امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۶:۰۳ AM
گفتگوی ویژه عبارت
دکتر سیدسعیدآرام؛ مدیرکل بهزیستی مازندران:

من بر اساس گفتمان دکتر روحانی مدیریت می کنم، نه فشارها/جلوگیری از ۷۵۰ خودکشی در مازندران/به همکارانم گفتم باید زودتر از نیروی انتظامی دختران فراری را پیدا کنیم

سفر دکتر محسنی رئیس سازمان بهزیستی به آمل-سایت عبارت
    -     کد خبر: 3445
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۶/۱۴|۲۳:۵۲
سخت ترین تصمیم در مورد جابه جایی های اخیر بود که در یک مورد یکی از صمیمی ترین دوستانم را برکنار کردم.

عبارت ـ عالیننجاتی: همیشه لبخد بر لب دارد، قائمشهری است با سال ها تجربه و تخصص در حوزه توانبخشی. سیدسعید آرام؛ مدیرکل بهزیستی مازندران مهمان «گفتگوی ویژه عبارت» است. مدیری که نامش به خاطر شکست رکورد تغییرات در کمترین زمان  ممکن درصدر مدیران کل دولت تدبیروامید در استان قرار گرفته است.

به بهانه همین تغییرات و سفر اخیر دکتر انوشیروان محسنی؛ رئیس سازمان بهزیستی کشور به سراغ آرام آمدیم. آنچه در ادامه می خوانید ماحصل گفتگوی یک ساعته من با مدیرکل بهزیستی مازندران است.

 

 

ماجرای سماجت نماینده آمل و افتتاح سریع یک کلنگ زنی

 

فکر کنم مناسب باشد اگر بحث را با سفر اخیر دکتر محسنی به مازندران شروع کنیم. سفر به شهرهای آمل، قائمشهر و ساری و سه افتتاحیه. ضمن اینکه محسنی از جمله مدیران ارشد دولت تدبیروامید است که سفرهای استانی زیادی داشته است.

کاملا درست است. دکتر محسنی به همه استان ها سفر کرده اند و در برخی از استان ها نیز شهر به شهر به مناطق آسیب پذیر سر زده اند. مازندران نیز به دلیل میزبانی از رویدادهای ملی مقصد بسیاری از سفرهایی ایشان بوده است. که در مورد اخیر اورژانس اجتماعی آمل، مرکز نگهداری از کودکان بی سرپرستو بدسرپرست در قائمشهر و مرکز خصوصی  توانبخشی ـ  آموزشی بیماران روانی مزمن را افتتاح کردند.

 

 

گویا اورژانس اجتماعی آمل از طرح های موفق شد در سرعت آماده سازی بوده است؟

 این مرکز در سفر سال گذشته دکتر محسنی به آمل کلنگ زنی شد و در کمتر از یک سال به پایان رسید. البته پیگیری و سماجت آقای یوسفیان ملا؛ نماینده این شهرستان نیز تاثیر زیادی داشت. ما قرار بود زودتر افتتاحیه را برگزار کنیم اما چون نماینده آمل از طرف مجلس به سفر خارجی رفته بودند ریاست سازمان برای حضور ایشان مراسم را به تعویق انداخت.

 

 

آمار مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در مازندران

 

از مراسم قائمشهر راضی بودید؟

ترجیح می دادم مراسم در جنب مرکز کودکان بی سرپرست و بدسرپرست برگزار نشود، چون من همیشه معتقدم این بچه ها نباید خیلی توی چشم باشند و به آرامشی خاص نیاز دارند، حتی برای بازدید از درون مرکز هیچ رسانه ای را همراه خود نبردیم چون شانیتی برای این بچه ها قائلیم. از این دست مراکز 8 مورد در استان داریم که به زودی مرکزی در شرق مازندران نیز راه اندازی خواهد شد.

 

 

مرکز ساری چندمین در نوع خود است؟

فعلا از مرکز « توانبخشی ـ  آموزشی بیماران روانی مزمن» 7 مورد در مازندران فعال است که مورد اخیر برای خانم ها افتتاح شد چون مرکز مخصوص آقایان در ساری داشتیم.

 

 

دولت تدبیروامید بیان مشکلات را سیاهنمایی نمی داند

 

اجازه بدهید کمی عقب تر بیائیم و به مثلا دو هفته اخیر برویم که شما برخلاف نام فامیلتان طوفانی در سطح مدیران شهرستان ها به پا کردید که بی شباهت به طوفان ویرانگر 130 کیلومتری اخیر نبود که اتفاقا بیشترین آسیب را به شهر محل تولد شما زد. دلیل این تغییرات ناگهانی و پرتعداد چه بود؟

من همیشه گفته ام آنچه در دولت تدبیروامید اصل به شمار می آید بحث عملگرایی و تاثیرمدیران بر جامعه هدف است. ارزیابی های ما نشان می داد برای بروز هر چه بیشتر گفتمان دولت نیاز به تغییراتی اساسی داشتیم از مهمترین ویژه گی های دولت آقای روحانی این است که از شفافیت هراسی ندارد و برزو مشکلات را سیاهنمایی نمی داند، بلکه معتقد است با طرح آنهاست که راه برای حلشان هموار می شود. بر این اساس 8 جابجایی داشتیم که ممکن است در آینده هم ادامه داشته باشد، چون نظارت ما هرگز متوقف نمی شود.

 

 

ما بر اساس فشارها مدیریت نمی کنیم بلکه الگوی ما شعارهای دولت است

 

بی شک با فشارها و مخالفت هایی در این زمینه مواجه شدید. برخورد نمایندگانی که در حوزه انتخابیه آنها تغییر ایجاد شد چطور بود.

 باید از آنها تشکر کنم که دلایل منطقی ما را پذیرفتند. فشارها البته همیشه هست ولی تصمیم ما جدی بود و ما بر اساس فشارها مدیریت نمی کنیم بلکه الگوی ما شعارهای دولت است. سابقه پارلمانی دکتر محسنی نیز در کاهش فشارها و رضایت نمایندگان تاثیرگذار بود. خوشبختانه ریاست سازمان کاملا از ما حمایت کردند.

 

 

دلیل افزایش بی سابقه مشارکت های مردمی

 

به مسائل درونی سازمان برگردیم و نگاهی به آمارهایی که شما منتشر کرده اید داشته باشیم. بررسی آنها نشان می دهد شاهد جهش بی سابقه ای در بحث مشارکت های مردمی هستیم. این آمارها که ساختگی نیست، چطور توانستید این حوزه را تا این اندازه فعال کنید؟

با تغییر رویکرد. ما سعی کردیم به جای اینکه از مردم پول بگیریم، طرحی را به اجرا بگذاریم که آنها خودشان با شناخت کامل پولشان را در هر مسیری که خواستند خرج کنند. امروز همه مراکز کودکان بدسرپرست و بی سرپرست ما خیّرساز هستند و ما فقط ناظریم. این کار باعث افزایش اعتماد عمومی شد  و این افزایش اعتماد به رشد مشارکت ختم گردید.

در نمونه ای دیگر ساخت مسکن برای جامعه هدف نیز سهم بالایی از مشارکت های مردمی را به خود اختصاص داده است.

 

 

به مسکن اشاره کردید. در طوفان اخیر میزان خسارت جامعه هدف بهزسیتی در استان چقدر بوده است؟

به حدود 30 خانواده خساراتی وارد شده که من شخصا از ساعت 6 صبح روز حادثه با مدیران شهرستان های درگیر تماس برقرار کردم  و صبح جمعه نیز خود دکتر محسنی تماس گرفتند و وضعیت را جویا شدند. خوشبختانه مشکلی در این زمینه نیست و اعتبار لازم هم برای جبران خسارت ها مصوب شده است.

 

 

بیکاری و طلاق عوامل اصلی طلاق نیستند

 

دستور دولت برای عدم انتشار آمار طلاق یکی از عجیب ترین تصمیمات دولت یازدهم بود که با شعارهای آن در تضادی آشکار قرار دارد. من شخصا این را یکی از بزرگترین اشتباهات دولت می دانم و امیدوارم به نتیجه ای که از این کار می خواستند برسند. با این مدخل می خواهم به وضعیت طلاق در مازندران برسم. اظهارات اخیر مسئولان استانی بر کاهش طلاق تاکید دارد. آیا شما این آمار را تائید می کنید؟

در مورد تصمیم دولت در باره عدم انتشار آمار طلاق دلایلی وجود دارد، هرچند نظر شما نیز از وجوهی درست و قابل احترام است. اما تجربه نشان داده انتشار گسترده این دست آمارها اثر روانی مثبتی ندارد و بهتر است به جای حساس کردن جامعه مسئولان را حساس کرد. بررسی های ما نشان می دهد نه بیکاری و نه حتی اعتیاد عوامل اصلی طلاق نیستند بلکه عدم برخورداری از آگاهی و دانش کافی در مورد زوجین است که نهایتا کار را به طلاق می کشاند.

 

 

در واقع اشاره شما به همان موضوع «مهارت زندگی» است؟

بله دقیقا. ما اصلا در این باره در طول زندگی آموزش نمی بینیم. حتی در مورد مسائل جنسی هم آموزش درست نمی بینیم. آقای یونسی معاون سیاسی استاندار که معلم اخلاق در دانشگاه هم هستند می گفتند در بحث اخلاق به مسائل جنسی که می رسیدیم سخت گیری های زیادی می شد که این به نظر من خوب نیست، جامعه بدون آگاهی جامعه ای پر از اشتباه است.

 

جلوگیری از 750 خودکشی در مازندران

 

آیا اصلا نهادی رسمی داریم که مسئول اصلی طلاق باشد؟

خیر. این یک کار فرابخشی است.طی یک دهه اخیر طلاق در مازندران همواره روبه رشد بوده اما الان رشد آن متوقف و حتی کاهش پیدا کرده است. متاسفانه یکی از بزرگترین دلایل معضلات اجتماعی مثل طلاق یا اعتیاد از دست رفتن کارکرد خانواده است. خانواده دیگر مثل گذشته در کنار هم نیست و چتر مراقبتی بر سر فرزندان نیست. آنچه ما در پیش گرفتیم «برنامه جامع کنترل و پیشگیری از طلاق» بود. از مهدکودک ها شرع کردیم تا جامعه هدف. در سال اول تمرکز برمداخله بود که جلوی رشد را بگیریم و حالا تمرکز بر پیشگیری و رشد «مهارت زندگی» است. تصویب اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج در مجلس گاه مهمی بود که نشان داد اهمیت موضوع درک شده است.

الان نرخ طلاق در مازندران به 2/5 درصد رسیده است. در نمونه های آماری ما در طلاق مطلق شاهد کاهش 14درصدی در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال 94 بودیم. خط 123 ما در تمام استان و به صورت شبانه روزی فعال است و 4هزار تماس روزانه ما در سال 92 به 14هزار و 500 تماس در سالجاری رسیده است و عمده این تماس ها برای حل مشکلات خانواده گی است. جالب است بدانید بر اساس همین اطلاعات و تماس ها از 750 خودکشی در مازندران جلوگیری کردیم.

 

 

 

به همکارانم گفتم باید زودتر از نیروی انتظامی دختران فراری را پیدا کنیم

 

اورژانس اجتماعی از موضوعات مورد علاقه من هم هست. در این مورد تحقیق میدانی و آماری هم کرده ایم و موفقیت چشمگیر بوده است. اگر نظر مرا بخواهید بهترین عملکرد بهزسیتی استان در همین حوزه بوده، اما سوالاتی مطرح است مثل اینکه واقعا این اورژانس مسئول چه گروه و چه آسیب هایی است مثلا متکدیان را هم جمع آوری می کند یا خیر؟

نخیر متکدیان از وظایف ما نیست، هرچند اگر از ما مشاوره و کمک بخواهند مثل همه به آنها هم خدمات می دهیم. خود من با اینکه بیشترین تجربه ام در حوزه توانبخشی بود، نگاه ویژه ای به اورژانس اجتماعی داشتم. جایگزینی نیروهای تخصصی، 24 ساعته شدن اورژانس و افزایش کمّی تماس ها که باعث شد ما بالاتر از استان تهران قرار بگیریم نشان می دهد چقدر این حوزه موفق بودیم.

خود من هم بارها با تماس با 123 از آنها مشاوره گرفته ام و الان مازندران در رتبه اول کشوراست. در مورد دختران فراری وارد شده ایم و به همکارانم گفته ام شما باید زودتر از نیروی انتظامی دختران فراری را پیدا کنید. در کنار همه مناطق آسیب پذیر حضور داریم و کودکان کار و کارتن خواب ها را نیز با حضور و مجوز ناظر قضایی جمع آوری می کنیم.

 

 

مازندران در حال پیر شدن است

 

در حوزه تخصصی خودتان یعنی توانبخشی چطور. گلایه در این حوزه بر گرانی وسائل کمک توانبخشی و سهم بالای جامعه هدف در پرداخت هزینه ها تمرکز دارد؟

در این حوزه چند اتفاق خوب افتاده است که یکی به روز شدن تجهیزات و مراکز توانبخشی است. دیگر اینکه می خواهیم انتخاب را به خود جامعه هدف بدهیم و به جای اینکه بگوئیم ما  پولش را به فلان مرکز می دهیم و شما بروید آنجا خدمات بگیرید پول به خود خانواده داده شود، شاید اصلا بگوید من این پول را پس انداز می کنم و خودم از بیمار مراقبت می کنم. مراجعات به مراکز را هم سعی داریم با افزایش مراقبت در خانه کاهش دهیم. الان 340 معلول و سالمند از خدمت در منزل ما استفاده می کنند. حدود 50 هزار معلول در استان داریم و 10 درصدجمعیت مازندران هم سالمند هستند که این نکته مهمی است چون ما در مسیر پیرشدن جامعه استان قرارگرفته ایم.

همچنین بیش از 5هزار زن سرپرست خانوار در استان داریم که ماهیانه بین 54 تا 120هزار تومان از ما مستمری می گیرند.

 

 

سخت ترین تصمیم مدیریتی ام جابجایی های اخیر بود

 

سوال آخر من در مورد مسئولیت حقیقی شما به عنوان یک پزشک است. مرگ «عباس کیارستمی» ضربه بزرگی به جامعه فرهنگ و ایران وارد کرد که اگرچه سهم خطای پزشکی در آن هنوز مشخص نشده است اما به هر روی بار دیگر موضوعی را مطرح کرد که ترجمان نگاه ابژکتیو پزشکان است. مردم از پزشکان می ترسند، آنها را مرفه بی درد می دانند و تقریبا ارتباط خوبی با آنها ندارند. مخصوصا در حوزه متخصصین که بعضا یک معاینه کمتر از 2 دقیقه طول می کشد وبرایش 50هزار تومان حق ویزیت دریافت می شود. می خواستم نگاه شخصی شما را به این وضعیت بدانم؟

اگر از من بپرسید باید بگویم تازه الان بهتر شده است . در گذشته نه چندان دور که تخصص و فوق تخصص تا این حد زیاد نشده بود، متخصصین حکوکتی مطلقه راه انداخته بودند که متاسفانه ریشه های آن تفکر هنوز هم وجود دارد. نگاه سیستم درمانی ما بهداشت محور نیست و ضعف سیستم ارجاع است که مشکلات ما را دوچندان کرده است. مردم ما برای یک سرماخورده گی ساده هم پیش متخصص می روند که این اصلا درست نیست.

در مورد وقت اندکی که برخی از پزشکان می گذارند هم با شما موافقم. من خودم یکبار نزد یک فوق تخصص رفتم که همزمان با من 4 بیمار دیگر را هم به اتاق معاینه آوردند و دو دقیقه هم برایم زمان نگذاشت.

البته بنده شهادت می دهم بخش اعظم جامعه پزشکی نه تنها مرفه بی درد نیستند بلکه به جز درد بیماران و همراهی با آنها خدمات دشواری را ارائه می دهند و فراموش نکنید مسئولیت پزشک بسیار سنگین است، مثل همین موردی که شما از آقای کیارستمی اشاره کردید.

 

سخت ترین، بهترین و تاثیرگذارترین تصمیمات مدیریتی تان در این مدت چه بوده است؟

سخت ترین تصمیم در مورد همین جابه جایی های اخیر بود که در یک مورد یکی از صمیمی ترین دوستانم را برکنار کردم.

بهترین تصمیم عدم ورود به مباحث سیاسی و حفظ جایگاه تخصصی سازمان بود.

اثرگذارترین تسمسم هم فعال کردن اورژانس اجتماعی.

 

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

پنج شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۱
سلام . با همین سیاست حسن روحانی مدیریت می کنید که وضع مملکت ما اینه
شریفی
دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰
آفرین. به این می گن مدیر اعتدالی. آقایون استانداری یاد بگیرن
پربازدیدترین

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

آرشیو