امروز : سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت : ۸:۲۹ PM
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران خبر داد:

از مرگ ۶۲ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج تا افزایش مرگ مادران باردار

قرص برنج
    -     کد خبر: 37073
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۷|۱۰:۳۸
مدیر کل پزشکی قانونی استان گفت : در نه ماهه سال جاري تعداد ۶۲ نفر بر اثر مسموميت با قرص برنج در استان جان خود را از دست دادند، اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ۲ درصد افزایش داشت.
عبارت: دکتر علی عباسی در این خصوص افزود :  از كل فوتی های مسمومیت با  قرص برنج در استان 37 نفر مرد و  ما بقی زن هستند.
بیشترین و کمترین شهر
بر این اساس در اين مدت شهرستان هاي ساری با  15 ، بابل با 10 و آمل با 9 نفر فوتي به ترتيب بيشترين آمار تلفات قرص برنج را به خود اختصاص داده اند. اين در حالي است كه آمار مسمومیت با قرص برنج در شهرستان های نور  یک فوتی گزارش شده است.
 
مرداد بیشترین فوتی
 بر اساس این گزارش مرداد با 12 ، شهریور با 10 و تیر با 8 مورد بیشترین فوتی و آبان با 4 مورد کمترین فوتی در آن گزارش شده است.
ضرورت اعمال تدابير سختگيرانه براي جلوگيري از توزيع قرص برنج
مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران با تاکید بر اعمال محدودیت های جدی تردر دسترسی افراد به این ماده مهلک و نیزبرخورد با توزیع کنندگان آن و بالابردن آگاهی کسانی که به قصد تهدید خانواده ها ، جان خود را به خطر می اندازند افزود:
قرص برنج یا همان فسفید آلومینیوم از سمی ترین آفات شیمیایی است که علی رغم ممنوعیت واردات ، خرید و فروش  ، توسط کشاورزان برای مقابله با آفت برنج استفاده می شود. علائم استفاده از قرص برنج که هیچ پادزهر مشخصی هم ندارد بعد از 10 تا 15 دقیقه نمایان می شود و ممکن است 6 ساعت پس از مصرف آن ، مرگ اتفاق بیافتد.
 
هشدار درباره افزایش مرگ و میر مادران باردار
همچنین عباسی در خبری دیگر درباره میزان مرگ و میر مادران باردار در استان هشدار داد.  
 دکتر علی عباسی با اشاره به هشدارهای مکرر در خصوص مرگ مادران باردار گفت: در نه ماهه سالجاری 9 مرگ مادر باردار ارجاعی به مراکز پزشکی قانونی ثبت شده است.
مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران با اشاره به اینکه  مدت زمانی که پزشک به بالین بیمار می رسد کمتر از نیم ساعت باشد گفت : از موارد فوت شده 6 نفر سنین 30 تا 39 سال و 3 نفر هم سنین 20 تا 30 سال هستند.
دکتر عباسی ، درباره آمار مرگ و میر مادران در مقاطع مختلف بارداری گفت: 5 نفر بدنبال اقدامات زایمانی، 3 نفر زیر 23 هفته بارداری و یک مورد هم در حادثه ترافیکی جان خود را از دست دادند.
وی تصریح کرد : بر اساس آمار ارجاعی از مراکز پزشکی قانونی استان ، از این تعداد  فوت شدگان 4 نفر در ساری و شهرهای قائمشهر  ، نکا ، آمل و بابل و بهشهر هر کدام یک مورد بوده است. 
عضو شورای قضایی استان ، برای کاهش این آمار خاطر نشان کرد : برگزاری دوره های آموزشی  برای متخصص زنان و زایمان ، دستیاران، پزشکان عمومی و ماماها، افزایش سطح مراقبت از مادران از زمان بارداری تا زایمان و ۴۲ روز پس از زایمان .ارائه مراقبت‌های مامایی، دسترسی به خدمات تخصصی مامایی، ارائه خدمات مراقبتی در فوریت‌های مامایی زایمان  و حضور همراه آموزش دیده در کنار مادر از جمله این اقدامات است/ روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال