امروز : شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت : ۹:۵۰ AM
اختصاصی عبارت
تکلیف مثلث معاونان استانداری مازندران چه خواهد شد؛

از احتمال بالای معاونت عمرانی رازجویان تا امید برای بازگشت کریمی مله به معاونت سیاسی/ جانشین احتمالی خیریان پور کیست؟

سه صندلی + عبارت
    -     کد خبر: 35110
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۹/۱۰|۱۶:۰۹
سرویس : سیاست >> دولت
در حال حاضر از سه معاونت اصلی استانداری مازندران، دو معاونت کلیدی با سرپرست اداره میشود. معاونت سیاسی، اجتماعی و امنیتی که پیشتر در اختیار خود حسین زادگان بود حالا بدون رییس مانده و عملا حسین زادگان سرپرستی آن را نیز به عهده دارد.

عبارت ـ گروه سیاسی: با انتخاب احمد حسین زادگان بعنوان بیست و سومین استاندار مازندران و احتمال برگزاری مراسم معارفه او در روز دوشنبه همین هفته، حالا بازار گمانه زنی ها درباره ترکیب جدید ستادی در عمارت استانداری بیش از گذشته داغ شده است.

در حال حاضر از سه معاونت اصلی استانداری مازندران، دو معاونت کلیدی با سرپرست اداره میشود. معاونت سیاسی، اجتماعی و امنیتی که پیشتر در اختیار خود حسین زادگان بود حالا بدون رییس مانده و عملا حسین زادگان سرپرستی آن را نیز به عهده دارد.

معاونت عمرانی نیز پس از انتصاب علی نبیان بعنوان رییس سازمان ملی زمین و مسکن، توسط سرپرست اداره می شود و مهدی رازجویان؛ مدیرکل دفترفنی استانداری همزمان سرپرست معاونت عمرانی است.

حسین خیریان پور نیز که از دوره ربیع فلاح جلودار تا به امروز معاونت هماهنگی اموراقتصادی را به عهده دارد، ضلع سوم این مثلث را تشکیل می دهد.

 

معاونت عمرانی 

در حوزه معاونت عمرانی به احتمال فراوان رازجویان از سرپرستی به معاونت خواهد رسید، زیرا هم سابقه خوبی در استانداری مازندران دارد و هم مورد اعتماد استاندار جدید است. رازجویان به واسطه مدیرکلی دفتر فنی و بومی بودن گزینه مناسبی برای این معاونت است.

از اسفندیار عشوری و فرامرز نقیبی نیز بعنوان گزینه های بالقوه معاونت عمرانی نام برده شده است.

معاونت سیاسی

در مورد معاونت سیاسی مسئله کمی پیچیده تر است. از طرفی هنوز برای بسیاری گنگ و مبهم است که اصولا با توجه به افق سیاسی حسین زادگان چه کسانی می توانند نامزد دستیابی به این پست باشند. از نظر بسیاری اما «علی کریمی مله» تنها گزینه و بهترین گزینه موجود است.

کریمی مله؛ هم سابقه معاونت سیاسی را در کارنامه خود دارد و هم از شهرت و محبوبیت کافی برخوردار است. وی حتی سال گذشته از گزینه های جدی استانداری مازندران بود که نهایتا اسلامی توسط دولت انتخاب شد. این استاد دانشگاه مازندران از جمله معدود چهره های جدی علوم سیاسی در استان است که نظریاتش از بحث های درگوشی و گعده های شایعه ساز، بسیار فراتر می رود و با توجه به اصلاح طلبان بودن استاندار جدید مازندران توقع بسیاری از حامی حسن روحانی انتخاب «کریمی مله» بعنوان یکی از شناخته شده ترین چهره های نظری اصلاحات در کشور است.

حال اینکه آیا کریمی مله تمایلی برای این جایگاه دارد یا نه موضوع دیگری است، اما به نظر میرسد در صورت عدم مخالفت کریمی مله با چنین پیشنهادی، بهترین و مناسب ترین گزینه خود او باشد.

معاونت اقتصادی

وضعیت معاونت امور اقتصادی نیز مثل معاونت عمرانی تا حد زیادی روشن است. تغییر خیریان پور غریب الوقوع به نظر می رسد، مخصوصا اینکه حسین زادگان اصلی ترین اولویتش را توسعه اقتصادی اعلام کرده و با این حساب انتظار می رود بیشترین تمرکز را بر این معاونت بگذارد تا مدیری همسوم و هم جهت با سیاست های اقتصادی مدنظرش پیدا کند.اما آنچه در این حوزه هنوز محل گمانه زنی است، جانشین احتمالی خیریان پور است، اگرچه نام کسی برای این معاونت به صورت جدی مطرح نشده است.

به نظر می رسد با توجه به شیوه مدیریت حسین زادگان که مبتنی بر استفاده از ظرفیت های گوناگون در جغرافیای استان است، او معاونانش را از شهرستان های مختلف انتخاب خواهد کرد و تن به تمرکزگرایی نخواهد داد. اما انتظار اصلی از استاندار مازندران این است که تغییراتش را هرچه سریعتر انجام دهد تا بتواند پاسخگوی عملکردش در روز تودیع باشد. بی شک اجرای سیاست های تازه بدون نیروهای همسو و هم نظر ابتر خواهد ماند. حسین زادگان ظرفیتی است که نباید او را در ترس و احتیاط های بی جا و در بسیاری از مواقع متوهمانه محصور کرد. اگر قرار بر تغییر است، هرچه سریعتر بهتر.

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

حامی
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۵
فکر می کنم رازجویان گزینه مناسبی برای معاونت عمرانی استانداری نباشد. باید به دلیل اهمیت این معاونت به گزینه ای دیگر و قوی تر فکرکرد. کزینه در حد مهندس مجیدی. دکتر کریمی مله علیرغم ویژگی های خوب اخلاقی و سواد آکاذمیک، از توان مدیریتی بالایی برخوردار نیست. وجود ایشان نقطه ضعف آینده مدیریت سیاسی استان خواهد بود. اگر فردی در حد جعفر رحمان زاده باشد بهتر است. معاونت توسعه منابع انسانی هم گزینه های فراوانی دارد ولی نیروی جوان خوش فکر که دوره های فرمانداری را هم دیده باشد می تواند کفایت بکند. فکر میکنم فرماندار فعلی قائمشهر در صورت بازنشسته نبودن گزینه مناسبی باشد. یا حتی یکی از بابل و یا آمل. البته بالشخصه گزینه غرب استان را بیشتر ترجیح می دهم