امروز : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت : ۷:۳۳ AM
اختصاصی عبارت
به بهانه انتخاب دکتر کلانتری به عنوان رئیس سازمان محیط زیست

چشم این گربه را دریابید

عیسی کلانتری - عبارت
    -     کد خبر: 24685
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۲۳|۱۰:۴۳
ما امیدواریم دکتر کلانتری همچون نامش مسیح وار به سراغ مازندران بیاید و این جنگ خونین با طبیعت را پایان بخشد، درخواستی که شاید خیلی رویاپردازانه باشد اما به هرحال دولت امید بر سرکار است.

عبارت ـ گروه اجتماعی: تا سه شنبه تنها یک روز مانده است.24 ساعت پرهیجان که سیاسیون و اصحاب رسانه را حسابی به خود مشغول کرده. در این هیاهوی کابینه‌ی پیشنهادی دو معاون بسیار مهم رییس جمهور منصوب شدند. دکتر عیسی کلانتری بالاخره باقی رقبا منجمله محسنی بندپی رییس مازندرانی سازمان بهزیستی را پشت سر گذاشت و به ساختمان آجری خیابان آزادی رفت.

در همین روز و به فاصله چندساعت، زهرا احمدی پور هم که معلوم نبود به کدامین دلیل محکمه پسند به خیل متخصصان و شایستگان حوزه گسترده سازمان میرراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ترجیح داده شده بود، جایش را به ..... داد.

 

درباره سابقه، رویکرد و شیوه مدیریت آنها حرف بسیار است اما عجالتا آنچه برای مازندرانی ها مهمتر از سوابق این روسای تازه می‌نماید، بلاتکلیفی و تلنبار شدن مشکلاتی جدی در هر دو حوزه است. بی‌شک با احوال آشفته محیط زیست و میراث فرهنگی مازندران، روسای نورسیده باید توجه ویژه ای به این استان داشته باشند.

در قسمت اول این یادداشت به استقبال «دکتر عیسی کلانتری» می رویم، کسی که با حرف‌های جنجالی‌اش درباره بحران آب، در چندسال گذشته هرزگاهی مورد توجه قرار گرفت. او حالا به جای بانوی‌محیط‌زیست ایران مشغول به کار خواهد شد.

وضعیت محیط زیست در کشورمان بسیار وخیم است از بحران بی آبی و ریزگردها گرفته تا معضل زباله و آلوده‌گی هوا. از میان رفتن زیست بوم‌ها و حرکت به سمت انقراض گونه‌های مهم جانوری از جمله دیگر تهدیداتی است که کلانتری با آنها مواجه خواهد شد.

همه این مشکلات جدی هستند و نیازمند توجه ویژه، در سال‌های اخیر به خصوص در حدفاصل سال‌های 85 تا 90 آسیب های فراوانی به محیط زیست کشور وارد شد که خشک شدن برخی از مهمترین حوزه‌های آبی کشور ازجمله دریاچه‌های ارومیه، هامون و بختگان از آن‌جمله است. همه بدن این گربه باستانی به زخمی عمیق پیوند خورده است و مازندران به عنوان چشم این گربه درحال کور شدن است.

آلوده‌گی شناگاه‌های خزر، جدی بودن رویای خطرناک انتقال آب خزر به کویر مرکزی، ادامه تخریب منابع طبیعی و ویلاسازی در شالیزارها، معضل فراگیر زباله در شهرهای بزرگ استان، جاده‌ سازی‌های روستایی و تخریب زیست‌گاه‌های طلایی، قتل‌عام پرندگان مهاجر در فریدونکنار، عدم کاهش آلوده‌گی زیست محیطی صنایع، ادامه حرص و ولع کارخانه‌های سنگ شکن و... برخی از مهمترین چالش های زیست محیطی مازندران است که برای کنترل و مرتفع نمودنشان نیاز به نقشه راهی خاص برای این استان است.

درخواست مردم نوار سبز شمالی به ویژه مازندرانی‌ها این است که دکتر کلانتری درکنار توجه ویژه به مشکلات حاد زیست محیطی نظیر ریزگردها و خشکسالی که به شکلی مخصوص روستاها و شهرهای مرکزی و شرقی ایران را درنوردیده است، نیم نگاهی هم به مازندران داشته باشند و اجازه ندهند همانند یک دهه گذشته گرفتاری‌های زیست محیطی این استان در زیرسایه مشکلات کلان زیست محیطی کشور و توان لابی‌گری نمایندگان و مسئولان استان‌های مرکزی گم شود.

 

ما در هر 4 حوزه فرهنگسازی، توسعه علمی، حفظ زیستگاه‌های طبیعی و کسب درآمد از محیط زیست ناموفق بودیم و هنوز هم در مبادله مستقیم با گردشگران، طبیعیت بکر در برابر زباله معاوضه میشود.

اگر مدیران حوزه محیط زیست مازندران از اداره کل تا مرکز تحقیقات خزر و منابع طبیعی نتوانند بر اصولی مشترک توافق کنند و همکاری بین سازمانی خود را تقویت کنند، در بر همین پاشنه خواهد چرخید و جنگل‌های هیرکانی، رودهای خروشان، دشت‌های مملو از داروهای گیاهی و کوهستان‌های بکر روزبه‌روز نحیف‌تر می شوند.

درخواست اصلی مازندرانی ها از رییس جدید سازمان محیط زیست این است که شعار را کنار بگذارد و از ظرفیت مردم برای حفظ و مراقبت از زیست بومشان بیشتر بهره ببرد. درخواست ما این است که کار چشم این گربه از بینایی‌سنجی گذشته و نیازمند جراحی است وگرنه دور نیست روزی که دیگر چیزی نبیند، ما امیدواریم دکتر کلانتری همچون نامش مسیح وار به سراغ مازندران بیاید و این جنگ خونین با طبیعت را پایان بخشد، درخواستی که شاید خیلی رویاپردازانه باشد اما به هرحال دولت امید بر سرکار است.

 

 

استفاده از این مطلب تنها با ذکر نام عبارت مجاز می باشد

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال