امروز : جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت : ۷:۲۸ PM
آخرین اخبار:
از اعتراض به دستگیری خبرنگار پرس تی وی در آمریکا تا ورود امام جمعه بابل به منطقه پروپاگاندای نماینده آمل مجید جلالی سرمربی نساجی مازندران شد/ مجیدکامپیوتر جای نکو را گرفت نمونه آشکار یک مدیر اشتباهی/ ضرورت واکنش استانداری و وزارتخانه/پایان این فیلم خوش نیست کنفرانس مطبوعاتی مهندس سید حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران همایش نیم قرن مجاهدت بمناسبت دومین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در ساری هاشمی اگر پزشک قلب هم می‌شد، بهترین بود/در خیابان های تهران زشت ترین فحش ها را به ناموس هاشمی دادند اما خم به ابرو نیاورد/ هاشمی با گریه جلوی نامه شش فروردين امام علیه آیت‌الله منتظری را گرفت اصلا همه رای آقای روحانی مال آقای واعظی/ افکار عمومی درباره فوت آیت‌الله هاشمی اقناع نشده / این خوب نیست که در این ۴۰ سال فقط دو رئیس جمهور رستگار شده‌اند /برخی ایستاده‌اند برای شکست اصلاح طلبان مملکت را زمین بزنند چهارمین جلسه پرسش و پاسخ با موضوع «شهروندمداری» یک روز خاص با دادستان مرکز استان مازندران بانک هویت ژنتیک ایران به چه درد می‌خورد؟

از نو باغ شاه (باغ ملک آرا) تا بوستان ولایت

 نو باغ شاه +عبارت
    -     کد خبر: 34501
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۸/۱۴|۱۲:۴۷
سرویس : جامعه >> شهری
نوباغ شاه از باغهای معروف شهر ساری بود و بیش از ۱۰ هکتار وسعت داشت در وسط باغ خیابانی بزرگ که در دو طرف آن درختان بلند و زیبای سرو قرار داشت که هم اکنون نیز تعدادی از این سروها، از آن دوران باقی مانده است

در اوایل دوران قاجاریه، شاهزاده محمد قلی میرزا ملقب به ملک آرا متخلص به خسرو که پسر فتحعلی شاه قاجار از همسر عقدی خود آسیه خانم بود، به مدت 37 سال والی ولایت مازندران از دوره فتحعلی شاه تا به تخت نشستن محمد شاه بود.

 

در این دوره بیرون دروازه جنوبی شهر که به دروازه چهل دختران یا دروازه هزار جریب معروف بود، یک باغ بزرگ برای سکونت والی ساخته شد که ملک شخصی ایشان بوده و به نام نوباغ شاه مرسوم گشت. در ابتدای باغ سردری به نام ناصریه وجود داشت و نقاره چی در مراسمات خاص بر فراز آن نقاره می زد و به همین دلیل منزل وی در همسایگی نو باغ شاه قرار داشت که هم اکنون خیابان خاقانی نام دارد، این باغ از ابتدای میدان شهرداری فعلی تا ایستگاه راه آهن ادامه داشت و در آینده بلوار راه آهن(بلوار ارتش فعلی) و خیابان مازیار از کنار این باغ احداث گردید.

 

 

نوباغ شاه از باغهای معروف شهر ساری بود و بیش از 10 هکتار وسعت داشت و در وسط آن ساختمانی بنام کلاه فرنگی به همراه استخری بزرگ قرار داشت در وسط باغ خیابانی بزرگ که در دو طرف آن درختان بلند و زیبای سرو قرار داشت که هم اکنون نیز تعدادی از این سروها، از آن دوران باقی مانده و به همین دلیل این خیابان در آن زمان به نام سرو باغ شاه شناخته می شد.

 

 

این باغ بعد از فروپاشی دوران قاجار و تشکیل حکومت بعدی، از طرف نوادگان خانواده شاهزاده محمد قلی میرزا به حکومت شاه وقت آن زمان اهداء و در زمان پهلوی اول این ملک به ارتش بخشیده شد و نوباغ شاه تبدیل به پادگان گردید.

 

 

بلوار راه آهن که زائیده نو باغ شاه بود در گذشته بنام محاوره ای استسیون که از کلمه انگلیسی استیشن station   به معنی ایستگاه است، شناخته می شد و بعد از بلوار راه آهن به بلوار ارتش امروزی تغییر نام داد.

 

انتقال پادگان ارتش به خارج شهر همواره  از مطالبات شهروندان ساروي بوده و تيم مديريت شهري با تلاش هاي مداوم و نيز با پيگيري هاي مجدانه مهدي عبوري شهردار ساري موفق شد اين آرزوي ديرينه مردم ساري را جامه عمل پوشانده و اين پادگان با مساحتي بيش از 6 هكتار در تملك شهرداري ساري قرار گرفت.

 

 

با بررسي هاي دقيق و استفاده از كارشناسان ، شهرداري ساري بر آن شد تا اين پادگان قديمي را به بوستاني زيبا مبدل و در اختيار شهروندان و گردشگران قرار دهد.

 

 

بدين ترتيب احداث بوستان ولايت در دستور كار قرار گرفت و پيش بيني هاي لازم براي ساخت آمفي تئاتر روباز، سراهاي هنري، سينما، موزه ها ، پاركينگ و ساختمان شوراي اسلامي شهردر اين مكان انجام شد .

 

این بوستان در دوازدهم اردیبهشت ماه سال جاری ، با حضور مسئولان کشوری ،  استانی و شهروندان ساروی مورد بهره برداری قرار گرفت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

از اعتراض به دستگیری خبرنگار پرس تی وی در آمریکا تا ورود امام جمعه بابل به منطقه پروپاگاندای نماینده آمل

مجید جلالی سرمربی نساجی مازندران شد/ مجیدکامپیوتر جای نکو را گرفت

نمونه آشکار یک مدیر اشتباهی/ ضرورت واکنش استانداری و وزارتخانه/پایان این فیلم خوش نیست

کنفرانس مطبوعاتی مهندس سید حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران

همایش نیم قرن مجاهدت بمناسبت دومین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در ساری

هاشمی اگر پزشک قلب هم می‌شد، بهترین بود/در خیابان های تهران زشت ترین فحش ها را به ناموس هاشمی دادند اما خم به ابرو نیاورد/ هاشمی با گریه جلوی نامه شش فروردين امام علیه آیت‌الله منتظری را گرفت

اصلا همه رای آقای روحانی مال آقای واعظی/ افکار عمومی درباره فوت آیت‌الله هاشمی اقناع نشده / این خوب نیست که در این ۴۰ سال فقط دو رئیس جمهور رستگار شده‌اند /برخی ایستاده‌اند برای شکست اصلاح طلبان مملکت را زمین بزنند

چهارمین جلسه پرسش و پاسخ با موضوع «شهروندمداری»

یک روز خاص با دادستان مرکز استان مازندران

بانک هویت ژنتیک ایران به چه درد می‌خورد؟

آرشیو