امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۴۲ AM
اختصاصی عبارت
نگاهی به متفاوت ترین نمازجمعه ‌آیت الله طبرسی در سالجاری؛

از «جوانمرگ خواندن برجام» و پاسخ به «علم الهدی» تا تحلیل جالب از دلیل ناداوری علیه «سلیمی»

آیت الله طبرسی + ربیع فلاح+ حسن روحانی _ سایت عبارت
    -     کد خبر: 2130
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۶/۵|۱۶:۳۶
مجموع اظهارات آیت الله طبرسی نشان می دهد که این خطبه را باید متنوع ترین و متفاوت ترین خطبه او در نمازهای جمعه سال جدید دانست.

عبارت ـ گروه سیاسی: آیت الله نوراله طبرسی را به عنوان روحانی معتدل می شناسد. کسی که تا صبرش لبریز نشود لب به گلایه نمی گشاید و سعی اش بر این است که مرضی الطرفین باشد. او سلبی نگری برخی از امامان جمعه مازندران را ندارد اما بارها از بی توجهی به مازندران گلایه کرده و گاهی هم از بی توجهی به حرفها و تذکرات خودش.

 

برجام جوانمرگ شده برای ما چه کرد؟

فی المجموع اما آیت الله طبرسی از دولت روحانی دفاع کرده است. برخورد او با دولت احمدی نژاد نیز چنین بود، اما در ماه های اخیر و بعد از برآورده نشدن توفعات مازندرانی ها از دولت، او نیز به جمع منتقدان سیاست های دولت در استان پیوسته است که  این نشانه خوبی ـ آنهم کمتر از کسال به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ـ نیست.

اگرچه آیت الله معلمی نخستین امام جمعه استان بود که لب به انتقاد صریح از برجام گشود، لکن این قفل امروز در ساری هم شکسته شد و برای اولین بار بعد از اجرای برجام، نماینده ولی فقیه در استان که همیشه به شکلی ضمنی از این دستاورد بین المللی دفاع می کرد، آن را جوانمرگ خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر نماینده ولی‌فقیه در مازندران و امام جمعه ساری با تأکید بر شفاف‌سازی نتایج برجام گفت: برجام جوان‌مرگ‌شده برای ما کاری نکرده است.  

 

فریاد مظلومیت مازندران زیر وزنه ناداوری علیه سلیمی

وی البته برای نخستین بار به اظهای نظری مستقیم در حوزه ورزشی نیز پرداخت و با محکوم کردن ناداوری علیه بهدادسلیمی گفت: اگر سلیمی از یک استان دیگر بود، چنین اتفاقی برایش نمی‌افتاد. تا بار دیگر عدم نفوذ سیاستمداران مازندرانی در کشور را به چالش بکشد.

او برخلاف نگاه کلی کشور که عدم نفوذ ایران در فدارسیون های جهانی را دلیل ناداوری در مسابقه سلیمی می داند، موضوع را جزء تر کرد تا نشان دهد سلیمی نه تنها در عرصه بین المللی، بلکه در خود ایران هم مظلوم است.

این نگاه را می توان به موضوعات دیگری نظیر اقتصاد نیز تسری داد. حضور تُجّار شهرهای دی نفوذ کشور نظیر اصفهان، تبریز، تهران، مشهد و سمنان در سفرهای خارجی رئیس جمهور و اعضای دولت تدبیر و امید و جای خالی مازندران ها در این کاروان ها خود نشان دهنده ادامه ضعف مدیریت در مازندران است و روشن می کند که استانداری جدید هم نتوانسته حق این استان را استیفا کند.

 

 پاسخ به «علم الهدی» 

به گزارش عبارت؛ آیت الله طبرسی در بخش دیگری از سخنرانی اش به نقل از کاسپین با بیان اینکه در خصوص مساله فرهنگی و دینی همه آحاد جامعه باید حساس باشند، گفت: مساله کنسرت و صحبت آیت الله علم الهدی جار و جنجال زیادی ایجاد کردو (به نظر من) اگر کنسرت ها با غنا نباشند و گناهی صورت نگیرد مشکلی ندارد.

این بخش از اظهارات آیت اببه طبرسی وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که به خطبه های امام جمعه بابلسر در همین روز توجه کنیم که گفته است: کنسرت ها باعث تمسخر اعتقادات دینی مردم شده است. با این قیاس بیشتر می توان اهمیت اعتدالی که در مرام فرهنگی طبرسی است را دریافت.

وی همچنین به دیدار رهبری و امامان جمعه اشاره کرد و افزود: ایشان فرمودند مسجد نباید سکولار شود و دین از سیاست جدا شود بلکه باید به همه حوزه ها توجه شود چرا که مسجد جایگاه فرهنگی، سیاسی و دینی است.

 

ضرورت جدی گرفتن پیام طبرسی توسط استانداری

مجموع اظهارات آیت الله طبرسی نشان می دهد که این خطبه را باید متنوع ترین و متفاوت ترین خطبه او در نمازهای جمعه سال جدید دانست. از یک سو انتقادی بی سابقه از برجام و از سوی دیگر مخالفت ضمنی با شیوه برخورد علم الهدی، نشان می دهد که طبرسی همچون گذشته نمی خواهد چهره ای تک بعدی داشته باشد و همین رویه است که علی رغم برخی تندروی ها در مازندران، هنوز این استان را در زُمره مناطق معتدل کشور از نظر سیاسی و فرهنگی قرار داده است.

انتقاد چندین باره آیت الله طبرسی از عملکرد دولت در مازندران، اینبار در هفته دولت، پیامی واضح دارد که بی توجهی استانداری و نهادهای دولتی دیگر در استان به این پیام می تواند به از دست دادن تنها حامی ذی نفوذ دولت در استان بیانجامد.

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

مشهدبان
جمعه ۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۸
خدا این آیت الله طبرسی رو واسه ساری و مازندران حفظ کنه
جمعه ۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۹
مضحک ترین گزارشی که خوندم...رفیق خودتو خر فرض کردی یا مخاطبتو که این اراجیف رو‌ بهم میبافی. بیخیال بابا، ول معطلی سرخودت‌ بدجور
پربازدیدترین

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

آرشیو