امروز : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۰۹ AM

استقرار پتروشیمی بیخ گوش میانکاله و انتقال آب خزر به فلات مرکزی چه هزینه‌فایده‌ای دارند؟

میانکاله+عبارت
    -     کد خبر: 30222
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۶|۱۱:۴۲
سرویس :
همایش روز جهانی تالاب‌ها در ایستگاه چهل و هفتم، دو پرسش مهم از سوی نمایندگان تشکل‌های محیط زیست را به همراه داشت و آن اینکه استقرار پتروشیمی در شمال که یکی از آنها بیخ گوش میانکاله است و انتقال آب خزر به سمنان چه هزینه‌فایده‌ای دارند و چرا سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه‌ها شفاف‌سازی نمی‌کند و ارزیابی‌های خود را روی میز نمی‌گذارد؟

عبارت: همایش روز تالاب‌ها با حضور عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در هتل آزادی رامسر برگزار شد و همانند بسیاری از همایش‌ها فرصت اندکی به فعالان اصلی یعنی سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه محیط زیست داده شد تا از عملکردها و دغدغه‌های خود بگویند.

اعضای تشکل‌های محیط زیستی معمولاً نمی‌توانند در این‌گونه گردهمایی‌ها ساکت بنشینند، حتی اگر میکروفن و تریبونی هم در دسترس نداشته باشند آنقدر شجاعت دارند که بلند شوند و حرف خود را در شلوغی یک جمع 500 نفره بگویند.

یکی از بانوان فعال در حوزه محیط زیست پس از پایان‌یافتن سخنان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از اینکه ایشان اشاره‌ای به انتقال آب دریای خزر به سمنان نداشتند، گلایه‌مندی خود را اعلام کرد و خواستار توضیح در این زمینه شد.

لازم به یادآوری است که در فروردین‌ماه سال گذشته و در سفر رئیس جمهور به سمنان از این طرح ملی سخن به میان آورده شد و در نتیجه در لیست مصوبات سفر استانی رئیس جمهور به این استان به تصویب رسید.

* آب خزر بدون نمک‌زدایی به فلات مرکزی برود

عیسی کلانتری می‌گوید: انتقال آب به خودی خود خوب نیست، به‌طور کلی نمی‌توانیم انتقال آب را نادیده بگیریم و نمی‌توانیم بگوییم نباید انجام شود و یا حتماً باید انجام شود بلکه بررسی‌های زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی باید مد نظر قرار بگیرد.

وی با اعلام اینکه انتقال آب دریای خزر به سمنان قبلاً از سوی وزارت نیرو تخصیص داده شده است، می‌افزاید: اما گفتیم که در شمال کشور نمک‌زدایی نشود، 150 میلیون مترمکعب آب در این طرح انتقال می‌یابد و 3 میلیون تن نمک در شمال جایی ندارد، گفتیم اگر آب شور را می‌خواهید، ببرید اما اجازه نمک‌زدایی را نخواهیم داد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، شاید با گفتن اینکه «نه‌تنها خود را مقید می‌کنیم که محیط زیست را حفظ کنیم، بلکه مقید هستیم که کشور را نیز حفظ کنیم»، می‌خواست سؤال‌کننده را قانع کند، اما به‌نظر نمی‌رسید که آن فعال محیط زیست قانع شده باشد!

* استقرار پتروشیمی در شمال و انتقال آب خزر به سمنان با کدام ارزیابی زیست‌محیطی؟

دبیر سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیست و منابع طبیعی مازندران نیز گلایه خود را نسبت به موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با استقرار پتروشیمی در شمال و به‌ویژه در نزدیکی میانکاله اعلام و از کلانتری خواست تا پاسخ بدهد که پاسخ یک‌روزه ایشان به وزیر نفت مبنی بر ساخت این واحدهای آلاینده در گیلان و مازندران چه توجیهی دارد و براساس کدام ارزیابی محیط زیستی ظرف 24 ساعت صورت گرفته است؟

مسعود مولانا همچنین خطاب به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می‌دارد: انتقال آب دریای خزر به سمنان نیز مدت دو سال در مجلس رد می‌شود، ولی شما مجدداً با آن موافقت کردید و مشروط، در این زمینه چه پاسخی دارید؟

* باید به فکر اشتغال جوانان گیلان و مازندران هم بود!

عیسی کلانتری معتقد است که یکی از اشکالات، همین رفتارها و تفکرات نسبت به محیط زیست بوده است و بیان می‌کند: اکنون دنیا از تکنولوژی صحبت می‌کند، بخش عمده‌ای از هلند پایین‌تر از سطح دریا است، یک کشور پتروشیمی پیشرفته است و رعایت استانداردها را دارد، امروز در وسط آب و در کنار آب پتروشیمی می‌زنند که آلودگی آن صفر یا صد برابر نرمال است. وی همچنین تأکید دارد که ساخت مجتمع پتروشیمی در گیلان و مازندران براساس استاندارد هلند است.

مشاور معاون اول رئیس جمهور در امور آب، کشاورزی و محیط زیست برای اینکه سؤال‌کننده را قانع کند با اشاره به معضل بیکاری در دو استان گیلان و مازندران و اینکه افتخار شما این است که یک جوان، سرایه‌دار یک شخص پولدار تهرانی باشد، می‌افزاید: باید برای این جوان شغل پایدار ایجاد شود، صنعت گیلان و مازندران به‌دلیل همین تفکرات عقب‌مانده است، آیا این جوان‌ها باید نوکری تهرانی‌ها را بکنند؟ تابلو به‌دست بگیرد، ویلا، ویلا؟ باید به فکر جوان‌های گیلان و مازندران بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که انگار دل پُری از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی دارد، می‌گوید: با کشاورزی حداکثر 300 هزار شغل ایجاد می‌شود، گیلان و مازندران 8 میلیون جمعیت دارد و 2 میلیون نفر آن جویای شغل هستند، بنابراین صنایع باید با رعایت ضوابط و استانداردهای بین‌المللی توسعه پیدا کند.

* تشکل‌های محیط زیست به سخنان عیسی کلانتری واکنش نشان دادند

به گزارش فارس، سخنان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در همایش روز ملی تالاب در رامسر، مورد انتقاد شبکه تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی مازندران و کشور قرار گرفت و به همین دلیل، آنها امروز(شنبه 15 بهمن‌ماه) مراتب مخالفت خود را ابتدا نسبت به طرح انتقال آب خزر عنوان کردند و این شکوائیه را خطاب به رئیس جمهور نوشته و پای آن را تاکنون 500 نفر امضا کرده‌اند.

مخالفان انتقال آب خزر به سمنان از پژوهشگران و اساتید به‌نام در حوزه منابع طبیعی، کشاورزی، آب و محیط زیست در ایران و جهان هستند که هر کدام دلایل زیادی برای گفتن دارند.

* مازندران هشتمین استان رو به خشکسالی کشور است

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در همایش روز تالاب‌ها با اشاره به وجود 900 تالاب در این استان و خشک‌شدن بیشتر آنها، از خشکی در 20 درصد تالاب بین‌المللی میانکاله می‌گوید.

حسینعلی ابراهیمی به کاهش 50 درصدی باران نسبت به گذشته اشاره می‎کند و ادامه این روند را برای مازندران که هشتمین استان رو به خشکسالی کشور است؛ زنگ خطری برای آیندگان می‌داند.

وی همچنین برداشت آب از 70 هزار چاه مجاز و 45 هزار چاه غیرمجاز در مازندران را نیز علتی بر خشکی تالاب‌ها و خشکسالی در این استان عنوان می‌کند و تأکید دارد که به این عوامل مواردی چون تغییرات اقلیمی، عدم مدیریت منابع آبی، تغییر کاربری و دخل و تصرف‌های غیرقانونی در محیط زیست را باید اضافه کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران می‌گوید: خلیج گرگان و تالاب میانکاله و برخی دیگر از تالاب‌های مازندران 20 تا 30 درصد خشک شده‌اند، وضعیت تالاب عباس‌آباد بهشهر و الندان ساری نیز خوب نیست و چندسالی است در تابستان خشک می‌شوند.

ابراهیمی امیدوار است که سازگاری با وضعیت اقلیمی ایجاد و حق‌آبه تالاب‌ها رعایت شود، زیرا تالاب‌ها آینه تمام‌نمای آبخیز هستند و باید به روزهای خوب خود بازگردند.

* حیات را به تالاب‌ها برگردانیم

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران که به نمایندگی از استاندار در همایش روز جهانی تالاب‌ها شرکت کرده بود؛ از تأکید استاندار جهت آزادسازی سواحل، پاکسازی رودخانه‌ها و جنگل از زباله‌ها و نخاله‌ها گفت و اینکه تا پایان امسال باید 10 میلیون اصله نهال در سراسر مازندران کاشته شود.

حسن خیریان‌پور با اشاره به وضعیت تالاب‌های استان که رو به خشکی رفته‌اند، می‌گوید: تالاب‌ها یکی از زنجیره‌های مهم حیات طبیعت هستند و به وجود آنها نیاز داریم، اگر برنامه‌ریزی‌های درستی انجام بگیرد و مردم نیز همکاری کنند می‌توانیم حیات را تا میزان قابل توجهی به تالاب‌ها بازگردانیم.

* انتقال آب خزر به فلات مرکزی شفاف نیست

یکی از اعضای تشکل‌های مردم‌نهاد محیط زیست و منابع طبیعی می‌گوید: وضعیت تالاب‌های کشور بحرانی است، وجود صنایع در کنار تالابی چون میانکاله خارج از توان اکولوژیکی این زیستگاه ممتاز جانوری و گیاهی است.

صدیقه بوداغی همچنین به قرارداد وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست جهت استقرار صنایع پتروشیمی در گیلان و مازندران اشاره و اظهار می‌دارد: استقرار کارخانه پتروشیمی در بندر امیرآباد به این دلیل که در کنار ذخیره‌گاه زیست‌کره دنیا یعنی میانکاله قرار دارد و آلودگی آن، جزیره نیمه‌جان میانکاله را نابود می‌کند، مورد انتقاد است.

وی با بیان اینکه موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با این تصمیم وزارت نفت و صدور شتابزده و ناسنجیده مجوز مربوطه در صورت به سرانجام رسیدن پروژه، تکرار تجربه‌های تلخی است که بر پیکر شکننده محیط زیست وارد می‌شود.

این فعال محیط زیست می‌گوید: همان‌گونه که در نامه گلایه‌آمیز تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی خطاب به رئیس جمهور نوشته‌ایم، سؤال مهم این است که چرا هیچ شفاف‌سازی درباره این طرح منتشر نشده و اگر ارزیابی زیست‌محیطی صورت گرفته است، به افکار عمومی ارائه و به ابهامات و پرسش‌ها پاسخ داده شود.

* سازمان حفاظت محیط زیست هزینه‌فایده سواد محیط زیستی جامعه را حساب کند

به گزارش فارس، همایش روز ملی تالاب‌ها در رامسر با تقدیر از پژوهشگران، محیط‌بانان و عکاسان برتر که در حوزه تالاب آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده بودند، به پایان رسید، کارگاه تخصصی با پرداختن به نقش گرمایش زمین و نوسانات تراز سطح آب دریای خزر در آسیب‌پذیری زیست‌محیطی خلیج گرگان و تالاب میانکاله نیز پس از اتمام همایش تشکیل شد و البته تعداد شرکت‌کنندگان چندان قابل توجه نبود.

همایش روز جهانی تالاب در رامسر به سال چهل و هفتم رسید، حال تالاب‌ها اگر خوش نیست، اگر همه تالاب‌ها پس از انقلاب خشکیدند، حق‌آبه‌ها پرداخت نمی‌شود، عهدنامه‌های 24 ساعته اگر پیکر محیط زیست می‌خراشند، اعتبارات محیط زیست مانند زنگ ورزش شده‌اند! کشت‌های پُرآب در حواشی تالاب نفس آنها را گرفته‌اند و اگر اهمیت تالاب‌ها را باور نداریم؛ اما بارقه امیدی به‌نام افکار عمومی هست که نجات‌بخش است، باید مردم هوشیار و حساس شوند و به‌راستی سازمان حفاظت محیط زیست تا چه اندازه بر روی سواد محیط زیستی جامعه حساب باز کرده است و اگر این‌همه از هزینه‌فایده سخن می‌گوید؛ چه‌قدر به سواد محیط زیستی مردم افزوده است تا رسیدن به 80 میلیون محیط‌بان تحقق یابد.

گزارش از آزاده بابانژاد

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو