امروز : شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۵۹ PM

مشکل سپنتا حل می‌شود

سپنتا نیکنام
    -     کد خبر: 25824
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۸/۱۳|۱۱:۵۳
سرویس :

عبارت:

ماجرای لغو عضویت «سپنتا نیکنام» از شورای شهر یزد وارد فاز تازه‌ای شده است. محمد محمودی‌شاه‌نشین، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، از تغییر قانون نحوه شرکت اقلیت‌های دینی در انتخابات خبر داده است. بااین‌حال، اسفنديار اختياري، نماینده زرتشتیان در مجلس، با تأکید بر اینکه «هیچ‌گاه رئیس مجلس دستوری مبنی بر تغییر قانون نحوه شرکت اقلیت‌های دینی در انتخابات را صادر نکرده»، می‌گوید: «اتفاقا با نظر مثبت سران قوا و پیگیری‌های انجام‌شده، مشکل سپنتا نیکنام از مسیر قانونی در حال حل‌شدن است. درصورتی‌که منافع کل کشور از ابتدا در نظر گرفته می‌شد، پرونده سپنتا نیکنام هیچ‌وقت به این نقطه نمی‌رسید».اختیاری همچنین تأکید کرده: «این پرونده از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است. نخستین جنبه این است که هر ایرانی می‌تواند در آبادانی شهر و روستا مشارکت داشته باشد و قانون شوراهای شهر فقط به این مقوله‌ها می‌پردازد».او به ایسنا گفته: «جنبه دیگر این موضوع، احترام به رأی مردم است. در نگاه دیگر، بدعت‌گذاری در جلوگیری از انجام وظیفه فرد منتخب است. از ریاست محترم جمهور انتظار می‌رود با حفاظت از رأی مردم شریف و ارزشمند استان یزد، بیش از پیش در دفاع از قانون اساسی کوشا باشد».
چنین برخوردی با مسلمانان بشود، می‌پسندیم؟ 
شاه‌نشین می‌گوید: «یکی از پیشنهادهاي مطرح‌شده این است که در انتخابات شوراها هم مثل انتخابات مجلس عمل شود و در شهرهایی که پیروان اقلیت‌های دینی در آن جمعیت درخور توجهی دارند، سهمیه‌ای برای آنها در شورای شهر در نظر گرفته شود. برای نمونه اگر شورای یک شهر هفت‌نفره است به نسبت جمعیت اقلیت‌های دینی یک کرسی از هفت کرسی شورا به اقلیت‌های دینی اختصاص یابد. البته این پیشنهادها هنوز خام است و باید درباره آنها بررسی بیشتری شود».درهمین‌حال، میرمحمد صادقی، سخنگوی سابق قوه ‌قضائیه، نیز به شفقنا گفته: «شأن شورای نگهبان نبود به مسئله سپنتا ورود کند. چنین برخوردی را با مسلمانان می‌پسندیم؟».پیشنهاد دیگر مطرح‌شده از سوی شاه‌نشین، عجیب‌وغریب‌‌بودن این اتفاق را بیشتر نشان می‌دهد. او  گفته: «پیشنهاد دیگری هم مطرح است ازجمله اینکه عده‌ای ‌دنبال این هستند که نظارت بر انتخابات شوراها به شورای نگهبان سپرده شود و برخی دیگر نیز می‌گویند باید دبیرخانه دائمی انتخابات شوراها در مجلس تشکیل شود و مثلا مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات هم ناظر بر عملکرد شوراها باشند».نماینده زرتشتیان در ادامه تأکید کرد قانون‌گذاری حق قانونی مجلس است. شورای محترم نگهبان نیز می‌تواند نظر شرعی خود را برای قانون‌گذاری به مجلس ارائه کند که در صورت مغایرت با نظر مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام دراین‌باره تصمیم بگیرد. بنابراین بر اساس قانون اساسی، هرگونه حذف یا اضافه‌کردن تبصره، فقط در صلاحیت مجلس و قانون‌گذاری است. شاه‌نشین اما با وجود تکذیب خبرش از جانب اختیاری، از تشکیل کارگروهی در کمیسیون شوراهای مجلس به دستور علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه، برای اصلاح تبصره یک ماده ٢٦ قانون انتخابات خبر داده است؛ گویا قرار است این تبصره شفاف‌‌سازی‌شود. 
سران ٣ قوه در حل ماجرای سپنتا هم‌نظرند
به گفته او: «این کارگروه این بند از قانون انتخابات را به‌گونه‌ای اصلاح خواهد کرد که هم نظر شورای نگهبان و هم اقلیت‌های دینی تأمین شود. نتیجه جمع‌بندی کارگروه تشکیل‌شده در قالب یک طرح به مجلس ارائه می‌شود. در این طرح، اقلیت‌های دینی مکلف خواهند شد در هر انتخاباتی که شرکت می‌کنند، تنها به کاندیدای خود رأی بدهند».بااین‌حال، اختیاری می‌گوید: «مراجعه به مشروح مذاکرات در زمان تصویب قانون اساسی نیز این نگاه را تأیید می‌کند که هنگامی که قانون از سوی شورای نگهبان تأیید و منتشر می‌شود، باید از سوی مجلس تغییر کند که بنا بر گفته ریاست محترم مجلس، در غیر این ‌صورت نمی‌توان کشور را اداره کرد». نماینده زرتشتیان در مجلس با بیان اینکه موضوع تعلیق عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد در مسیر قانونی خودش در حال حل‌وفصل است، تأکید دارد که دراین‌باره تمام جناح‌های سیاسی و سران سه قوه هم‌نظر هستند و باید به این همدلی، در بستر قانون توجه ویژه‌ای کرد. محمودی‌شاه‌نشین نیز با بیان اینکه اصلاح قانون انتخابات شوراها با حضور کارشناسان وزارت کشور، مرکز پژوهش‌ها و شورای عالی استان‌ها در کمیته انتخابات کمیسیون شوراها در حال بررسی است، تأکید کرده با جمع‌بندی نهایی، این پیشنهادها در قالب لایحه دولت یا طرح مجلس مطرح خواهد شد. 
جامع‌ترین گزارش درباره «سپنتا» را به رئیس‌جمهور ارائه کردیم
معاون حقوقی رئیس‌جمهور نیز از تهیه گزارشی جامع درباره موضوع لغو عضویت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد و ارائه به رئیس‌جمهور خبر داده: «مجموع ابعاد این گزارش تماما دلالت بر استحقاق این عضو شورا و بقا در سمت خود دارد».لعیا جنیدی با اشاره به موضوع پیگیری‌های دولت درباره موضوع سپنتا نیکنام، به ایسنا گفته: «نخستین، جامع‌ترین و مبسوط‌ترین گزارش به‌لحاظ جنبه‌های گوناگون حقوقی و فقهی را درباره موضوع آقای سپنتا نیکنام تهیه و دو هفته پیش به رئیس‌جمهور و دیگر اعضای مرتبط با این موضوع در دولت ارائه کردیم. مجموع ابعاد بررسی‌ها تماما دلالت بر استحقاق این عضو شورا بر بقا در سمت خود دارد».معاون حقوقی رئیس‌جمهور در پایان گفت: چهار راهکار مستقیم برای حل این موضوع به رئیس‌جمهور محترم پیشنهاد کردیم تا ایشان به صلاحدید خود از هر کدام از این راهکارها که به نظرشان مؤثرتر است استفاده کنند. 
خدشه‌دارشدن چهره ایران
ماجرای سپنتا نیکنام مدتی است که گزارش و ستون ثابت روزنامه‌های ایران و خبر خبرگزاری‌ها شده است؛ اما بیش از داخل کشور، این ماجرا بهانه‌ای برای نقد سیاست‌های ایران در برخورد با اقلیت‌های دینی شده؛ آنچه به گفته اختیاری توانسته بهانه‌ای برای خدشه‌دارکردن چهره ایران شود و سوءاستفاده برخی از آن. سپنتا نیکنام این روزها در مرخصی اجباری است. در‌عین‌حال، از رئیس مجلس گرفته تا برخی چهره‌های اصولگرا، بر این باورند که مسئله سپنتا با بازگشت او به شورای شهر یزد ختم به خیر خواهد شد. بااین‌حال، چهره‌های شورای نگهبان همچنان سر حرف خود مانده‌اند و شاید مصلحت نظام مفری برای خروج از این بحران باشد./شرق

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال