امروز : چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت : ۲:۴۰ AM
یادداشت سردبیر
در حاشیه درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی؛

مرگی چنانم آرزوست...

مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی
    -     کد خبر: 23119
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲|۱۵:۳۰
سرویس :
اینگونه مُردن شایسته هاشمی بود. مرگی فوری و ناگهانی که شوک نبودن او را یادآوری کند. حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آبروی انقلاب را حفظ کرد و نشان داد برخلاف آنچه منتقدان آیت الله در یک دهه پایانی حیات او می‌گفتند، هاشمی محبوب بود.

عبارت ـ عالین نجاتی: یک ضربه فوری به قلب و تمام. نه پیری و ناتوانی زیاد، نه خون‌ریزی و زخم بستر، نه دردهای طولانی و مکرر، نه تصادف و نه هیچ چیز دردآور و مکرر و ممتدِ دیگری که مرگ را ترسناک و مهیب جلوه می‌دهد.

مرگ آن حباب بی شکلِ بی وزنِ بی‌رویا، آن سراسیمه‌ی صبور که چهره‌اش در آیینه‌ی چشم در آخرین پلک زدن پیداست، با آمدنش جای یک نفر را خالی می‌کند، اما همزمان پرده‌های فراوانی را کنار می‌زند و تمام اشک‌ها و لبخند‌های میرنده را معنایی تازه می‌خشد.

فقط یک سکته آنی می‌تواند بهترین نوع مردن باشد. البته من شهادت را مردن نمی‌دانم، شهادت شکل دیگری از بودن است که نام مرگ بر آن نهاد، حقیر کردنش است. شهادت در واقع خود زندگی است.

اینگونه مُردن شایسته هاشمی بود. مرگی فوری و ناگهانی که شوک نبودن او را یادآوری کند. حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آبروی انقلاب را حفظ کرد و نشان داد برخلاف آنچه منتقدان آیت الله در یک دهه پایانی حیات او می‌گفتند، هاشمی محبوب بود.

آیت الله هاشمی تا 15 سالگی برای من که چندان شخصیت محبوب و مخصوصی نبود. مخصوصا اینکه اصلاح‌طلبان انتقاداتی جدی به ایشان وارد می‌کردند و من نیز در حال و هوای نوجوانی فکر می‌کردم، آیت الله نماد بورژوازی است.اما دو سال بعد از آن، مجموعه‌ای سخنرانی‌ از وی خواندم که مسائل مختلفی را شامل می‌شد.از آخرالزمان گرفته تا تفسیرهای اسلامی.

در آن مکتوبات بود که فهمیدم «هاشمی» یک انقلابی واقعی است. او وسیله و هدفش را برابرنهاد کرده بود و در تمام دوران حیات پربارش تلاش کرد مفهومی از انقلاب را تداعی کند که چهره‌ای رحمانی، قلبی مدبّر و آینده‌ای روشن دارد.

من از طریق شهیدمطهری به اسلام انقلابی وارد شدم و از طریق آیت الله هاشمی به انقلاب اسلامی. هر دوی این بزرگواران تکرارناشدنی هستند و حسرت این است که اگر نیمی از فرصت فعلی که بعد از درگذشت آیت الله هاشمی به ایشان داده شد در زمان حیاتشان در اختیار وی بود، امروز با دیدی بهتر و درونی‌تر از هاشمی سخن می‌گفتیم.

به نظرم یکی از  دقیق‌ترین نقطه‌نظرات مرحوم «هاشمی‌رفسنجانی» آنجایی است که می گوید: «این من نیستم که تغییر کرده‌ام بلکه اطرافیانم عوض شده‌اند، والّا هاشمی دهه 90 همان هاشمی دهه 60 است.»

او راست می‌گفت. هاشمی دهه 90 همان صراحت لهجه، وفاداری انقلابی، عشق به رهبری و زیرکی و نفوذی را داشت که دهه 60 از آن برخوردار بود. او به‌جز رهبری در تمام مسئولیت‌های مهم جمهوری اسلامی حضور داشت اما هرگز به گونه‌ای رفتار نکرد که تافته‌ جدابافته به‌نظر برسد.

اینکه امروز بسیاری از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان که خود روزگاری بزرگترین منتقد هاشمی بودند، در کنار او قرار گرفته اند دو نشانه بسیار مهم دارد. اول اینکه قدرت جذب و جایگاه اساسی آیت الله هاشمی را نشان می‌دهد و دیگر اینکه روشن می‌سازد برخورد هاشمی با منتقدانش آنقدر درست و داعیانه بوده است که پل‌های پشت سر منتقدان را خراب نکند.

نه تندروی‌های دهه 70 هاشمی را از میدان به‌در کرد و نه تندروی‌ها و تهمت‌های دهه 80. هاشمی نسبت به هردو جریان با صبوری و زیرکی هرچه تمام‌تر رفتار کرد و طریقه مواجهه وی با مشکلات می‌تواند به عنوان الگویی در رفتار" سیاسی ـ اسلامی" مدیران جمهوری اسلامی مطرح شود.

هاشمی نه تنها حلقه اتصال عُقلا، بلکه کاتالیزور تندروها نیز بود و اگرچه در سال‌های آخر از اظهارات و انتقادات غیرانقلابی‌ها رنجیده بود، اما هرگز رشته را کاملا نگسست تا به همه یادآوری کند، خشم‌مان را مهار کنیم و تصمیماتی درست بگیریم.

این نه یک یادداشت تحلیلی و نه یک ستایش‌نامه، بلکه تنها یک یادآوری کوتاه از چگونگی درگذشت آیت‌الله هاشمی است. با آبرو زیستن، آسان جان دادن و آبرومند به خاک سپرده شدن سعادتی است که نصیب هرکسی نمی‌شود، اما نصیب آیت الله هاشمی شد تا حتی مرگش نیز نمادی برای وحدت باشد، آنچنان که زندگی‌اش الگوی وحدت بود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

ملیحه
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۴
کپی دست چندم بی بی سی است . آقا اگه میخواین بنویسین از خودتون باشه توی بی بی سی بحث این چیزا شکل داد که اصلاح طلبی به خانه اش نفوذ کرد و او را تغییر دادش از این عادات غیر رسانه ای دس بکش آقا
...
پنج شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۹
ملیحه خانم حداقل اول می خوندی بعد نظر می دادی داداش. متن خلاف اونی که تو می گی نوشته. می گه هاشمی اونا رو تغییر داد نه اونا هاشمی رو
پربازدیدترین