امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت : ۸:۵۰ AM
آیت الله خامنه ای در جلسه خارج فقه امروز:

از آن آقایی که به ایشان یک قدری تند گفتم، عذرخواهی می کنم/ اصل قانون بازنشستگان خوب است، ولی نیاز به اصلاح دارد

آیت الله خامنه ای در جلسه خارج فقه+عبارت
    -     کد خبر: 35158
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۹/۱۳|۰۹:۵۱
به گزارش عبارت به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، متن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای درس خارج فقه امروز صبح ایشان منتشر شد که به شرح ذیل است:

عبارت ـ گروه سیاسی: رهبر انقلاب امروز در درس خارج فقه خود به ماجرای قانون بازنشتگی جدید در مجلس واکنش نشان داده و ماجرایی جالب را تعریف کردند.

به گزارش عبارت به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، متن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای درس خارج فقه امروز صبح ایشان  منتشر شد که به شرح ذیل است: 

معظم له: دیروز یکی از آقایان بعد از درس تشریف آوردند جلو ــ بعد از درس که میبینید همینطور یُسرعونِ إلینا(۱) ــ‌ و با اوقات تلخی تمام گفتند که این بازنشسته‌هایی که طبق قانون باید برکنار بشوند، اینها را برمیگردانند و این را به پای شما مینویسند، یعنی به پای من. [البته] این محبت است، این نشان دهنده‌ی این است که این برادرمان نسبت به اینکه یک چیزی را به ما نسبت میدهند که ایشان نمیپسندد، ناراحت است. منتها اشکالش این بود که سر من داد میکشید.(۲) من هم به ایشان یک قدری تند گفتم آقا! چرا داد میکشید؟! به هر حال ما خواستیم از ایشان هم معذرت خواهی کنیم.  

طلبه: من معذرت میخواهم. ببخشید.

معظم له: خیلی خب، ما هم از شما معذرت میخواهیم.

این قانون بازنشستگان، یک قانون بسیار خوبی است. این از آن قوانینی است که ما به آن احتیاج داشتیم، جایش هم خالی بود. این قانون  در واقع حلقه‌ی بسته‌ی مدیریتی را که گاهی اوقات در بعضی از جاها سالهای سال طول میکشد، این حلقه‌ی مدیریتی بسته را باز میکند، میشکند، راه را برای جوانها میگشاید که بتوانند خودشان را برسانند به مراکز مدیریتی. بنابراین اصل قانون، قانون خوبی است منتها اطلاق قانون، اطلاق درستی نیست یعنی اینکه هر بازنشسته‌ای باید به کار گرفته نشود، این اطلاق درست نیست. چون بعضی از افراد هستند بله، مثلاً سی سال هم خدمت کرده‌اند، بازنشسته هم شده‌اند، فرض کنید که بیست ساله بوده، هجده ساله بوده استخدام شده، حالا هم یک مردی چهل و هشت ساله، پنجاه ساله است، وقت کارش است و تجربه‌ی خوبی هم پیدا کرده، جایگزین هم ندارد؛ این است دیگر؛ قانون این را هم شامل میشود، اما شمول قانون نسبت به این جور آدمهائی که کم و بیش پیدا میشوند، ممکن است زیاد هم نباشند، درست نیست.

رهبر انقلاب فرمودند: خب حالا [آن] مسئول، آن مدیر چه کار کند برخلاف قانون؟ اینجا به فکر ولایت فقیه می‌افتند که بالاخره ولی‌فقیه اجازه بدهد. می‌آیند از ما سؤال میکنند، ما هم مواردی را، بنده اینهایی را که [نسبت به آنها] می‌آیند سؤال میکنند که نمیشناسم، مگر بعضی معدودشان را؛ ممکن است دو نفر، سه نفرشان را بشناسیم؛ معدودی از آنها را میشناسیم، آنهایی را هم که نمیشناسیم، اگر به آن مدیر اعتماد داشته باشیم قبول میکنیم. مسئله این است و الّا اصل این قانون، قانون خوبی است، باید هم اجرا بشود و بهترش هم همین است که خود نمایندگان محترم مجلس قانون را جوری ترتیب بدهند و اصلاح کنند که دیگر این اشکالات پیش نیاید، مجبور نشوند که به اجازه‌ی رهبری متوسل بشوند.

این قانون حلقه بسته مدیریتی را باز می کند و می شکند، راه را برای جوان ها می گشاید که خودشان را به مراکز مدیریتی برسانند. اصل قانون خوب است ولی اطلاق قانون درست نیست، اینکه هربازنشسته ای به کار گرفته نشود درست نیست.

برخی ۳۰ سال خدمت کرده اند بازنشسته شده است و مثلا کسی۲۰ ساله بوده استخدام شده و حالا ۵۰ ساله است و تجربه پیدا کرده و جایگزینی هم ندارد، شمول قانون نسبت به این دست افراد درست نیست.

خب در این مواقع قانون که اجازه استفاده از آنها را نمی دهد، بنابراین به سراغ ولی فقیه می آیند تا اجازه بگیرند، برخی را می شناسیم و آنهایی را هم که نمی شناسیم،حرف مدیری که اعتماد داریم می پذیریم و قبول می کنیم، که البته تعداد این موارد زیاد نیست.

بهتر است خود نمایندگان قانون را طوری اصلاح کنند که این مشکلات پیش نیاید و به پزسش از رهبری متوسل شوند.

اینهم جواب آن مسئول عزیزی که دیروز سر ما دادکشیدند. ( خنده حضار)

۱) خنده‌ِ‌ی معظم‌له و حضار

۲) خنده‌ِ‌ی معظم‌له و حضار

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
به والله اگه خامنه ای نبود دارودسته غرب زدها و غرب پرستها ،لبیرال های وطن فروشی مثل روحانی و خاتمی و هاشمی مملکت رو به هاک فنا داده بودن ...گل بگیرن در اون مجلسی رو‌ که قانون تصویب کردنش مثل بچه ست