امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت : ۹:۰۳ AM
اختصاصی عبارت
گزارش ویژه آماری از مهمترین پتانسیل های مازندران؛

با این ظرفیت ها باید هلند باشیم/ خدا خواست، اما ما نخواستیم

آشنایی با مازندران+عبارت
    -     کد خبر: 35229
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۹/۱۵|۱۹:۲۲
سرویس : سیاست >> دولت
این حق مردم مازندران است که بدانند وضعیت اکنونشان چگونه است. این داشته نشان می دهد که اگر تدبیری درست و برنامه ای جامع و مدیرانی متخصص بر سر کار بودند الان مازندران باید به اندازه هلند پیشرفته بود.

عبارت ـ گزارش ویژه: امروز صبح احمد حسین زادگان رسما بعنوان بیست و سومین استاندار مازندران معارفه شد. انتصاب حسین زادگان از چندجهت حائز اهمیت است.

نخست اینکه او اولین استاندار مازندران در دو دهه اخیر است که بیشتر عمرش را در همین استان گذرانده، از رده های پایین مدیریتی کارش را آغاز نموده و امروز به نمایندگی عالی دولت در زادگاهش دست یافته است. بنابراین او برخلاف استانداران غیربومی یا بسیاری از استانداران بومی نظیر ربیع فلاح، علی اکبرطاهایی، داوود کشاورزیان و... که به نام مازندرانی بودند اما عملا غیربومی حساب می شدند، شناختی دقیق و کافی از سراسر استان دارد که این مهم خود به تنهایی او را یکسال جلو می اندازد.

دوم اینکه او اولین استاندار ساروی بعد از انقلاب است. فارغ از مرزبندی های شهرستانی یا چشم و هم چشمی های قبلیه ای، باید انصاف داشت که حق مرکز استان در این مورد تابه امروز ادا نشده بود. اینکه مقصر یا مقصران این ناکامی چه کسانی بودند فرصتی دیگر می طلبد اما ساری به عنوان مرکزی استان و شهری که تا پیش از انقلاب اسلامی پس از تهران، تبریز، اصفهان و شیراز بیشترین رجال را در بدنه حاکمیتی داشت، در 4 دهه اخیر به شیر بی یال و دم اشکم بدل شده بود و حالا انتخاب حسین زادگان می تواند به نشاط در بدنه مدیریتی ساری بیانجامد و اعتماد به نفس سرکوب شده بسیاری از چهره های جوان عرصه مدیریت این شهر را به آنها بازگرداند. بی شک توسعه مرکز استان به توسعه سراسر مازندران می انجامد.

سومین دلیل تفاوت حسین زادگان با استانداران پیش خود را باید در زمانه انتخاب وی جستجو کرد. او در سخت ترین شرایطز اقتصادی این مسئولیت دشوار را پذیرفته که بی شک راه او را از اسلافش جدا خواهد کرد. در شرایط فعلی هر روز حائز اهمیت است و به هیچ عنوان فرصتی برای از دست دادن نیست، بنابراین استاندار جدید مازندران بدون ماه عسل کارش را آغاز خواهد کرد.

عبارت نیز برای اینکه یکراست به سراغ اصل ماجرا برود و بتواند کمکی تئوریک به مقدمه کار آقای حسین زادگان کند گزارشی تجمیعی ـ آماری را از مهمترین پتانسیل های مازندران تهیه کرده تا با استناد به آن کلیتی از پتانسیل های موجود در استان راه پیش روی مخاطبانش بگذارد. این حق مردم مازندران است که بدانند وضعیت اکنونشان چگونه است. این داشته نشان می دهد که اگر تدبیری  درست و برنامه ای جامع و مدیرانی متخصص بر سر کار بودند الان مازندران باید به اندازه هلند پیشرفته بود.

از میان همه پتانسیل های موجود که در ادامه آمده، فقط استفاده درست از ۵۰ میلیون نفر.شب گردشگر ورودی به مازندران می تواند ما را به اندازه یک کشور توسعه یافته ثروتنمند کند. بی شک هر مازندرانی با خواندن این گزارش اول خدای را شاکر خواهد بود که نه تنها مشکل ریزگرد و آلودگی هوا و خشکسالی مزمن و... ندارد، بلکه نعمت از سر و رویش بالا می رود اما همزمان افسرده هم خواهد شد، چون حسرت می خورد که چرا از این ظرفیت ها استفاده نشده و مازندران هنوز در مورد کوچکترین مسائل مثل آسفالت و زباله دچار مشکل است.

 

بی شک ظرفیت ها و پتانسیل های این استان زرخیز به مراتب بیش از این گزارش اجمالی است، اما در اینجا غرض بیان اهم ظرفیت ها است.

ظرفیت هایی که اگر درست و به موقع به کار گرفته شوند دیگر از مازندران بعنوان استان «برخوردارعقب مانده» یاد نخواهد شد. خوشبختانه حسین زادگان در اظهارات امروزش نشان داد که اصل مطلب را دریافته و قصد دارد با پرهیز از بلندپروازی،  داشته های موجود را حفظ و تثبیت کند و از دل همین پتانسیل ها نقشه توسعه مازندران را بیرون بکشد.

 

جغرافیای مازندران

مازندران از جمله استان های تاریخی و راهبردی ایران است و با نزدیک به  3میلیون 300هزارنفر جمعیت، هفتمین استان پرجمعیت کشور بشمار می آید.

 ازنظر اقلیمی نیز دارای 3 نوع اقلیم متمایز (بصورت اقلیم ساحلی –جلگه ای وکوهستانی) میباشد.  میزان بارندگی و رطوبت هوا در قسمت غرب استان بیشتر از شرق آن است بطوری که میزان میا نگین بارش سالیانه درغرب 9/945 ودر شرق 3/656 میلی متر  می باشد  که این خود فرصتی بی نظیر در کشوری نیمه خشک و بیابانی است.

 

از نظر توپوگرافی استان مازندران ازدو بخش متمایز و جدا از هم بصورت جلگه ای و کوهستانی تشکیل یافته است.منطقه کوهستانی عموما پر شیب بوده و دارای یالهای متعدد و دره های زیادی است که عمدتا در تمام طول سال دارای آب میباشد. هرچند در سه سال اخیر پای خشکسالی به این دره ها نیز باز شده است.

 بلندترین نقطه ارتفاعی بخش کوهستانی ،قله دماوند با 5671 متر ارتفاع از سطح دریا های آزاد است که به نوعی نماد استان مازندران نیز به شمار می آید. به لحاظ زمین شناسی استان شامل قسمتی از رشته کوههای البز با امتداد شرقی-غربی است که با چین خوردگی های آلپی شکل گرفته و شمال کشور را از ایران مرکزی جدا مینماید.

 

مازندران تنها استان دارای تمامی راه های ارتباطی و شریانی نظیر آزادراه، فرودگاه،راه آهن و بندر است که 3 راه مواصلاتی اصلی به پایتخت دارد.

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط سازمان میراث فرهنگی، این استان در 10 سال اخیر به طور متوسط همواره در جمع سه استان اول کشور در حوزه گردشگران ورودی بوده و همچنین یکی از سه ضلع مثلث طلایی کشاورزی ایران است که در تولید محصولات باغی و زراعی همواره نقشی کلیدی در کشور داشته است.

 

مهمترین پتانسیل های مازندران را بشناسید

 

حوزه حمل و نقل

 

الف) سیمای حمل و نقل استان  

بخش كالا:ميزان كالاي وارد شده به استان: ۹۸۳۰ هزار تن

ميزان كالاي خارج شده از استان:۴۶۹۱ هزار تن

جابه‌جايي درون استاني كالا: ۴۶۹۶ هزار تن

كرايه هر تن – كيلومتر طي شده از مبدا استان : ۳۰۵ ريال ميليون تن ـ كيلومتر طي شده از مبدا استان: ۲۷۷۸ ميليون تن

كالاهاي عمده صادر شده از استان: شن و ماسه – مركبات – سيمان – برنج و مرغ و خروس زنده 

كالاهاي عمده وارد شده به استان: سيمان فله اي ذرت  سيمان كيسه اي گندم و انواع سنگهاي ساختماني(براساس بارنامه هاي مصرفي)

همچنین بر اساس آخرین آمار ارائه شده درهشت ماهه امسال  ۱۱ميليون و۴۸۳ هزار و ۳۲۹ تن کالا  از استان مازندران به ساير نقاط كشور جابجا شده  كه نسبت به سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته است. 

بخش مسافر: تعداد مسافر خارج شده از استان: ۲۵۲۱ هزار نفر  جابه‌جايي درون استاني: ۱۰۰۹ هزار نفر ميليون نفرـ كيلومترطي شده ازمبدااستان:۸۹۵ ميليون نفر (براساس صورت وضعيت هاي مصرفي) 

بخش شركتها: تعداد شركت‌ها و موسسات فعال باري: ۱۰۸ تعداد شركت‌ها و موسسات فعال مسافري :۱۶۲  تعداد شركت‌هاي فعال باري بين‌المللي: ۳ تعداد شركت‌هاي فعال مسافري بين‌المللي: ۱  

بخش پايانه ها ، مجتمع ها و غرفه ها: تعداد پايانه‌هاي فعال باري: ۱

تعداد پايانه‌هاي فعال مسافري: ۱۶

تعداد پايانه‌هاي فعال مرزي: - تعداد مجتمع‌هاي خدماتي ـ رفاهي و تيرپاركهاي فعال: ۴

تعداد موافقت اصولي صادر شده جهت احداث : ۱۶

پايانه هاي بار : ۱

پايانه هاي مسافر : ۱۶

تعداد غرف موجود در حال بهره برداري درپايانه هاي استان: ۲۴

 

ب) بنادر

مازندران دارای سه بندر فعال وپررونق؛ امیر آباد، نوشهر و فریدونکنار است که بندر امیرآباد در زمره سه بندر اصلی ایران قرار دارد و هاب تجارت دریایی شمال کشور بشمار می آید.

 بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد بزرگترین بندرنسل سوم حاشیه دریای خزر و تنها بندرشمالی متصل به راه آهن سراسری  وکریدور تجارت جنوب به شمال است که به نوعی تداعی کننده راه تاریخی ابریشم است که شبه قاره هند را به آسیای میانه و اروپا متصل می کند. این بندر همچنین پایلوت غلات شمال و حلقه اصلی اتصال کریدور ترانزیت بین المللی شمال ، جنوب ( INSTC)است. بندرامیرآباد را می توان یکی از موفق ترین بنادر در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی دانست. اراضی وسیع پشتیبانی(۱۰۶۰هکتار) بهمراه امکانات زیر بنایی وصرفه اقتصادی ناشی از مزایای قانونی مناطق ویژه اقتصادی و معافیت مالیاتی برارزش افزوده بستر مناسب و امنی را جهت سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی فراهم نموده است .به اعتقاد اکثریت کارشناسان این بندر شایسته ترین انتخاب برای منطقه آزاد تجاری است.

 

بندر و منطقه ویژه اقتصادی نوشهر نیز بعنوان یکی از دو پایگاه اصلی دریایی شمال کشور محل استقرار ناوگان های دریایی است و از این نظر یکی از مناطق استراتژیک ایران به شمار می آید. به خصوص اینکه استقرار نیروی هوایی در بابلسر این استان را به منطقه ای بسیار مهم در حوزه نظامی و پدافندی بدل کرده است.  

این بندر درحال حاضر با مساحت ۸۰ هکتار و دارا بودن ۱۱ پست اسکله تجاری و خدماتی و تجهیزات مناسب خشکی و دریایی از موقعیت مناسبی در بین بنادر شمالی کشور برخوردار است و شرایط برای ورود و پهلودهی کشتی های تجاری با ظرفیت بالغ بر  ۶۵۰۰ تن در این بندر فراهم می باشد.با تصویب مجلس شورای اسلامی  از اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ بندرنوشهر به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل و امکان بهره مندی  بازرگانان و سرمایه گذاران بخش خصوصی از مزایا و تسهیلات ناشی از قانون مناطق ویژه اقتصادی فراهم گردیده است.

 

بندر فریدونکنار با اراضی حدود ۶۹ هکتارو با اهداف تجاری ودر۱۰۰ کیلومتری اداره کل بنادر و کشتیرانی استان مازندران (بندر نوشهر )تاسیس شده است. این بندر از طریق جاده های هراز و فیروزکوه به مرکز کشور مرتبط و عمده فعالیت با اهداف چند منظوره به ویژه با اولویت در تخلیه و بارگیری غلات وکالاهای عمومی(جنرال کارگو)در نظر گرفته شده است.

همچنین این بندر و اراضی پیرامونی آن قابلیت بالایی در حوزه گردشگری دارند.

 

ج)جاده های مواصلاتی

مازندران تنها استان کشور است که سه راه مواصلاتی اصلی و البته تاریخی به پایتخت ایران دارد.

این استان دارای 16 بزرگراه (گلوگاه، نکا، میاندرود، ساری، جویبار، قائمشهر، سوادکوه شمالی، سیمرغ، بابل، فریدونکنار، محمودآباد، نور، نوشهر، عباس آباد، تنکابن و رامسر) و 4 آزادراه (بهشهر، بابلسر، آمل و چالوس)  است. که از این نظر در زمره مهمترین استان های کشور قرار دارد.

همچنین مازندران یکی از راه های اصلی زیارتی کشور به سمت مشهدالرضا است که بارترافیکی شدیدی را در ایام تعطیلات متحمل می شود. از طرفی دیگر به واسطه گردشگرپذیر بودن این خطه جاده های کناره از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. اما متاسفانه این پتانسیل ها جز زیان چیزی نداشته است. هنوز بسیاری از آنها نیازمند تعریض اند و در این مدت حتی یک جاده کناره مناسب گردشگری در مازندران ساخته نشده است.

 

د) فرودگاه ها

 مازندران از معدود استان های کشور است که سه فرودگاه فعال دارد. فرودگاه دشت ناز ساری، فرودگاه نوشهر و فرودگاه رامسر. همچنین چندی پیش تنها ایرلاین بومی شمال ایران در ساری کار خود را آغاز کرد.

فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری: این فرودگاه نخستین فرودگاه مازندران است که پتانسیل گسترش کمی و کیفی پروازهای آن بسیار بالاست و با سرمایه گذاری مناسب می تواند به مرکز اصلی پروازهای بین المللی در شمال ایران بدل شود. فاصله فرودگاه دشت ناز تا مرکز استان مازندران تنها 20 کیلومتر است و دارای ظرفیت اسمی هر ساعت 1 پرواز می باشد. ماهان، تابان، قشم ایر، کاسپین، اسمان، زاگرس، ایران ایر، کیش ایر، آتا، نفت و ایرلاین بومی وارش ایرلاین های فعال در این فرودگاه هستند. حمل نقل،کمک های اولیه، بانک،پست،گذرنامه و گمرک نیز از امکانات جانبی این فرودگاه است.

فرودگاه نوشهر: فرودگاه نوشهر در سال ۱۳۳۲ بصورت یک باند خاکی ساخته شده و در سال ۱۳۶۲ ترمینال جدید در آن افتتاح شد. مساحت این فرودگاه 85 هکتار بوده و با باندی به طول دو هزار و ۱۵۰ متر قابلیت پذیرش هواپیماهای متوسط پیکر را داراست. این فرودگاه دارای جایگاه سوخت، سالن همایش و مجتمع رفاهی کارکنان شرکت فرودگاه های کشور می باشد. در حال حاضر فرودگاه نوشهر  پروازهای هفتگی به  شیراز، مشهد واهواز،تهران  را داراست که به گردشگری غرب مازندران و شرق گیلان کمک چشمگیری کرده است.

فرودگاه رامسر: باند جدیدالاحداث فرودگاه رامسر اولين باند بتوني در فرودگاه‌هاي کشور به‌شمار مي‌آيد که به طول 2700 متر در کنار باند قديمي ساخته شده‌است. وسعت ترمينال فرودگاه رامسر با اجراي طرح توسعه در فاز اول به 11000 مترمربع و در مرحله دوم با 11000 متر مربع دیگر به 22000 متر مربع افزايش خواهد یافت.این فرودگاه از نوع کنترل شده(Controlled Aerodrome) می‌باشد و کلاس کنترل D را دارد.سایت هواشناسی سینوپتیک فرودگاه رامسر بطور 24 ساعته انجام وظیفه مینماید.واحد سوختگیری هواپیمایی فرودگاه رامسر فعال است.واحد ایمنی زمینی و آتش نشانی(CAT5) متناسب وضعیت فرودگاه با استانداردهای جهانی فعال می‌باشد.فرودگاه دارای سیستم روشنایی باند، تاکسی وی، اپروچ و پارکینگ و سه برج نورافکن بزرگ در محوطه فرودگاهی پارکینگ هواپیما و پارکینگ خودرو می‌باشد.

 

راه آهن

طول خطوط راه آهن شمال مجموعاً ۴۷۴.۵ كيلومتر شامل خطوط اصلي و خطوط فرعي مي­باشد. ‌راه آهن شمال داراي ۲۴ ايستگاه بزرگ وكوچك است كه هم اكنون ايستگاه تيرتاش بسته مي­باشد و به لحاظ شرايط اقليمي به دو قسمت جلگه اي وكوهستاني تقسيم مي شود، بلندترين نقطه اين خط گردنه گدوك با ارتفاع 2112 متر از سطح دريا است. اين مسير مملو ازصحنه­هاي زيباي عبور از جنگل درحاشيه رود تالار، پل معروف ورسك و سه خط طلايي كه هر بيننده­اي را محو تماشاي خود مي­نمايد مي­باشد.اين خط سپس بطول ۸۱ كيلومتر با عبور ازجلگه جنوبي فيروزكوه وارد شهرستان گرمسار مي شود.

 راه­آهن شمال داراي ۹۵ تونل بطول قريب به ۲۷ كيلومتر مي­باشد كه بزرگترين آن تونل گدوك بطول ۲۸۸۷ متر است، اين تونل از بزرگترين تونل­هاي راه آهن سراسري نيز هست.

راه آهن شمال که بخش عمده آن در مازندران قرار دارد قريب به ۱۵۰۰ دستگاه پل و آبرو بطول تقريبي ۶۸۵۰ متر مي­باشد كه پل ورسك كه به پل پيروزي در جنگ جهاني دوم لقب گرفته است،‌ بطول ۸۶ متر با دهانه اصلي ۶۶ متر و ارتفاع ۱۱۰ متر بزرگترين آن مي­باشد، خط راه آهن شمال داراي شيب و فراز ۲۸ در هزار است.

ساري مركز اداري راه آهن شمال و از ايستگاه­هاي مهم آن قائمشهر، ‌پل سفيد،‌ ورسك، فيروزكوه و ساري مي­باشد. ساخت راه آهن شمال در قسمت كوهستاني آن به دليل صعود از دامنه شمالي البرز از مشكل­ترين قسمت هاي ساخت راه آهن سراسري در جهان بوده است. جزییات حمل و نقل بار و مسافر راه و آهن شمال را در تصاویر ذیل مشاهده کنید

 

 

حوزه کشاورزی، دامپروری و منابع طبیعی

 

الف) کشاورزی و باغی

به گزارش عبارت مازندران با تولید بیش از ۶ میلیون تن محصولات کشاورزی نقش ویژه در امنیت غذایی و اشتغالزایی دارد. ضریب کشت در مازندران 1.35 و در کشور 0.7 درصد است و به عبارتی دیگر سطح زیر کشت سالانه استان بیش از 670 هزار هکتار و 2 برابر میانگین کشوری است.

استان مازندران با 10.5درصد ارزش افزوده اقتصادی تولیدات بخش کشاورزی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است،72 نوع محصول کشاورزی در مازندران تولید می شود که در 15نوع از جمله برنج با یک میلیون تن، مرکبات با 2 میلیون و 500 هزار تن، کیوی، گل و گیاه، دام وطیور و در حوزه شیلات رتبه اول تا سوم کشور را دارد.

بیش از ۴۰ درصد سطح کشت شالی در مازندران مکانیزه است و در حال حاضر حدود ۵۱ هزار هکتار از اراضی کشت به صورت مکانیزه است  و بیش از 90درصد برداشت نیز به صورت مکانیزه صورت می گیرد.

در حوزه منابع غذایی این استان در تولید 15 محصول مهم  کشاورزی و دامی سرآمد است و رتبه اول تا سوم را از آن خود کرده به طوریکه  بدون مازندران نقصانی جدی در تامین زنجیره غذایی کشور رخ خواهد داد.

محصولات مهم کشاورزی و دامداری این استان عبارتند از:

برنج،گندم، مرکبات، ماهیان استخوانی، گیاهان دارویی، کیوی، دانه های روغنی، گل و گیاه، دام و طیور، تخم مرغ، درختان سیاه ریشه و انواع سبزیجات.

برای اطلاع از تمامی جزئیات اطلاعات سطح، تولید و عملکرد محصولات باغی استان نیز می توانید به تصویر شماره 1 رجوع کنید.

 

ب)دام و طیور

 مازندران در تولید محصولات دام و طیور در رتبه نخست و در خود دام و طیور رتبه دوم کشور را دارد. تمامی جزئیات صنعت دام و طیور مازندارن را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید

 

 

حوزه جنگل ها، مراتع و منابع آبی

 

الف) جنگل های استان

به گزارش عبارت مازندران، گلستان و بخش هایی از گیلان تنها مناطقی در جهان هستند که از جنگل های تاریخی هیرکانی بهره مندند که این مسئله خود به تنهایی این استان را در زمره مناطق تحت حفاظت جهانی قرار داده و به نوعی یکی از تنفسگاه های اصلی در منطقه سرد و خشک خاورمیانه و آسیای میانه است. این استان دارای دو اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در ساری و نوشهر است.

نمودار عرصه منابع طبیعی استان مازندران وسعت (جنگل ومرتع )  مازندارن را  1691966 هکتار نشان می دهد که از این مقدار  ( 70.5% سطح در منطقه ساری - 29.5% در سطح منطقه نوشهر) واقع شده است.

براساس آمار سازمان جهانی خوار وبار کشاورزی (فائو)،مساحت جنگلهای جهان 3870 میلیون هکتار معادل 6/29 درصد وسعت کره زمین میباشد.ایران با داشتن17 میلیون هکتارعرصه جنگلی(بااحتساب بیشه زار ودرختچه زار ) ، 5/10 درصد از مساحت 162 میلیون هکتاری کشور رابخود اختصاص داده است . از مجموع 17 میلیون هکتار جنگل موجود در کشور 2090809 هکتار معادل 2/12 درصد آن در نواحی شمالی کشور قراردارد که استان مازندران دربین استانهای شمالی کشور ( گیلان و گلستان ) 4/53 درصد سطح جنگلهای شمال را بخود اختصاص داده است .

میزان موجودی جنگل در استان مازندران فقط در حوزه منابع طبیعی ساری  130 میلیون مترمکعب می باشد که ارزش اقتصادی آن بالغ بر 115000 میلیاردریال برآورد می گردد . متوسط رویش سالانه این جنگل برابر 5/2 مترمکعب درهکتار می باشد که بر این اساس در جنگلهای تولیدی حدود 7/1 میلیون مترمکعب تولید سالانه خواهیم داشت.

 

از طرفی دیگر حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر با وسعت 662،033 هکتار معادل 9/27 درصد از مساحت استان مازندران را در بر دارد و در دامنه شمالی البرز مرکزی و در غرب استان واقع گردیده است.

همچنین این استان دارای 43 پارک جنگلی و تفرجگاه طبیعی و جنگلی است که از این نظر در کل ایران بی مانند است.

پارک های جنگلی مازندران نیز از ظرفیت های بی بدیل و خدادادی استان استان. مازندران دارای بیشترین تعداد پارک های جنگلی در کشور است و خاص بودن درختان مازندران در جهان اهمیت این پارک ها را که بدون آنها گردشگری استان معنایی نداشت نشان می دهد.

 

ب) مراتع استان

مراتع درحفظ منابع آب وخاک ، حفظ محیط ، تولید علوفه ، تولید محصولات فرعی وگیاهان داروئی نقش مهمی ایفا می کنند . تولید 7/10 میلیون تن علوفه خشک قابل استفاده دام و اشتغال بیش از500 هزار خانوار دراین بخش مشخص کننده اهمیت اقتصادی آن است . براساس گزارش سازمان جنگلها ، مراتع وآبخیزداری کشور مجموع اراضی مرتعی کشور 84960321 هکتار می باشد .

به گزارش عبارت  استان مازندران در حوزه اداره کل ساری با 387559 هکتار معادل 45/0 درصد از مراتع کشور را دراختیار دارد ازاین مقدار 256281 هکتار معادل 1/66 درصدجزء مراتع خوب (متراکم)و 118624 هکتار معادل 6/30% جزء مراتع متوسط ،12655 هکتار معادل 3/3% جزء مراتع فقیر وکم تراکم می باشند . تعداد دام متکی به مرتع یک میلیون واحددامی می باشد و بطور متوسط 100 روز از سال در مرتع تعلیف می کنند .

باتوجه به مقدار تولید علوفه مرتعی ( 155هزارتن ) ،تعداد 233 هزار واحد دامی مازاد بر پتانسیل مرتع از عرصه های مرتعی استفاده می نمایند . جمعیت انسانی وابسته به مرتع درحوزه ساری بیش از 15000 خانوار می باشد .

همچنین از 197،152 هکتار مرتع موجود در غرب مازندران، 21 درصد مرتع درجهٔ یک و 59 درصد درجه دو و 20 درصد درجه سه محسوب می‌شود که از ارتفاع 2200 متر تا ارتفاع بیش از 3500 متر پراکنده است

 

ج) آبخیزداری استان

 از مجموع 2599200 هکتارمساحت حوضه های آبخیز استان 7/76 درصد را زمین های باشیب بیش از 10 درصد تشکیل میدهد که ازاین میزان 39 درصد با شیب بیش از 50 درصد می باشد و 3/23درصداززمینهای استان بهزمینهای پست تعلق دارد .

حوضه های آبخیز استان مازندران ساری جزو کلان حوضه آبریزدریای خزربوده و دارای چند حوزه بزرگ بنام های نکارود ،تجــن،تـالار،بابلــرود،هــراز،وهمچنــین حوضه های کوچک (سیاهرود،لاویج رود و...) می باشد.

از نظر وضعیت زمین شناسی نیز بخش قابل توجهی ازمساحت حوضه های آبخیز استان را سنگهای با درجات حساسیت زیادو خیلی زیاد نسبت به فرسایش(مارن ، ماسه سنگ ، وکنگلو مرای کواترنری و...) تشکیل میدهد. فرسایش ویژه خاک این حوضه ها9/15 تن درهکتارورسوب ویژه نیز3/3 تن در هکتار می باشد .

 

د)شیلات استان

به گزارش عبارت دریای مازندران خود نعمتی بزرگ و تجریدی است که بستر توسعه همه جانبه اقتصادی در آن فراهم است. ماهیگیری، پرورش ماهی، گردشگری دریایی، تجارت دریایی، صنایع نفتی و پتروشیمی و ذخیره گاه ژنتیکی ماهیان خاویاری  تنها بخش کوچکی از پتانسیل های فراوان دریای مازندران است.

بر اساس آخرین آمارها میزان صید انواع ماهیان استخوانی که در آمار سال گذشته محاسبه می شود، ۱۲ هزار تن می باشد که پنج تا شش درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

همچنین  120 شرکت تعاونی صید پره در استانهای شمالی فعال هستند که فقط در آخرین دوره مجاز ماهیگیری 5هزار و 600 تن ماهی استخوانی از آب های دریای مازندران صید کردن و سرانه صید هر شرکت تعاونی صید پره در سه استان شمالی کشور را 47 تن است.

تکثیر مصنوعی سالانه 200 تا 300 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی توسط سازمان شیلات ایران و رهاسازی در دریای خزر در راستای بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی نیز از دیگر موارد مربوط به حوزه شیلات در مازندران است.

بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده در حوزه صادرات محصولات شیلاتی امسال حدود۵ هزارتن انواع محصولات شیلاتی شامل:۶۵۰ کیلوگرم خاویار پرورشی به ارزش ۷۴۳ هزاردلار و۳۷ تن گوشت ماهیان خاویاری به ارزش ۳۶۵ هزاردلار،بیش از۴ هزارتن ماهی پرورشی تازه به ارزش بیش از ۱۸ میلیون دلار،۱۸ تن ماهی منجمد کیلکا به ارزش ۱۴ هزاردلار،۳۶۰ تن خوراک آبزیان به ارزش ۳۶۰ هزاردلارو۲۰۶ تن کنسرو ماهی به ارزش بیش از یک میلیون دلاررا به خارج ازکشورصادر شده است.

 

حوزه صنعت

به گزارش عبارت استان مازندران پس از استانهای اصفهان- تهران - خراسان رضوی ، فارس،  قزوین ، یزد و آذربایجان شرقی ، رتبه هشتم را از نظر تعداد واحد تولیدی دارا می باشد. از لحاظ اشتغال صنعتی استان، رتبه یازدهم کشور را به خود اختصاص داده است.

 متوسط اشتغال به ازای هر واحد تولیدی با توجه به پروانه بهره برداری های موجود استان 26 نفر است. سرانه سرمایه گذاری ثابت به ازای هر نفر اشتغال در استان 70 میلیون تومان (با توجه به واحدهای تولیدی موجود استان) و متوسط سرمایه گذاری ثابت برای هر واحد تولیدی در استان بیش از 18 میلیارد ریال بوده است. حدود 32 درصد از سرمایه گذاری واحدهای تولیدی استان در شهرکها و نواحی صنعتی اجرا شده است. نکته مهم اینکه حدود یک سوم سرمایه گذاری صنعتی استان در شهرکها و نواحی صنعتی صورت پذیرفته که مبین نقش مهم و بارز شهرک ها و نواحی صنعتی می باشد.

 

الف)وضعیت موجود مجوزهای صنعتی استان

ب) وضعیت موجود پروانه بهره برداری به تفکیک صنعت


 

حوزه معادن

به گزارش عبارت مواد معدنی ای که تاکنون در استان مازندران کشف و منجر به معدن شده، شامل ذغالسنگ ، فلورین، سرب و روی، سیلیس، گچ و سنگهای تزئینی ( گرانیت، مرمریت ، تراورتن و سنگ چینی ) باریت، پوکه معدنی ، پوزولان و مصالح ساختمانی می باشد. این استان دارای 230 معدن و چندین مجوز در حال صدور می باشد. استان مازندران به لحاظ تولید ذغالسنگ جایگاه دوم و فلورین جایگاه اول را از نظر تولید در سطح کشور داراست.

در مبحث فرآوری متاسفانه بسیار محدود عمل شده است در صورتیکه در دنیای امروز سودآوری واقعی در فرآوری مواد معدنی بوده که سهم استان مازندران 2 یا 3 کارخانه ذغالشوئی ، تولید کنسانتره سرب در معدن سرب دونا و نیز چندین واحد فرآوری کوچک مقیاس می باشد. خوشبختانه اکنون این دیدگاه در افکار عمومی ، جامعه مهندسین و خصوصاً مدیران و سیاستگذاران این بخش بوجودآمده؛ تا به اکتشاف و صدور مجوزات برای مواد معدنی مختلف، خصوصاً طبقه دو ( بخصوص گروه 5 مانند فلورین، باریت، سیلیس و نیز گروه 6 مانند ذغال سنگ کلیه کانی های فلزی (سرب، مس ، آهن و ...) ) بها دهند. تاکنون ارگانهای مختلف ذیربطی چون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران، سازمان زمین شناسی، ایمیدرو و حتی شرکت نفت و سازمان انرژی اتمی به اکتشاف در سطح استان پرداخته اند اما در مجموع تاکنون اکتشافی جامع و اصولی صورت نپذیرفته است لذا استان از نظر زمین شناسی اقتصادی و اکتشاف مواد معدنی کاملاً بکر می باشد

 از 232 پروانه بهره داری معدنی استان تعداد 132 معدن فعال و درحال تجهیز و 100 معدن در حال حاضر عمدتاً به دلیل پایان ذخایر معدنی، معارضین محلی و پایان اعتبار مجوز، غیر فعال می باشند.

به گزارش عبارت  استان مازندران سهم بسزایی در تولید انواع مواد معدنی همچون واریزه کوهی، ذغالسنگ، سنگ آهک و لاشه، پوکه معدنی، فلورین و باریت، سرب و روی، گچ، سیلیس و سنگ های تزئینی در کشور دارا می باشد. مهم ترین رتبه های معدنی استان مازندران نسبت به کشور می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

از نظر ذخیره فلورین در کشور رتبه اول

از نظر ذخیره ذغالسنگ در کشور رتبه دوم

از نظر ذخیره سنگ گرانیت درکشور رتبه اول

دارای آنومالی های طلا، مس ، تنگستن، باریت، سرب، روی، بوکسیت و....

 

 

حوزه تجارت 

نماگر آماری اصناف مازندارن

 

حوزه گردشگری و میراث فرهنگی

 بیش از ۳۴۰ کیلومتر نوار ساحلی دریای خزر و همچنین جنگل های زیبای هیرکانی با درختان پهن برگ که در دنیا کم نظیر است در استان مازندران وجود دارد. 

همچنین مازندران دارای بیشترین منابع گردشگری آبی در ایران است که شامل  آبهای گرم معدنی شور، ترش و شیرین با خواص درمانی، انواع تالاب ها، تعداد بسیاری آب بندان، چشمه های بسیار زیبا و از همه مهمتر چشمه سورت در ساری است. 

بیش از ۲۵۰ آژانس جهانگردی در استان فعال هستند و نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت استان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم اقتصاد وابسته به گردشگری دارند.

بر اساس آخرین آمار این استان دارای قریب به ۲۰۰۰ مورد تاسیسات گردشگری است و بیش از ۵۰ میلیون نفر شب گردشگران داخلی و ۳۵۰ هزار نفر شب گردشگر خارجی در مازندران ثبت شده است.

همچنین این استان حدود ۸۰۰ اثر ثبت ملی شده در حوزه های مختلف تاریخی و طبیعی و فرهنگی دارد.

 

برخی از مهمترین جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی مازندارن

جاذبه‌های مذهبی

سقانفارها

 

جاذبه‌های طبیعی 

 • آبشار آکاپل کلاردشت
 • آبشار هریجان
 • آبشار هفت چشمه چالوس
 • آبشار جواهرده
 • آبشار هفت سنگ ساری
 • آبشار سنگ‌درکا
 • آبشار سواسره
 • بوستان جنگلی چالدره
 • آبشار سنگده
 • آبشار کیاسر
 • دریاچه ولشت
 • جنگل شیاده
 • چشمه آب گرم آرزو
 • سد البرز
 • مجموعه توریستی بابلسر
 • پارک طلایی
 • دریاچه الیمالات
 • منطقه نوا و آب اسک
 • آبشار هریجان
 • باداب سورت

 

به گزارش عبارت با این حساب اگر از ظرفیت های موجود استان که تنها بخش کوچکی از آنها در این گزارش آمده درست استفاده کنیم و همانطور که استاندار جدید مازندران گفت به جای بلندپروازی جلوی سقوط بیشتر را بگیریم شاید چندین نسل بعد از ما شاهد مازندرانی پیشرفته باشد که از داشته هایش به نحو احسنت استفاده کرده. اما اگر روندی که در چند دهه گذشته بر این استان حاکم بوده ادامه پیدا کند این لیست بلندوبالا آنقدر کوتاه و مچاله خواهد شد که انگار مشغول حرف زدن درباره منطقه ای جنگ زده هستیم، زیرا تجربه نشان داده که اگر از داشته هایمان به نحو احسنت استفاده نکنیم همان ها روزی به مشکلاتمان بدل خواهند شد و ما را خواهند بلعید.

 

استفاده از این مطلب تنها با ذکر نام عبارت مجاز است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

نرگس
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
ما همین رشت سمنان بشیم بسه نمیخواد هلند بشیم. واقعا هدر دادن اینهمه نعمت جنایته
مجتبی
پنج شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۸
بسیار لذت بردم. واقعا گزارشاتی از این دست زحمت زیاد دارد. ممنون فقز آمارهای حوزه صنعت گویا چندان به روز نبود
سایر تصاویر