امروز : یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۹:۱۶ AM

متلک ریز معاون رییس جمهور به صداوسیما

تلویزیون- سایت عبارت
    -     کد خبر: 23588
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۴|۰۸:۳۰
سرویس :
سالگرد ١٣٣سالگی اتاق بازرگانی هم طعم «پلاسکو» به خود گرفت. دیروز که قرار بود در مراسمی برای اولین‌بار، تندیس و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان برتر اهدا و از پیش‌کسوتان عرصه اقتصاد تجلیل شود، این مراسم با دو حاشیه برگزار شد.

عبارت: سالگرد ١٣٣سالگی اتاق بازرگانی هم طعم «پلاسکو» به خود گرفت. دیروز که قرار بود در مراسمی برای اولین‌بار، تندیس و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان برتر اهدا و از پیش‌کسوتان عرصه اقتصاد تجلیل شود، این مراسم با دو حاشیه برگزار شد. این مراسم با ادای احترام و ذکر صلوات برای جان‌فشانی شهدای آتش‌نشان حادثه ساختمان پلاسکو آغاز به کار کرد و حین مراسم هم، رئیس اتاق تهران که برای سخنرانی پشت تریبون قرار گرفته بود، چند ثانیه بعد از اینکه اعلام کرد حال مساعدی ندارد، بیهوش بر زمین افتاد. البته گفته می‌شود پس از ٢٠ دقیقه تنفس، حالش بهبود یافت و برای اهدای جوایز دوباره روی سن تالار وحدت بازگشت. علت این اتفاق را هم افت فشار مسعود خوانساری اعلام کردند. این مراسم که پیش‌تر به علت درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی به زمان دیگری موکول شده بود، با یادی از او ادامه یافت؛ علاوه بر آن محسن هاشمی فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اولین سخنران این مراسم بود که به تشریح دیدگاه‌های ایشان و حمایت‌هایش از کارآفرینان پرداخت. 
‌ توقف پروژه‌های کلان به دلیل تفکر سه‌گانه مدیران
مدیرعامل اسبق مترو تهران گفت: علت خوابیدن پروژه‌های کلان در کشور تفکر سه‌گانه مدیران درباره توسعه بود. محسن هاشمی‌بهرمانی با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو گفت: راه توسعه هنوز هموار نیست و خلأهایی وجود دارد که باید به دست شما کارآفرینان هموار شود. به گفته او، بعد از انقلاب سه دیدگاه درباره توسعه وجود داشت که در دیدگاه اول، این پروژه‌ها، پروژه‌های استعماری به‌ نفع غرب قلمداد می‌شد. هاشمی به نگاه دوم در کشور درباره توسعه اشاره کرد و گفت: نگاه دوم نگاه کسانی بود که توسعه را با الگوی کاملا غربی می‌دیدند، هاشمی با اشاره به آخرین صحبت‌های آیت‌الله رفسنجانی که با پژوهشگران و محققان اقتصادی داشتند، گفت: ایشان در آن جلسه اظهار کردند که اعتراف به اشتباه هیچ اشکالی ندارد. ‌ سخنران دوم مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، بود. خوانساری در مراسم اعطای نشان امین‌الضرب به کارآفرینان نمونه به تشریح تاریخچه بخش خصوصی در ایران پرداخت. خوانساری گفت: سال ۱۲۶۳ یعنی بیش از یک قرن قبل، جامعه اقتصادی در پس نظام ناکارآمد اقتصادی به فکر تغییر آن افتاد. 
وی ادامه داد: اقتصادی که در آن زمان برآمده از رفتارهای ناسالم بود، به وسیله امین‌الضرب فردی دلسوز، آگاه و متدین نهال بخش خصوصی در آن جوانه زد و او در خط مقدم نهاد بخش خصوصی قرار گرفت. چنین رفتارهایی امین‌الضرب را به چهره‌ای ملی و آگاه تبدیل کرد که به غیر از سود مادی به دنبال پیشرفت کشور در دنیای پیشرفته آن زمان بود. گفتمان جامعه امروز نیز همان گفتمان یک قرن قبل یعنی رونق و رفته برای مردم است.
عقب‌ماندگی دوران جنگ و تحریم را جبران کنیم
وزیر صنعت، معدن و تجارت سخنران بعدی بود که پشت تریبون رفت. محمدرضا نعمت‌زاده خطاب به فعالان اقتصادی گفت: به این مسئله فکر کنید که چه اقداماتی را می‌توانیم برای توسعه صادرات و تولید انجام دهیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با ١٠ تا ١٥ درصد پیشرفت به جایی نخواهیم رسید و طرحی در دستور کار داریم که با کمک انجمن‌ها و تشکل‌های اقتصادی یک جهش در کشور ایجاد کنیم. نعمت‌زاده تصریح کرد: اگر ٢٠٠ نقطه اقتصادی را انتخاب کرده و پیشگام قرار دهیم، بقیه می‌توانند با پیروی از آنها توسعه و پیشرفت را رقم بزنند. 
‌ جامعه امروز نیاز به اخلاق حرفه‌ای در کسب‌وکار دارد
رئیس اتاق بازرگانی ایران هم گفت: امروز در جامعه نیاز به اخلاق حرفه‌ای در کسب‌وکار داریم و همه فعالان اقتصادی باید در این زمینه به میدان بیایند.  غلامحسین شافعی با تأکید بر اینکه مدیران ماندگار رهبرانی هستند که قادر به تعادل‌بخشی بین انسان و ماشین باشند، افزود: احساس و منطق روشی است تا امور اجتماعی و معیشت انسان را به‌نفع رستگاری برقرار کند.
 صداوسیما هزینه می‌کند تا آمار ثابت‌شده را نقد کند
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان آخرین سخنران این مراسم زمانی که پشت تریبون قرار گرفت، با اشاره به انتقادهای غیراصولی و نادرست برخی افراد درباره عملکرد دولت، گفت: متأسفانه عده‌ای با نحوه انتقاد آشنا نیستند و نمی‌دانند باید چه چیزی را نقد كنند. وی افزود: گاهی برخی افراد آمارهای اعلام‌شده از سوی مرکز آمار ایران و گزارش‌های مرتبط با عملکرد دولت را نقد كرده و جلساتی برگزار می‌کنند تا بررسی کنند آیا براي مثال میزان افزایش صادرات اعلام‌شده یا میزان رشد اقتصادی که مرکز آمار اعلام کرده است صحت دارد یا نه؟ معاون‌اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه این‌گونه برخوردها به معنای نقد نیست، خاطرنشان کرد: اعلام شاخص‌های عملکرد در حقیقت یک مدل ریاضی و مرتبط با علم آمار است و کسانی که این آمارها و عملکردها را زیر سؤال می‌برند، در حقیقت تخصص لازم را ندارند. صدا‌و‌سیما هزینه زیادی می‌کند تا آمار ثابت‌شده را نقد کند، این اعداد و ارقام را من نگفته‌ام بلکه کارشناسان براساس مدل و علم آن را بیان کرده‌اند. 
‌ انحراف اقتصاد از بانک به صرافی‌ها
جهانگیری با بیان اینکه اقتصاد کشور پس از لغو تحریم‌ها از نظام بانکی منحرف شده و به سمت صرافی‌ها رفته است، اظهار کرد: در این وضعیت ریسک در اقتصاد بسیار بالا مي‌رود و باید اقتصاد را به مسیر اصلی یعنی نظام بانکی بازگردانیم. معاون‌اول رئیس‌جمهور با اشاره به برخی افراد که با مراجعه به صرافی‌ها مقدار زیادی ارز خریداری می‌کنند، افزود: این‌گونه اقدامات موجب افزایش تقاضای ارز در بازار می‌شود و این شبهه را به وجود می‌آورد که این افراد این میزان ارز را برای چه کاری می‌خواهند. 
‌ مهلت ۲ماهه به بانک مرکزی برای ساماندهی صرافی‌ها
او با تأکید بر لزوم ساماندهی صرافی‌ها، از برنامه بانک مرکزی برای نظارت بر صرافی‌ها در اسفندماه خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی دولت، کسانی که می‌خواهند از صرافی‌ها ارز خریداری کنند اولا باید منشأ ریالی که پرداخت می‌کنند، مشخص باشد و سپس باید معلوم باشد ارز را برای چه فعالیتی می‌خرند.  در ادامه مراسم از پیش‌کسوتان و فعالان اقتصادی با اهدای تندیس امین‌الضرب تجلیل و تقدیر شد. حاج‌محمدحسن اصفهانی، معروف به حاج امین‌الضرب، به عنوان پایه‌گذار و مؤسس اتاق بازرگانی تهران در ١٣٣ سال قبل مشهور است. /شرق

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال