امروز : سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت : ۸:۳۶ AM

منطقه آزاد تجاری مازندران حق کدام شهر است ؟

منطقه آزاد تجاری-سایت عبارت
    -     کد خبر: 21918
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۹/۱۸|۰۸:۰۱
سرویس :
این روزها بحث ایجاد منطقه آزاد مازندران تیتر اصلی رسانه های این استان سرسبز است . در حالی که مسئولان مرکز نشین ساری و نیز بهشهر موافق منطقه آزاد تجاری امیرآباد می باشند ولی حداقل دوسوم جمعیت استان از قائم شهر،بابل ، آمل، چالوس سیمرغ ،محمودآباد و رامسر و غیر موافق منطقه آزاد تجاری بابلسر و فریدونکنار هستند و صراحتا حمایت خود را از این موضوع اعلام نمودند.
 عبارت: دکترحسن خلیل خلیلی- وکیل پایه یک دادگستری در روزنامه خبر شمال شنبه 6 آذر ۱۳۹۵ با عنوان آیا امیرآباد قربانی تعصب و خودخواهی؟ نوشت :
 
 
120هزار بیکار تحصیل کرده مازندران، نظاره گرند که دولت امید چه تدبیری برای منطقه آزاد تجاری امیرآباد خواهد اندیشید!
 
 امید شکل گیری بزرگترین اتفاق تاریخی در مازندران بعداز تصویب منطقه آزاد امیرآباد در شورای عالی مناطق آزاد تجاری ایران، در گرداب اختلاف نظرهای غیرکارشناسانه و بلاتکلیفی سیاستمدارانه (سیاست بازانه) برخی وکلای مردم مازندران گرفتار آمده است!
 
 
 چگونه می توان بندر 2000هکتاری امیرآباد با این همه امتیازات را با بندر 60هکتاری فریدونکنار و 40هکتاری نوشهر مقایسه و هم وزن نمود؟ با کدام منطق و تدبیر؟!  
 
 گمانه زنیها در افواه عمومی، حکایت از تردید دولت تدبیر در توجه به نقطه نظرات قاطع کارشناسان در اولویت دار بودن بندر امیرآباد دارد! اما سکوت دولت امید در عین شناخت کامل از امتیازات بندر امیرآباد، نشان از مصلحت اندیشی دیگری دارد! بی شک، تصمیم سازی برمبنای نگرانی از به بادرفتن رأی عده ای و عدم توجه به درایت عقلای قوم، دور از اخلاق سیاست پیشگی و شهریاری است. و باور این مطلب که چنین تصمیم مهم اقتصادی دستخوش مصلحت اندیشی انتخاباتی و سیاسی شود، و حق منطقه شرق مازندران با سکوت پایمال شود، دور از شأن دولت تدبیر و امید است.
 
 شهرستان بهشهر با 3000 سال قدمت تاریخی و پذیرش اقوام و فرهنگهای مختلف از قبیل ترک، کرد، عرب، بلوچ، ترکمن و…، زیرساختهای لازم برای تبدیل به یکی از بزرگترین قطبهای تجاری، اقتصادی و گردشگری کشور را داراست. گزافه نیست اگر بگوییم؛ عدالت توأم با تدبیر اقتضاء دارد که با وجود امکانات بالقوه، منطقه ای که بدلایل مختلف، امروز تبدیل به یکی از کم رونق ترین شهرهای کشور و دارای بالاترین شاخص بیکاری، فقر و حاشیه نشینی شده، دست نوازش محقانه مسئولین کشوری را بر زخمهای کهنه عقب ماندگی و توسعه نایافتگی و بازگشت به هویت تاریخی خویش احساس نماید.
 
 آقای رئیس جمهور! کارشناسان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و استانداری، برمبنای شاخصهای خاصی پس از ماهها مطالعه و بررسی به این نتیجه رسیده اند که بهترین نقطه استان برای منطقه آزاد، امیرآباد است، آیا سزاست که عقل و تدبیر را در منجلاب سیاست زدگی به تاراج دهیم و امید آگاهان و دانایان را به یأس مبدل سازیم؟!
 قطعا با نظارتهای همه جانبه، جلوی هرگونه رانت و ویژه خواری برای یک طبقه یا منطقه خاص گرفته خواهد شد. مردم مازندران فهیم اند و همه چیز را میدانند و بقول ماندلا رهبر بزرگ آفریقای جنوبی و پیشتاز مبارزه با تبعیض و بیعدالتی: «ما می بخشیم اما هرگز فراموش نمی کنیم!»
 
پاسخ یاسر قلی تبار شهروند مازندران به آقای حسن خلیل خلیلی
 
 
اشارتی به نوشته‌ی منسوب به آقای حسن خلیل خلیلی (وکیل پایه یک دادگستری!!)
فرمودید ۱۲۰ هزار بیکار تحصیل‌کرده در انتظار تدبیر دولت جهت تصویب منطقه آزاد تجاری امیرآباد هستند.
چند نکته در همین جمله ابتدایی شما قابل ذکر است:
اول آن‌که طبق آمار کارگروه اشتغال استان مازندران در سال ۹۴ تعداد "نیروی کار" بدون شغل در استان ۱۵۰ هزار نفر بود ( بلاغ مازندران- ۱۰ فروردين ۱۳۹۴ )؛ که این رقم در پاییز سال جاری ۱/۳ درصد کاهش داشت (خبرگزاری مهر-۲۳ آبان ۱۳۹۵).

فارغ از میزان صحت این اخبار باید پذیرفت که نرخ بیکاری در یکی از غنی‌ترین استانهای کشور به لحاظ استعدادهای زیرزمینی و روزمینی و انسانی، بسیار بالا و غیر قابل دفاع است.
اما نکته‌ی جالب توجه در این قسمت از سخن شما به عنوان مدافع منطقه آزاد تجاری امیرآباد این است که چطور شما هنوز در صدد و انتظار تصویب طرح منطقه آزاد در این نقطه هستید حال آنکه همراهان و هم‌پیمانان شما به قطعیت اظهار تایید و تصویب شدن منطقه آزاد امیرآباد می‌کنند؟

پیداست که بندر امیرآباد هنوز در شورای عالی مناطق آزاد هم تصویب نشده است! امید است به یک تفاهمی با دوستانتان برسید!!

نکته قابل توجه دیگر در این بخش، اظهار شما در خصوص اختلاف نظرهای غیر کارشناسانه و بلاتکلیفی سیاست‌بازانه برخی وکلای مردم مازندران است.

اتفاقا هم‌رایی عمیقی در این قسمت با شما دارم.
چرا که طبق اسناد و شواهد، تیم کارشناسی‌ای متشکل از ۲۵ استاد متخصص، از اعضای هیئات علمی دانشگاههای مختلف از جمله معتبر ترین دانشگاه مازندران به دستور جناب استاندار در دی‌ماه سال ۹۳ تشکیل و مسئول امکان‌سنجی و مکان‌یابی در تمام مازندران شد. این کارگروه در شهریور سال ۹۴ نتایج بررسی و کارشناسی خود را به جناب استاندار ارائه نمود و پس از بررسی، منطقه‌ی "بابلسر و فریدون‌کنار" دارای بالاترین میزان شاخص‌های مکان‌یابی جهت احداث منطقه آزاد شد. اما دقیقا و طبق نظر شما این اطلاعات کارشناسی در [گرداب اختلاف نظرهای غیر کارشناسانه و بلاتکلیفی سیاست‌بازانه "برخی وکلای مردم" گرفتار آمده‌است.]
قطعا دست‌یابی به این آمار و اطلاعات برای شما دشوار و ثقیل نخواهد بود.

فرمودید بندر ۲۰۰۰ هکتاری امیرآباد! اما به گفته فرماندار بهشهر این بندر هم‌اکنون ۱۰۶۰ هکتار مساحت دارد (ایسنا-۲۴/۴/۹۵). آدمی گاهی برای پیشبرد اهداف خود دست به هر اغراق و ابزاری می‌برد، اما از شما به عنوان یک حقوق‌دان اندکی بعید بود!
و اما بعد، بسیار عوامانه است که منطقه آزاد را تنها با شاخص "بندر" بسنجیم! کاش قدری دست‌کم مطالعه عمومی می‌داشتید.
آيا انتخاب موقعیت و مكان‌يابی بر اساس شاخص خاص بايد صورت پذیرد يا شاخص‌های متعارف و علمیِ مكان‌يابي؟

لابد يكي از شاخص‌های خاص اين است كه بايد حتما بندری به نام امیرآباد را شامل باشد!
تيم كارشناسي بيان كردند ما در مازندران بيشتر از هر چيز به منطقه آزاد فناوری-تجاری نياز داريم كه لازمه‌اش زير ساخت بندری مثل امیرآباد نیست. که اگر چنین بود بند شهيد رجایی و بندر عباس و بندر بوشهر خیلی زودتر از كيش و قشم و... بايد به منطقه آزاد تبدیل می‌شدند!
شما و هم‌فکرانتان همچنان در کوس بندری بودن امیرآباد می‌کوبید اما ناگفته پیداست که فقط زیر ساخت بندری مورد نیاز چنین منطقه‌ای نیست!

عوامل دیگری هستند که شاید نه به شکل مستقیم بلکه به صورت محیطی در موفقیت یا عدم موفقیت یک منطقه آزاد می‌توانند موثر باشند؛ که متاسفانه امیرآباد از آن شرایط محیطی مثبت بی‌بهره است.

در ضمن اثرات منفی که در شرایط محیطی اطراف امیرآباد مثل مرکز استان که نسبتا اقتصاد و تجارت پویایی دارد بسیار وحشتناک‌تر است.
در چنین شرایطی، قاچاق اولین اثر را بر اقتصاد پویای مرکز استان خواهد داشت و حجم سرمایه گذاری‌های چند هزار میلیاردی بخش خصوصی در مرکز استان را که موجب اشتغال افراد زیادی شده است به خطر می‌اندازد.

از قدمت شهرستان بهشهر (۳۰۰۰ سال) فرمودید! جناب حقوق‌دان! ما این سخن عوامانه را کجای دلمان بگذاریم؟؟ بفرمایید آيا قدمت شهر بهشهر از شهر سوخته بيشتر است؟!

آيا قدمت، شرط انتخاب منطقه آزاد است؟! آیا حداقل به صورت نسبی، اکثریت شاخص‌های مورد نظر کارشناسان جهت مبدل شدن به منطقه آزاد را داراست؟!

باور کنید ما دشمن این شهر و سایر هم‌استانی‌هایمان نیستیم. اما قطعا مدافع و تابع سخن منطقی و علمی هستیم.

 فرمودید با توجه به امکانات بالقوه‌ی شرق استان، این منطقه به "دلایل مختلف" یکی از کم رونق ترین شهرهای کشور است!
جناب خلیلی، وکیل محترم!
بد نیست وسعت میدان دیدتان را بیشتر کنید، شاید در میان آن دلایل مختلف چیزهای بهتر و موثرتری بجز منطقه آزاد وجود داشته باشد.
حتما واقفید که بندر امیرآباد همین حالا به عنوان منطقه ویژه اقتصادی فعالیت دارد. اگر بنا بود با این تبدیل‌ها و نام‌ها، بهشهر عزیز رونق یابد، سال‌ها پیش به این مهم دست یافته بود. گمان می‌کنید در چنین وضعیتی، تبدیل شدن به  منطقه آزاد چه اثر شگرفی در شرق استان پدیدار می‌شود؟
هم‌استانی عزیز؛ جناب وکیل! شما یا جای زخم را گم کردید، و یا مرهم مناسب را..!

باز هم از مطالعه بر مبنای شاخص‌های خاص گفتید که ضمن ارجاع مجدد شما به سطور بالاتر، باید بپرسم که حضرت شما از کدام کارشناسی سخن می‌رانید؟

در آن حجم عظیم کارشناسی با دو سال كار تخصصی و البته مطالعات قبلی چیزی با مضمون انتخاب امیرآباد به عنوان منطقه آزاد يافت نشد.
حتی در مطالعات بعدی نیز چیزی در این خصوص وجود ندارد!! تا جایی که از استانداری درخواست مجدد ارائه و تبیین همان طرح کارشناسی نهایی را دادند.

به خاطر داشته باشید که رانت و ویژه‌خواری و رابطه و لابی‌های پنهانی دقیقا همان زمان بود که آقایان نمایندگان خاص! از اعلام نام "منطقه‌ی آزاد فناوری-تجاری بابلسر و فریدون‌کنار" توسط ریاست جمهور به واسطه همان روابط و لابی‌ها و فشارها در سال ۹۴ جلوگیری کردند!

ایام به کام و سایه‌ی عدل‌خواهیتان مستدام.
 
 در پایان بدون هیچ توضیح اضافه قضاوت را به مردم فهیم مازندران می سپاریم .
 
 

/تابناک

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال