امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۱۲:۱۱ PM
وزیر ارشاد در همایش ملی نیما و شعر تبری:

«نیما»زبان مازنی را زنده کرد / مردم گناهی نکردند که بداخلاقی عده‌ای خاص را در کشور تحمل کنند/ تخریب کنندگان دولت دچار انحراف تحلیلی شده اند

 همایش ملی نیما و شعر تبری در نور
    -     کد خبر: 22904
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۶|۱۰:۲۰
وزیر ارشاد نیما یوشیج را از مفاخر کشور دانست و گفت: زبان تبری در معرض خطر قرار گرفته بود و اگر تلاش علاقه‌مندانی مانند نیما نبود به نابودی کشیده می‌شد.

عبارت ـ گروه فرهنگ و هنر: همایش ملی نیما و شعر تبری، صبح امروز با حضور صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان استانی و جمعی از زبان و ادب شناسان کشور در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور گشایش یافت.

به گزارش عبارت؛ احد جاودانی مدیرکل فرهنگ مازندران با اعلام این خبر به خبرنگار عبارت گفت:این همایش در واقع بازیابی هویت تاریخی و اصیل پدر شعر نو فارسی است که با حضور دکتر رضا صالحی امیری؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز به کار نموده و شاهد برنامه های متنوعی خواهد بود.

 

به گزارش عبارت در مراسم امروز ۱۰مقاله برتر برای قرائت و ۴ مقاله برای چاپ در کتاب مجموعه مقالات برگزیده معرفی خواهد شد.

از برنامه های جانبی این همایش می توان به شعرخوانی، موسیقی تبری با اشعار نیما و شب شعر شاعران تبری اشاره کرد.

 

**صالحی امیری: بیش از هر زمان دیگری به هنر نیاز داریم

سیدرضا صالحی امیری در این نشست گفت: انصاف این است که اگر این ظرفیت و این فرصت را امروز هر کس در اختیار می داشت ، هم اکنون شاهد حضور میلیون ها توریست و صدها سرمایه گذار و هزاران فعال فرهنگی در این منطقه بودیم.
وی گفت : لازمه حرکت دولت برای توجه به این استان شکوفایی اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی است که امیدوارم با این همدلی که امروز بین شما و نمایندگان، ائمه جمعه ، روحانیت و نخبگان وجود دارد برای همشیه اختلاف را در استان کنار بگذارید و به فکر مردم باشید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد : من و شما و نمایندگان عزیز حاضر در این جمع و روحانیت معزز هیچ شانی جز خدمت به مردم نداشته و نداریم.
وی با ابلاغ سلام رئیس جمهوری به مردم مازندران ، گفت : دولت تدبیر و امید خود را خادم شما می داند و همیشه بر این باور است که مردم ، بزرگ ترین سرمایه دولت هستند .
صالحی امیری افزود : آنچه که امروز بیش از هر روز دیگر به آن نیاز داریم احیای کانون های شعر ، ادب و هنر در شهرستان ها، استان ها و کشور است.
وی با بیان اینکه جامعه امروز نه تنها به نشاط بلکه به هویت و غرور ملی نیاز دارد ، گفت : شعر و شاعر هویت بخش و غرور آفرین هستند و شعر و شاعر می تواند در نسل جوان نشاط و غرور ایجاد کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد : ما بیش از هر زمان دیگری به هنر برای تداوم حیات اجتماعی نیاز داریم.
وی گفت : تاکید ما بر توسعه در حوزه فرهنگی و هنری صرفا به عنوان اوقات فراغت برای گذران وقت نیست ، بلکه امروز در کنار خوراک ، پوشاک حمل و نقل ، آموزش و مسکن ، به معرفت اخلاق، فضیلت ، همدلی و همنوایی در جامعه نیاز داریم.


** جامعه ، تشنه اخلاق و متنفر از بداخلاقی
صالحی امیری تاکید کرد : جامعه خسته امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند احیای اخلاق و فضلیت است .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : در جامعه ایران مردم از بداخلاق ها متنفرند و دوران انگ زنی و تخریب و انتقام جویی به سر آمده است و دوران معرف جویی و اخلاق گرایی آغاز شده است.
وی افزود: همه باید باور کنیم که انسان ها در جامعه نیازمند تولید و بازتولید اخلاق و معرفت برای تداوم حیات هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : مردم چه گناهی کرده اند که باید در بمباران تهمت و افترا و شایعه زندگی کنند و ما باید در این تریبون و در این نقطه منادی وحدت اخلاق و معرفت و انسانیت باشیم.


** تخریب کنندگان دولت دچار انحراف تحلیلی شده اند
صالحی امیری با اشاره به تهاجم به دولت تدبیر و امید ، افزود : آنهایی که امروز دولت را مورد تهاجم قرار می دهند، بدانند که دولت منتخب مردم است و کسانی که تلاش می کنند بین این دولت و نظام جدایی ایجاد کنند ، دچار یک انحراف تحلیلی شده اند.
وی ادامه داد : موفقیت نظام ، بدون بدون موفقیت دولت ناممکن است و لذا موفقیت دولت موفقیت نظام خواهد بود.
وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی گفت : عده ای تلاش می کنند مجموعه تلاش دولت و خدماتی را که در کشور انجام می شود ، نادیده بگیرید .

صالحی امیری گفت: مردم گناهی نکردند که بداخلاقی عده‌ای خاص را در کشور تحمل کنند.


** ماندگاری زبان طبری با نیما
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از برگزاری نخستین همایش نیما ، زبان و شعر طبری ابراز خرسندی کرد و گفت : نیما یوشیج از دلدادگانی بود که تلاش های ماندگاری در حفظ زبان طبری داشت .
وی افزود : به عنوان فرزند خطه مازندران ، به خود می ‌بالم و به شما اهالی فرهنگ و ادب این استان افتخار می‌ کنم.
صالحی امیری گفت : این سرزمین دارای یک تبار تاریخی ماندنی و فرهنگی است و قطعا اگر ریل توسعه را از بستر فرهنگ دنبال می ‌کردیم، امروز در دنیا سرآمد بودیم؛ چرا که ذخایر فرهنگی ما بسیار بیشتر از ذخایر نفتی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد : بسیار خوشحالم که مدیران، ائمه محترم جمعه و نخبگان برجسته استان مازندران، رابطه و همدلی خوبی با یکدیگر دارند که می ‌توانند این استان را در مسیر توسعه قرار دهند.
وی افزود : باور داشته باشیم غرب استان مازندران، سرزمین پرگنجی است که ناشناخته مانده است ، طبرستان از دیرباز شاعران بزرگی داشته که به زبان طبری شعر می‌ سروده اند.
صالحی امیری با ابراز تاسف برای در معرض خطر قرار گرفتن زبان طبری، اذعان داشت : دلسوزی و دلدادگی عاشقان زبان طبری مانع از آن شده که این زبان پر ارزش به فراموشی سپرده شود و نیما یوشیج از همین دلدادگان بود که‌ تلاش‌ های ماندگاری در این مسیر داشته و امروز در تجلیل از چنین شخصیت برجسته‌ ای گرد هم آمده ‌ایم.

جاودانی:چند برنامه گسترده‌ دیگر در دست برنامه ‌ریزی است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، نیز در این همایش گفت: نخستین همایش ملی 'نیما، زبان و شعر طبری'با تمرکز بر فرهنگ بومی استان مازندران، یکی از چندین برنامه فاخر و بزرگی است که در ماه ‌های اخیر برگزار شده و چند برنامه گسترده‌ دیگر نیز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در دست برنامه ‌ریزی است.
احد جاودانی افزود : از استاندار محترم مازندران و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری که همدلی و همراهی خوبی با دستگاه های فرهنگی استان دارند، کمال تشکر را دارم و از مدیران پرتلاش شهرستان نور برای میزبانی این همایش بزرگ سپاسگزارم.
 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

از بی مسئولیتی مرگبار اوقاف تا بی خیالی میراث فرهنگی/ ساری به گورستان آثار ثبت ملی بدل شده است

بابل پیشتاز ولادت و ازدواج در استان/ ساری یکه تاز طلاق/۷۵ سالگی وقت مرگ در مازندران

شهردار سابق بابل به ۶ماه حبس تعلیقی محکوم شد/ تخریب دیوار، کار دست سردار داد!

آرشیو