امروز : شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۵۹ AM
یادداشت عبارت

به جای دکارت، آیت‌الله خامنه‌ای را الگو کنید / نامه ۲۶آبانم آرزوست!

خامنه ای+عبارت
    -     کد خبر: 34825
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۸/۲۸|۰۹:۴۹
اگر یک/هزارم این ترتیبات اداری و دقتی که برای پرداخت بخش کوچکی از مطالبات به حق کارگران زحمتکش به کار گرفته می‌شود، برای امثال بابک زنجانی و امیرخسروی و رحیمی و مرتضوی و خاوری و... رعایت می‌شد امروز شاهد چنین بحران هایی نبودیم که وزیر خارجه و مخالفان دولت بر سر مدارک پولشویی جدال کنند، درحالیکه که کارگران از گرسنگی سنگ به شکم بسته‌اند.

عبارت - عالین نجاتی: دیروز نماینده ویژه شریعتمداری وزیر تعاون برای پیگیری بحران کارگری در خوزستان وارد این استان شد.

نزدیک به یکماه است که کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز با مشکلات فراوانی دست به گریبان هستند که این مشکلات نهایتا 10 روز پیش به نقطه انفجار رسید و کارگران و خانواده هایشان را به کف خیابان کشاند.
 
از این بگذریم که وزارت کار در یک هفته اخیر نه تنها توجهی به این اعتراضات نکرد، بلکه حتی در پایتخت هم واکنشی جدی به این بحران نشان نداد.
به هرروی نماینده وزیر وقتی به خوزستان آمد در نخستین مصاحبه اش اعلام کرد که صاحبان نیشکر هفت تپه فراری هستند و در مورد وضعیت کارگران فولاد نیز اعلام کرد دولت موضوع را پیگیری خواهد کرد.
 
به گفته این نماینده قرار است اول او از وضعیت بازدید کند، بعد با کارگران صحبت کند، بعد به تهران برگردد، بعد گزارشی تهیه کند، بعد نظر نماینده کارگران را راستی آزمایی کند، بعد آن را به وزیر کار بدهد، بعد وزیر کار آن را بررسی کند، بعد منتظر تشکیل جلسه هیات دولت شوند، بعد در جلسه مسئله مطرح شود، بعد آقای رئیس جمهور تصمیم بگیرد، بعد تصمیمش را به وزارت کار اعلام کند، بعد وزارت کار و کشور با استاندار هماهنگ کنند بعد نتیجه را ابلاغ نمایند، بعد ابلاغیه در استانداری بررسی شود، بعد برای حل موقت مشکل دو یا سه ماه حقوق معوق معلوم شود، بعد به سازمان برنامه و خزانه کل برود، بعد آنها موضوع را بررسی کنند، بعد تامین اعتبار شود، بعد اعتبار ابلاغ گردد، بعد به بانک واریز شود و نهایتاً به دست کارگران برسد!
 
این همان روش منسوخ بوروکراتیکی است که کار مملکت را به اینحا کشانده. همین جنتلمن بازی ها و کاغذبازی هاست که باعث شده کارگران در چهار گوشه کشور معترض باشند.
نکته عجیب این است که چنین کاغذ بازی ها و نظمی برای افراد خاص رعایت نمی‌شود و طرف در چشم بهم زدنی وام میلیاردی می‌گیرد بدون آنکه وثیقه بگذارد و نهایتاً یا از کانادا سر درمی‌آورد یا اروپا.
 
اگر یک/هزارم این ترتیبات اداری و دقتی که برای پرداخت بخش کوچکی از مطالبات به حق کارگران زحمتکش به کار گرفته می‌شود، برای امثال بابک زنجانی و امیرخسروی و رحیمی و مرتضوی و خاوری و... رعایت می‌شد امروز شاهد چنین بحران هایی نبودیم که وزیر خارجه و مخالفان دولت بر سر مدارک پولشویی جدال کنند، درحالیکه که کارگران از گرسنگی سنگ به شکم بسته‌اند. 
 
آقای روحانی! آقای شریعتمداری! با این روشِ شما این چندرغاز پول وقتی به دست کارگران می‌رسد که توپ سال نو خورشیدی شلیک شده و بچه‌های کارگران شب عید را با حسرت لباس نو به رختخواب می‌روند.
 
یعنی واقعا مشکل هفت تپه و فولاد بر شما روشن نیست؟ آیا این کارگران بیچاره چند سال پیش درباره وضعیت فعلی هشدار ندادند؟ آیا صاحبانی که همین نظام هفت تپه را به آنها وگذار کرد با وام های میلیاردی حالا فراری نیستند؟ 
 
 اگر روش های کسل کننده و آزاردهنده اداری در ایران همچنان ادامه داشته باشد، اصلا نیازی به دشمنی ترامپ و امثال او نیست. با این شیوه مدیریت خودمان تیشه به ریشه درختی میزنیم که خون بسیارانی به پای آن ریخته.
 
شیوه مواجه دولت با معضل کارگری در خوزستان مشتی نمونه خروار شیوه مملکت داری اوست. درحالیکه که کشور به تصمیمات فوری و قاطع نیازمند است ما هنوز هم اندرخم کوچه کاغذبازی و سخنرانی و توییت و اظهار امیدواری گرفتاریم.
در حالیکه همه شاخص‌های اقتصادی منفی است و مردم مشغول کلاهبرداری از هم هستند تا در این گرگ بازار تکه بزرگتری از شکار نصیبشان شود،هر وقت یک مسئول دولتی پای تریبون آمده آنقدر از وضعیت تعریف کرده و خود را امیدوار نشان داده است که اگر بیننده بی‌طرف باشد، با تعجب خواهد پرسید «مگه رئیس‌جمهور سوئیس آخونده؟» 
 
ما می‌فهمیم که رئیس دولت نباید آیه یأس بخواند و وظیفه اش امیدوار کردن ملت است، اما این امیدواری وقتی وجاهت دارد که دولت همزمان با سرعت مشغول حل مشکلات باشد، نه اینکه نماینده ویژه وزیرش در امور کارگران خوزستان مثل یک توریست که گویا قرار است سفرنامه بنویسد به اهواز برود! 
 
با عنایت به وضعیت پیچیده امروز، بیش از هر زمان دیگری به مدیریت از نوع «نامه 26آبان» آیت‌الله خامنه‌ای نیازمندیم.
وقتی در جریان محاصره سوسنگرد، نقشه دولتمردان برای شکستن حصر توسط بنی صدر کنار گذاشته شد، آیت‌الله خامنه‌ای که نماینده ویژه امام بودند حتی یک دقیقه صبر نکرد و شبانه دو نامه مشهور نوشت و اتمام حجت کرد که هرکسی از این دستور تمرد کند، مسئول سقوط سوسنگرد است. 
 
همان دو نامه باعث شد صبح زود تیپ مورد نظر وارد میدان شود و حصر سوسنگرد را بشکند.
 
حالا که اگر رهبری تا فردا صبح صبر می‌کرد تا نامه شماره اداری بخورد، ارسال شود، ثبت گردد و... نه تنها سوسنگرد سقوط می‌کرد، بلکه اهواز نیز به دست عراقی ها میافتاد و آنها روی جنازه مردم و رزمندگان پیاده روی می‌کردند. 
 
وضعیت خاص؛ مدیریت خاص می‌طلبد. در بسیاری از مواقع باید به شدت عملگرا و شجاع بود، دو صفتی که متاسفانه در این چهار دهه هرکسی در جمهوری اسلامی از آن بهره داشت یا ترور شخصیت شد یا از بازی کنار گذاشته شد.
 
نامه های 26 آبان رهبری باید الگوی شیوه مواجهه با بحران ها در کشور باشد. در چنین مواقعی دکارت را که نظم ساختاری را توصیه می‌کند الگو قراردادن چاره‌ساز نیست. الگوی چنین شرایطی باید انقلابی باشد نه دیپلمات.
با تعارف اداری، کاغذبازی و مدیران فشل گزارش نویس نه‌تنها مشکلات حل نمی‌شوند، بلکه عمیقتر می‌گردد و لایه های بیشتری را درگیر می‌کنند. 
 
به هر روی با رویه فعلی شک نکنید نه‌تنها مشکلات کارگران خوزستان حل نخواهد شد، بلکه باید فردا منتظر بلند شدن فغان کارگران از استان های دیگر باشیم.
 
راه حل تمام مشکلات کشور انتصاب مدیران دلسوز، پای کار و بی‌خواب و خوراک است. رجالی که یا ملخ نسلشان را خورده که به کار گرفته نمی‌شوند یا هستند، ولی به چشم نمی‌آیند.
 

 

 
پس لطفا کسی چند دوش را باز کند، این کف ها نمی‌گذارند مسئولان صحنه را ببینند. چشم ها را باید شست.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

چشمی
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
لطفا نظرات رو سانسور شده توی سایتتون قرار ندید. ما که نه توهینی کردیم نه فحاشی و نه بی ادبی شده. چرا اون بخش از نظرات رو که با سلایق سیاسی شما جور نیست کات می کنید؟
روابط عمومی عبارت
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
با سلام لطفا کامنت اصلی را ارسال کنید تا بررسی شود کدام بخش آن حذف شده. عبات تنها توهین، تهمت و نام بردن از اشخاص در مطالبی خاص را حذف می کند. با تشکر
چشمی
سه شنبه ۲۹ آیان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
احسنت آقای نجاتی البته این نکته راهم باید اضافه کرد که ما در همه عرصه ها مدیری انقلابی نیازمندیم که به روش رهبری عزیز انقلابی وارد میدان شوند در همه عرصه ها. در خصوص انتخاب یا انتصاب مدیران هم باید گفت موقع انتخاب مدیری فرا میررسه همه باندها به کار میفتن تا شخص مورد نظر حزبشون بیاد بالا نمونش همین استانداری خودمون کی دنبال فرد انقلابی می گرده ؟ شما بگو
دوشنبه ۲۸ آیان ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
دمت گرمممممم
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو