امروز : یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۴۹ PM
یادداشت عصرگاهی
تمرکز بر آنچه دیروز در مجلس شورای اسلامی گذشت؛

لطفا برای سرم دیوار بیاورید

جلسه رای به وزرا در مجلس شورای اسلامی+عبارت
    -     کد خبر: 34364
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۸/۶|۱۹:۱۲
سرویس : سیاست >> مجلس
نمایش دیروز مجلس نشان از هرچیزی بود جز مردمسالاری و دیروز جای مردم بیشتر از هرکس دیگری در پارلمان خالی بود. روحانی مثل همیشه با دست پر و لبخند به میدان آمد و بازهم گفت که حال همه را می فهمد اما اینبار یک جلوه جدید هم رو کرد و آن بدهکار کردن مردم بود.

عبارت ـ یادداشت عصرگاهی: جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی که به رای اعتماد به چهار وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم اختصاص داشت نمونه روشن و اشل کوچکی در بدنه نخبگان سیاسی کشور، از وضعیت کلی جامعه ایران بود.

تلفیقی از تابلوی "جیغ"  ادوارد مونک با نقاشی "شکارچیان از شکار باز می گردند" ادوارد بروگل. معجونی از بی تفاوتی، انحصارطلبی، بخشی نگری، سردرگمی و روزمره گی. نمایشی کمدی از وحدت و پیش پرده ای تراژیک از آینده نزدیک کشور.

از همان صبح؛ لشگری از نمایندگان معامله گر آخرین تلاش های خود را در صحنه عمومی رسانه ها به معرض نمایش گذاشتند تا بگویند به نظرشان چه کسانی رای می آوردند و چه کسانی نه. برخی از آنها ساعتی بعد در شبکه های اجتماعی یا مصاحبه هایی دیگر، با عوض کردن جای برنده و بازنده موضعی کاملا متفاوت نسبت به آنچه گفته بودند اتخاذ می کردند که نشان می داد مصاحبه صبح جواب داده است.

با ورود رییس جمهور به مجلس همان اتفاقی افتاد که با ورود موگرینی رقم خورد. نمایندگان از شش جهت با شکستن تمامی قوانین فیزیک خود را به روحانی و هیات همراهش رساندند و برای اینکه مهمان نوازی را کامل کنند تا آخر از کنار صندلی دولتی ها جُنب نخوردند. تصاویر نشان می دهد که وقتی نمایندگان مخالف و موافق در حال نطق هستند عده ای روی دسته مبل وزرا و همراهان روحانی لم داده اند و یا دارند رکوردشان در بازی candy crash را به رخ هم می کشند. گروهی دیگر در جایگاه هیات رییسه در حال کشتی گرفتن و پرش از ارتفاع هستند. عده ای در اینستاگرام و تلگرام منتقدان پایان بندی سریال دلدادگان را لایک می کنند .

پایین جایگاه هیات رییسه گروهی گعده کرده اند. در همین حین هر لحظه به تعداد محاصره کنندگان صندلی دولتی ها اضافه می شود و کار آنقدر بالا می گیرد که برخی نگران شرایط تنفس معصومه ابتکار و نوبخت می شوند.

یکی از نمایندگان در میانه نطقش داد می زند که آقایان تو را به خدا اگر خودتان گوش نمی دهید حداقل بگذارید وزیری که من مخالفش هستم ادله ام را بشنود.

بیش از 10 بار ناطقان از رییس وقت مجلس تقاضا می کنند نظم را به جلسه برگرداند. پزشکیان اما مثل پدربزرگی که برای نوه اش ناز می کند می گوید: آقایان بنشینید لطفا. آقای فلانی شما چرا؟ اِ آقای بهمان تشریف ببر بابا جان.

در جلسه آنقدر به پزشکیان فشار آمد که درخواست تنفس جلسه را 2بار به رای گذاشت و دست آخر آنقدر نماینده ها اذیتش کردند که بلند شد و فریاد زد اگر من رییسم تصمیم با من است بروید سر جای خودتان بنشینید. این تحکم اما کمترین ترسی در نمایندگان ایجاد نمی کند، بلکه بهانه تازه ای برای خنده و تمدد اعصاب در اختیارشان می گذارد.

 در این بلبشو نه وزیر می شنود دیگران چه می گویند و نه حتی دیگران می شنوند خودشان چه می گویند. آش گاهی آنقدر شور می شود که مخالفان قربان و صدقه وزیر می روند و موافقان درباره اهمیت آزادی بیان حرف می زنند. وضعیت به گونه ای است که اگر شخصی بی طرف به مجلس وارد شود فکر می کند اینجا وال استریت است و این آقایان و خانم ها درحال بالا و پایین کرد نرخ سهام هستند.

برخی فقط برای انتقام آمده اند که البته نتیجه چنین ژستی از قبل معلوم است. نجفی نماینده بابل که مدتی است سعی می کند همچنان در قواره یک دیپلمات رفتار کند، بالاخره از جلد سابق بیرون می زند و درست مثل احمدی نژاد تقاضای ویدیوچک میکند. نتیجه اما به ضرر خود نماینده می شود و فیلمی که قرار بود محمد اسلامی استاندار معرفی شده برای وزارت راه را فیتیله پیچ کند، خود نجفی را ضربه فنی می کند.

نمایندگان به جای تقبیح اسلامی، موقع پخش فیلم برایش هورا کشیدند تا مشخص شود یقه دیپلماتی بستن و ژست روشنفکری گرفتن دلیلی برای درایت سیاسی افراد نیست.

از آن طرف احمدی لاشکی نماینده نوشهر آنقدر از اسلامی تعریف کرد که گویا دارد شرح «ارنستوچه گوارا» یا «جواهر لعل نهرو» را می دهد. بعید است احمدی از فرزند خودش هم انقدر تعریف کرده باشد که از استاندار اصفهانی مازندران کرد. حالا قرار است نتیجه این تعریف ها چه باشد و آقای احمدی پیش خودش چه حسابی کرده بماند.

خلاصه اینکه هرکسی وزرا را نقد کرد یا برای شوخی و خالی نبودن عریضه آمد بود یا قصد انتقام داشت.

موافقان وزرا هم یک کلمه حرف حسابی نزدند و هیچ وعده ای از آنها نگرفتند بلکه همان حرف های کلی دانشگاهی را تحویل ملت دادند و مثل 40 سال گذشته بر نتیجه خوشایند همدلی تاکید کردند، در حالیکه در این سالها که «وحدت» مرغ عروسی و عزای آقایان بوده سایه یکدیگر را با تیر می زنند.

همین نمایندگانی که وحدت را پیراهن عثمان کردند بعضا چشم دیدن نماینده همشهریشان را هم ندارند و اگر آزادشان بگذاری بعید نیست در خواب یکدیگر را خفه کنند.

همین آقایان اهل وحدت تا وقتی خواسته هایشان برآورده شود همه خوب و خوش و عالی هستند اما کافی است فلان مدیرکل، نورچشمی شان را استخدام نکند، آنوقت تا اتهام جاسوسی برای وزیر هم پیش می روند.

نمایش دیروز مجلس نشان از هرچیزی بود جز مردمسالاری و دیروز جای مردم بیشتر از هرکس دیگری در پارلمان خالی بود.

برخی از نمایندگان برای اینکه در عکس ها ثبت شوند از سر و کول رییس جمهور بالا می رفتند، عده ای زانوزده بودند و ورقه سیاه می کردند تا حالا که فرصت مغتنم است و چشم رییس جمهور به دست آنهاست تا میتوانند امضا بگیرند.

«حسینعلی امیری» معاون پارلمانی روحانی آنقدر ورقه امضا زد که در پایان کار امضایش شبیه دونالد ترامپ شده بود و نام شهرهای ایران را هم سخت به یاد می آورد.

روحانی مثل همیشه با دست پر و لبخند به میدان آمد و بازهم گفت که حال همه را می فهمد اما اینبار یک جلوه جدید هم رو کرد و آن بدهکار کردن مردم بود.

رییس جمهور در نهایت خونسردی پرسید در کدام کشور انقدر همه چیز ارزان است، انقدر همه چیز خوب است، انقدر مالیات و پول بنزین و برق و آب و گاز ارزان است؟

اگر وقت اجازه می داد به احتمال زیاد برای نفس کشیدنمان هم مدیون روحانی می شدیم. اما خوشبختانه ایشان سریعا به همان جاده همیشگی امیدواری  برگشتند و ضمن تکان دادن دسته کلید در جیب، حرف های تکراری خود را مکرر نمودند و دست آخر هم گفتند آمریکا دارد فشار می آورد، یا به همه رای می دهید یا وضعیت از این بدتر می شود.

نماینده های موافق هم اصلی ترین ادله شان همین بود. اما هیچکدام به مشکلات ساختاری ایران هم کوچکترین اشاره ای نکردند و به روی خودشان هم نیاوردند که در مصاحبه های روشنفکرانه خود می گفتند حتی اگر کینز و افلاطون هم وزیر اقتصاد شوند تا ساختارها درست نشود، چیزی عوض نخواهد شد.

جلسه دیروز مجلس آینه تمام نمای وضعیت کلی ایران بود: سردرگم،آشفته و بلاتکلیف!

در این وضعیت، سری باید و دیواری شاید، مگر این گیجی، لحظه ای مارا از واقعیت تلخ موجود رها کند.

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال