امروز : پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۲:۵۵ PM
اختصاصی عبارت
نامه مجمع نمایندگان مازندران به وزیر نفت هم اثر نکرد؛

ترکمنستان شیر گاز را به روی ایران بست/ نگرانی مازندرانی ها از سرما و گرانی

قطع واردات گاز از ترکمنستان
    -     کد خبر: 22783
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۲|۲۳:۲۶
به گزارش عبارت امروز و ساعاتی پیش از انتشار بیانیه وزارت نفت مبنی بر قطع گاز ترکمنستان مجمع نمایندگان مازندران با امضای نامه ای خطاب به وزیر نفت خواهان حل این مشکل و جلوگیری از قطع گاز ارسالی از ترکمنستان شده بودند.

عبارت ـ گروه اقتصادی: شرکت ملی گاز ایران دقایقی قبل با انتشار بیانیه فوری با اعلام خبر قطع واردات گاز از کشور ترکمنستان، از عموم مردم و مشترکین درخواست کرد به منظور تأمین گاز استان‌های شمالی صرفه‌جویی کنند.

به گزارش عبارت به نقل از روابط عمومی وزارت نفت در این بیانیه آمده است: به اطلاع مردم شریف ایران می‌رسانیم براساس قراردادی که 20 سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن‌گاز امضا شد، بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی کشور با واردات گاز از ترکمنستان تأمین می‌شود اما در طول سال‌های گذشته رفتارهای مغایر با اصول قرارداد و حسن همجواری از شرکت ترکمن‌گاز سر زده است که مهم‌ترین آن قطع گاز در اوج سرمای سال 86 بود که متأسفانه منجر به پذیرش درخواست نامعقول این شرکت و افزایش 9 برابری قیمت گاز شد.

در 3 سال اخیر و با تلاش‌های صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوطه به طور کامل به این شرکت پرداخت شده است و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی گذشته نیز صورت می‌پذیرفت و اخیراً نیز مذاکراتی با این شرکت انجام شده است اما در اوج سرما شرکت ترکمن‌گاز به طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به صورت غیرمنطقی از صبح امروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است.

بنابراین به اطلاع عموم مردم می‌رسانیم ضمن رعایت مصرف بهینه گاز تلاش کنند تا در نهایت صرفه‌جویی گاز بخش خانگی در منطقه شمال کشور نیز مانند گذشته به صورت پایدار وصل باشد تا زمستان را بدون مشکل سپری کنیم.

به گزارش فارس، روز گذشته شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد: در سفری که اخیراً (جمعه) مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به ترکمنستان داشت توافق واردات گاز از این کشور به مدت 5 سال آینده امضا شده است و به همین دلیل گاز بدون مشکل از این کشور وارد خواهد شد. 

این گزارش اضافه می‌کند، ظاهراً ترکمنستان به دلیل درخواست دریافت یک میلیارد و 800 میلیون دلار اضافه پرداخت از ایران و عدم پذیرش مسئولان ایرانی از پرداخت آن دست به قطع گاز صادراتی خود به ایران زده‌است.

پیش از این یک مقام آگاه در وزارت نفت در گفت‌وگو با فارس با رد ادعای ترکمنستان برای پرداخت 2 میلیارد  دلار از سوی ایران بابت ما به التفاوت افزایش قیمت گاز وارداتی از این کشور گفته بود: «وزارت نفت در صورت عمل نکردن آنها به تعهداتشان آن را مصداق پیمان شکنی و موجب فسخ دائم قرارداد تجارت گاز با این کشور خواهد دانست.»

این مقام آگاه تاکید کرده بود: «هرگز اجازه نخواهیم داد تا خانه های مردم سرد شود. برای تامین سوخت مصرف کنندگان عمده و صنایع استانهای شمالی نیز پیش بینی های لازم صورت گرفته و در صورت بروز هر مشکلی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.»

در عین حال، حمیدرضا عراقی مدیر عامل شرکت ملی گاز نیز در این باره گفته بود:«اگر ترکمنستان گاز را قطع کند دستور دولت این است که رابطه تجاری متوقف شود حدس بنده این است که چنین اتفاقی نمی‎‎افتد ترکمنستان مشکلات مالی دارد کمک به سود دو طرفه بین دو کشور به نفع هر دو کشور است.»

بر اساس گفته‌های عراقی 12 میلیون مترمکعب معادل سه درصد گاز مورد نیاز کشور از ترکمنستان تامین می‎شود و ترکمنستان امکان تولید بیشتر گاز را دارد.

به گزارش عبارت امروز و ساعاتی پیش از انتشار بیانیه وزارت نفت مبنی بر قطع گاز ترکمنستان مجمع نمایندگان مازندران با امضای نامه ای خطاب به وزیر نفت خواهان حل این مشکل و جلوگیری از قطع گاز ارسالی از ترکمنستان شده بودند.

حالا هراس مردم مازندران این است که یخبندان سال ۸۶ که بعد از قطع گاز در استان پیش آمد و منجر به گرانی و کمبود کالاها، تعطیلی مدارس و نهادهای دولتی و فلج شدن اقتصاد مازندران مخصوصا در غرب استان شد در زمستان سالجاری مجددا تکرار شود.

باید دید به جز درخواست صرفه جویی توسط مردم چه تمهیدات دیگری در این زمینه اندیشیده خواهد شد.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

بازگشت عبوری به فرمول یک/ چگونه می توان یک موج را متوقف کرد؟

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

آرشیو