امروز : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۱۵ AM
اختصاصی عبارت
به بهانه‌ی انتخاب نامی نامناسب برای یک برنامه در شبکه ۴سیما؛

⁩اگر ازغدی متفکر است پس شایگان چیست؟/ چرا صداوسیما در قبضه امثال ازغدی است؟ / «از شومن تلویزیونی» تا «متفکر» هزاران سال نوری فاصله است!

رحیم پور ازغدی +عبارت
    -     کد خبر: 30831
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۸|۲۱:۳۸
عالین نجاتی:اگر آقای ازغدی متفکر هستند پس امثال شایگان و نصر و فکوهی و امیرمعزی و جواد طباطبایی و علامه طباطبایی و... کیستند؟

عبارت ـ عالین نجاتی: شبکه چهار واقعاً شبکه ای منحصربفرد در جمهوری اسلامی ایران است. از برنامه‌های فرهنگی درجه یک تا برنامه های تخصصی در حوزه علم و فلسفه گرفته تا سریال ها و فیلم‌های سینمایی قابل تماشا و مستندها و میزگردهای جذاب و البته خالی از برنامه‌های خاله زنکی و بی‌محتوای دیگر شبکه ها.
در واقع شبکه چهار پایه را بر آموزش و فرهنگ سازی گذاشته، کاری که دیگر شبکه‌های تلویزیونی به بدترین شکل ممکن ان را پیاده می‌کنند یا کلا از اصل قضیه غافلند.

این شبکه عموماً به کار عامه ی مردم در ایران نمی‌آید و این خود نشانه خوبی است که - علیرغم پرداختن به موضوعات جدی علوم انسانی به ویژه سیاست و فرهنگ - در جامعه ی به شدت پاپیولار ایران هنوز هم سرپا مانده و کیفیتش را هم از دست نداده است.

البته درباره این شبکه باید یادداشتی جداگانه نوشت ، لکن شأن نزول این یادداشت نام یکی از برنامه‌هایی است که مدتی است از این شبکه پخش می‌شود و به شدت مرا متأثر و متعجب کرد

یک روز ظهر خسته از کار روزانه به اشتیاق برنامه ای فکری یا مستندی جذاب شبکه چهار را گرفتم و به این عنوان در معرفی  برخوردم: #لحظاتی_برای_تفکر

 با خودم فکر کردم لابد قرار است زندگینامه کانت یا هگل بررسی شود یا اینکه برنامه جذاب گفتگو با فلاسفه بزرگ #برایان_مگی را را پخش کنند اما در کمال تعجب دیدم جناب آقای همه چیزدانِ همه چیزفهمِ فیلسوف ِ جهان شناسِ اسلام شناسِ بزرگ یعنی #رحیم‌پورازغدی بر صفحه جعبه جادو ظاهر شد و مثل همیشه از شیرمرغ تا جان آدمیزاد باب سخن را گشود

ا⁦ولا اینکه مدتی است کل صداوسیمای مملکت در اختیار ا آقاست، از روش های زناشویی گرفته تا مباحث تخصصی شیمی و فیزیک در تخصص ایشان است.
کم مانده از حضور وی در برنامه‌های آشپزی و عموپورنگ هم استفاده شود.
پرسش بنیادین اول این است که آیا جز این آقا که معلوم نیست تا یک دهه‌ی پیش کجا بوده، هیچ آدم عاقل دیگری در مملکت پیدا نمی‌شود که بتواند درباره تاریخ و فلسفه و علوم اجتماعی و سیاست و روابط خارجه و فقه و اسلام شناسی صحبت کند؟
این‌همه دانشگاه علوم انسانی با لشگری از اساتید باسابقه و نام‌آشنا و دانشجویان مستعد و آگاه، به علاوه تعداد زیادی مترجم حاذق یک طرف قرار گرفته اند و رحیم‌پورازغدی طرف دیگر.
البته از تفکری که رضاداوری ازدکانی را خانه نشین میکند انتظار بیشتری نمی‌رود اما نباید کار به جایی برسد که مخاطب حس کند به شعورش توهین شده.

از این مطلب که بگذریم، باید به موضوع اصلی که همان عنوان برنامه شبکه چهار است بازگردیم.
واقعاً از مسئولین محترم و فرهیخته شبکه چهار بعید بود چنین نامی را برای مونولوگ‌های ازغدی انتخاب کنند.
حتماً آقایان مستحضرند که تفکر واژه‌ای اصیل و بسیار درونی است و با فکر کردن و شرح دادن و تفسیرکردن و ... تفاوتهای اساسی دارد.

اگر ایشان متفکر هستند پس امثال شایگان و نصر و فکوهی و امیرمعزی و جواد طباطبایی و علامه طباطبایی و... کیستند؟
اطلاق لفظ متفکر به کسی نظیر ازغدی توهین مستقیم به اهالی تفکر است، به ویژه فیلسوفان و متفکران اسلامی نظیر هانری کربن و رژی بلاشر است.

این شومن تلویزیونی نهایتاً شارح ایدئولوژی است و سخنران منبری! کسی که هم در تاریخ صدر اسلام متخصص است و هم با همان اعتمادبه‌نفس درباره تاریخ مشروطه و انقلاب فرانسه و رنسانس حرف میزند هر چیزی ممکن است باشد به جز متفکر. اصلا همچین ادمی مشکوک است، فقط متخصص شدن در یکی از این رشته‌ها عمری طولانی می‌طلبد، آنوقت چطور ایشان که به قول خودشان ۷الی ۸ سال را هم در جنگ بوده‌اند ( وقاعدتا فرصت مطالعه اصولی و دقیق را نداشته‌اند) توانستند در همه موضوعات متخصص و به قول نادرست شبکه چهار متفکر شوند؟!

همینگونه نامگذاری هاست که بعد‌ها امثال ازغدی را به مرور زمان نزد افواه به متفکر بدل می‌کند و امر بر آنها مشتبه می‌شود که نکند خبری است.

امیدوارم شبکه چهار سیما ازاین پس در نامگذاری هایش به خصوص درباره موارد حساسی نظیر فلسفه و تفکر دقت بیشتری به خرج دهد و اول ببینید آن آدمی که برنامه مخصوص اوست درچه اندازه‌ای است و بعد اسم مناسب برنامه را انتخاب کند.
البته ذکر این نکته ضروریست که نقد من شامل محتوای بحث های ازغدی نیست، چه آنکه من مثلاً مشتری پروپاقرص تفسیرهای آیت‌الله جوادی آملی هستم. بنابراین انتقاد مرا با انتقاد از دین و تاریخ و... یکی نگیرید، نقد من به شخص ازغدی است نه چیزی که درباره اش حرف می‌زند

من اگر مسئول نام‌گذاری برنامه ازغدی بودم، این عنوان را برایش انتخاب می‌کردم:
 « لحظاتی خسته کننده برای تزریق ایدئولوژی»

عبارت را دنبال کنید..

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

سید جلال
پنج شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
چیزی که شما دنبالش میگردی مثل تفکر کانت ،هگل یا ماکیاول جاش در صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران نیست.
جبار
یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲
عبارت دیاث سیاسی
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶
خاک بر سرت با این تفسریت ریدم تو این فکر و اندیشت ببو گلابی تو با مغز زنگ زدت شعر و فلسفه وهزار اراجیف میگی در جمع اندیشمندانه زر می زنی حالا ازغدی در عمو رنگ و آشپزی میاد تف توی اون ....
یدالله
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
جناب رحیم پور متفکر بزرگی هستند این دلیل بر کتمام شایگان نیست امثال شایگان غربگرایند چرا تو نباس بفهمی .
میتونی این نظرمو مثل مابقی نظرات ویرایش کنی به نفع خودت اقای کپی
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۲
خیلی خنده دار نوشتی جناب!! موندم کسی که بخاطر کپی کاری تو رسانه جایگاهی نداره چطوری اسمشو گذاشته روزنامه نگار. یعنی اونقد نقدت مضحک بود که حتی بچم هم خندش گرفت . هرچند اصلاح طلبا کل ادمای بی سوادی هستن . یه سر به تاریخ بزن . 20 ساله که جنگ تموم شده یعنی دو دهه! ادم تو این دوهه میتونه پروفسور بشه .. البته تو حق داری ادمای بیسوادی مثل ما چهار دهه هم بگذره فقط بلدید بچسبید به امثال داوری و اینا . اساسا هراستاد و متفکر اسلامی برای شما مثل زهرماره . خدایی با کیا شدیم 80 میلیون که حتی عارمون میاد بگین اینا وطن پرستن. ادمی که دست به کپی اش بیسته بهتره بره اول خودشو درست کنه بعد درباره برنامه ای نظر بده ..
پربازدیدترین