امروز : سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت : ۱:۱۹ AM
اختصاصی
تریبون جمعه عبارت/۴

در ۹ دی خواص رهبری را تنها گذاشتند/باید به پیشانی خائنان عرصه‌های مدیریتی ننگ خیانت زد/ملاک ضد انقلاب بودن دیدگاه افراد نسبت به ۹دی است

تریبون جمعه عبارت+عبارت
    -     کد خبر: 35796
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۷|۲۰:۰۸
«تریبون جمعه عبارت» عنوان گزارشی هفتگی است که جمعه ها برای شما مخاطبان عزیز عبارت تهیه می شود. این بخش به گزیده ای از خطبه های امامان جمعه در سراسر استان مازندران اختصاص دارد که رویکرد کلی شورای ائمه جمعه مازندران را نسبت به مسائل مهم استان و کشور نشان می دهد. در نمازجمعه این هفته (۷ دیماه۱۳۹۷) انتقاد از سفر بی اطلاع ترامپ به عراق و یادآوری سالگرد ۹ دیماه و گرامی داشت یاد آیت الله هاشمی شاهرودی از اصلی ترین مباحث مطرح شده بود.

نماینده ولی فقیه در مازندران در خطبه های نماز جمعه ساری:

نگذاریم ساحت رهبری خدشه‌دار شود

 آیت‌الله نورالله طبرسی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه مرکز مازندران با اشاره به حماسه خودجوش 9 دی اظهار کرد: مشت‌های گره کرده و حضور و بصیرت شما انقلاب را حفظ کرد، وقتی مردم دیدند که ارزش ناب و عاشورایی آنها زیر سوال رفت، خودجوش و با ایمان و با اعتقاد به ولایت وارد میدان شدند و هنجارشکنی‌های آنهایی که شعارهای فریبکارانه را سر می‌دادند، سرکوب کردند.

وی ادامه داد: 9 دی همانند فتح خرمشهر، کوی دانشگاه و تسخیر لانه جاسوسی باید گرامی داشته شود، امروز نیز برخلاف مشکلات، تهدیدها و گرانی ها، نیاز به چنین حمایت‌هایی داریم و نگذاریم ساحت رهبری خدشه‌دار شود، نباید هم اجازه بدهیم که به مردم توهین شود.

طبرسی همچنین رحلت جانسوز عالم عامل، فقیه عالیقدر، کارگزار باوفای نظام و برادر سه شهید آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی را تسلیت و تعزیت گفت و اجتهاد و فضیلت ایشان را ستود و آن حضرت را گنجینه علمی و معنوی بزرگ جامعه اسلامی دانست.

نماینده ولی فقیه در مازندران افزود: اکنون حوزه‌های علمیه مبلغ آنچنانی ندارند که باید و شاید هاشمی‌ها، بهشتی‌ها و مهدوی‌ها را پرورش دهند، خیلی طول می‌کشد تا افرادی چون ایشان را داشته باشیم.

وی با اشاره به اعدام سلطان قیر و سکه اظهار کرد: از مسؤولان قضایی و اطلاعاتی تشکر می‌کنیم که امنیت را به جامعه برگرداندند، اگر متخلفان دیگری هستند که چوب لای چرخ دولت و ملت می‌گذراند، آنها را به سزای عمل‌شان برسانند.

طبرسی بیان کرد: خروج آمریکا از سوریه و عراق یا فرار است یا فریب است، اما دو گروه بزرگ یعنی انصارالله و مدافعان حرم می‌توانند آمریکا را از این کشورها شکست دهند و خارج کنند.

امام جمعه ساری ابراز امیدواری کرد که یک خاورمیانه بلامعارض و اتحاد جماهیر اسلامی را تشکیل دهیم تا این منطقه از شر دشمنان نجات پیدا کند، بدانیم که دشمن یزید صفت است نه تنها تحریم اقتصادی می‌کند بلکه آب را هم به روی مردم می‌بندد، بنابراین باید هوشیار باشیم.

وی با اشاره به حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران و کشته شدن 9 نفر اظهار کرد: حتی مرگ یک نفر برای ما خسران است، دانشجویان سرمایه‌های کشور هستند نباید بگذاریم فدای باری به هر جهت‌ها، سهل‌انگاری‌ها و ندانم کاری‌ها شوند، باید با این مسئله برخورد شود.

طبرسی گفت: اینهمه وقایع اتفاق افتاد اما کدام وزیر استعفا داد؟ در زاهدان نیز دیدیم که تنها معلم را تغییر دادند و کاری به وزیر و سایر مسؤولان نداشتند، در حادثه دانشگاه آنهایی که می‌دانستند اتوبوس کهنه است، باید بررسی شود و مردم بدانند چه شده است، همین‌طور مسائل سالها اتفاق می‌افتد، فاتحه‌ای می‌خوانیم و ... این طور نیست و باید پیگیری شود.

وی در پایان روز تشکیل نهضت سوادآموزی را تبریک گفت و آن را از برکات انقلاب دانست که به دستور امام راحل به حجت‌الاسلام قرائتی ماموریت داده شد و عملکرد این نهضت بسیار موفقیت‌آمیز بوده است./فارس

 


امام جمعه میاندورود:

 در 9 دی خواص رهبری را تنها گذاشتند

حجت‌الاسلام رضا محمدنسب در خطبه‌های نماز جمعه میاندورود با تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی، اظهار کرد: آیت‌الله شاهرودی یکی از کارگزاران موفق نظام و یکی از شخصیت‌های علمی و برجسته حوزه علمیه بودند.

وی با اشاره به هفتم دی ماه سال‌روز تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان امام(ره)، بیان کرد: یکی از وظایف حاکمان و حکومت‌ها این است که مردم را به تعالم، علم و دانش ترغیب و مقدمات آن را فراهم کنند.

امام جمعه میاندورود به 9 دی اشاره کرد و گفت: 9 دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت نامگذاری شده است.

محمدنسب با بیان اینکه اگر نسبت به فتنه 88 تامل کنیم و تحلیل داشته باشیم متوجه می‌شویم که شبیه جنگ صفین بود، افزود: دشمن دید که بعد 31 سال یک انتخابات بسیار خوب با مشارکت زیاد داشتیم برای اینکه این مشارکت مردم کم‌رنگ جلوه داده شود این فتنه را به‌وجود آورد.

وی تصریح کرد: در جنگ صفین هم دشمن وقتی دید که یاران امام علی(ع) دارند پیروز می‌شوند سعی کردند که بین یاران امام تفرقه ایجاد کنند و با حیله‌ای که به‌کار بردند یاران امام به سه گروه تقسیم شدند، یک گروه شک کردند که حق با کیست، یک عده سکوت کردند و یک عده مانند عمار روشنگری کردند.

محمدنسب خاطرنشان کرد: در فتنه 88 هم یاران انقلاب همانند این سه دسته شدند و این‌عمار که رهبری گفتند یعنی با بصیرت بودن یاران و روشنگری کردن آنها که متاسفانه بسیاری از خواص یا سکوت کردند یا مماشات کردند.

خطیب جمعه میاندورود تاکید کرد: شما مردم در 9 دی بصیرت را به نمایش گذاشتید اما خواص سکوت کردند و رهبری را تنها گذاشتند.

وی به سالروز ارسال نامه امام(ره) به گورباچف رئیس جمهور سابق شوروی اشاره کرد و گفت: اگر این نامه را بخواهیم تحلیل کنیم یک نامه برای بیداری تمام جهان بشریت بود.

محمدنسب با اشاره به حادثه پیش آمده برای دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات و تسلیت به خانواده جانباختگان، اظهار کرد: حتما باید در کشور چند نفر از نخبگان از بین بروند بعد فکر چاره کنند.

وی همچنین به سفر ترامپ به عراق بدون اطلاع مقامات این کشور اشاره کرد و گفت: کشورهای همسایه ما باید مستقل باشند و با اینکه چند سال از سرنگونی حزب بعث می‌گذرد اما استقلال کامل ندارند و تا زمانی که آمریکا در کشوری پایگاه دارد آن کشور استقلال ندارد.

محمدنسب خاطرنشان کرد: اگر می‌گوییم رابطه ما با آمریکا مانند رابطه گرگ و میش است یعنی همین که گرگ می‌خواهد به گله بزند از قبل اطلاع نمی‌دهد و رفتار ترامپ این موضوع را نشان داد.

امام جمعه میاندورود در پایان گفت: این اقتدار ایران به برکت خون شهدا و بصیرت شما مردم است و تا زمانی که مردم با بصیرت هستند و پیرو امام و رهبری هستند آمریکا کاری نمی‌تواند بکند./بلاغ
 

امام جمعه نوشهر:

راه حل ورود ارتش به صنعت نیست!

حجت‌الاسلام محمود مشایخ در خطبه‌های نماز جمعه نوشهر افزود: حضور پرشور مردم برای دفاع از آرمان‌های انقلاب به نحوی بود که جهان به اقتدار نظام اذعان کرد. وی ادامه داد: مقاومت باعث عقب‌نشینی دشمن می‌شود و در روزهای اخیر دیدیم که آمریکا اعلام کرد نیروهای نظامی خود را از سوریه خارج می‌کند. مشایخ اظهار داشت: در واقع قدرت پوشالی آمریکا روشن‌تر شده است زیرا هدفشان در ابتدا این بود که جلو ایران را در منطقه بگیرند. 

وی گفت: توانمندی‌های ایران در حوزه‌هایی همچون صنایع نظامی و هسته‌ای باید به دیگر بخش‌ها از جمله اقتصاد و صنعت عمومی گسترش یابد.

او افزود: شایسته نیست وقتی نیروهای مسلح ما در ساخت جنگ‌افزارهای پیشرفته همچون زیردریایی و پهپاد موفق عمل می‌کنند، در دیگر قسمت‌ها دچار مشکل باشیم. امام‌جمعهٔ نوشهر خواهان استفادهٔ بهینه از استعداد جوانان شد و بیان کرد: راه ‌حل این نیست که ارتش ما وارد دیگر حوزه‌ها ازجمله صنعت شود بلکه خودِ صنایع و دیگر بخش‌های اقتصادی ما باید مانند نیروهای مسلح، توان داخلی را به‌خوبی شکوفا کند.

مشایخ افزود: موضوع مهم دیگر در این روزها، بررسی بودجهٔ سال ۱۳۹۸ در مجلس شورای اسلامی است که باید نمایندگان بدانند که ما در حال جنگ اقتصادی هستیم و نیازهای دهک‌های پایین جامعه باید در نظر گرفته شود.

وی گفت: نباید به کسانی که مالیات می‌دهند بیش از این فشار بیاید بلکه باید از کسانی که مالیات نمی‌دهند مالیات گرفت.

امام‌جمعهٔ نوشهر یادآور شد: در تنظیم و تصویب بودجه باید تولید و اشتغال و کارهای اساسی و زیربنایی در نظر گرفته شود‌./ایرنا

 

امام جمعه جویبار:

مرحوم شاهرودی آیت‌الله صدر دوم بود

حجت‌الاسلام محمدتقی نادعلیزاده در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان جویبار با اشاره به رحلت آیت‌الله هاشمی شاهرودی اظهار کرد: آیت‌الله شاهرودی مرجع عالیقدر دارای نبوغ بود و می‌توان آیت‌الله صدر دوم دانست که ازاین دست مراجع در کشور کم داریم. 

وی با بیان اینکه در آستانه حماسه ۹ دی قرار داریم اظهار کرد: حماسه ۹ دی سال ۸۸ تجدید بیعت مردم با ولایت‌فقیه بود که منجر به خنثی شدن فتنه دشمنان داخلی و خارجی شد.   

امام‌جمعه جویبار به سفر ناگهانی ترامپ به کشور عراق اشاره و تصریح کرد: سفر بدون اجازه ترامپ به کشور عراق یک توهین سیاسی و نقض قوانین بین‌المللی است.   

نادعلیزاده بیان کرد: اما واکنش مسئولان عراقی قابل تقدیر بود و هیچ یک از مسئولین این کشور به دیدار این رئیس جمهور معلوم الحال آمریکا نرفتند/بلاغ

 

امام جمعه محمود آباد:

باید به پیشانی خائنان در بعضی عرصه‌های مدیریتی ننگ خیانت زد

حجت‌الاسلام سید داود موسوی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اظهار کرد: بزرگداشت 9 دی از دو منظر مورد واکاوی و بررسی قرار گرفته که عده‌ای از چگونگی آن حادثه مهم بحث می‌کنند و جمعی اهتمام بر چرایی این برنامه دارند.

موسوی خاطر نشان کرد: یوم‌الله 9 دی این قاعده را معنا می‌کند که مرز ماندن خواص و ذی نفوذان جامعه به عنوان مرجع نفوذ جامعه همانا تبعیت خالصانه از نظام ولایی و ولی امر و حاکم و عادل بر جامعه و همراهی با موج عمومی مردمی حاکم بر جامعه است و این رخداد هشدار به آن است که باطل و بدن لباس حق بر خود نپوشد.

وی اضافه کرد: جواب این سوال با دلایل متعدد قطعا منفی است چون عمق فساد و درهم ریزی اقتصادی در حوزه‌های اساسی کشور به طور قطع سازماندهی‎های جدی دارد که باید همسو با یافتن تبهکاران اقتصادی در عرصه فعالان و دلالان اقتصادی باید به کارگزاران و مدیران بخش‌های مختلف و ارزیابی عملکرد آنان پرداخت.

امام جمعه محمودآباد تاکید کرد: بدون زدن ننگ خیانت به پیشانی خائنان به مردم در بعضی از عرصه‌های مدیریتی نمی‌توان داعیه مبارزه با فساد و مهار بعضی از نارسایی‎های جدی و تهدید کننده را داشت و امید داریم که قوه قضائیه و دستگاه‌های نظارتی تا دیر نشده برنامه‌هایی همه جانبه‌ای را برای طیب خاطر مردم آغاز و از ادامه نگرانی‌های جدی مردم پیشگیری کرده که قطعا فردا دیر است.

وی در ادامه بیان کرد: موج غرورآمیز احزاب و گروه‌های انقلابی مایه مباهات امت اسلامی و مردم انقلابی در منطقه بوده و در دورنمای آتی قطعا فرزندان برومند عراق امان آمریکایی‌ها را خواهند برید و باید سرافکنده عراق و سایر مناطق مورد اشغال را با خواری و خفت ترک کنند.

امام جمعه محمودآباد درباره گردهمایی رزمندگان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس شهرستان محمودآباد خاطر نشان کرد: در آستانه برگزاری یادواره شهدای شهرستان نخستین گردهمایی بزرگ و فراگیر همه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در تاریخ 13 دی در مصلی برگزار خواهد شد./فارس

 

امام جمعه بابل:

ملاک ضد انقلاب بودن دیدگاه افراد نسبت به ۹دی است

حجت‌الاسلام مجتبی روحانی در خطبه‌های امروز نماز عبادی سیاسی جمعه مردم بابل اظهار کرد: انسانی که تقوا بورزد، خداوند به موجب آن تقوا فتنه را از او دور می‌کند.                    

وی با اشاره به فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: ما امسال چهلمین سال از انقلاب اسلامی را جشن می‌گیریم بنابراین لازمه استمرار به این حرکت و این انقلاب است تا اتفاقات سال‌های پیروز را بازخوانی کنیم، انقلاب باید برای نسل جوان و نوحوان دوباره روایت شود.                       

این مسئول ضمن اشاره به فرارسیدن یوم‌الله ۹ دی تصریح کرد: حماسه ۹ دی دی، به عنوان روز بصیرت نام‌گذاری شد زیرا فتنه سال ۸۸ جریان منحصربه‌فردی بود، هرچند ملت ایران نمونه مشابه آن را سال‌ها در جریان انقلاب و دفاع مقدس دیده بود اما این جریان خاص نباید فراموش شود بنابراین به مانند دستاوردهای انقلاب، فتنه ۸۸ هم باید مورد بازخوانی قرار گیرد.                         

روحانی گفت: مقام معظم رهبری نکته مهمی را گوشزد کردند که دشمن ممکن است در سال ۹۷ فتنه‌ای را زمینه‌سازی ولی در سال ۹۸ آن را برپا و اجرا کنند، پس باید هشیار بود.                   

وی افزود: ملاک ولایی بودن و یا عدم ولایی بودن فردی را می‌توان با دیدگاه وی نسبت به حماسه ۹ دی سنجید، اگر فردی دیدگاه منفی داشته باشد و دیدگاهی مثبت به فتنه ۸۸، او غیرانقلابی یا ضدانقلاب است.        

خطیب جمعه بابل خاطرنشان کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی برای فتنه جدید هشدار دادند، باید تمام توجه جامعه به این فتنه جلب شود، دشمن درصدد ایجاد فتنه‌ای جدید در سال ۹۸ هست، این بدان معناست که بایستی هوشیارتر باشیم، سال ۸۸ دقیقا یک طرح برنامه‌ریزی شده‌ای بود که تدابیر رهبر معظم انقلاب و حضور مردم این دامنه جریان را جمع کرد.

روحانی ضمن گرامیداشت یاد مرحوم آیت‌آلله شاهرودی گفت: ایشان یار وفاداری برای انقلاب و مقام معظم رهبری بودند، سه برادر آیت‌الله شاهرودی توسط رژیم بعثی صدام در عراق به شهادت رسیدند، ایشان می‌توانستند مثل برخی از افراد در عرصه انقلاب حضور پیدا نکنند و در انزوا قرار بگیرند اما در اولین روزهای انقلاب اسلامی درگیر کارهای انقلاب بود./بلاغ

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال