امروز : سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت : ۱:۱۲ AM

جایگاه نظارت در رسانه‌ملی کجاست؟/ چرا "ورزشگاه" به مجری تازه‌کار واگذار می‌شود؟

انصاریان
    -     کد خبر: 37151
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۹|۱۱:۰۹
شورای نظارت کجاست تا ببیند که مجری هرچه می‌خواهد می‌گوید و هر نوع مهمان با هر گفتار و عقبه‌ای به تلویزیون رفت و آمد می‌کند.

 عبارت: به نظر می‌رسد باید نگاهی عمیق‌تر و دقیق‌تر به جایگاه نظارت در تولیدات محتوایی صداوسیما داشت. متاسفانه مروری اجمالی بر برنامه‌های تولیدی- زنده شبکه‌های متنوع تلویزیونی نشان می‌دهد که بعضا کارشناس، مهمان و حتی مجری هرآن‌چه می‌اندیشد، روی آنتن بر زبان جاری می‌کند و هر رفتاری که می‌خواهد انجام می‌دهد. هنوز نوع رفتار و ادبیات مجری یک برنامه با یکی از منتقدان سینمایی در اذهان مخاطبان آن برنامه و فعالان حوزه سینما و تلویزیون تداعی می‌کند.

اگرچه به تعبیر برخی از تهیه‌کنندگان یکسری استعلاماتی برای حضور مهمان برنامه‌ها و گزینشی برای انتخاب مجریان انجام می‌شود. اما حضور برخی از افراد، بدون دانش اولیه اجرای تلویزیونی یعنی فن بیان و اطلاعات عمومی و آگاهی علمی برای اجرای برخی از برنامه‌های رسانه‌ملی، صحت این ادعا را به چالش می‌کشد. به راستی چرا رسانه ملی  باید هزینه‌ گاف‌ها و رفتارهای نسنجیده برخی مجریان و میهمانان را بدهند.

تازه‌ترین مصداق را می‌توان به حضور و اجرای علی انصاریان در یک برنامه تلویزیونی اختصاص داد  که در اتفاق دور از ذهن، رفتارهای قابل تامل او در یک برنامه اینترنتی به نام "آیو" ویژه  ایام جام جهانی نادیده گرفته می‌شود و به او اجرای  زنده یکی از برنامه‌ها‌ی  شبکه پنج سیما واگذار می‌شود؟! به راستی نقش و جایگاه نظارتی و کاربردی شورای نظارت بر صدا و سیما کجاست؟

همان روزها هم برای بسیاری قابل قبول نبود که این بازیکن سابق فوتبال در رسانه‌ملی اجرا کند، پژمان‌ماندگاری تهیه‌کننده «ورزشگاه» در گفتگویی به این نکته اشاره کرده که می‌خواستیم یک فرد فوتبالی «ورزشگاه» را اجرا کند و علی انصاریان را برگزیدیم. او بعد از گرفتن تست، انتخاب شده است. اما گمانه‌زنی‌ها به جایی رسید که در برخی از رسانه‌ها نوشتند که تهیه‌کنندگان این برنامه برای گرفتن مجوز همکاری با "انصاریان" به هر آب و آتشی زدند و در نهایت کار به جایی رسیده که با دخالت مستقیم مدیران رده بالای شبکه پنج و حتی دادن تضمین مسئولان تلویزیون با مجری شدن انصاریان، موافقت شده است. در واقع تضمین دادند بی‌حاشیه باشد! و او نسبت به اجرای برنامه زنده تلویزیونی توجیه کامل است. فارغ از محتوا نداشتن و غیر جذاب بودن اجرای او در این چند قسمت «ورزشگاه» شبکه پنج، شب گذشته هم از دریچه رسانه‌ملی که فراگیرترین رسانه و تریبون اصلی نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود او گویش قابل احترام مردم افغانستان را به مضحکه می‌گیرد و با واژه زشت و ناپسندی صحبت‌های گزارشگر افغانستانی را نقد می‌کند. شاید انصاریان نمی‌داند که مردم افغانستان جوانانی دارند که برای اسلام و ارکان و مقدسات اسلامی جان در کف دست خود دارند.شاید این مجری تازه‌کار از قرابت فرهنگی دیرینه و مشترکات فرهنگی - اجتماعی ایران و افغانستان آگاهی چندانی ندارد. یک قدری تأمل و تفکر قبل از صحبت کردن برای مجریان ما لازم است خصوصاً مجریانی که بدون دانش و از روی زرق و برق ظاهر یا به اصطلاح سلبریتی بودنشان حالا در هر حوزه‌ای به آنتن تلویزیون می‌رسند!

قبل از تفکر و تأمل نسبت به سخنانی که بر زبان جاری می‌شود و هم برای خود مجری و هم رسانه‌ملی دردسرساز می‌شود شاید به مصداق این روزهای دست به دست شده فضای مجازی هم می‌توان اشاره کرد که علی ضیاء مجری برنامه «فرمول یک» در مواجهه با زنگ خوردن تلفن همراه مهمان برنامه می‌گوید: "این تلفن را بیاورید من یک فحش بدهم". که مهمان برنامه در عین احترام چیزی نمی‌گوید؛ اما وقتی از او می‌پرسد چه کسی تماس گرفته بود می‌گوید دخترم بود. چرا نباید به حرف‌هایمان قبل از طرح آن خصوصاً در رسانه‌ملی، قدری فکر کنیم. یا این اتفاق در دعوت مهمان هم این روزها می‌افتد که با چه معیار و شاخص‌گذاری مهمانان به تلویزیون دعوت می‌شوند. گاهی با سفارش اسپانسر، توصیه تهیه‌کننده، عوامل کار یا حتی برخی از مدیران به تلویزیون می‌آیند یا با حمله یکسری از منتقدین نسبت به حضور مثلاً «سحر طوسی» که به برنامه «کاملاً‌ دخترونه» با موضوع ازدواج و خانواده می‌رود. کاربران فضای مجازی این حضور را دست به دست کردند و می‌نوشتند پس این ناظر در رسانه‌ملی چه جایگاهی دارد که مهمانانی دعوت می‌شوند که بیشتر مخاطب را درگیر تناقض می‌کنند. امروز دسترسی مردم به فضاهای مجازی و رسانه‌ای دیگر، زیاد شده و این تعدد دسترسی‌ها هم البته کار صداوسیما را سخت‌تر می‌کند. یا به طور مثال شخصی به عنوان کارشناس به برنامه «صبح بخیر ایران» دعوت می‌شود تا درباره فرهنگ کتابخوانی صحبت کند اما او تحصیلاتش دانشگاهی نبوده و از گفتار مناسب و گویا هم برخوردار نبوده است. البته تهیه‌کننده و حتی هماهنگ‌کننده این برنامه هم نسبت به این نکته واکنش نشان دادند و گفتند لحظاتی بعد از حضور متوجه شدند جلوی او را گرفتند و دیدند نمی‌تواند با او خداحافظی کردند.

اما چرا قبل از برنامه نباید این اتفاقات بیفتد؟ چرا آنقدر نسبت به مخاطب، تلویزیون و جایگاه والای رسانه‌ملی سطحی نگاه می‌شود؟ واقعاً کسی می‌تواند در برنامه «کاملاً دخترونه» حرف از سبک زندگی ایرانی و اسلامی بزند که یک قرابتی با این گرایش داشته باشد یا به عنوان مجری تلویزیون، برنامه اجرا کند که از دانش اولیه این حرفه برخوردار باشد. واقعاً که نگاه صرفاً تجاری و سرمایه‌اندوزی برخی از به اصطلاح تهیه‌کنندگان، رسانه‌ملی را آشوب‌زده کرده و نمی‌گذارد به همان رویه آرمانی خودش بازگردد. واقعاً چه کسی فکر می‌کرد بعد از آن همه حاشیه "انصاریان" در برنامه اینترنتی جام‌جهانی، او حالا برنامه زنده شبانه در کنداکتور مناسب شبکه پنج سیما داشته باشد.

این رفت و آمدهای مجلس، علی ضیاء و تکذیب و تأیید کردن‌ها هم فایده‌ای ندارد چون برخی از مجریان ما اهل بازی کردن هستند همان‌گونه که روی آنتن همین کارها را انجام می‌دهند و گفتگوهایشان فارغ از محتوا، مملوء از بی‌حرمتی به افراد و بی‌ادبی به مهمان و گاهاً نشناختن جایگاه مخاطب تلویزیون است. البته که نقش ناظر در این جا به عنوان یک حلقه مفقوده یاد می‌شود که پیش از این یک راهبر و یک موتور محرک "آنتن سالم" در صداسیما وجود داشت ولی چندی است که انگار از آن موتور محرک خبری نیست و هر مجری که در دنیای بازیگری خودش هم کاربلد نیست به تلویزیون آمده و به او برنامه زنده، ترکیبی و حتی اجرای مسابقه هم می‌دهند. یا مهمانی می‌آورند که او در فضای مجازی محکوم به یکسری تناقض‌هایی است و حرف و حدیث‌هایی که ملعبه دست کاربران مجازی و آشوب در رسانه‌ها شده است.

صداوسیما هرچه زودتر باید تکلیف خودش را با فشارهای غیرمنطقی اسپانسرها، حضور مجریان کارنابلد و عدم اشراف لازم ناظرین بر برنامه‌ها، سریال‌ها و حتی انتخاب مجریان و مهمانان برنامه‌ها، روشن کند، چون ادامه این روند با هزینه‌های بیشتری از سوی مسئولین رده‌بالای رسانه‌ملی ادامه خواهد داشت و واقعاً که آن‌ها نباید هزینه این بی‌راهه‌ها را پرداخت کنند./تسنیم

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال