امروز : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت : ۸:۳۸ PM
اختصاصی
موسوی ن‍‍ژاد؛ شهردار سرخرود در گفتگو با عبارت:

جذب سرمایه گذاری نسخه شفابخش سرخرود است/ باید جلوی سوختن و هدررفت سرمایه ها را بگیریم/ سرخرود تنها شهر گردشگری چهارفصل مازندران است/ اجازه ندادیم شهر دچار ریز دانه گی شود

موسوی ن‍‍ژاد؛ شهردار سرخرود+عبارت
    -     کد خبر: 34360
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۸/۶|۱۴:۵۵
سرویس : جامعه >> شهری
سید مهدی موسوی‌نژاد دارای مدرک تحصیلی کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری است که از قضا این مدرک تخصصی در ساخت و توسعه شهر بسیار به کارش آمده و خود در جایگاه یک کارشناس می تواند زوایای مختلف شهرسازی را بررسی کند. موضوعی که او بیش از همه در گفتگویش با عبارت بر آن تاکید کرد.

عبارت ـ گروه جامعه: سرخرود یکی از زیباترین شهرهای ساحلی شمال ایران است که از قابلیت های منحصربه فردی برخوردار است و هنوز فضای بکر فراوانی برای سرمایه گذاری دارد. سرخرود از سال 1381 بدل به شهر شده و جمعیت بومی این شهر (بافت الف) حدود دوازده هزار نفر است.

کشاورزی (برنج)، ماهیگیری، شکار پرندگان وحشی و باغداری مهم‌ترین شغل‌های ساکنان این شهر است. شکار پرندگان وحشی به روشی خاص و بسیار قدیمی در این شهر و دو روستا اطرافش انجام می‌شود که این روش شکار در حال حاضر فقط در این ناحیه از استان و حتی کشور انجام می‌شود.

انتخاب شهرداری جوان برای این شهر یکی از بهترین گزینه ها بود، زیرا سرخرود خود شهری جوان است که برای توسعه اش نیاز به طرح هایی تازه و تفکراتی جوان احساس می شد که این امر با حضور مهندس سید محمد مهدی موسوی ن‍‍ژاد  محقق شد.

موسوی نژاد سومین شهردار این شهر ساحلی است که درست 5 سال پیش و در آذرماه سکان هدایت شهرداری سرخرود را به دست گرفت. موسوی نژاد پیش از انتخابش به عنوان  شهردار سرخرود خود کناره گیری کرده بود اما تنها 20 روز بعد و با رای اکثریت اعضای شورای شهر مجددا به ساختمان شهرداری بازگشت.

 

سید مهدی موسوی‌نژاد دارای مدرک تحصیلی کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری است که از قضا این مدرک تخصصی در ساخت و توسعه شهر بسیار به کارش آمده و خود در جایگاه یک کارشناس می تواند زوایای مختلف شهرسازی را بررسی کند. موضوعی که او بیش از همه در گفتگویش با عبارت بر آن تاکید کرد.

از سوابق کاری وی می‌توان به کارشناس واحد ساختمانی و املاک شهرداری بابلسر، مسؤول دبیرخانه کمیسیون ماده پنج شهرداری بابلسر، مسؤول شهرسازی شهرداری بابلسر، مدیر پروژه بافت فرسوده بابلسر و معاون شهرسازی شهرداری سرخ‌رود طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ اشاره کرد. کارنامه ای که عمدتا در فضای شهری و شهرسازی به دست آمده است.

موسوی نژاد در سالروز شهرداری اش مهمان دفتر مرکزی عبارت بود تا نظرگاهش درباره توسعه شهری و پتانسیل بالای سرخرود را به بحث بگذارد. برخلاف جوانی، اظهارات او نشان از پختگی اش داشت، مخصوصا آنکه به شدت متمایل به امور زیرساختی و جذب سرمایه گذاری بود و کارهای نمایشی را تنها اقداماتی گذرا می دانست.

موسوی نژاد در این گفتگو مشارکت مردمی، نیروی متخصص انسانی، جذب سرمایه گذاری ، توسعه زیساخت ها و حفظ محیط زیست را از اصلی ترین دغدغه هایش عنوان کرد و تاکید داشت که سرمایه گذاری نسخه شفابخش تمام شهرهای مازندران به ویژه سرخرود است.

 

در ادامه گفتگوی تفضیلی عبارت با «سید مهدی موسوی‌نژاد» شهردار سرخرود را از نظر می گذارنید.

 

✔️مازندارن نیروهای تلاشگر و قدرتمند زیادی دارد اما هنوز از پتانسیل آنها به صورت کامل استفاده نشده و برای جبران عقب ماندگی های موجود استان باید از ظرفیت نیروی انسانی کارامد و متخصص بیشتر و بهتر استفاده شود.

✔️بزرگترین مشکلات شهرستان ها و شهرهای ساحلی ترافیک، آب های سطحی و معضل زباله است که باید برای همه آنها برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نوشته شود و از ظرفیت دانشگاه برای این برنامه ریزی استفاده درست شود.

✔️در سرخرود آب های سطحی یک معضل بود که با تلاش همه همکارانم و مردم سرخرود و صرف 20 تا 30 میلیارد هزینه، سرخرود را به شهری تاب آور در حوزه هدایت آب های سطحی بدل کردیم. این دقیقا در مقابل اقدامات روبنایی است چون فقط امروز شهر را می بیند که این به نظر من خیانت به شهر است

✔️یکی از بزرگترین پتانسیل های سرخرود که کمتر به آن اشاره شده این است که ما نزدیک ترین شهر ساحلی کشور به پایتخت هستیم که البته این مسئله تیغ دولبه است.

✔️تهیه نقشه جامع ترافیکی و مهندسی ترافیک از این طریق از جمله تمهیدات شهرداری برای کنترل ترافیک به ویژه در زمان پیک حضور مسافران است.

 

✔️بنده از همان روز نخست گفتم که به دنبال نسخه شفابخش سرخرود هستم و آن را جذب سرمایه گذاری برای توسعه متوازن و هارمونیک می دانم. هر چند معتقدم متاسفانه به جای سرمایه گذاری، سرمایه سوزی است که جریان دارد و ما هنوز هم موفق نشده ایم در مازندران جلوی سوختن و هدررفت سرمایه ها را بگیریم و این هم درسی است که همه ما باید از مدرسه تجربه بیاموزیم و دیگر بار آن را تکرار نکنیم

✔️اگرچه همه از اهمیت گردشگری به عنوان موتور توسعه سخن می گویند ولی شیوه متفاوت عملکردها گاهی به تداخل رفتارها میانجامد.

✔️برای جذب سرمایه گذار باید درنظر داشته باشیم طرح های جذابی برای سرمایه گذاران فراهم کنیم که در این حوزه باید تعامل شهرستانی با پنجره واحد سرمایه گذاری تقویت شود.

✔️شهرهای مازندران به دلیل حضور گسترده گردشگران شش ماه سال را خدمات ملی ارائه می کند اما به جرات می توانم بگویم سرخرود تنها شهری است که 12 ماه از سال را گردشگرپذیر است و این به دلیل تنوع بالای این شهر است.پرندگان آوازه خوان سیبری که در فصل سرما به سرخرود مهاجرت می کنند از جاذبه هایی است که سرخرود را بدل به شهر تمام وقت گردشگری کرده است.

 

✔️این فواید البته دردسرهای زیادی هم دارد. بعنوان مثال جمع آوری زباله و مدیریت ترافیک. به طور معمول ما باید 2 الی 3 تن زباله داشته باشیم ولی به دلیل گردشگرپذیر بودن 10 تن زباله جمع آوری میکنیم که خوشبختانه این معضل را با یک برنامه ریزی صبورانه تا حد زیادی حل کردیم. مهمترین طرح ما تفکیک زباله است که چندسالی است به خوبی در سرخرود اجرا می شود و مردم نیز همکاری بسیاری خوبی در این مورد دارند. از طرف دیگر ما زباله را مدیریت آنی می کنیم و همین مسائل باعث شد سرخرود در همایش شهرداران استان بعنوان شهر برتر در حوزه تفکیک زباله معرفی شود.

✔️شهر سرخرود از نظر کالبدی بی نظیر است؛ دشت های فراخ و زیبا، تالاب های بی نظیر با چشم اندازهای مسحورکننده، رودخانه پرآب هراز که از میان شهر می گذردو ساحل زیبا و تمیز با شیب اندک باعث شده که سرخرود بدل به شهری یگانه و منحصربه فرد شود.

✔️در حوزه ساحل هم دستاوردهای بسیار خوبی داشتیم. در 5 سال گذشته تنها دو غرقی داشته ایم. یکی از تمیزترین سواحل شمال کشور را داریم، از نظر امنیت ساحل یکی از بهترین مناطق هستیم و ظرفیت بالای اشتغالزایی ساحل نیز کاملا فعال است . همه این موارد می طلبد که نگاهی ملی به سرخرود داشته باشیم و این تقاضای ما از دولت و استانداری است.

✔️من از همین جا می خواهم از همه سرمایه گذاران برای حضور در سرخرود دعوت کنیم و بگویم تمام امکانات در اختیار آنهاست. ما 9 بسته سرمایه گذاری آماده کرده ایم اما به دلیل عدم استقبال تنها 2 طرح فعال شده که آن را هم خود شهرداری به دست گرفته است.

✔️به دلیل رویکردهای نوین شهرداری سرخرود نیاز به نیروهای متخصص بیش از گذشته احساس می شود و امیدواریم بتوانیم بیش از پیش از نیروهای متخصص و کارآمد استفاده کنیم و این رویه بنده بوده و خواهد بود که تخصص گرایی را اصل قرار دهیم.

 

✔️اجازه بدهید در این بخش از همه اعضای محترم شورای شهر سرخرود تشکر کنم که بدون همیاری، نظارت و همکاری آنها موفقیت های به دست آمده حاصل نمی شد و آنها همواره بعنوان نمایندگان با انصاف مردم مشاورین و ناظرانی شایسته در کنار شهرداری هستند.

✔️یکی از مفاهیمی که من از ابتدا بر آن تاکید داشتم جلوگیری از معضل ریزدانه گی است. کنترل ساخت و سازها باعث شد که سرخرود دچار ریز دانه گی نشود به همین خاطر بسیاری از اراضی بزرگ را حفظ کردیم تا یکپارچگی شهر حفظ شود .

✔️خوشبختانه سرخرود در حوزه تراکم و محلات قدیمی موفقیت های خوبی داشته است که برای تداوم آن نیازمند کمک بیشتر مسئولان استانی هستیم.

 

✔️یکی از اقدامات بسیار خوب ما ارائه مقاله ای علمی و پژوهشی در باره سرخرود به استانداری مازندران بود . در این مقاله کل شاخص های درآمدی سرخرود ، دیدگاه ها، امکانات و پیشنهادهای ساختاری جدید مطرح شده است تا بدین وسیله اول استانداری را از ظرفیت ها و مشکلات حوزه سرخرود آشنا شوند. استاندار محترم نیز این مقاله را به معاوت عمرانی ارجاع داده اند که در این میان نیازمند کمک و توجه اداره کل راه و شهرسازی استان  هستیم که همین بسته علمی و پژوهشی نسخه شفابخش سرخرود برای جذب سرمایه گذار است.

✔️در پایان می خواهم از مردم همراه و فهیمده سرخرود و اعضای شورای شهر تشکر جدی کنم و بگویم افتخاری است که در کنار این مردم نجیب دوست داشتنی مشغول خدمت هستم .

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

آرشیو