی قرار داده ایم. بهترین راه برای این تطبیق را نیز نشر بدون دخالت نخستین نشست خبری آنها دیدیم.
ذکر این نکته ضروری است که اگرچه احمدی نژاد نگاهی کاملا بیگانه به رسانه ها به عنوان یکی از مولفه های اصلی مردمسالاری داشت و جانشین اش یعنی حسن روحانی دقیقا آن روی سکه او بود و با وعده بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران( وعده ای که هرگز محقق نشد) راهی پاستور شد، اما در مازندران اوضاع کاملا برعکس است و انگار طاهایی استاندار روحانی بوده و فلاح استاندار احمدی نژاد.
از این بگذریم که طاهایی ده ها مصاحبه کوتاه و بلند اختصاصی داشت اما فلاح تنها یک مصاحبه اختصاصی داشته است، اصل مطلب اینکه طاهایی با اینکه کاملا اصولگراو وابسته به گفتمان احمدی نژاد بود بود اما با دیدی حرفه ای ، پدرانه و استراتژیک و با کمترین شعار زده گی به رسانه های ملی و محلی می نگریست اما فلاح اساسا هیچ نگاه خاصی به رسانه ها ندارد و اصلا هنوز اهمیت، جایگاه و ارزش آنها برایش مکشوف نشده، پس تعجبی ندارد اگر طاهایی اکثر روزنامه نگاران و خبرنگاران را به چهره و نام می شناخت و به مناسبت های مختلف از آنها سراغی می گرفت اما فلاح به زحمت 10 خبرنگار را به نام می شناسد.
باتوجه به ترتیب زمانی ابتدا نخستین نشست خبری طاهایی بعد از استاندار شدن و سپس نخستین نشست خبری فلاح پس از تصدی پست جدید را برایتان بازنشر خواهیم داد. برای خواندنی تر شدن این گزارش ها بخش هایی توسط «عبارت» کوتاه شده است.

 

موضوع: اولین نشست خبری سیدعلی اکبر طاهایی
زمان: شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۸
مکان: استانداری مازندران

سید علی اکبر طاهایی در نخستین نشست خبری خود پس از انتصاب بر مسند استانداری مازندران به مناسبت دهه فجر در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه "علت انتصاب دیرهنگام معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران چه بوده و آیا مدیریت ارشد استان قصد دارد تغییرات عمده خود را در مدیران صورت دهد؟ " افزود: بنده زمان زیادی نبوده که استاندار قروین بودم و طول مدیریت بنده در استانداری قزوین تنها یک سال و یک ماه و 21 روز بوده است.
وی با اشاره به اینکه برای تصدی استانداری مازندران آماده نشده بودم، خاطر نشان کرد: زمزمه های انتصاب بنده در استانداری مازندران با تغییر استاندار قبلی استان به سمت مدیرعاملی صندوق مهر امام رضا از سوی ریاست محترم جمهوری کلید خورده است.
نماینده عالی دولت دهم در مازندران خاطر نشان کرد: با تاکید رئیس جمهور محترم دولت دهم به مازندران آمده ام و دولت مطالبه ای مبنی بر تغییر مدیران دستگاه های اجرایی را در مقیاس زمانی و مکانی به من نداده است.
طاهایی با بیان اینکه استاندار باندی و گروهی نیستم، افزود: بنده در دوران اصلاحات استاندار گیلان بوده و تصدی یکساله ای در استانداری قزوین داشتم چرا که با هدف استفاده از توان و پتانسیل مدیران بومی تمامی نیروهای استان خود را بدون هیچ شرط و تفکر جناحی انتصاب یا تودیع نکردم.
مدیری که با تفکر دکتر احمدی نژاد نمی خواند باید کناره گیری کند
بیستمین استاندار مازندران همچنین با اشاره به اینکه دکتر احمدی نژاد با طرح چند پیش شرط انتصاب بنده را در استانداری مازندران پذیرفته است، افزود: نخستین نگاه رئیس جمهور محترم این بوده که استاندار نباید استاندار استانداری باشد بلکه باید کران نگاهش اقصی نقاط استان بوده و به دورترین مناطق محروم مازندران توجه عمیقی داشته باشد.
طاهایی با بیان اینکه مدیران دستگاه های اجرایی نیز باید از تفکر مثبت و صحیح رئیس جمهوری ایران تبعیت و پیروی کنند افزود: با احترام از مدیری که نخواهد بر اساس منویات و نظرات رئیس دولت دهم فعالیت کند می خواهم که از پست خود کناره گیری کند.
وی همچنین با اشاره به اینکه کسی را از اتوبوس خدمت پیاده نمی کنم و مدیران کاری و خدمت رسان به مردم را به عنوان معاونان و مدیران ارشد ستادی خود منصوب خواهم کرد در عین حال بیان داشت: اصرار بر استفاده از پتانسیل مدیران بومی دارم ولی اگر ظرفیت در مدیرغیربومی برای توسعه استان مشاهده نمایم از توان مدیریتی این فرد یا افراد استفاده خواهم کرد.
اهل لشگرکشی نیستم
استاندار مازندران در دولت دهم و استاندار استان های قزوین و گیلان در دولتهای نهم و هشتم با اشاره به اینکه هر استانداری که به عنوان عالی ترین مقام هر استان در این منصب می نشیند در دفتر خود تعدادی نیرو و افراد خودی و امین را با خود می برد افزود: در طول دوران مدیریت بنده در قزوین و گیلان هیچ فرد یا مدیری را از استان دیگر به آن استان ها نیاورده چرا که معتقدم باید از توان مدیر موفق بومی استفاده بهینه نمایم.
به گفته وی، معاون جدید سیاسی امنیتی استانداری مازندران که به زودی با حضور احتمالی وزیر کشور یا معاون سیاسی ایشان معرفی خواهند شد، اظهار داشت: تعامل مثبت ابراهیمی با اصحاب رسانه و انتصاب وی در پست کلیدی و حساس معاونت سیاسی می تواند راهگشای بسیاری از چالشها، موانع و تنگناهای اساسی پیش روی توسعه مازندران در مقولات مختلف باشد.
باید مشکلات معیشتی و صنفی اصحاب رسانه رفع شود
وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه رسانه ها نقش اساسی و مهمی در انعکاس خدمات دولت به مردم دارند، افزود: باید مشکلات معیشتی و صنفی اصحاب رسانه رفع تا این عده بتوانند رسالت واقعی خود که اطلاع رسانی بوده را صحیح اجرایی کنند.
وی همچنین در پاسخ به درخواست خبرنگاری مبنی بر اینکه پروژه های عمرانی افتتاح شده دارای سرفصل اطلاع رسانی شوند خاطر نشان کرد: این مشکل باید با ارائه طرحی به مجلس شورای اسلامی صورت گیرد تا اصحاب رسانه از حیث اقتصادی نیز به پویایی و تعالی برسند.
استاندار مازندران با تاکید بر قوام توسعه یافتگی استان از طریق اصحاب رسانه مازندران اظهار داشت: مدیران دستگاههای اجرایی نیز باید پشتیبان و کمک رسان اصحاب رسانه در تخقق این مهم باشند.
استاندار مازندران همچنین خواستار تغییر نگاه مدیران دستگاه های اجرایی استان به سمت خدمت رسانی صادقانه و بی منت شد و تصریح کرد: آفت اساسی موجود در بدنه برخی مدیران جامعه این بوده که نتوانستند حرفها، اندرزها و نصایح انقلاب را به زیبایی به نسل های دیگر منتقل و اجرایی سازند.
طاهایی بیستمین استاندار مازندران است که 20 آذر 88 وارد استان شده است.

 

موضوع: اولین نشست خبری ربیع فلاح جلودار
زمان: یکشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۲
مکان: استانداری مازندران

ربيع فلاح جلودار در نخستين نشست خبري خود كه با حضور جمع كثيري از خبرنگاران و مديران رسانه هاي مكتوب و مجازي استان برگزار شد، بيان داشت: دولت ها با کمک موثر رسانه ها می توانند موضوع پاسخگویی و اطمینان بخشی به مردم را به خوبی جامه عمل بپوشانند.
از نظر و قلم انتقادي و سازنده رسانه ها استقبال مي‌كنيم
وي با اشاره به اينكه نقد دلسوزانه در جهت رشد و اعتلاي كشور و استان و احقاق حقوق حقه ي مردم از وظايف محوري رسانه‏ هاست، اظهار داشت: ما از نظر و قلم انتقادي و سازنده رسانه ها استقبال مي‌كنيم و از آنان انتظار داريم از اين رسالت دست برندارند و منصفانه مسيرهاي روشن آينده را ترسيم نمايند.
فلاح ادامه داد: كار بي‌نقد عاري از ‌ارزش است و مطبوعات توانمند با نقدهاي خود تاثيرات مثبتي مي‌توانند بر روي مديريت استان بگذارند و از اين نظر براي ما رسانه هاي استان در اولويت قرار دارند.
نماينده عالي دولت در استان تصريح كرد: بنده‌ هر روز در حد وقت و ملاحظات كاري، مطالب قابل توجه همه روزنامه هاي محلي و برخي روزنامه هاي كشوري را مي‌خوانم و اعتقاد راسخ دارم توفيق مطبوعات، موفقيت مسئولان را به دنبال دارد.
وي ادامه داد: از رسانه ها انتظار مي‌رود با پرهيز جدي از حاشيه ها و مسايلي كه خارج از متن و محور توسعه استان قرار دارد، راهكارهاي مناسبي براي مسائل استان و شهر ارائه كنند.
استاندار مازندران با اشاره به اينكه مشكلات پيش روي از گذشته به وديعه گذاشته شده است، خاطرنشان ساخت: بايد تلاش كنيم در راستاي خدمت صادقانه به مردم با تعامل سازنده و موثر از موانع موجود عبور نماييم و ان شاء الله با ياري رسانه ها آينده اي سرشار از اميد را خواهيم ساخت.
وي افزود: ما صداي رسانه ها را همواره مي شنويم و به اصالت اين صدا اعتقاد داريم و در اين راستا با منتقدين هم در فضايي صميمي آماده گفتگو هستيم.
وي ادامه داد: سعي كرده ام بي اعتنا به مسايل حاشيه اي و در فضايي سرشار از اعتقاد به توانمندي هاي همه سلايق و استعدادها به دور از گرايش هاي معمول، در بخش هاي مختلف اقتصادي، سياسي، فرهنگي، گردشگري، كشاورزي، شيلات و در يك كلام آن چه كه از نقطه نظر مسايل اساسي مردم به ويژه موضوعات اقتصادي و معيشتي، حياتي به شمار مي آيد، ورود پيدا كنم.
شركت سرمايه گذاري بزرگ در مازندران ايجاد خواهد شد
استاندار مازندران با اشاره به اينكه بودجه هاي دولتي به هيچ وجه پاسخگوي نيازها و پروژه هاي استان نيست، تصريح كرد: يكي از مهم ترين اقدامات و برنامه هاي مهم ما استفاده از توان و ظرفيت بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در استان است و در همين راستا تاكنون با افراد و شركت هاي زيادي صحبت كرديم.
فلاح از تاسيس يك شركت بزرگ سرمايه گذاري با مشاركت مردم استان خبر داد و گفت: مطمئن هستم در آينده نزديك مازندران توسعه يافته خواهيم داشت چرا كه من به مردم، رسانه ها و نخبگان و توانمندي هاي استان اعتقاد دارم.
وي افزود: من براي نجات استان آمده ام و تا آخر پاي آن با قدرت ايستاده ام.

براي نجات استان آمده ام
استاندار مازندران افزود: من براي نجات استان آمده ام و تا آخر پاي آن با قدرت ايستاده ام.
وی با اشاره به اقدامات گذشتگان، اظهار نمود: حتماً بايد از مديران و مسوولان گذشته به ويژه مهندس طاهايي، استاندار سابق تشكر كرد و خدماتشان را ارج نهاد چراكه در حد توان و بضاعت خود براي توسعه استان تلاش كردند.
وي در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران درخصوص دليل كندي تغييرات مديريتي در استان، تاكيد كرد: برخورد نامناسب با مديران به هيچ وجه با روح اعتدال سازگار نيست، شخصيت و شانيت مديران گذشته بايد حفظ شود.
استاندار مازندران تصريح كرد: ممكن است حتي در ميان مديران فعلي نيز افراد شايسته و اعتدال گرا وجود داشته باشند كه حتماً از وجودشان استفاده خواهد شد.
در عزل و نصب مديران اختيار كامل دارم
وي با اشاره به اينكه در عزل و نصب مديران اختيار كامل دارم، اظهار داشت: در عين حال همواره معتقد به روحيه تعامل و همكاري بوده ام و براي انتخاب مديران با نمايندگان مردم و ائمه جمعه مشورت خواهيم كرد.
روابط عمومي، سخنگوي رسمي استانداري ست
استاندار مازندران در ادامه با اشاره به برخي حواشي پيش آمده در روزهاي اخير، اذعان داشت: به هيچ وجه نبايد فضاي استان به سمت تنش و حاشيه برود.
وي با بيان اينكه بايد به همه سلايق و نظرات احترام بگذاري، با صراحت اعلام كرد: روابط عمومي، تنها سخنگوي رسمي استانداري مازندران است.
فلاح ادامه داد: اگر برخي مشكلات و اختلاف نظرهايي هم وجود دارد بايد در درون خانواده استانداري حل و فصل گردد.
هم چنين در اين جلسه از خانواده مرحوم جابر معافي، سرپرست فقيد خبرگزاري فارس در مازندران تجليل شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال