امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۲۱ AM
اختصاصی عبارت
فوری/ منطقه آزاد شدن مازندران منتفی شد

بازهم حسادت های قومی، بازهم فرصت های سوخته/تیمی که مثل آب خوردن حذف شد!

دیدار مجمع نمایندگان مازندران با ربیع فلاح
    -     کد خبر: 2260
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۶/۹|۱۳:۵۰
دعوای جغرافیایی نمایندگان و تعصبات قومی و منطقه ای باعث شد که نه تنها بر سر یک محل به توافق نرسیم، بلکه در اتفاقی بی سابقه در تاریخ منطقه آزاد کشور، تقاضای ایجاد سه منطقه آزاد در استان را به دولت ارائه کنیم!

عبارت ـ گروه اقتصادی: تمام شد! امروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد را تصویب کرد و به احتمال زیاد این لایحه که هیچ نامی از مازندران در آن نیست در صحن نیز تصویب می شود تا باز هم سر مازندران بی کلاه بماند.

به گزارش عبارت؛ دعوای جغرافیایی نمایندگان و تعصبات قومی و منطقه ای باعث شد که نه تنها بر سر یک محل به توافق نرسیم، بلکه در اتفاقی بی سابقه در تاریخ منطقه آزاد کشور، تقاضای ایجاد سه منطقه آزاد در استان را به دولت ارائه کنیم!

تقاضایی خنده دار که نشان می دهد سطح کارشناسی و قدرت تحلیل مجمع نمایندگان در این مورد خاص تا چه اندازه پائین بوده است.

این حرکت در واقع فریب افکار عمومی بود تا مسئولیتی که دولت بر دوش مجمع گذاشته بود از سرشان باز شود.

حسن روحانی و دولتش به دلیل اختلافات جدی نمایندگان استان بر سر ایجاد منطقه آزاد تجاری از خیر آن گذشت و در حالیکه همسایه شرقی ما از انزلی سود می برد و گلستان نیز امسال اینچه برون را پیشنها داده، مستعدترین استان شمال با سه بندر فعال از داشتن منطقه آزاد تجاری محروم ماند.

متاسفانه استانداری مازندران نیز به جای ورود موثر در این قضیه با نگاهی منطقه ای و با تمرکز بر جمعیت زیاد حواشی بندر فریدونکنار عملا گزینه ای را وارد دوقطبی نوشهر ـ امیرآباد کرد که گره ای کور بر این معادله افزود.

به گزارش عبارت؛ انتظار می رفت استاندار مازندران بابلی بودن خودش را پشت در بگذارد و با دیدی استانی به قضیه نگاه کند، اما متاسفانه اظهارات فرزند آقای استاندار در دانشگاه آزاد و حمایت قومی وی از منطقه آزاد شدن فریدونکنار نشان داد که در دولت تدبیروامید نیز خبری از تدبیر نیست و عملا  "آقازاده بازی " وارد دنیای سیاست و تصمیم سازی در استان شده است، اتفاقی که حداقل در 15 سال گذشته در مازندران بی سابقه بود.

نمایندگان غرب استان می گویند امیرآباد در منتهی الیه شرق است و به کار استان نمی آید. فریدونکناری ها و بابلی ها می گویند جمعیت متمرکز مازندران در شعاع 35 تا 40 کیلومتری فریدونکنار است و نوشهری ها و تنکابنی ها نیز می گویند مثل همیشه می خواهید حق ما را بخورید."بندر نوشهر" هم قدیمی تر است و هم حق مردم غرب استان است که بالاخره صاحب یک امتیاز ویژه شوند. طرفداران منطقه آزاد شدن امیرآباد هم به بررسی های کارشناسانه و قیاس این سه منطقه با هم اشاره کرده و می گویند اگر تعصب را کنار بگذاریم هیچ جایی بهتر از امیر آباد نیست چون هم فرودگاه، هم جاده مستقیم و هم ریل آهن دارد و از نظر مساحت و میزان پهلوگیری کشتی ها نیز با دو منطقه دیگر قابل قیاس نیست.

به گزارش عبارت؛ به هر حال از این چانه زنی ها که بگذریم اصل ماجرا این است که به دلیل همان زخم قدیمی قشری نگری و منطقه گرایی باز هم فرصتی ایده آل را آنهم در دولتی که بیشترین رای را از ما گرفت از دست رفت.

بازهم قربانی حسادت های بچه گانه شدیم.

بازهم با اینهمه ادعا نتوانستیم بر سر مسئله ای با این میزان اهمیت به توافق برسیم و گند زددیم به همه چیز.

آن دیدارها و نامه نگاری هم فقط برای خالی نبودن عریضه بود و در عمل معلوم بود کار از کار گذشته و دولت هرگز حاضر نخواهد ش وارد دعوایی شود که حداقل 7 مدعی دارد، آنهم در سال پایانی اش!

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

مرصاد
چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۲
این بی لیاقت ها خاک و اب مازندرانو حفظ کنن بقیه چیزا پیشکششون . تهران و سمنان و گلستان مثل موریانه دارن خاک و اب مارو میگیرن ما کی میخوایم یه واکنشی نشون بدیم اخه
همشهری
سه شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۶
وسط دعوا ، نرخ تعیین می کنید؟ «دولت هرگز حاضر نخواهد ش وارد دعوایی شود که حداقل 7 مدعی دارد، آنهم در سال پایانی اش!» موضوع این است که ناکارآمدی «مناطق آزاد» در بسیاری از جاهایی که درست شده، درآمده! پس: - تمام کاسه کوزه ها را سر دولت روحانی نشکنید! - بی عرضگی و ناهماهنگی نمایندگان استان در به فعل درآوردن بسیاری از امکانات بالقوه استان، به انتخاب ها و لیست های آبکی خودمان بیشتر مربوط است.
پربازدیدترین

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

آرشیو