امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۵:۴۴ PM
یادداشت روز
لویی جرگه ساری؛ فرصتها و چالش ها

وقتی از ساری حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟

لویی جرگه ساری
    -     کد خبر: 22852
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۴|۱۷:۵۴
سرویس : جامعه >> شهری
عالین نجاتی:«عبارت» در لبیک به ندای نماینده ولی‌فقیه و در همراهی با بزرگان ساری، آماده‌گی خود را برای تسری و قوام این وحدت اعلام می‌دارد و تمامی امکانات خود را برای نیل به این هدف بسیج خواهد کرد.

عبارت ـ عالین نجاتی: دیشب ساری شاهد اتفاق مبارکی بود که به شکلی ناگهانی رخ داد و شوکی مثبت را به جامعه به شدت چندقطبی ساری وارد آورد.

فارغ از تمجیدهای دهان پرکنِ اخلاقی و زوایای مختلف این نشست که به بهانه‌ی آشتی سیاسی فرماندار و شهردار مرکز استان شکل گرفت اما درنهایت به موضوع مهمتری به نام «ساری» ختم شد، این دیدار چالش‌ها و فرصت هایی را در برابر ساری و به طورکلی استان مازندران قرار می دهد که در این یادداشت به برخی از آنها اشاره می‌شود.

تشکیل «لویی‌جرگه‌« برای ورود ریش‌سفیدان ساروی به عرصه فعالیت اجتماعی و ترغیب مردم به مشارکت بیشتر در آبادانی و توسعه شهرشان و مقابله با کارشکنی‌ها و عقده‌گشایی‌ها این فرصت را برای همه مازندرانی‌ها فراهم می‌آوردکه با تشکیل چنین جمع‌هایی حداقل زمینه را برای حضور فعال‌تر شهروندان دنیادیده‌ای که ضمن اعتبار و نفوذ، افشره از تجربه‌اند، آماده کنند. اما فواید و فرصت‌های فراوانی را می توان برشمرد که از دل چنین تصمیمی بیرون خواهد آمد.

از یک طرف بعد از 37 سال بسیاری از ساروی‌های قدیمی از بازاریان تا معتمدان و فرهنگیان گرد هم نشستند و به این نتیجه رسیدند که باید جمعی تخصصی و بی‌طرف که شان و حرمت غیرقابل انکاری داشته باشد و همچنین نماینده ‌ای شایسته برای همه مردم ساری باشد شکل بگیرد.

این جمع در قدم نخست به حل چالش میان دو مدیرساروی می پردازد، اما در واقع قرار است کاری به مراتب مهمتر را ساماندهی کند و آنهم «ساری شدن ساری» است.

فرصت دیگر این نشست؛ دیدار با آیت الله طبرسی و پذیرفتن زعامت ایشان در این مورد بود. یکی از جدی ترین چالش‌ها برای ایجاد اتحاد در ساری نبود چهره‌ای شاخص و کاریزماتیک بود که ساروی ‌ها گرد علَم او به اتحاد برسند که خوشبختانه آیت الله طبرسی با حضور مقتدرانه‌اش، هم از نظر حقوقی و هم از لحاظ حقیقی این نقصان را پر کرده است.

 حالا حرف آخر را کسی می‌زند که مورد وثوق و اطمینان همه جریان‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شهر است.البته به جز اقتدارگرایانی که وجودشان وابسته به نفرت‌پراکنی است و از قضا هرچه به آنها کمتر محل بگذارید؛ گوشه‌گیرتر، خشمگین‌تر و پراشتباه‌تر ظاهر می شوند و در نهایت هویتشان توسط خودشان برای افکارعمومی آشکار خواهد شد.

آیت‌الله طبرسی نه تنها از مبارزان پیش از انقلاب و نماینده و مُعتمد مقام رهبری است، بلکه در میان بسیاری از روحانیون شمال ایران به میانه‌روی آشتی‌جویی شُهره است و در بین افواه نیز او را به صفت «شیخ مصلح» می‌شناسند. نشانه این صفات را می‌توان در برخوردهای روشنگرانه و درست ایشان با برنامه‌های فرهنگی مشاهده کرد. در حالیکه بسیاری از شهرهای مازندران به دلیل برخی نگاه‌های خاص از برگزاری بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و هنری محرومند، ساری به واسطه تاریخ کهن، دیدگاه باز مردمانش و حمایت و پشتیبانی آیت‌الله طبرسی امروز قطب بلامنازع فرهنگی و هنری مازندران است.

ساری رکورددار برگزاری برنامه‌های زنده هنری، انجمن‌های فرهنگی و هنری و فعالیت‌های فکری و فلسفی است. در حالیکه دیگر شهرهای استان در زمینه بازیگری و هنرهای تصویری رشد کرده‌اند، ساری از نظر فکری و فرهنگی چهره‌های شاخصی نظیر رضا رضایی، محمدمهدی تمدن، ع.پاشایی و مسعود شهریاری را به جامعه فکری کشور معرفی کرده که امروز همه آنها در فضای کاری خود بهترین بشمار می‌آیند و تقریبا بی رقیب هستند.

تولّد این «لویی‌جرگه» ضمن افزایش اعتماد به‌نفس جوان‌ها، تسری حس‌اتحاد و بازیافتن نقطه ثقل، حسّ ساری دوستی مردم مرکز استان را نیز تقویت خواهد کرد و بهترین شروع ممکن برای وحدت دوباره مردم ساری به منظور نیل به توسعه همه‌جانبه ساری و رسیدن به جایگاه واقعی‌اش به عنوان شهری تاریخی و مرکز استان مازندران است.

در واقع این لویی جرگه نقطه پرتاب ساروی‌ها به سکوی شبه‌ناسیونالیستی است که پیش زمینه ورود به جهانی دموکراتیک در کشورهای جهان سوم نظیر ایران است.

اگرچه برپایی و شکل‌گیری چنین جمع‌هایی که نگاهی انتقادی به دخالت‌های بیرون از ساری و خرابکاری در روند توسعه مرکز استان دارد، موجبات خشم برخی کوته‌نظران را فراهم خواهد آورد، اما فراموش نکنیم که این عصبانیت نشانه‌ی موفقیت تشکیل این لویی‌جرگه است.

این لویی‌جرگه نه‌تنها حُجّت را بر سیاسیون ساروی تمام‌ می کند، بلکه نشان می‌دهد برخلاف تصور عمومی، ساروی ها در خواب نیستند و احساس خطر کرده‌اند. این احساس خطر به حساسیت و در نهایت به دقت نظر منجر خواهد شد که پیش زمینه تصمیمات عاقلانه و درست است.

در مورد آشتی دادن آقایان عبوری و حسین زادگان نظرات فراوانی مطرح شده است. برخی معتقدند زمانه اینگونه آشتی کنان‌ها به پایان رسیده و برخی دیگر نیز می گویند این دو هرگز باهم به توافق نخواهند رسید. اما فراموش نکنیم اساسا اگر کسی مثل مهدی عبوری بر سرکار نمی آرمد و شهردار نمی شود به احتمال زیاد تا صدها سال دیگر نیز چنین جمعی شکل نمی گرفت، زیرا دلیل اصلی شکل گیری این جمع توقف تخریب «عبوری» است.

نباید فراموش کنیم که به اذعان حاضران در نشست با آیت الله طبرسی هر دوی این افراد(عبوری و حسین‌زاده‌گان) پتانسیل و ظرفیتی انکارناپذیر هستند که به دلایل فراوانی که به مرور در آن لویی جرگه مورد بررسی قرار خواهد گرفت، از هم فاصله گرفته اند.

اولا اینکه این ابتدای راه است هیچ کس توقع ندارد با یک نشست چندساعته که بعد از 30 و اندی سال گوشه‌گیر و تشتت شکل گرفته، مشکلات تلنبار شده میان عبوری و حسین زاده‌گان حل شود، اما این نشست حاوی و شامل دوپیام بسیار مهم است.

نخست اینکه مردم از این دو خواسته‌اند تا جایی که ممکن است اختلافاتی را که گویا به خاطر همین مردم شکل گرفته حل کنند و این یعنی مطالبه‌گری ساروی‌ها به نقطه مطلوب رسیده که اتفاقی بسیار خوشایند است. دوم اینکه راه را برای یک آشتی عمومی فراهم می آورد که در ذیل راهنمایی و هدایت آیت‌الله طبرسی است.

کسانی که مدعی اند مردم را نماینده‌گی می‌کنند باید به خوبی اسامی حاضران در این نشست را با خود تکرار کنند تا بفهمند که مردم واقعی چه کسانی هستند، بنابراین هرگونه کارشکنی در ایجاد این لویی جرگه مخصوصا از خارج ساری به شدت محکوم به شکست و نشانه مقابله به مردم ساری و نماینده‌ولی فقیه است.

کسانی که از این اتحاد خوشحال نیستند از همان بیماری مرگ‌آور «نفرت» رنج می‌برندکه چون بخشی از وجودشان شده است با شنیدن ندای وحدت به لرزه می‌افتند، زیرا بازارمکاره‌ی آنها به واسطه اختلاف و جدایی گرم است. دیدگاه و جایگاه چنین کسانی آنقدر حقیر است که دهان به دهان شدن با آنها چیزی جز تلف کردن وقت و تنزّل شان نیست.

اما این لویی‌ جرگه در کنار فرصت‌های فراوانی که ایجاد کرده می‌تواند دستخوش آسیب‌هایی نیز شود. اول اینکه نباید در تقابل با شهر یا شهر‌های دیگر قرار گیرد، بلکه باید به عنوان الگوی اتحاد پیش روی همه استان باشد. این بدان معنا نیست که اگر حقی از ساری ذایل می‌شود ساروی‌های سکوت کنند، بلکه سخن این است که باید ساری برای ساری باشد، نه ساری برای عقب نگه داشن یا انتقام گرفتن از مناطق دیگر مازندران. به هرحال ساروی‌ها می‌بخشند اما فراموش نمی‌کنند و قرار است دیگر چشم به آینده داشته باشند و گذشته را پلی برای عبور از روی اشتباهات تکراری کنند.

چالش دیگری که می‌تواند این لویی‌جرگه را به شکست بکشاند، محدود کردن دایره اعضای آن است. اگرچه «لویی‌جرگه‌ی حل مشکل میان شهردار و فرماندار» باید اعضای بسیار اندکی داشته باشد اما باید سعی کرد تعداد حاضران در «لویی‌جرگه اصلی ساری» را افزایش داد که حدالامکان کسی از قلم نیافتد و موجبات دلخوری یا ایجاد این حس که ما را نادیده گرفته اند، نشود. ضمن اینکه درب این جمع باید همواره به روی افراد تاثیرگذار ساروی( چه ساکن چه مهاجر) که دلشان برای شهر می‌سوزد و مورد وثوق و اطمینان بخشی از مردم هستند باز باشد.

سومین چالشی که نباید اجازه داد لویی‌جرگه وحدت ساری دچار آن شود، سکون و روزمره‌گی است. آنها نباید همواره در یک چالش بمانند و مهمتر اینکه نباید تنها به فکر حل چالش‌ها باشند، بلکه کار اصلی آنها ایجاد فرصت‌هاست. به بیانی دیگر این لویی‌چرگه همزمان کار آفندی و پدافندی می کند، آما کار پدافندی آن در اولویت است. مقصود این است که اگر لویی‌جرگه  به عنوان گروهِ حل اختلاف معرفی شود جایگاه واقعی اش را از دست خواهد داد و این همان آسیبی است که دشمنان وحدت ساروی‌ها منتظر آن هستند.

نباید اجازه داد این جمع به مقاصد سیاسی و حزبی و شخصی آلوده شود، بلکه هدف اصلی این است که «لویی‌جرگه ساری» فراتر از چنین دغدغه‌هایی حکم هیاتی مهم را داشته باشد که تنها به توسعه ساری فارغ از اینکه چه جناجی در راس امور است فکر کند.

اگر این دغدغه‌ها رعایت شود و مراقبت‌های لازم برای عدم نفوذ چنین چالش‌هایی در بدنه لویی‌جرگه ساری فراهم شود آنوقت نقدهای بی‌ارزشی که این روزها خود را پشت نقاب ارزش‌ها پنهان کرده است نه تنها مجال حضور نخواهد یافت، بلکه همچون بنیانی سُست و ناچیز با کوچکترین اشاره مردم فروخواهد ریخت.

همانطور که همه حاضران در نشست با آیت‌الله طبرسی گفتند؛ «عبوری» برای ساری فرصتی طلایی است. همه طیف‌های حاضر اذعان کردند که در سه دهه گذشته کسی شبیه به او را ندیده‌اند، پس عاقلانه نیست که بر شاخه بنشنیم و بُن ببُریم.

در آن سوی معادله هم مجید حسین زادگان قرار دارد که مورد احترام بسیاری از ساروی‌ها و پتانسیلی برای شهر است. آیا حیف نیست از فرصت دو ساروی در کنار هم استفاده نکنیم و به جای اینکه از این آب شفاف ماهی تازه صید کنیم با گل‌الودکردنش وزغ‌ها را به دام بیاندازیم؟

امروز که آیت‌الله طبرسی با همه قدرت وارد میدان شده و چهره‌های پرنفود ساری زیر یک سقف جمع شدند، بهترین فرصت برای افزایش شتاب توسعه در شهری است که بعد از شهردار شدن مهدی عبوری پوست اندازی چشمگیری کرده است و می‌تواند با همراهی وی با فرماندار به مرتبه‌ای برسد که یادآور دوران پرشکوه ساری و ساروی باشد.

«عبارت» در لبیک به ندای نماینده ولی‌فقیه و در همراهی با بزرگان ساری، آماده‌گی خود را برای تسری و قوام این وحدت اعلام می‌دارد و تمامی امکانات خود را برای نیل به این هدف بسیج خواهد کرد.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

م
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۸
درود بر ساری و ساروی یه سری چشم پیشرفت شهر رو ندارن از محبوبیت و قدرت عبوری میترسند ولی ساری پشته عبوریه عبوری شهردارم نباشه پست بالاتر میگیره اون وقته که قشنگ میسوزن یه عده
حسن
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵
ما هم که خر هستیم نمیدونیم کامنت ها مال خودتونه ها ؟
مجتبی زارعی
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳
مع الاسف گردانندگان یک محفل رسانه ای تلاش می کنند، اقدام شایسته و هم فکری حضرت عالی با جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی شهر را مصادره به مطلوب نموده و آن را به تابلوی حمله به بسیاری از دیگر خادمان و خوش نامان شهر که جزو ثابت بسط اندیشه قانون گرایی و نظارت گستری مرکز استان اند، تقلیل داده که صد البته، ضمن این که با نیت خیرخواهانه ی معظم له، مباینت دارد، کمترین اثری برای خلل در اراده ی پولادین و مردمگرایانه ی جبهه ی مردمی ساری نخواهد داشت، چون جبهه ی مردمی مرکز استان اکنون در اوج پختگی و تحلیل قرار دارد.
ساروی
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۶
شما فک و فامیل اون ....که دشمن ساری هست هستید؟ مصداق فتنه در ساری شمایید که تکه تکه کردیدش شما برید جبهه مردمی میاندرود رو ایجاد کنید . مردم ساری به دشمنان شهرشون بار ها نشون دادند مخصوصا تو انتخابات که بهشون اعتماد ندارن.
روزبه
پنج شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱
نسوزی از اوج پختگی
طیبه رضاییان
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۶
لوئی جرگه یک هیئت است در افغانستان که شورای مشورتی است نمیدونم چرا این شخصکه سوابق خودش و خونوادش معلوم الحال است چرا باید ساری را یک مملکت سبه دمکراتیک قلمداد کند همدستی با ارشاد دولت یازدهم دلیل موجه و منطقی برای رد شدن از چنین خیانت های شبه عمد نیست اگر چه نیک می دانیم که نویسنده چیزی در مشت ندارد فقط گرته برداری می نماید ولی مسئولان نظارتی چرا چیزی نمی گویند ان نشست هم اندیشی عده ای اصلاح طلب و چند سرمایه دار بود حضرت آیت الله هم نگرانی های خود را فرمود دیگر چه لوئی جرگه و چه خودمختاری مسخره ای .... اگر نمیدانید چه می نویسید از دانش داران عرصه همان هایی که مثل آقا ع اسم بردید بپرسید چه مولفه هایی با آن هم خوانی دارد ............ که نمی تواند متفکر شهر ساری باشد بی جهت هوچی گری نفرمایید بقیه مطالب باشد وقت لزوم .
کروبیان ساروی
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۶
افرییییین. بعنوان یک ساروی کاملا موافقم. آفرین. از این حرکت ها دفاع کنید و دچار روزمره گی نشید.
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۵
شما که بنظر میرسه از طرف داران شهرداری و اقداماتش هستید. اما همینکه در کنار ایشون اقای فرماندار را هم دارایی پتانسیل های فراوان میدونید خودش نشون میده از در انصاف وارد شدید و میخواید دشمنی ها تموم بشه. الهی آمین
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۳
چه خوب که روشنگری کردید من همش فکر می کردم که این لویی جرگه چیه. خیلی خوبه همیشه آشتی خوبه همیشه محبت و دوستی خوبه امیدوارم که اقایون فارغ از سیاسی بازی و منفعت طلبی بفکر پیشرفت شهر و مردمش باشند.
پربازدیدترین

بازگشت عبوری به فرمول یک/ چگونه می توان یک موج را متوقف کرد؟

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

آرشیو