امروز : یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۵۸ PM
اختصاصی عبارت
ریس اتاق بازرگانی مازندران در نشست خبری؛

خواهرخواندگی و برادرخواندگی بدون عملیاتی شدن مفاد قراردادها راه گشا نیست/نگاه آقای استاندار بر صادرات ۳ میلیارد دلاری است/واقعیت های واردات برنج گفته نمی شود

عبدالله مهاجر+عبارت
    -     کد خبر: 30876
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۱|۱۸:۴۷
سرویس :

عبارت: عبدالله مهاجر ریس اتاق بازرگانی مازندران عصر امروز در نشستی صمیمی با اهالی رسانه با ارائه گزارشی از عملکرد این اتاق در سال 96 علاوه بر پاسخ به پرسش های اهالی رسانه به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداخت.

وی ضمن اعلام اقدامات مثبت و اثرگذار به این نکته اذعان کرد که فضای کسب و کار در مازندران خوب و مناسب نیست و در حوزه صادرات نیز مشکلاتی اساسی وجود دارد مشکلاتی که هم به عوامل اقتصادی دولت هم به وزیر امور خارجه (دکتر ظریف) ارائه شد و انتظار می رود در اینده نزدیک به ویژه با روی کار آمدن مهندس اسلامی ( استاندار مازندران) نتایج مثبت و تاثیرگذار روی دهد.   

 

در ادامه مهمترین بخش های اظهارات آقای مهاجر از نظرتان می گذرد:

در سالهای اخیر اگرچه پایه گذاری اقتصادی دولت درست بود اما شاهد انحراف آن در ادامه مسیر بودیم. تصمیم جدید دولت بر تفویض اختیارات و ظرفیت ها به استان ها است که با توجه به ظرفیت مازندران و نگاه اقای استاندار برای مازندران مناسب خواهد بود. چرا که جنس آقای اسلامی از جنس بخش خصوصی است و موفقیت وی بستگی به میزان همکاری و تلاش همه ما دارد.

 

خواهرخواندگی و برادرخواندگی بدون عملیاتی شدن مفاد قراردادها راه گشا نیست

رقابت ما با بخش خصوصی است نه با دولت. و امضای قراردادها و پروتکل ها با عناوینی چون خواهرخوانده و برادرخوانده بدون عملیاتی شدن آن ها راه گشا نیست.

نگاه آقای فلاح بیشتر به تزریق منابعی جهت گسترش حوزه کسب و کار بود اما توفیقات مدنظر حاصل نشد. برجام نیز نتوانست مشکلات مالی و پولی ما را مرتفع کند. تاکید ما براین است صادرات در بخش خصوصی یک متولی داشته باشد. متولیی که پاسخگو باشد. البته دولت نیز اصل این قضیه را قبول دارد و نیاز است اقدامات لازم در این باره صورت گیرد.

در سال 95، بیش از 500 میلیارد تومان تسهیلات به حوزه رونق و تولید تسهیلات تزریق شد و مجموع صادرات استان ما در سال 95 ، 814 هزار تن بود و از این مقدار 386 تن شامل صادرات گمرکی بوده است.

در سال 96 نیز 700میلیارد تومان بودجه تخصیص یافت که 250 میلیارد تومان جذب شد.  در سال 96 تا اواسط اسفند 618 هزار تن صادرات داشتیم.

 

نگاه آقای استاندار بر صادرات 3 میلیارد دلاری است

ظرفیت طبیعی صادرات مازندران تا 2 میلیارد دلار نیز هست و اگر موانع و کمبودها برطرف شود به ظرفیت به فعلیت رسیدن تا 3 میلیارد دلار را دارد. نگاه آقای استاندار هم بر صادرات 3 میلیارد دلاری در برنامه ششم توسعه است.

مشکلات مهم حوزه صادرات را که شامل چند موارد اساسی (5 مورد) می شود با آقای ظریف وزیر امور خارجه در میان گذاشتیم. آقای ظریف با ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت خارجه مسبب اقدامات خوبی شد و نیاز است این روند با برطرف شدن کمبودها و کاستی ها بهبود یابد.

 

واقعیت های حوزه واردات برنج گفته نمی شود

مازندران حدود 50 درصد برنج کشور را تامین می کند با این همه بسیار بیشتر از آمار اعلام شده شاهد واردات برنج (حتی به صورت قاچاق) هستیم. متاسفانه در این مورد واقعیت ها گفته نمی شود.

با ایجاد پنجره واحد به دنبال جذب سرمایه گذار در کمترین مدت زمان ممکن هستیم اما توفیقات مدنظر در جذب سرمایه گذار هنوز حاصل نشده است. صدور کارت های اقتصادی همچنان ادامه دارد، تنها کارت های اقتصادی جعلی و مختلف را باطل کردیم تا شاهد افزایش مشکلات این بخش نباشیم.

 

برگزاری نشست با حضور همه خبرنگاران فعال استان

لازم به ذکر است اگرچه فضای سالن اجتماعات پر بود اما ریس اتاق بازرگانی مازندران در ابتدای نشست عنوان کرد: دلمان می خواهد نشست های خبری ما با حضور همه خبرنگاران فعال استان برگزار شود که به علت کمبود فضا ناچاریم در حد گنجایش سالن دعوت کنیم. امیدواریم در سال آینده در فضای جدیدی که در حال ساخت است بتوانیم شاهد حضور همه اصحاب رسانه باشیم.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال