امروز : یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت : ۸:۰۶ PM

آخرین وضعیت معلولان در مازندران

مراسم روز جهانی معلولین+عبارت
    -     کد خبر: 35225
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۹/۱۵|۱۰:۲۳
۱۲ آذر به‌عنوان روز جهانی معلولان نامگذاری شده که این مراسم با دو روز تأخیر در مرکز مازندران برگزار شد.

عبارت: مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان با شعار (توانمندسازی افراد دارای معلولیت و حصول اطمینان از فراگیرسازی و برابری) با حضور معلولان سراسر استان صبح دیروز در سالن جمعیت هلال‌احمر این شهرستان برگزار شد.

12 آذر به‌عنوان روز جهانی معلولان نامگذاری شده که این مراسم با دو روز تأخیر برگزار شد.

موضوع جالب توجه در این مراسم شوق معلولان در حین برگزاری مراسم و هم‌کلامی آنان با مسؤولان بود.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در این مراسم اظهار کرد: آرزوی من در این چند سال که در خدمت مردم کار می‌کنم این بود که در همایش‌های این‌چنینی ما مسؤولان کمتر صحبت کرده و بیشتر گوش کنیم، امیدوارم این فرهنگ نهادینه شود.

 

 

محمد دامادی افزود: از دستگاه‌های اجرایی درخواست دارم که حکم قانونی را اجرا کرده و قشر عظیم معلولان بیشتر در جامعه دیده شود.

وی با اشاره به تصویب قانون جامع حمایت از معلولان اضافه کرد: حتی اگر بهترین قانون نوشته شود ولی اجرا نشود به درد در گنجه می‌خورد، مجلس و دولت  از هم نیستند و همه افتخار خدمت‌گذاری داریم.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به اینکه در گذشته عضو شورای شهر بودم دغدغه مناسب‌سازی فضای شهری جز دغدغه‌های اصلی اعضای شورا و شهرداری بوده و هست.

دامادی با تأکید بر اینکه نباید با سیاست‌های غلط به معلولان محدودیت دهیم، خاطرنشان کرد: در بحث اشتغال معلولان دولت باید با همکاری بخش خصوصی کار انجام دهد تا دردی از معلولان را کم کند؛ پاهایم یک ماه در گچ بود نتوانستم تحمل کنم چه برسد به کسانی که سال‌ها این زجر را تحمل می‌کنند.

وی یادآور شد: استخر تخصصی معلولان برای نخستین‌بار توسط اداره‌کل بهزیستی استان مازندران ساخته شده است.

* معلولیت مشکل یک فرد نه بلکه مشکل جامعه است

مدیرکل بهزیستی مازندران در ادامه این همایش اظهار کرد: روز جهانی معلولان فرصتی است تا معلولان بتوانند حصار محدودیت‌ها را شکسته و در سایه ایمان و خودباوری شکوفا شوند و با نمایش توانمندی‌های خود جامعه را با محدودیت‌های خود آشنا کرده و موجب  شوند که شرایط مشارکت و همدلی برایشان در جامعه مهیا شود.

 

 

سعید آرام افزود: مسؤولان نیز باید حساس شوند و در ارتباط با مشکلات‌شان، حرکت قانون‌مندی را در مسیر گسترش عدالت اجتماعی و حقوق معلولان داشته باشند.

وی با طرح این سؤال که تا چه اندازه بتوانیم کرامت معلولان را حفظ کنیم و برای ارتقا کیفیت زندگی با توجه به توانمندی‌شان قدم برداریم، اظهار کرد: این موضوع مهمی بوده و بشر همیشه برای ارائه توانمندی‌های خود تلاش‌های فراوانی کرده همچنین بودند انسان‌هایی که با وجود داشتن معلولیت موفق بودند، سهم معلولان از توسعه پایدار باید مشخص شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران تصریح کرد: جامعه‌ای که مبتنی بر خردورزی است و در زمینه بهره‌گیری از توانمندی‌های این قشر جامعه عمل کرده، در جامعه اسلامی ما که معیار ارزش‌گذاری برای انسان‌ها کرامت انسانی است و در دولت تدبیر و امید در این زمینه فعالیت‌‌های گسترده‌ای صورت گرفته است.

آرام یادآور شد: مهم‌ترین و اصلی‌ترین اقدام صورت گرفته، بازبینی در قانون حمایت از معلولان بوده و باور داریم که سازمان بهزیستی به تنهایی قادر نیست همه شرایط را برای قادرسازی معلولان مهیا کند و در این راه باید از همه امکانات و همیاری همه دستگاه‌ها کمک بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: واژه‌ای به نام معلولیت در کشورهای پیشرفته وجود ندارد، ضرورت دارد که جامعه بستر لازم را برای حضور معلولان و بزرگ‌ترین اقلیت خودش فراهم کند و چنانچه نتواند آن جامعه معلول است.

* هیچ معلولی پشت نوبت نیست

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه حدود 10 درصد از افراد هر جامعه‌ای معلول هستند، گفت: در حال حاضر بیش از 50 هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند و از همه خدمات بهره می‌برند، اقدام بسیار خوبی در امسال تحت پوشش قرار دادن افراد پشت نوبت را داشتیم که تا پایان سال گذشته 13 هزار معلول داشتیم که  از این تعداد 6 هزار نفر خانم هستند، این آمار در حال حاضر به 50 هزار نفر رسید به‌طوری‌که دیگر هیچ معلولی پشت نوبت نیست.

آرام با بیان اینکه بیش از 111 مرکز مختلف در سطح استان داریم که بیش از 5 هزار معلول دارد، تصریح کرد: ساخت مسکن معلولان برای خانواده‌هایی که بیش از دو معلول دارند در دستور کار قرار دارد و ارائه تسهیلات اشتغال را داریم.

وی اظهار کرد: در بحث پیشگیری از معلولیت‌ها و بیماری‌های ژنتیکی در سال 96 بیش از 4 هزار و 500 مورد مشاوره، 886 مورد مربوط به بارداری و بیش از 97 مورد با شناسایی به موقع منجر به سقط جنین شده، بیش از یک‌هزار مورد مربوط به ازدواج فامیلی بوده در این مجموعه 2 هزار و 860 مورد کودک دچار اختلال بینایی پیشگیری از معلولیت بعدی شده است.

مدیرکل بهزیستی مازندران بیان کرد: طرح غربالگری شنوایی برای همه نوزادان اجرا شده که حدود  2 هزار کودک دارای اختلال شنوایی و 60 کودک ناشنوایی شناسایی شدند که پیشگیری‌های لازم انجام شده است.

 

 

آرام در پایان از خیران حاضر در این همایش و خانواده‌های معلولان که مظلوم‌ترین افرادی هستند که مشکلات معلولان را تحمل می‌کنند و اگر همراهی و همدلی‌شان نبود بسیاری از موفقیت‌ها شکل نمی‌گرفت، تشکر کرد.

به گزارش فارس، در این همایش از دستگاه‌های اجرایی که با بهزیستی همکاری خوبی داشتند، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مازندران، عضو شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان مازندران، خیرانی که همیشه در کار خیر سبقت می‌گیرند، شهردار شهرستان بهشهر، شفیع‌زاده رئیس هیأت مدیره ایثار، مدیریت مرکز مهر آرام عباس‌آباد، ریاست هیأت جانبازان و معلولان مازندران، دبیر هیأت ورزشی ناشنوایان مازندران، متولی ساخت خانه‌های مهر عباس‌آباد بهشهر تقدیر و قدردانی شد.

همچنین به معلولان افتخارآفرینی ازجمله مصطفی خرسند اعلم مخترع دستگاه ام‌آرآی و رئیس گروه سلولز جنگل‌های استان از شهرستان چالوس، ابوالفضل خطیبی میانایی مقام اول دو و میدانی، رول اسکی کشتی از شهرستان فریدونکنار، محمد خراط قهرمان جهان در فوتبال هفت نفره، فیروزه محمودزاده مترجم قرآنی از شهرستان قائم‌شهر، ربابه محمدزاده خبرنگار از شهرستان آمل، مهدی صادقی دایرکننده باشگاه ورزشی و حمایت ورزشی از افراد ضایعه نخاعی، مصطفی متاجی تیمودی پژوهشگر موفق روان‌شناسی از شهرستان نوشهر، نادیا صیادی کسب مقام نخست در مسابقات دو ومیدانی مسابقات کشور از شهرستان گلوگاه، زهرا زاهدی به‌عنوان کارآفرین برتر تولیدی پوشاک از شهرستان محمودآباد، علی نصرالله‌زاده هنرمند موسیقی روشندل از شهرستان آمل، نرجس علیزاده هنرمند و کارآفرین موفق از شهرستان نکا، خلیل عارفی موفق در اشتغال به کار از شهرستان بابل، مریم محمدی هنرمند از شهرستان قائم‌شهر، عشقعلی فتحی هنرمند معرق‌کاری و منبت‌‌کاری از شهرستان ساری لوح یادبود اهدا شد.

این افراد به همه ثابت کردند که معلولیت نشانه محدودیت نیست و این مشکل نتوانسته آنان را از طی کردن پله‌های ترقی و موفقیت دور کند.

در این مراسم محسنی رئیس انجمن ضایعه نخاعی مازندران از سعید آرام مدیرکل اداره بهزیستی مازندران و عبدالرضا قلندری معاون امور توانبخشی بهزیستی استان قدردانی شد./فارس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال