امروز : پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت : ۶:۵۵ AM

ایران هفتمین واردکننده‌ی بزرگ برنج در جهان

برنج+عبارت
    -     کد خبر: 27187
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۷|۰۹:۵۲
سرویس :
بر اساس آمارهای فائو ایران در زمینه واردات سه غله مهم جزو ۱۰ کشور نخست دنیا قرار گرفته است.

عبارت:‌ سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد، ایران را هفتمین واردکننده بزرگ برنج در جهان معرفی کرده است.

بر اساس آمار منتشرشده از سوی این نهاد بین‌المللی واردات برنج ایران در سال 2017 بالغ بر 1/2 میلیون تن اعلام شده است که این رقم معادل 2/6 درصد از کل تجارت 45 میلیون تنی برنج در جهان بوده است.

بزرگترین واردکننده برنج در جهان طی سال 2017 کشور چین بوده است. این کشور 6/4 میلیون تن برنج در سال 2017 وارد کرده است. نیجریه با واردات 2/6 میلیون تن و اتحادیه اروپا با واردات 1/8 میلیون تن به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند.

بر اساس این گزارش ایران از نظر وابستگی به واردات گندم در وضعیت بهتری قرار داشته است و 26 کشور جهان واردات گندم بیشتری نسبت به ایران در سال 2017 داشته‌اند.

ایران با واردات 1/2 میلیون تن گندم در رتبه 27 جهان از این نظر قرار گرفته است. سه کشور اسلامی مصر، اندونزی و الجزایر به‌ترتیب بزرگترین واردکنندگان گندم در سال 2017 شناخته شده‌اند. مصر در این سال 12 میلیون تن، اندونزی 9/7 میلیون تن و الجزایر 8/2 میلیون تن گندم از خارج وارد کرده‌اند.

ایران سومین واردکننده بزرگ جو در جهان

آمارهای فائو نشان می‌دهد ایران سومین واردکننده بزرگ جو در جهان طی سال 2017 بوده و 1/3 میلیون تن از این محصول را وارد کرده که فقط از واردات عربستان و چین کمتر بوده است.

عربستان با واردات 11 میلیون تن جو در سال 2017 بزرگترین واردکننده این محصول شناخته شده است و چین نیز با واردات 4/6 میلیون تنی در رتبه دوم از این نظر قرار گرفته است.

ایران در رتبه 6 جهان از نظر واردات ذرت

میان واردکنندگان ذرت نیز رتبه ایران تک‌رقمی بوده است. ایران در سال 2017 بالغ بر 9/5 میلیون تن ذرت وارد کرده است و در جایگاه ششم جهان از این نظر قرار گرفته است.

اتحادیه اروپا با واردات 15/6 میلیون تنی بزرگترین واردکننده ذرت جهان در سال 2017 شناخته شده است. مکزیک با واردات 15/5 میلیون تن و ژاپن با واردات 15/2 میلیون تن به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند./ بلاغ

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال