امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۱۲:۰۵ PM
لطفا این نامه را پس از خواندن بکارید؛

با یک «عبارت» هوشمندانه می توان جهان را تغییر داد!

پایگاه خبری تحلیلی عبارت
    -     کد خبر: 22711
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۱|۱۰:۱۴
ما به شما قول می دهیم رسانه ‌ای باکیفیت، اخلاق‌مدار، خاص و قابل اعتنا باشیم و نیازهای مختلف مخاطبانمان را با حفظ خط مشی اصلی «عبارت» برآورده کنیم. در این مسیر دست هرکسی را که به یاری ما بشتابد به گرمی می‌فشاریم و امیدواریم به زودی به یکی از بهترین سایت‌های خبری، تحلیلی ایران بدل شویم.

عبارت ـ عالین نجاتی: ۶ماه از آغاز به کار رسمی«پایگاه خبری، تحلیلی و پژوهشی عبارت» گذشته است. در این مدت سعی کردیم با نقض اصل بی طرفی و انتشار طیف گسترده‌ای از اخبار و مطالب در حوزه‌های مختلف بازخوردی مناسب و واقعی از مخاطبانمان دریافت کنیم.

به زبانی ساده‌تر ما در این 6ماه مشغول آزمون و خطا بودیم تا بدانیم نقشه راهمان را باید چگونه ترسیم کنیم و از آن به بعد بر اصولی تغییرناپدیر استوار باشیم که حاصل پژوهشی 6ماهه بوده است.

«عبارت» در این مدت هم مطالب تحلیلی و حزبی را منتشر نمود و هم دست به بازنشر اخبار زرد، به‌خصوص در حوزه‌ی «حوادث» زد تا طیف گسترده‌ای از مخاطبان را درگیر کند.

ایده‌ی ما این بود که از میان بازدیدکننده‌گان فراوان اخبارِ حوادث و عامه‌پسند، برخی جذب مطالب تحلیلی و خاص‌تر می‌شوند و به این ترتیب می توانیم با اتکا به اصل «هدف وسیله  را توجیه می کند» تعداد مخاطبان مطالب تحلیلی و جدی را افزایش دهیم

در واقع انتشار بیش از اندازه‌ی اخبار عامه‌پسند بر اصل جذب و هدایت مخاطب به مسیری از پیش تعیین شده استوار بود.

 بازدید بعضا خیره‌کننده‌ی مردم از اخبار حوادث در «عبارت» به ما نشان داد که آنها به شدت تشنه‌ی شنیدن و خواندن اخبارِ بد هستند! هرچه حوادث خشن‌تر، خصوصی‌‌تر و جنسی‌تر باشد میزان بازدید آن افزایش پیدا می‌کند. این مسئله نشان‌دهنده‌ی حقیقتی ناگوار برای جامعه‌ای است که میل به مشاهده خشونت دارد. تحلیل‌ها و مشاهداتی از این دست عموما از دید رسانه‌های کشور پنهان می‌ماند و فراموش می‌کنند که رسانه در واقع آینه‌ی واقعیت پنهان در زیرپوست جامعه ایرانی است.

در این مدت برخی از مخاطبان از انتشار اخبار زرد توسط «عبارت» انتقاد می کردند و توقع داشتند ما رسانه‌ای صرفا روشنفکری باشیم، برخی دیگر نیز درخواست افزایش تعداد اخبار زرد را داشتند.

گروهی ما را جیره‌خوار عقیده‌ای خاص می‌خواندند و برخی نیز معتقد بودند به اندازه‌ی کافی از آن عقیده‌ی خاص حمایت نمی‌کنیم.

تعدادی از مخاطبان، ما را رسانه‌‌ای حزبی می‌نامیدند و بر همین اصل، استقلال ما را مورد تردید قرار می‌دادند و گروهی دیگر از مخاطبان، از حفظ استقلال«عبارت» قدردانی می‌کردند.

مشاهده می‌کنید که ایجاد تعادل میان نظرات گوناگون و بعضا متضاد آنهم توسط یک رسانه تا چه اندازه دشوار است.

کسانی که از استقلال سخن می گویند عملا فراموش می کنند که «رسانه» مثل هر فعالیت دیگری نیازمند منابع مالی برای حفظ حیات وکیفیت است. «عبارت» نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و من به عنوان مدیرمسئول و سردبیر این رسانه سوگند یاد می‌کنم که هرگز توسط هیچ جریانی کمک مالی دریافت نکرده و نخواهیم کرد.

در همه این ۶ماه با مشکلات فراوان مالی دست و پنجه نرم کردیم و علی‌رغم جذب مخاطبان فراوان،حتی موفق به اجاره یک دفترکار نشدیم و همواره جلسات تحریریه را در خانه‌های شخصی یا کافه‌ها و کتابفروشی‌ها برگزار کردیم اما اجازه ندادیم به کیفیت کارمان لطمه‌ای وارد شود.

«عبارت» علی رغم همراهی با گفتمان دولت تدبیروامید و تنها به دلیل نقدهای تحلیلی و مستند به بدترین شکل ممکن توسط استانداری مازندران بایکوت شدو برخلاف انتظارش در این دولت تحت سخت ترین فشارها بود اما هرگز این خطاها و بدعهدی های استانی را به پای دولت مرکزی ننوشت. در واقع ما در دام یک گرفتاری طنزآمیز افتادیم و هم از طرف اقتدارگرایان تحت فشار قرار گرفتیم و هم از جناح خودی ترکش خوردیم.

در این مدت پیشنهادهای مالی چشمگیری به «عبارت» شد، که بسیاری از آنها هیچ خللی در استقلال ایجاد نمی‌کرد، اما به هیچ یک وقعی ننهادیم و روی پای خود ایستادیم. با تمام این احوال کم لطفی‌‌ها، دروغگویی‌ها، پرونده‌سازی‌ها، زخم زبان‌ها و تهمت‌هایی که سعی داشت ما را از میدان به‌در کُند را نادیده گرفتیم، زیرا به راهی که در پیش گرفته بودیم اطمینان کامل داشتیم.

در تمام این ایام توانستیم با تلاش شبانه روزی، جذب آگهی از بخش خصوصی، ارائه خدمات جانبی نظیر تولید محتوا و تهیه ویژه‌نامه برای نهادهای خصوصی و دولتی و برگزاری کلاس‌هایی در حوزه علوم انسانی نظیر درسگفتارهای فلسفه، چرخ«عبارت» را بچرخانیم و از این پس نیز همچون گذشته خود را وام‌دار هیچ نهاد یا شخصیت حقیقی و حقوقی نمی‌دانیم.

به هرحال در این 6ماه توانستیم رابطه‌ای تعادلی میان خواست مخاطبان و اهداف خودمان ایجاد کنیم و با بررسی و تحلیل آنها راهبرد و شیوه اصلی «عبارت» را تدوین نماییم.

 

با استناد به همین تجربه، «عبارت» از فردا؛ 12دی ماه 1395 خورشیدی جلالی، فعالیت حقیقی و مدون خود را آغاز می نماید.

درخواست ما از مخاطبان این است که توجه بیشتری به بخش‌های اختصاصی در«عبارت» داشته باشند. مواردی نظیر تقویم اختصاصی سرویس ها و نیازمندی‌های فرهنگی که در میان رسانه‌های استانی تنها توسط «عبارت» به مخاطبان ارایه می‌گردد و در میان رسانه‌های استانی و حتی کشوری، بی‌نظیر است.

«عبارت» از 12 دی با 7 نیرو به جرگه رسانه‌های استان خواهد پیوست تا طرحی‌نو دراندازد. ما با این ادعا کارمان را آغاز می کنیم که «عبارت»  را بدل به بهترین و کیفی‌ترین سایت خبری، تحلیلی شمال ایران کنیم به طوریکه تفاوت آن با دیگر رسانه‌های شمال کشور به شکل ملموسی قابل مشاهده باشد.

«عبارت» نخستین رسانه‌ای خواهد بود که پرونده ویژه مجازی را در بین رسانه‌های مجازی استان تولید خواهد کرد. پیش از این، هیچ یک از سایت‌های خبری و تحلیلی شمال کشور بخشی ثابت و هفتگی تحت عنوان پرونده ویژه نداشته اند و عموما با تولید محتوایی کوتاه و تلگرافی نقش خود را با شبکه‌های اجتماعی عوض کردند.

«عبارت» برای برهم‌زدن این معادله به میدان وارد شده است و قصد دارد شیوه‌ تازه‌‌ای از روزنامه‌نگاری مجازی را در مازندران پایه ریزی کند که بر اصولی قابل استناد استوار باشد.

در یک کلام ما می خواهیم اولین رسانه مجازی واقعا حرفه‌ای در مازندران باشیم که ضمن کسب درآمد از طریق تولیدمحتوا  و جذب آگهی، به عنوان رسانه‌ای الگو در «تولید محتوای کیفی» مطرح شود. به نظر ما کاستی های فراوانی نظیر«عدم انتشار یادداشت روزانه»، «نبود گزارش های تحلیلی و آماری»،«فعال بودن سرویس های مختلف در یک رسانه» و... در رسانه های مجازی مازندران وجود دارد و «عبارت» عاری از این کاستی ها خواهد بود.

«عبارت» از نظر سیاسی به جناح چپ یا همان اصلاح طلبی ارادت دارد. اما نکته مهم این است که پایبندی سیاسی «عبارت» به اصلاح طلبی به معنای حمایت بی ‌چون و چرای آن از اصلاح طلبان نیست. ما میان اصلاح طلبی و اصلاح طلبان فاصله بسیاری می بینیم و آن را نتیجه «شکاف معرفتی» می‌دانیم.

از نظر اقتصادی تا حد زیادی به نظریه بازار آزاد معتقدیم، اما اعلام می‌کنیم که شیوه‌های اقتصادی ترکیبی یا تلفیقی خاصی را می شناسیم که می تواند در بسیاری از امور، مخصوصا در اقتصاد مازندران، گره از مشکلات نظری بگشاید. قاعدتا در حوزه عملی کاری از دست ما ساخته نیست و تنها باید با فشار یا حمایت، مدیران را به افزایش کیفیت سازمانی تشویق کنیم. ما معتقدیم که مازندران فاقد یک رسانه اقتصادی اثرگذار و با کیفیت است و سرویس «اقتصاد عبارت» قصد دارد این خلا را پرکند.

گروه تحریریه «عبارت» معتقد است که «گردشگری» در شرایط فعلی بهترین انتخاب به عنوان محور توسعه مازندران است و حتی می تواند با تلفیقی علمی و برنامه ریزی شده به محور توسعه در کشور بدل شده و رویای اقتصادغیرنفتی را محقق سازد.

ما به شما قول می دهیم رسانه ‌ای باکیفیت، اخلاق‌مدار، خاص و قابل اعتنا باشیم و نیازهای مختلف مخاطبانمان را با حفظ خط مشی اصلی «عبارت» برآورده کنیم. در این مسیر دست هرکسی را که به یاری ما بشتابد به گرمی می‌فشاریم و امیدواریم به زودی به یکی از بهترین سایت‌های خبری، تحلیلی ایران بدل شویم.

پس لطفا این نامه کوتاه را پس از خواندن بکارید و کمک کنید تا این بذر به میوه‌ای که وعده داده است بدل شود.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

سمانه زعفرانی
یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۲
تماو بلوف ها رو با همون لیسانس نجاری انجام میدید ؟ الانه از خنده طاقت بر شدیم !!!!!!!!!!!! ول کن کارسایت رو کار تو نیستش . سفارش پول بهت میدادند؟ هیچکی اینکارا رو نکرد به جز ..... اونم نمیدونه تو چه دروغگویی هستی
همشهری
شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸
انشاالله
داود عزتی
شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱
سلام بر دست اندر کاران سایت وزین و پرتلاش عبارت . تبریک بخاطر فعالیتهای جدی و عزم آهنین تان . بنده عزتی مدیر مسئول هفته نامه جامعه بیدار مازندران هستم و خوشحالم که همکارانی عالی مثل شما دارم . حقیقتش بنده هم در کار رسانه به دلیل استقلال و مشی بی طرفی دچار مشکلاتی در استمرار فعالیت هستم اما با همه وجود تاکنون ادامه دادم . و به امید خدا این روند را ادامه خواهم داد .
پربازدیدترین

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

از بی مسئولیتی مرگبار اوقاف تا بی خیالی میراث فرهنگی/ ساری به گورستان آثار ثبت ملی بدل شده است

بابل پیشتاز ولادت و ازدواج در استان/ ساری یکه تاز طلاق/۷۵ سالگی وقت مرگ در مازندران

شهردار سابق بابل به ۶ماه حبس تعلیقی محکوم شد/ تخریب دیوار، کار دست سردار داد!

آرشیو