امروز : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۳۸ AM
اختصاصی عبارت
گفتگوی ویژه با مجید عبداللهی، مدیرعامل آبفار مازندران:

خطر شوری آب های زیرزمینی جدی است/درباره انتقال آب خزر نظر نمی دهم/ مدعی هستیم پرکارترین دستگاهیم/آیندگان ما را قضاوت می کنند

مجید عبداللهی، مدیرعامل آبفار مازندران
    -     کد خبر: 21284
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۹/۱|۲۳:۳۲
عبارت: مقدار مصرف ما در استان بالای ۲۵۰ لیتر درشبانه روز برای هر نفر است در حالی که استاندارد ۱۵۰ لیتر در شبانه روز می باشد. البته ۴۰۰ لیتر در شبانه روز هم داریم که فاجعه است

عبارت ـ عالین نجاتی: او آنقدر با مدیر قبلی آبفار مازندران تفاوت دارد که تنها کافی است چند دقیقه ای با او همسخن شوید تا این حرف را تائید کنید.

مجید عبداللهی، مدیرعامل آبفار مازندران از غرب استان به ساری آمده و از نخستین تغییرات حوزه وزارت نیرو در استان بود. مدیری خوش پوش، خوش سخن و خندان که احاطه ای کامل به حوزه کاری اش دارد و از جمله دستگاه های موفق استان در حوزه اقتصاد مقاومتی هم بوده است.

آبفار از رسانه ای ترین دستگاه های استان است، مخصوصا وقتی که موضوع انتقال آب با تانکر مطرح می شود که از قضا بعد از ورود ایران و البته مازندران به دوره خشکسالی حالا دیگر مسئله چندان عجیبی هم نیست. هرچند من شخصا فکر می کنم نیازی نیست که به همه جای استان لوله بکشیم و اتفاقا برای برخی مناطق انتقال آب با تانکر بهترین راه است اما به هرحال حساسیت های سیاسی و عدم وجود سیاست های کلان توسعه که با تغییر دولت ها، ثابت بماند،  باعث شده است که اصلی ترین مشکلات حوزه آب(که اتفاقا همه از آن آگاه هستند) همچنان به قوت خود باقی بماند و بعید است که چشم اندازی برای حل آنها وجود داشته باشد. مشکلاتی نظیر مبارزه با خشکسالی، فرهنگسازی در حوزه مصرف آب و از همه مهمتر ارزانی باورنکردنی این ماده حیاتی که باعث اتلاف ناجوانمردانه آن توسط جامعه می گردد.

قرار گفتگو با «عبداللهی» را گذاشتیم و در یک صبح پائیزی در دفتر کارش حاضر شدیم، در حالیکه او تمام معاونانش را هم به صف کرده بود تا اگر نیاز به اطلاعاتی تکمیلی باشد از آنها کمک بگیرد.

 در ابتدای گفتگو به وی گفتم که نمی خواهم این مصاحبه محلی برای ارائه آمار و دستاوردهای صرف باشد، طوریکه مردم در دل اعداد غرق شوند و در نهایت هم چیزی دستگیرشان نشود. وی نیز با روی خوش این شرط را پذیرفت و گفتگو آغاز شد. در خلال این مصاحبه 4 بار از من خواست مسائلی را در پرانتز مطرح کند که نمی خواهد رسانه ای شود، من هم به وعده ام عمل کردم و آنها را منتشر نمی کنم، اما بی شک انتشار آن اظهارات نه تنها به زیان دولت و مردم نیست، بلکه واقعیاتی است که طرحش می تواند به حلش کمک کند، اما به هرحال این دست معذوریت ها همیشه هست و همین مسئله یکی از بزرگترین حسرت های من در زندگی است که چرا نمی توانیم شبکه ای خصوصی داشته باشیم که در گفتگوهای زنده نشود چیزی را در پرانتز پنهان کرد.

گفتگوی ما چیزی حدود 90 دقیقه طول کشید و به وقت اضافه هم نرفت. می شد سوالات فراوان دیگری هم پرسید اما سعی کردیم سوالات اصلی مخاطبان و دغدغه رسانه ها را مطرح کنیم. به دلیل تخصصی بودن حیطه کاری شان به سراغ مسائل سیاسی نرفتیم، هرچند با توجه به محافظه کاری «عبداللهی» اگر آنها را هم طرح می کردیم به بن بستی می رسیدیم که در پاسخ به سوال« انتقال آب خزر» به آن برخورد کردیم.

این شما و این مهمترین بخش های گفتگو با «مجید عبداللهی؛ مدیرعامل آبفار مازندران»

 

 

*مدعی هستیم الان با کمبود اعتبار و وضعیتی که وجود دارد و چالشی که برای دولت وجود دارد و واقعاچالش مالی سختی را سپری می کنیم ( که به دلیل تحریم ها وفشارهایی است که به بدنه نظام وارد شده است) یکی از پرکارترین ادارات استانیم . این حرف را فقط بنده نمی گویم بلکه ما نسبت به آب فاضلاب های روستایی کشورهم درسطح بالایی هستیم. درتهران که بودیم آقای «محمدزاده» گفتند که ما درکارکردها جزو سه استان برتریم وجزء اداره هایی هستیم که فعالیم . جالب است بدانید درکشور استان خراسان رضوی و فارس با دوهزار انشعاب بیشتر اول و دوم هستند در صورتی که تعداد روستاهای مازندران از بعضی ازاین شهرها بیشتر است ودر خیلی از استان ها جمعیتی که در روستاهازندگی می کنند بسیار پایین است. مازندران جزو استان هایی است که 45 درصد از مردم درروستاهازندگی می کنند خب این خودش یک شاخص بزرگ است ونشان می دهد که پراکندگی کار ما چقدر زیاد است.

 

*همانطور که عرض کردم ما مدعی هستیم که از پرکارترین ها هستیم و این هم به خاطر این است که مجلس و دولت به دستور مقام معظم رهبری مبلغی را از صندوق توسعه به ما کمک کردند واین کمک باعث شد که خیلی ازپروژه های اولویت دار ما به نتیجه برسد.

ما صاحب 46 مجتمع  الویت دار هستیم که حدود 409 روستا را دربرمی گیرد به اضافه 141 تک روستا و پروژه های دیگر که رویشان کار می کنیم. در پروژهای آب فاضلاب روستایی همانطور که می دانید هزینه آبرسانی بسیار بالاست. همین امرباعث می شود که پروژهای زیادی درحالت عادی زود به بهره برداری نرسند اما چون از طرف صندوق توسعه به ماکمک شد خیلی از این پرژه ها را تاپایان سال وسال آینده به بهره برداری می رسانیم و این از نظر ما در شرایط فعلی کشورعالی است.

 

*درمورد تعداد پروژه های نیمه تمام از همان ابتدا که به آب فاضلاب آمدم حدود 250 پروژه نیمه تمام داشتیم و اوایل هرسال تعداد این پروژه ها رابه 350 تا400 پروژه می رساندیم، حتما مخاطبانتان می پرسند چرا؟ برایش دلیل هم داریم. این به این معنا نیست که آن پروژه ها تمام نشده بلکه خیلی از این پروژه ها به بهره برداری می رسند و پرژه های جدید به آن اضافه می شود. به همین خاطر هیچ وقت پروژه های نیمه تمام ما کم نمی شود و اساسا این در ذات کار ماست.اما اگر فعلا بخواهم عددی بگویم، حدود 250 پروژه نیمه تمام داریم.

 

* ارزش آب بسیار بالاست و هنوز ما (همکاران خودم را عرض می کنم تا به کسی بر نخورد) ارزش بالای آب را درک نکردیم.  مازندران را برایتان مثال می زنم که از همه جا بیشتر آب دارد البته به نظر می آید! خیلی ها در خارج استان ما فکر می کنند که ما اصلا مشکل آب نداریم! گاهی اوقات وقتی ما در تهران راجع به مشکل آب مازندران صحبت می کنیم همه تعجب می کنند ومی گویند مگر شما هم مشکل آب دارید؟! ما در روستاهایمان با اینکه 45 درصد جمعیت ثابت داریم بهره مندی آب شربمان حدودا 71 درصد است ودرصد بالایی نیست با این وضعیت چه مشکلاتی برای آب به وجود می آید؟ میخواستم ابتدا ارزش آب را برایتان بگویم اما قبلش این را عرض کنم که من همیشه به همکارانم می گویم در سال های آینده ما را قضاوت می کنند درباره ی مشترکین ما هم قضاوت می کنند حالا چگونه قضاوت می کنند؟ می گویند چطور بود که این آب را برای غیرشرب هم استفاده می کردند یعنی این همه هزینه می کردند، به آن کلر می زدند بعد مردم این را زیر درخت می ریختند؟ حیاط و خودرو می شستند؟ در آینده این را قضاوت می کنند. به همکارانم هم گفتم که شکستگی ها را به روز بگیرید.  چون در مورد ما قضاوت می کنند و می گویند یعنی این ها شکستگی ها را نمی گرفتند و می گذاشتند دو یا پنج ساعت، یا یک روز بماند؟ یعنی همان ساعت برای رفع شکستگی نمی آمدند؟ اینها همه قضاوت است دیگر! می گویند آب فاضلاب استان یا کشور پیگیر قیمت آب نبودند که جلوگیری از هدر رفت آن جلوگیری کنند؟ مدیریت مصرف وتوزیع نمی کردند؟ واقعا آب را هرطور دوست داشتند مصرف می کردند؟ آینده درمورد ما قضاوت می کنند.

*متاسفانه ما دنبال برطرف کردن ضعف ها نمی رویم.  تامشکلی پیش می آید می گوییم: «برویم یک چاه بزنیم».  مقدار مصرف ما در استان بالای 250 لیتر درشبانه روز برای هر نفر است در حالی که استاندارد 150 لیتر در شبانه روز می باشد. البته 400 لیتر در شبانه روز هم داریم که فاجعه است. ما تمام تلاشمان برای بهبود مصرف انجام می دهیم وپیگیر هم هستیم اما مردم هم باید مصرف را پایین بیاوردند نه اینکه ما چاه اضافی بزنیم.  این را هم قضاوت می کنند وبه عنوان مثال می گویند عبداللهی یا دیگر مدیران آبفار نمی رفتند پیگر مصرف بالای آب باشند و فقط چاه اضافه می کردند؟

 

*حالااین چاه اضافی که حفر میشود چه اتفاقی می افتد؟باعث می شود در مازندران آب شیرین را می کشیم می آوریم بالا وآب دریا از پایین جایگزین آن می کنیم. آب زیرزمینی ما با اینکار را ازبین می رود و ما هم آب اضافه را تبدیل به فاضلاب می کنیم. از آن طرف هم یک روزی که آب شورهمینطور نفوذ می کند شایدردیگر فضای سبزی نداشته باشیم، چون این آب از پایین دارد شور می شود . با اینجال باز ما می گوییم که قیمت آب همینطور بماند! چرا؟ چون نباید به مردم فشار بیاید.  البته من بعضی موارد را حق می دهم.  آب شرب با بهداشت مردم سرکار دارد شاید به خاطر این باشد که خیلی دست روی آن نمی گذارند واین را هم  بگویم ما قیمت آبی را هم که ازمردم می گیرم قبلا یک دهم بود و  الان مثلا داریم یک/هشتم اش را می گیریم  و  هیچ وقت قیمت تمام شده آب را از مردم نمی گیریم.

 

*شرکت ما یک شرکت ضررده است. هرساله که با اعضای هیات مدیره به تهران می رویم تا در مجامع دفاع کنیم با اینکه همه هم می دانند که شرکت ها ضررده هستند و هزینه ما سه برابر بیشتر از درآمدمان است ولی با اینحال دفاع می کنیم و برمی گردیم.  اما به جرات می گویم ما مدعی هستیم که اقتصاد مقاومتی را در آب فاضلاب روستایی مازندران اجرا می کنیم. اقتصاد مقاومتی یعنی ما هزینه ها را کم کنیم ولی خدمات را ثابت نگه داریم یا افزایش دهیم وبسیار خوشحالیم که مقام معظم رهبری امسال را اینگونه نامگذاری کردند. ماهم پیرو فرمایشات ایشان کار می کنیم ، نه تنها ما بکله همه شرکت ها.  واقعا پول نداشتیم و مثل کسی می ماندیم که غذای کافی برای خوردن ندارد اما می خواهد سرپا باشد. باهمین اوضاع ما گفتیم خدمات باید داده شود. از آن کم نشود و ضررمان سر جای خودش.  قرار بر این بود که این شرکت ها ضررشان هم جبران شود اما خب بخاطر تحریم ها نمی شود خیلی ضررها را جبران کرد واین را خودمان هم می دانیم.

* موضوع انتقال آب خزر  به آب منطقه ای بر می گردد و خیلی به ما ارتباطی ندارد. به همین خاطر می گویم باید به صورت دقیق روی آن مطالعه شود و نظرخاصی در این مورد نمی دهم.

 

* اصلی ترین خواسته ما در نشست با مجمع نمایندگان استان این بود که تلاش کنند که ما یک دوره ی دیگر از صندوق توسعه وام بگیریم تا بتوانیم سطح بهره مندی آب روستاها را بالاببریم وبرای تحقق این وام گزارشی تهیه کرده ایم که ثابت می کند این نیاز است تا به یک سطح نرمال و عالی برسیم.

 

*واقعا هم در بعضی روستاها نیاز به لوله کشی نیست نه این که اصلا نشود ما می گوییم اول در جاهایی که مردم همیشه حضور دارند لوله کشی شود بعد جاهای دیگر مثلا بالای کوه را آب رسانی کنیم باید اولویت بندی کنیم اول به جاهای اصلی آب دهیم بعد به مناطق خوش نشین. بعضی روستا هاشاید مردم ماهی یک روز بروند ما آنجا راهم لوله کشی می کنیم.باید بگویم که تابستان امسال نسبت به سال های قبل کمتر با تانکر آب رسانی کردیم واین مناطق مناطقی بودند که بر اثر حادثه مثل سیلاب و...آب شان قطع شده بود ومدیریت خوبی انجام شد. اما مردم مصرف بی رویه ای دارند ودر همان مناطق آب شرب برای باغ و کشاورزی استفاده می شود. اگر این آب تنها برای شرب استفاده شود مشکلی به وجود نمی آید. از لحاظ آماری هم نمی شود گفت که یک روستا را کلا با تانکر آب رسانی کردیم به عنوان مثال جمعیت یک روستا در بعضی از تعطیلات تابستان به پنج تا ده برابر می رسد آیا طراحی من برای ده برابرهست؟ مسلما نیست چون اگر طراحی من برای ده برابر باشد هزینه های اجرای من بیست برابر می شود واین هزینه اجرا فقط برای چند روز کوتاه است.بیشترین زمانی که ما به مشکل آب بر می خوریم روزهای پایانی اسفند است که مصرف به ده برابر می رسد وعلتش باز بودن همه ی شیر ها در خانه هاست وشبکه گنجایش آن مصرف را ندارد. در خیلی از کشورها آب شرب را خریداری می کنند و از بطری استفاده می کنند وآب های لوله کشی شده صرف دیگر کارها می شود.

 

* در رابطه با ساخت و سازهای غیرمجاز و اینکه آنها بعد از اینکه آب و برق می گیرند دیگر ماندگار می شوند، مسئله به این سادگی هم نیست.  قوانینی داریم که کسی اگر جواز ساخت نگرفت، نباید بسازد و باید به آن احترام گذاشت و ما بدون جواز ساخت قبول نمی کنیم که انشعاب بدهیم .همه ی ما این را می دانیم که این ساخت وساز های غیرمجار دریک روز ودو روز درست نمی شود وچند سالی طول می کشد. پیشنهاد ما این بود این هایی که ساختند به طریقی ازآب استفاده می کنند، حالا یا غیر مجاز لوله کشی می کنند یا از همسایه آب می گیرند. به هر حال برای ما دردسر ایجاد می کنند حالا این دردسرها چیست؟

 نخست اینکه از حق و حقوق دولت می گذرد و آب بها و حق انشعاب را نمی دهد. دوم هم اینکه کسی که غیر مجاز انشعاب می گیرد دیگر استانداردها را هم رعایت نمی کند؛ کنتور نمی گذارد،شیر یک طرفه نمی گذارد و ومستقیم برای مصرف کردن وصل می شود. خب این چه مشکلی ایجاد می کند؟ اول اینکه مصرف او تحت کنترل ما نیست. دوم هم اینکه وقتی کنتور ندارد خودش هم نمی تواند کنترل کند. بنابراین مصرف بی رویه انجام می دهد وبرنامه ریزی های ما را بهم می زند چون پنهانی استفاده می کند نظارتی روی مصرفش نداریم و یک مشکل دیگر که به دلیل نداشتن شیر یک طرفه ایجاد می کند ازلحاظ بهداشتی است. وقتی شیر یک طرفه ندارد آب برگشتی وارد سیتمش می شود. به عنوان مثال اگر به درخت باغچه سم بزند برگشت آبش امکان دارد. ما هم خیلی سریع از طریق آزمایشات متوجه این انشعاب غیر مجاز می شویم. به همین خاطر موضوع بسیار مهمی است و ما برای حل آن پیشنهاد دادیم که ما به آن ها تامشخص شدن تکلیف شان انشعاب موقت بدهیم تا بعد بتوانیم جمع آوری کنیم. با این کار ما هم آب بها وهم حق انشعاب خود را می گیریم  وهم از آلودگی جلوگیری می شود در موقع جمع کردن انشعاب هم 50 درصد  پولشان را بر می گردانیم.

*کیفیت آب خط قرمز ماست و هرجا مشکلی برای آب باشد از استفاده آن جلوگیری می کنیم.  اینکه فاضلاب های و شیرابه های حاصل از زباله  در آب های زیر زمینی تاثیر دارند ما ردش نمی کنیم، میزان ثاثیرش هم در حیطه کاری من نیست. برای همین ما به این نتیجه رسیدیم که از آب سطحی استفاده کنیم چون هم فراوان است وهم پایدار است. درآینده باید از آب سطحی استفاده کنیم و حتما کیفیت وکنترل آن بهتر خواهد بود. دست درازی به این آب هم سخت تر خواهد بود. فاضلاب ها هم مانند سم ها برای آب های زیرزمینی خطرناک هستند ولی در حال حاضر ما مشکلی نداریم چون استانداردها رعایت می شود.

 

استفاده از این مطلب تنها با ذکر نام  سایت عبارت  مجاز می باشد

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین