امروز : جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۴۹ PM
فرجام مهاجرت‌های بی‌رویه به کمربند سبز شمالی

مازندران برهوت می‌شود!؟

خشکسالی+عبارت
    -     کد خبر: 35607
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۳|۰۸:۲۳
بر اساس آمار هواشناسی سواحل دريای خزر به وي‍ژه در ارتفاعات به سمت كاهش بارندگي پيش می رود به علاوه تغییر کاربری، مهاجرت به این استان و استفاده بی رویه از سفره های آب های زیرزمینی و فرسایش شدید خاک در پی بهره برداری نادرست از جنگل ها سبب شده تا شمارش معکوس برای وقوع خشکسالی در این استان آغاز شود.

عبارت: موضوع آب و كمبود منابع آبي از جمله موضوعات بسيار مهم حيات انساني است و استان مازندران با داشتن آب و هواي معتدل طي سال هاي اخير با توجه به افزايش جمعيت بومي و غير بومي شاهد كاهش چشمگير منابع آبي چه زيرزميني و چه رودخانه ها بوده است. 

اينكه اين استان سرسبز و معتدل كه در حال حاضر با كمبود منابع مواجه است تا چه زمان مي تواند روي پاي خود بايستد و خشكسالي را تجربه نكند از موضوعات مهمي است كه توسط كارشناسان مربوطه مورد بررسي قرار گرفت. 

عبداله درزی عضو هيئت علمي دانشگاه علوم كشاورزي ومنابع طبيعي ساري  در اين رابطه با بيان اينكه افزايش جمعيت غير بومي و مشكلات ناشي از آن از موضوعات مهم استان است، اظهاركرد:علاوه بر آب و هوای معتدل و خنک عوامل دیگری نيز در افزايش جمعيت غيربومي تاثیر گذار است. 

وی با اشاره به وقوع تغییر اقلیم و الگوی پارامترهای هواشناسی افزود: دماي بسياري از مناطق کشور در طی این سال ها در حال افزایش است،این تغییر الگوي پارامترهای هواشناسی مانند گرم شدن و افزایش دما در تابستان باعث می شود که مردم به سمت عرصه های بالاتر حرکت کنند. 

*كاهش منابع در ساير نقاط از علل مهاجرت به مازندران 

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري با بيان اينكه کمبود منابع در سایر مناطق از علل مهاجرت به مازندران است تصريح كرد: با توجه به افزایش جمعیتی در بخشی از کشور موجب كم شدن سرانه زمین آنها شده است همچنين منابع آبي را از لایه های پایین استخراج کردند بنابراين منابع آبي نيز کاهش پیدا کرد و کشاورزان و کسانی که زندگی آنها متکی به اراضی و منابع آب در مناطق بوده است دیگر قادر به کشاورزی در آن مناطق نيستند و اين امر موجب  مهاجرت به سمت جاهایی مي شود که شرایط بهتری برای زندگی وجود دارد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري با اشاره به مهاجرت ساكنان  سیستان و بلوچستان و خراسان به سمت استان هاي گلستان و مازندران گفت: شور شدن آب و خاک در سایر مناطق و آلوده شدن محیط زیست باعث کمبود منابع در سایر مناطق كشور می شود، مردم نيز  به سمت مناطق دارای منابع آبی مهاجرت مانند مازندران می کنند و اين موضوع استان را  نسبت به سایر استان ها در معرض خطر بیشتری قرار داده است. 

درزي افزایش سطح رفاه اجتماعی را موجب بالا رفتن سطح درآمد و توقعات مردم دانست و يادآور شد: اين امر باعث می شود مردم به زندگی خاص در یک حالت اکتفا نکنند و بخواهند جای تفریح خصوصی داشته باشند و بهترين نقطه براي آنان جنگل و طبيعت زيباي شمال كشور است. 

وي ادامه داد: یکی دیگر از دلایل مهاجرت، عدم حمایت کافی و مناسب از کشاورزانی است که در گذشته از زمين خود به عنوان کاربری کشاورزی استفاده می کردند اما وقتی دیدند درآمد خوبی ندارد و یا الگوی های مناسبي برای حمایت وجود ندارد انگیزه لازم برای کشت و کار را از دست دادند.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: اين موضوع باعث شد كه کشاورزان مهاجرت کنند و یا به شغل های کاذب روی آورند بنابراين زمين كشاورزي خود را با تغيير كاربري جهت ساخت ويلا به فروش رساندند. 

مدير پژوهشي دانشگاه علوم كشاورزي ومنابع طبيعي ساري عدم وجود قوانین و مقررات سفت و سخت جهت مقابله با تغيير كاربري زمین هاي كشاورزي را از ديگر مشكلات دانست و خاطرنشان کرد: اگر هم  اين قوانين وجود داشته باشد مبانی اجرایی لازم را ندارد. 

*حفر چاه در ويلاهاي بالادست و كاهش شديد آب چشمه ها 

درزي، برداشت منابع آب در منشا را از عمده ترين معایب و ایرادات در مازندران عنوان كرد و گفت:  ویلا سازی در ارتفاعات اتفاق افتاده و  همه اين افراد داراي حیاط و باغچه ای هستند كه ممكن است آب کافی برای شرب و سایر مصارف نداشته باشند بنابراین دست به حفر چاه می زنند، این عمل باعث می شود جریانی که در گذشته برای تقویت چشمه ها استفاده می شد به سمت چاه ها حرکت کند و کم كم چشمه ها خشک می شوند.

 وي تاكيد كرد:چشمه تامین کننده جریان پایه رودخانه ها در پایین دست بوده هستند، زمانی که این چشمه خشک می شود یعنی جریان پایه رودخانه ها در حال کاهش است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: حفر چاه در بالادست رودخانه هم مشکلاتی را برای مردمی که به صورت بومی ساکن منطقه بودند ایجاد می کند، استفاده از منابع آب های زیرزمینی دامدارانی را که در مناطق بالادست زندگی می کنند با معضل خشکسالی روبه رو خواهد کرد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري  افزود: جاده سازی و كندن پي برای ساختمان بستری را فراهم می کند که خاک با یک بارندگی و روان آب دچار فرسایش شدید شود. 

درزي با بيان اينكه برای از بين بردن اين فضا نيازمند یک سری راهکارها در سطح کلان کشور و سیاست های کلی در استان است، خاطرنشان كرد: آمایش سرزمینی وب و مناسب می تواند یکی از راهکارهای جلوگیری از خشکسالی در مازندران باشد.

وي اضافه كرد:در آمایش سرزمینی می توان مناطقی را که دارای استعدادهای گردشگری هستند شناسایی کرده و در جهت توسعه آن ها اقدامات لازم را انجام داد تا بهره برداری نادرست از مناطقی که توان بار اضافی جمعیت گردشگر را ندارند متوقف شود.

 * سواحل درياي خزر به سمت کمبود بارش پیش می رود

آزيتا اميري كارشناس مطالعات اداره كل هواشناسي مازندران نيز در گفت‌وگو ایسنا با بيان اينكه طبق آمار هواشناسيطي 40 سال اخير كمبود بارش در كل كشور رخ داده است، اظهار كرد: سواحل درياي خزر نيز به وي‍ژه در ارتفاعاتبه سمت كاهش بارندگي پيش مي رود و بر اساس بررسي هاي انجام شده در ارتفاعات سالي 5  تا 6 ميليمتر از ميزان بارش ها كم شده است.

وي با اشاره به اينكه ميزان بارش در ارتفاعات مازندران از پايين دست  بسيار مهم تر و داراي اهميت زيادي است، افزود: اگر بارش باران و برف كاهش داشته باشد آب هاي سطحي و روان آب ها به شدت دچار كاهش مي شود . 

كارشناس مطالعات اداره كل هواشناسي مازندران با بيان اينكه از سوي ديگر در سال هاي اخير افزايش دما مزيد بر علت شده و بسیار مهم تر از كاهش بارندگي است، تصريح كرد: افزايش دما موجب بالا رفتن ميزان تبخير مي شود و از آن جايي كه دما بالا است به جاي بارش برف، باران مي بارد و اين امر باعث ذخيره نشدن آب خواهد شد.

وی افزود: از سوي ديگر به دلیل بارش کم برف، آبي كه در رودخانه ها و كانال ها وجود دارد به خاطر افزايش دما به شدت تبخير مي شود. 

اميري با بیان اینکه استان مازندران با اينكه نسبت به ساير نقاط كشور كه خشک و نيمه خشک بوده،  پرباران تر است،تصریح کرد: اما ذخيره رطوبتي  بايد به صورت برف بوده و كم كم به پايين دست بيايد تا دوام داشته باشد. 

*نسل های آینده در بی آبی

وي در ادامه با بيان اينكه تاكنون روند استان ،كاهش بارش، افزايش دما و افزايش تبخير بوده است تاكيد كرد: از سوي ديگر مطالعاتي كه براي تغيير اقليم انجام شده است نشان مي دهد خاورميانه و ايران گرم تر و خشک تر هم مي شود يعني بايد منتظر اين بود ميزان دما در كشور افزايش و باران كاهش یابد. 

کارشناس آب و هواشناسي با بیان اینکه آب هاي زيررميني به سرعت در حال مصرف است،تصریح کرد: اين آب ها ، ذخيره هزاران ساله اي است كه در اختيار ما قرار گرفته و بايد براي آيندگان ذخيره شود اما با حفر چاه هاي عميق ، نيمه عميق ، مجاز و غير مجاز این ذخیره رو به پیان است.

اميري افزايش جمعيت و ويلاسازي را موجب حفر چاه در ارتفاعات براي تامين آب دانست و گفت: اين امر مصرف آب را بالا برده و باعث مي شود آب زيرز ميني از بين رفته و بافت خاک بالا دست بهم بخورد، يعني خاک فشرده شده و در آينده منابع طبيعي و كشاورزي را از بين مي برد. 

وي با بيان اينكه  افزايش جمعيت و ويلاسازي ها تجاوز به حريم جنگل و منابع طبيعي را براي  ساخت ساز افزايش مي دهد، خاطرنشان كرد: از سوي ديگر قطع درختان به صورت قاچاق براي تامين چوب جهت ساخت و ساز در حال افزایش است، این يعني از هر طرف به منابع طبيعي و جنگل فشار مضاعف وارد مي شود. 

كارشناس مطالعات اداره كل هواشناسي مازندران  ادامه داد: با از بين رفتن جنگل، استان مازندران از بين مي رود يعني حيات ما اين جنگل ها هستند، با از بين رفتن آن ها نبايد انتظار داشت كه اين استان سرسبز و معتدل  براي سال هاي آينده حفظ شود. 

اميري بيان كرد: ورود مهاجران به منابع طبيعي و جنگل، تغيير كاربري روستاها و زمين هاي كشاورزي را در پي دارد و از سوي ديگر با افزایش جمعیت در ییلاقات ويلاسازي هم رونق فراوان یافته که باعث استفاده بی رویه از منابع زیرزمینی و خشکسالی خواهد شد.

*كاهش شديد دبي آبها رودخانه ها تهديد جدي استان 

وي تاكيد كرد: طبق بررسي ها دبي آب رودخانه هراز طي چند سال اخير به شدت كم شده و اين شامل ساير رودخانه ها  و چشمه ها هم  شده است. 

این کارشناس اقليم شناسي در ادامه اظهاركرد: اگر به طور جدی به فکر چاره اندیشی در مورد این معضلات نباشیم مانند استان گلستان  به سمت بیابانی شدن پیش خواهیم رفت.

اميري با ابراز نگراني از اينكه در استان مازندران سيستم فاضلاب درستي وجود ندارد و سيستم دفع زباله نيز حتي براي جمعيت فعلي  ثابت استان مطلوب نيست، تصريح كرد: جلوی تغيير كابري اراضي باید گرفته شود اما متاسفانه به دلیل عدم مدیریت درست ساخت و سازها در كنار منابع طبيعي در حال افزايش است

وي تاكيد كرد: بايد مسئولان استاني به اين يقين برسند آب و حفظ منابع طبيعي بايد در اولويت اول باشد و مسئولان ملي هم بدانند كه استان مازندران استان پرآبي نيست و حتي براي جمعيت ثابت فعلي هم آب كم دارد. 

اميري با بيان اينكه  به خاطر كمبود آب بخشي از شرق استان بدون كشت برنج مانده است، گفت: كساني كه خريد ملک انجام مي‌دهند بايد مورد رصد و آموزش قرار گيرند تا ساخت ساز آنها خلاف آمايش سرزمين ما نباشد./ ایسنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال