امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۶:۰۹ AM
اختصاصی عبارت
در پاسخ به انتخاب نادرست و غیرکارشناسی نماینده بابلسروفریدونکنار درباره منطقه آزاد تجاری؛

مقایسه ظرفیت های بندر فریدونکنار و امیرآباد از نظر سازمان بازرسی کل مازندران/آقای «نانواکناری» لطفا به افکار عمومی پاسخ دهید

ولی الله نانواکناری ؛ نماینده بابلسر و فریدونکنار-عبارت
    -     کد خبر: 1948
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۵/۲۹|۲۲:۰۴
گروه اقتصادی سایت خبری و تحلیلی عبارت آماده است که پاسخ آقای نانواکناری را منتشر نمایند. بدیهی است سکوت ایشان به معنای پذیرش خطای راهبردی در انتخاب بندر فریدونکنار به عنوان بندری با بیشترین ظرفیت برای بدل شدن به منطقه آزاد تجاری در مازندران است.

عبارت ـ گروه اقتصادی: وقتی چشم مازندرانی ها به نامه علی اصغر یوسف نژاد؛ نماینده ساری و میاندرود و نایب رئیس مجلس به اسحاق جهانگیری درباره اجماع نماینده گان پیرامون منطقه آزاد تجاری در استان روشن شد؛ نفسی راحت کشیدند که بالاخره نگاه های تنگ منطقه ای و تلاش برای رای آوری مجدد تمام شده است و مجمع نمایندگان مازندران بر سر "بندرامیرآباد" که با فاصله ای فراوان از نوشهر و فریدونکنار قرار دارد، به توافق رسیده اند. اما اندکی بعد از آن نامه نخستین شکاف با مصاحبه احمدی لاشکی نماینده نوشهر و چالوس پدیدار شد که گفت« هیچ توافقی درباره منطقه آزاد در مجمع نمایندگان صورت نگرفته است»

در ادامه این دودستگی؛ دیروز ولی الله نانواکناری ؛ نماینده بابلسر و فریدونکنار هم به این جمع اضافه شد. نانواکناری در نشست خبری اش با اصحاب رسانه فریدونکنار و بابلسر در سالن اجتماعات فرمانداری بابلسر اعلام کرد که «بندر فریدونکنار از ظرفیت بیشتری برای بهره‌مندی از منطقه آزاد برخوردار است و این منطقه دارای بیشترین تراکم جمعیت، صنایع و تراکم جمعیت گردشگر و مقیم است.»

سه دلیل بیشترین تراکم جمعیت، صنایع و تراکم جمعیت گردشگر و مقیم اصلی ترین دلایل آقای نماینده برای این اظهارات بود که اگر مورد تحلیل و واکاوی قرار گیرد نه تنها شانسی دربرابر دلایل آمیر آباد برای انتخاب شدن ندارد، بلکه نشان می دهد آقای نانواکناری بدون نگاهی دقیق و بی طرفانه پای در راهی گذاشته اند که استان را به نقطه اولی باز می گرداند که در آن نقطه فرصت سوزی بزرگترین هنر سیاستمداران ماست.

وقتی این حرف ها را خواندیم تصمیم گرفتیم گزارشی مفصل و تحلیلی درباره این اظهارات نادرست و غیرکارشناسی تهیه کنیم که وقتی به سراغ مواد خام گزارش رفتیم، دیدیم جدولی که بازرسی کل استان مازندران (در جواب تقاضای استاندار درباب مقایسه مناطق و بنادر استان با یکدیگر و ارائه پیشنهاد برای انتخاب منطقه مورد نظر آن سازمان برای استقرار منطقه آزاد تجاری) تهیه کرده آنقدر گویا هست که حتی نیاز به یک کلمه بیشتر ندارد.

بنابراین تصمیم تحریریه بر آن شد که این جدول را منتشر کنیم و قضاوت را به مخاطبان بسپاریم و البته توجه آقای نانواکناری را هم به این جدول جلب کنیم. به نظر می رسد جدول مورد ذکر اصلا به دست ایشان نرسیده یا اگر هم رسیده ایشان خودشان را به آن راه زده اند.

بیان اظهاراتی از این دست آنهم از زبان یک نماینده مجلس که قرار است کارشناس و ناظری دقیق باشد مایه تاسف است و این گمان را در پی دارد که نکند بازهم علایق منطقه ای و نگاه غیرکارشناسی موجبات از دست رفتن فرصت دوباره بندرامیرآباد را فراهم آورد.

در ادامه جدول ارسالی از سوی سازمان بازرسی برای استاندار مازندران را مشاهده می کنید:

 

همچنین با نظر سازمان بازرسی کل استان مازندران اکثر کارشناسان بندر امیر آباد را شایسته ترین بندر استان برای بدل شدن به (( منطقه آزاد تجاری – صنعتی )) دانسته و برخی از مهمترین ظرفیت های آن را به قرار زیر بر می شمارد :

 • همجواری با بندر نفتی نکا
 • همجواری با کشتی سازی صدرا
 • همجواری با پایانه نفتی شمال کشور
 • همجواری با نیروگاه تولید برق شهید سلیمی نکا
 • همجواری با فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری و گرگان
 • بر خورداری از زیر ساخت های حمل و نقل مدرن و چند وجهی
 • پایلوت غله در شمال کشور
 • بزرگترین بندر نسل سوم در شمال کشور
 • سومین بندر کشور به لحاظ وسعت
 • دسترسی آسان به بازار ٣٠٠ میلیون نفری کشورهای حوزه CIS
 • برخورداری از ٩٨ درصد سهم صادرات بنادر مازندران
 • برخورداری از ٨٨ درصد سهم واردات بنادر شمال کشور

 

گروه اقتصادی سایت خبری و تحلیلی عبارت پیش از این نیز به عنوان تنها رسانه مجازی استان پرونده ای مفصل با عنوان «رویای ناکام منطقه ‌آزادتجاری در مازندران» تهیه کرد و اینک نیز آماده است که پاسخ آقای نانواکناری را منتشر نمایند. بدیهی است سکوت ایشان به معنای پذیرش خطای راهبردی در انتخاب بندر فریدونکنار به عنوان بندری با بیشترین ظرفیت برای بدل شدن به منطقه آزاد تجاری در مازندران است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «عبارت» بلامانع است

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

سه شنبه ۱۸ آیان ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
هر جایی واسه خودش ظرفیتهای منحصر بفرد خودشو داره. منطقه بهشهر و بندر امیرآباد زمینهای زیادی داره که بخشی از اونها غیر قابل کشاورزی هستند. بهترین راهکار برای استفاده از این اراضی چیست؟ وقتی بندر امیرآباد با تکیه بر این اراضی میتونه سرمایه گذاریهای کلان رو به سمت خودش بیاره و محدودیتی نداره، از نظر حمل و نقل به خاطر ریل راه آهن و فرودگاه بین المللی ساری و جاده های متعدد مشکلی نداره. دلیل منطقی برای مخالفت وجود نداره. و همه باید برای تحقق منطقه آزاد امیرآباد یک صدا بشیم. بندر نوشهر و فریدونکنار هیچکدام در برابر امیرآباد برتری ندارند. کارایی امیرآباد از همه لحاظ بالاتر ه و چون همه زیرساختها در بندر امیرآباد مهیاست خیلی سریع میتونه استان رو به سمت پیشرفت هدایت کنه.
جبرانی
شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۲
شایسته است که نمایندگان این دوره با توجه به شرایط پسابرجام حداقل در این یک مورد به توافق برسند. تا جایی که بنده با 58 سال سن به یاد دارم، هرگز نامی از فریدونکنار در لیست منطقه آزاد تجاری مطرح نبوده. این بحث در همین دولت و اولین بار توسط خود استاندار مطرح شد و فرصت سوزی سفر روحانی را به ایجاد کرد. آقای نانواکناری شخصیت باتجربه ای است، حتما به ایشان اطلاعات غلط داده اند یا جدولی که شما عکسش ارا گذاشتید تقلبی است
محمد شمل
شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۱
شما به همه ایراد گرفتی تا حالا میدانی چند غلط تایپی دارید ؟ در مطلبی تحت عنوان مصطفی نیک نقش تبلیغات انتخاباتی شورای شهر ساری را آغاز کردیدو به زودی گندش در میاد آنجا در بالای تیتر پرسپکتیو را چپرسپکتیو نوشتید حتما اقایان مکتب جدیدی کشف کردند ما نمی دانیم . اینجا هم که ماشا الله مث برو بچه های کلاس اول .... دقت کنید اقایان و خانم ها
شهروند
شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۷
واقعا تعصبات محلی اصلی ترین دلیل عقب ماندگی ماست. این آقای نماینده حتما این جدول را دیده اما راه کوچه علی چپ همیشه باز است
پربازدیدترین

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

آرشیو