امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۳۴ AM
اختصاصی عبارت
ماجرای یک کم کاری فاجعه بار؛

سوختن جنگل پیله کوه در آتش بی تدبیری/ضرورت برخورد استاندار با رئیس منابع طبیعی چالوس

سوختن جنگل پیله کوه
    -     کد خبر: 21270
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۹/۱|۱۰:۴۶
عبارت: آیا یادتان هست که آن زمان با خنده گفتید که عکس ها رو دیدم و این ازنظر من آتش سوزی جنگل نیستش و احتمالا فرد یا افرادی و یا کوه نوردی اقدام به روشن کردن آتش نموده و دود بلندشده در فضا ناشی ازاین است و نه آتش جنگل که این وسعت رو داشته باشه؟!

عبارت ـ محمدلفوتی: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران-نوشهر اعلام نمود که  از ساعات اولیه و به محض اطلاع از وقوع حریق ،رئیس اداره منابع طبیعی چالوس به همراه 12 نفر از همکاران منابع طبیعی علیرغم تاریکی شب به محل حریق اعزام شدند و تا صبح در عرصه نسبت به اطفاء حریق اقدام نمودند و تا غروب چهارشنبه به همراه تعدادی از نیروهای محیط زیست اقدام به کنترل حریق نمودند .

روز پنج شنبه با ورود جریانات ناپایدار جوی و وزش باد علیرغم صعب العبور بودن مسیر، در قالب چهار اکیپ به منطقه عزیمت شده و از آنجائیکه عرصه دارای فاصله ای به مدت 5 ساعت پیمایش سربالایی بود، در خواست بالگرد گردید و مقرر شد فردا صبح به منطقه اعزام گردد!!!

 

قبل ازهرسخنی به همه عزیزان و دست اندرکاران اطفای این حریق خسته نباشید و خداقوت می گویم و درک میکنیم باتوجه به صعب العبوربودن منطقه و شیب های صد در صدی ، کاربسیار سخت و پرزحمتی را درحال انجام هستند و فقط عاشقان آن میتوانند ازاین عهده برآیند.

 

در این مدت تصاویری از زحمات عزیزان دست اندرکار دیدم  که درحال پیمایش مسیر هستند و مصاحبه ای که دلسوزانه در آن سخن گفته شده است ! اما جناب آقای خزایی بزرگوار،ریاست محترم منابع طبیعی چالوس ، آیا خاطرمبارک هست  زمانیکه  نماینده پایگاه خبری عبارت در غرب استان ، با حضرتعالی تماس گرفت  ساعت 15:40 دقیقه بعدازظهر روز سه شنبه مورخ 25آبان ماه بود؟!! آیا یادتان هست که  گفت آقای فخرالله بابوکوهستانی  شاهد عینی از وقوع وسعت این آتش سوزی خبر داده و گفته که  حتما نیاز به بالگرد می باشد؟!!

آیا یادتان هست که آن  زمان با خنده گفتید که عکس ها رو دیدم و این ازنظر من آتش سوزی جنگل نیستش و احتمالا فرد یا افرادی و یا کوه نوردی اقدام به روشن کردن آتش نموده و دود بلندشده در فضا ناشی ازاین است و نه آتش جنگل که این وسعت رو داشته باشه؟! آیا خاطر مبارکتتان هست که بلافاصله و بدون فوت وقت خبر این آتش سوزی را ابتدا در عبارت و سپس در بولتن  نیوز و دیگر رسانه ها و  شبکه های اجتماعی منتشرنمودیم و درخواست بالگرد را اعلام کردیم؟!!

باید این را هم خدمتتان عرض کنم که همان روز ، قبل از تماس با شما ، با سازمان امداد و نجات ارتباط برقرار کردم و گفتند باید حتما منابع طبیعی از ما درخواست بالگرد کند!!!

این درخواست از سوی شما کی و چه وقت انجام شد؟ شما  درپاسخ به من گفته بودید باید تازه فرداصبح (چهارشنبه) ببینیم آیا گزارش صحت دارد یا نه و اگر صحت داشت اقدام لازم را

انجام دهیم!!! جای تاسف است برای منابع طبیعی که متولی درختان بی نوا هستش و اینگونه راحت وقت را از دست میدهد !!!

جناب خزایی عزیز،الان چند هکتار ازجنگل ازبین رفته؟! آیا هنوز هم معتقدید که دود ناشی از آتش کوچکی است که افراد کوه نورد روشن کرده اند؟! آقای خزایی ، 12هکتار دقیقا چند اصله درخت میشود؟!  چرا آنزمان این حس مسوولیت پذیری در شما وجود نداشت؟!  همیشه از دوران کودکی به ما این طور یاد داده بودندکه پرسنل منابع طبیعی  تک تک درختان را همانند فرزندان خود و یا به اندازه جان خودشان دوست دارند و وقتی جان یک درخت گرفته میشود انگار که جانشان گرفته میشود و بسیار غمگین و ناراحت میگردند! انصافا و وجدانا وقتی خبر را شنیدید چگونه شدید؟! اگر همینگونه که عرض شد ، بود ، پس چگونه پیگیری آن را به روز بعد موکول کردید؟! پس چگونه است که باتوجه به اینکه روز سه شنبه شخصا به شما عرض شد که نیاز به بالگرد است بعداز گذشت سه الی چهار روز درخواست بالگرد داده اید؟

نمیدانم چه کسی باید در مقابل این سهل انگاری پیش آمده مسوول باشد و در برابر خداوند و بشریت پاسخ گو گردد!! اما این را میدانم و یادگرفته ام که تک تک اجزای هستی دارای نگهبانانی هستند که اگر خواسته و ناخواسته به آنها نامهربانی صورت گیرد حتما در دادگاه الهی محاکمه و حکمی سنگین در انتظارمان خواهد بود ولی آیا در دادگاه زمینی هم چنین میشود یا خیر نمیدانم!!! چه کسی به نظرتان مقصر است؟  شما؟آقای فرماندار؟امداد و نجات؟هلال احمر؟محیط زیست؟ آتش نشانی؟ یا شاید هم مانند پرونده های مشابه دهیار یا محیط بان بیچاره را به علت کم کاری متهم کنند؟!

البته همانطورکه در گزارش قبلی عرض شد و نوشته شد تنها مسوول و فردی که واقعا بعداز تماس نماینده عبارت ، با جان و دل پیگیری این موضوع را کرد و لحظه به لحظه با نگارنده تماس گرفت و  در جریان  پیگیری ها قرار داد، آقای "کشاورزیان" در اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران بود و به جرأت می توان گفت در طول ۲۰ سال سابقه ی رسانه ای ، برای اولین بار بود که دیدیم یک کارشناس ، یک کارمند و پرسنل اداره ، اینگونه احساس وظیفه دارد! و بدون شک اگر حساسیت و پیگیری های ایشان نبود مطمئنا همین اقدام های اندک هم صورت نمیگرفت!

و اگر شاهد بارش رحمت الهی نبوده ایم معلوم نبود وسعت این آتش سوزی تا چه مقدار ادامه پیدا میکرد و چند هکتار و چند اصله درخت دیگر بایستی طعمه آتش سهل انگاری مسوولان میشد؟؟!!

درهرحال امیدواریم هشدار اهالی رسانه جدی گرفته شود، کما اینکه بارها و بارها شاهدیم در موضوعات گوناگون اصحاب واقعی و دلسوز و متعهد رسانه پیش قدم بوده اند و هشدارها و تذکرهای لازم را داده اند و متاسفانه از سوی برخی مسوولان و مدیران و یا افراد "خود همه چیز پندار! " جدی گرفته نمیشد و بعد از اندک زمانی به علت ناتوجهی ها خساراتی ایجاد شد و از همه جالب تر اینکه خیلی زیبا با فوت و فن های مدیریتی! ، خود را به آن راه هم میزنند و طوری گزارش عملکرد میدهند که اگر کسی در جریان نباشد فکر می کند چه مدیران دلسوز و مشارکت پذیری داریم!! از مسوولان بالادست از جمله مدیران کشوری منابع طبیعی کشور،حفاظت محیط زیست،نمایندگان مجلس و دیگر متولیان امور هم خواهشمندم افراد سهل انگاری را که با بهره مندی از برخی روزمزدنگاران سعی بر پوشش کم مهری خود و وارونه نشان دادن اقدامات دارند را توبیخ نموده تا دیگر شاهد این کم کاری ها و بی توجهی ها نباشیم و افرادی در راس کارهای اینچنین با اهمیت قرار گیرند که دلسوز واقعی باشند و البته از سوی دیگر تلاش گران متعهدی همچون آقای کشاورزیان و سایر مهربانان زحمت کش را شناسایی و مورد تقدیر و سپاس قراردهند و تا دیگران هم تشویق شوند و بیشتر برای این عالم هستی دل بسوزانند.

 

عزیزان جان،وقتی گزارشگران عینیِ ما، اخبار موثق و مستند خود را برایمان ارسال می فرمایند و ما بعد از بررسی و اطمینان از صحت،  نشر می دهیم و به یکایک شما خبر داده و باهزینه های شخصی و بدون کمترین منتی در جهت  انجام رسالت عظیم و سنگینی که احساس میکنیم ، پیگیر حل بحران می گردیم ، این انتظار می رود تا شما گرامیان هم احساس مسوولیت داشته باشید و جدی بگیرید تا بتوان از ایجاد و شعله ور شدن بیشتر چنین بحران هایی در اولین ساعات طلایی جلوگیری نمود.

مگر چه مقدار درخت و جنگل در شمال کشور باقی مانده است؟! لطفا همین اندک درختان بی زبان را هم دریابید و نگذارید خیلی راحت بخاطر سهل انگاری یک مسوول از بین بروند! هرآنکسی که تجربه ای کوچک در مدیریت بحران داشته باشد میداند که ساعات اولیه به عنوان لحظه طلایی نام دارد و اگر این ساعات طلایی از دست برود ، مدیریت بحران را سخت میکند. پیشنهاد میدهم حتما کتاب "مدیریت بحران از نگاه مرحوم استاد بیژن دفتری" پدرامداد و نجات ایران که الحق و الانصاف این مازندرانی اصیل ، مرد میدان های بحرانی بود   را مورد مطالعه قرار دهید،شاید کمی،فقط کمی ، دلتان بیشتر برای جهان هستی و تک تک اجزای آن بسوزد

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

آرشیو