امروز : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۵:۱۲ PM
گشتی در نمایشگاه کتاب ساری/

تبلیغات ضعیف نقد ناشران از نمایشگاه کتاب ساری

کتاب+عبارت
    -     کد خبر: 34949
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۹/۳|۱۳:۵۳
نمایشگاه کتاب ساری در حالی از ۲۷ آبان‌ماه تا سوم آذرماه در ساری دایر شد که ضعف تبلیغات در برپایی این نمایشگاه نقد اصلی ناشران شرکت کننده بوده است.

عبارت: نمایشگاه کتاب ساری از 27 آبان ماه تا سوم آذرماه در مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران دایر شد که ضعف تبلیغات نقد اصلی ناشران شرکت کننده در این نمایشگاه بود.

حضور 60 ناشر در 37 غرفه برای ارتقای فرهنگ مطالعه و توجه به کتاب نیازمند برنامه‌ریزی مدونی بود که  کمتر در این نمایشگاه بنا به اظهارات ناشران و مردم دیده می‌شد.

در بدو ورود به نمایشگاه با سیل عظیمی از دانش‌آموزان در بیرون و داخل محوطه نمایشگاه مواجه شدم.

 

توجه‌ام به سمت دانش‌آموزانی جلب شد که به سمتی می‌دویدند به آن طرف رفتم دیدم بچه‌ها مشغول خریدن ساندویچ هستند، به سمت نمایشگاه رفتم هم همه‌ دانش‌آموزان بود که به سمت خروجی در نمایشگاه می‌دویدند.

توانستم برای خودم راهی پیدا کنم و به تماشای غرفه‌ها بپردازم و در این بین با چند غرفه دار و بازدید کننده صحبت کردم.

مدیر علوم انتشارات نفر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره نمایشگاه گفت: تبلیغات نمایشگاه کتاب امسال بسیار ضعیف بود، چون از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان حمایت مالی نمی‌شد اما با توجه به جا افتادگی هفته کتاب در شهر ساری استقبال خوب بود.

 

رحمت‌الله نفر افزود: در سال گذشته مدارس با برنامه‌ریزی اداره ارشاد به نمایشگاه می‌آمدند و هر ساعت ویژه یک مدرسه بود ولی امسال 10 مدرسه همزمان وارد غرفه‌ها می‌شوند و به دلیل نداشتن اطلاعات کتاب را با خودشان می‌برند و نمی‌دانند که فروشی است البته ما آنها را حلال می‌کنیم و چون کودکان معصوم هستند و واقعا اطلاعی ندارند.

نفر با بیان اینکه به دلیل کمبود فضا نتوانستم کتاب زیاد بیاورم و بسیاری از ناشران تماس گرفتند اما نتوانستم کتاب‌های‌شان را به نمایشگاه بیاورم، اضافه کرد: قیمت کتاب‌ها دو برابر شده و قیمت کتاب‌ها به سمت گرانی می‌رود و متاسفانه خرید کتاب کم شده است.

سرانه مطالعه در کشور 16 ثانیه است و ما در زمینه مطالعه قابل مقایسه با دیگر کشورها نیستیم و کشوری موفق می‌شود که اهل مطالعه باشد و مردم ما باید با کتاب آشتی کنند تا ادعای آن را داشته باشیم که دارای تمدن هستیم.

یکی دیگر از غرفه‌داران نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس گفت: کتاب از نظر خرید از سبد خانوار دارد، خارج می‌شود و در حال حاضر مردم به شکم خود بیشتر فکر می‌کنند و کمتر به فکر غذای مغز خود هستند.

وی گفت: امسال نمایشگاه تا به امروز زیاد جالب نبود و خرید و استقبال هم کم بود، تبلیغات هم دیر شروع شد و ضعیف بود و اکثرا از طریق اینترنت و از طریق دوستان به هم اطلاع دادند.

یکی از غرفه‌داران از انتشارات مدرسه از ساری گفت: در هر نمایشگاهی فرایند عرضه و تقاضا وجود دارد و از ناشر تا کتابفروش و کتابخوان مثل حلقه به هم متصل هستند و تشکیل دهنده زنجیره هستند و این زنجیره از هر جایی گسسته شود، زنجیره پاره می‌شود.

وی با بیان اینکه در دادن مجوز به کتاب‌ها موازی‌کاری می‌شود و سیاست‌گذاری ارشاد ضعیف است، گفت: از ناشر حمایت صورت نمی‌گیرد و ناشر به سمت تجاری‌سازی پیش می‌رود و محتوای مفید از کتاب‌ها خارج و تبدیل به کالا می‌شود و در انبوه کتاب‌ها کتابخوان ترجیح می‌دهد کتاب نخرد.

 

این غرفه‌دار درباره حضور دانش‌آموزان در نمایشگاه کتاب تصریح کرد: نمایشگاه کتاب به آموزش و پرورش ابلاغ می‌شود و دانش‌آموزان را به نمایشگاه می‌آورند تا گزارشی داشته باشند و مربیان همراه، اصلا بچه‌ها را راهنمایی نمی‌کنند که چه کتابی برایشان خوب است و صرفا می‌آیند با گوشی عکس می‌گیرند تا گزارش را تحویل دهند.

 

یکی از بازدیدکننده گفت: قیمت‌های کتاب خوب بود من چند کتاب رمان تهیه کردم اما تبلیغات در سطح شهر کم بود.

همچنین در ادامه یکی از غرفه‌داران نیز اظهار کرد: فروش زیاد نیست و ما آنچه انتظار داریم و با ایده‌آل ما فاصله دارد و سرانه مطالعه ما آنچه در رسانه‌ها گفته می‌شود کمتر است.

وی افزود: یک نقد به آموزش و پرورش و مدیران مدرسه دارم در نمایشگاه با یک مدیر برخورد کردم که به دانش‌آموزان خود می‌گفت تنها یک کتاب بخرید وقتی که مدیر متولی فرهنگ است جای تاسف است که بچه‌ها کتاب را اینچنین معرفی می‌کند.

این غرفه‌دار با بیان اینکه آمدن مدارس به نمایشگاه اتفاق خوبی است، گفت: مربیان اطلاعات‌ خود را کامل کنند تا بچه‌ها بیشتر تشویق شوند و مطمئنا بازتاب آن در آینده بیشتر است.

یکی از بازدیدکنندگان افزود: از نمایشگاه راضی نبودم کتاب نوجوان زیاد نبود نتوانستم برای فرزندم کتاب پیدا کنم، تبلیغات خوب نبود از طریق کانال‌ها متواجه نمایشگاه شدم و در سطح شهر تبلیغات ندیدم.

یک بازدیدکننده دیگر که به همراه فرزند 6 ساله خود آمده بود، گفت: نمایشگاه و تبلیغات ضعیف بود و تمامی کتاب‌ها پیش پا افتاده و ترجمه‌ها ضعیف بود و من نتوانستم کتاب‌های مورد علاقه‌ام را پیدا کنم./فارس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو