امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۱۶ AM
قائم مقام معاون احمدی نژاد هم به کمپین «یوسف نژاد» پیوست؛

مخالفت شاعری با طرحی که در زمان مسئولیت خودش آغاز شد

انتقال ‌آب خزر و شاعری ماینده نکا ـ شایت عبارت
    -     کد خبر: 353
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۳/۱۱|۰۲:۲۹
کمتر از یک هفته بعد از نامه نماینده منتخب ساری به رذیس جمهور و انتقاد شریعت نژاد از انتقال آب خزر به سمنان، شاعری نماینده مردم شرق مازندران نیز نسبت به این مسئله معترض شده است و این امید می رود بعد از سالها مجمع نمایندگان استان بر سر یک مسئله همصدا و واحد شوند.

عبارت ـ آرمین کشمیری: هنوز مجلس دهم شروع نشده می توان گفت که این مجمع نمایندگان به مراتب بهتر از مجمع نمایندگان مازندران در مجلس نهم است و البته حالا می توان فهمید چرا علی اصغر یوسف نژاد؛ نماینده ساری با بالای 116 هزار رای راهی بهارستان شد و بسیاری او را بهترین نماینده راه یافته به مجلس می دانند.
یوسف نژاد در حالیکه 7 سال از آغاز رسمی انتقال آب خزر به سمنان می گذشت و در این مدت صدای هیچ کس از جمله استانداران و نمایندگان مجلس درنیامد، در نامه ای سرگشاده به حسن روحانی مخالف جدی خود را با این موضوع اعلام کرد.
بعد از آن بود که گروهی از دوستداران محیط زیست مازندران تجمعی را در برابر استانداری مازندران در اعتراض به این انتقال ترتیب داند، دو روز بعد شمس الله شریعت نژاد؛ نماینده تکنوکرات غرب مازندران اظهارات یوسف نژاد را تصدیق کرد و حالا کمتر از یک هفته از نامه نماینده منتخب ساری، شاعری نماینده مردم شرق مازندران نیز نسبت به این مسئله معترض شده است.
این اتفاق مبارکی است و نشان می دهد که اگر وحدت رویه و همزبانی در جمعیت نمایندگان مازندران وجود داشته باشد بزرگترین و قوی ترین تصمیم های نادرست نیز به قبرستان حواله می شوند.

شاعری: خلیج فارس جایگزین خزر شود
شاعری نیز همچون یوسف نژاد اثر مخرب این انتقال بر محیط زیست را یادآور شده و نسخه جایگزین خلیج فارس را پیشنهاد داده است.
وی با اشاره به اکوسیستم دریای مازندران و اینکه دریا نیست و دریاچه است و فرآیند شیرین‌سازی اثر نامطلوبی بر آن دارد، اظهار کرد: دریاچه مازندران، اکوسیستمی بسیار شکننده دارد که هرگونه دخالت در این اکوسیستم و تغییر، موجب ایجاد اختلال در آن می‌شود.
به گزارش فارس شاعری افزود: انتقال آب دریای خزر علاوه بر اثر نامطلوب بر اکوسیستم دریایی، در تخریب جنگل و منابع طبیعی در پی انتقال آب نیز تأثیرگذار است، چراکه شیرین‌سازی آب خلیج فارس در دستور کار است، به این مسئله باید مورد توجه جدی اعمال شود.

دولت گذشته مطالعات درستی انجام نداد
قائم مقام معاون رئیس جمهور و معاون محیط زیست کشور در دولت احمدی نژاد با بیان اینکه کلنگ‌زنی انتقال آب از دریای مازندران به سمنان در دولت گذشته انجام شده است، افزود: مطالعات درستی در این زمینه انجام نشده و باید تصمیم و مطالعه‌ای متناسب با منابع آبی دریای مازندران و اکوسیستم آن اتخاذ و نباید کاری انجام شود که در آینده صاحب دریاچه ارومیه دیگری در استان مازندران باشیم و منابع آبی استان از بین برود.
شاعری ادامه داد: مازندران در شرایط فعلی نیز از منابع آبی مناسبی برخوردار نیست که با توجه به اینکه دریای مازندران یک دریاچه بوده و بسته است و دریای آزاد محسوب نمی‌شود، بنابراین انتقال آب در سمنان، توجیه مناسبی ندارد و پیشنهاد نمی‌شود و مخالف انتقال آب از دریای خزر به سمنان هستم.
وی با اعلام اینکه بهترین گزینه برای آب‌رسانی به سمنان و فلات مرکزی، خلیج فارس است، یادآور شد: زیرساخت‌های مختلف برای آب‌شیرین‌کن در خلیج فارس فراهم شده و همچنین اعتبار مناسبی نیز برای این مسئله در نظر گرفته شده است که از این طریق آب هرمزگان، یزد و کرمان از خلیج فارس تأمین می‌شود.
این انتقال خطری جدی برای محیط زیست مازندران است
منتخب مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برداشت آب از دریای مازندران دارای تبعات بسیار فراوان و غیرقابل پیشگیری است که با توجه به اینکه مطالعات انتقال آب خلیج فارس به برخی از استان‌ها انجام شده است، بنابراین انتقال آب خلیج فارس به سمنان، مقرون به‌صرفه‌تر است.
شاعری با بیان اینکه با انتقال آب دریای مازندران مهم‌ترین آسیب به این دریاچه وارد می‌شود، اضافه کرد: افزایش غلظت شوری آب، تهدید شرایط زیستی آبزیان و اختلال در زایش موجودات دریایی ازجمله آسیب‌های این انتقال آب است، ضمن اینکه اگر انتقال آب در سمنان نیز به اندازه کافی و بر اساس استاندارد انجام نشود، به زیرساخت‌های مختلف کشاورزی و صنعتی استان سمنان نیز آسیب وارد می‌شود.
وی در پایان با تأکید بر اینکه بهترین گزینه برای انتقال آب به سمنان و فلات مرکزی، خلیج فارس است، گفت: شیرین‌سازی آب خلیج فارس با اعتباری بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان برای هرمزگان، یزد و کرمان، در دست اجرا است که می‌توان با افزایش ظرفیت این پروژه، آب‌رسانی مناسبی را به سمنان انجام داد.

نتیجه انتقاد از احمدی نژاد
البته باید از آقای شاعری پرسید که چرا این اعتراضات در زمانی که خودشان مسئولیت زیست محیطی داشته اند صورت نگرفته. پاسخ البته روشن است. حتما به یاد دارید که محمود احمدی نژاد با هرکسی که در مخالفت با او سخنی می گفت برخوردی یکسان داشت.
«صفار هرندی» را در جلسه هیات دولت برکنار کرد، برای برکناری مصلحی وزیر اطلاعات خانه نشین شد، متکی را در آفریقا از وزارت خارجه عزل کرد و خلاصه اینکه تاب مخالفت نداشت و شاید به همین خاطر نه کسی جرات مخالفت با مرد عدالت ورز را داشت و نه اگر مخالفتی هم می کرد حاصلی نصیبش می شد.
از موضوع تلخ احمدی نژاد که بگذریم، امروز سخن دوست خوش تر است. این همدلی با نامه سرگشاده و اعتراض «یوسف نژاد» توسط دیگر نمایندگان را باید به فال نیک گرفت و آن را نشانه دور تازه ای در هیات پارلمانی مازندران دانست.
از طرف دیگر فعلا 5 نماینده منتخبِ دیگر زبان در کام گرفته و به این مسئله واکنش نشان نداده اند.
در میان آنها به فیاضی و مقیمی نمی توان دل بست چون نشان داده اند چندان نسبتی با امور کارشناسی ندارند و اگر دولت روحانی یک چاله در خیابانی فرعی بکند وزیر راه و شهرسازی را استیضاح می کنند اما حالا که روحانی قرار است لوله هایی چند هزار کیلومتری بکشد، چون این ایده مورد تائید احمدی نژاد هم بوده ساکت شده اند.

چرایی سکوت دامادی، نجفی و احمدی لاشکی؟
اما از آقایان دامادی، رضیان،اسماعیلی، احمدی لاشکی و نجفی انتظار می رود که با یوسف نژاد و دو نماینده دیگر همراه شوند.
آقای نجفی با اینکه دیپلمات است و به قوانین بین المللی و.زیست محیطی آگاه است هنوز واکنشی نشان نداده که مایه تاسف و تعجب است.
رضیان نیز به عنوان یک حقوقدان باید نخستین کسی می بود که به این طرح ضدحقوقی که حقوق و جایگاه بسیاری از مردم مازندران را نادیده گرفته معترض می شد.
از آقای دامادی هم به عنوان نماینده ای جوان که عکس های یادگاری خوبی در دوران انتخابات در کنار مناظر و منابع طبیعی انداخته اند بسیار بیش از اینها انتظار می رفت.
شاید آقای دامادی فکر می کند چون یوسف نژاد چراغ این اعتراض را روشن کرده همراهی با او نشانه دنباله روی از نماینده اول مازندران است اما دنباله روی در امور نیک صوابی دوچندان دارد، چندانکه که اگر وی هم طرحی مفید دراندازد از دیگر نماینده گان توقع همراهی می رود . همچنین انتظار مردم ساری این است که بالاخره بعد از سالها دو نماینده این شهر شانه به شانه یکدیگر حرکت کنند تا سرعت توسعه ساری را افزایش دهند.
مردم مازندران از این رجالی که نام بردیم انتظاری جدی برای رفع مشکل و اعتراض دسته جمعی دارنتد. اعتراضی که اگر از وقتش بگذرد و مطرح شود اثر عکس دارد.
پس منتظر می مانیم تا این اعتراض سه نفره به اعتراضی 10 نفره و بعد از پایان دور دوم انتخابات به اعتراضی یکپارچه و دوازده تایی بدل شود.

 

استفاده از این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز می باشد

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

آدرس غلط ندهید آقای لاشکی / حداقل بهانه های بهتری می‌آوردید

سندی که فصل الخطاب پرتاب تیر آرش از ساری است/ لطفا تن «فخرالدین اسعد» را در گور نلرزان آقای ابراهیم زاده!

خانم جمشیدی من به شما پاسخ میدهم/"تصویر مدیریت زنان در دولت تدبیر و امید اینگونه سهم خواهانه نیست"

عسگری نیکزاد از هفت خان گذشت و مدیرکل آموزش و پرورش مازندران شد

تسلیت گویی و همدردی مردم ساری و مسئولان استانی با بیت شهیدان عبوری به مناسبت درگذشت حاج حسن عبوری

آتش به اختیار با فریاد خاموش نمی شود/ آقای استاندار! برکناری فرماندار کمترین توقع است

هرگز از استیضاح کردان پشیمان نشدم/ گفتم شما پرونده داری فلان جا نامزد نشو/برای اولین بار در تاریخ مجلس به خاطر او ماده ۱۰۳ را تقاضا کردیم

میانگین حقوق کارمندان دولت اعلام شد

نگاهی به دلایل حمایت علی لاریجانی از حسن روحانی/ آیا پسر شیخ هاشم سودای ریاست جمهوری دارد؟

از کاخ جهان نما و پل تاریخی تا حمام صفوی/ نمونه بارزی از بی کفایتی مسئولان مازندرانی

آرشیو