امروز : چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۲۳ AM
اختصاصی
هنرمندان تهرانی از مدیرکل نوشهری ارشاد تهران می گویند؛

جاودانی؛ دوران تلخ احمدی نژاد را از ذهنمان پاک کرد/ انرژی مثبت «جاودانی» بالاست/ مدیری که فضای هنری را جایگزین فضای اداری کرد

احد جاودانی+عبارت
    -     کد خبر: 37220
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۲|۰۹:۵۹
جاودانی متولد شهرستان نوشهر در استان مازندران و دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری تاریخ تمدن است. در سالهای گذشته و در دولت اصلاحات سابقه حضور در سمت هایی چون مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های مازندران، آذربایجان غربی و زنجان و همچنین معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران را در کارنامه خود داشته است.

عبارت ـ گروه فرهنگ و هنر: یکی از فرصت های طلایی مدیریت در مازندران که در دولت دوم روحانی این استان را ترک گفت و به مدیرکلی همان دستگاه در پایتخت رسید «احد جاودانی» است.

سیاستمداری فرهنگدوست و هنرشناس که به جِد اعتقاد داشت فرهنگ و هنر باید به اهالی اش سپرده شود و از هرگونه دُگم اندیشی و هیجان کاذبی بری بود و عادت به پرونده سازی و شایعه پراکنی نداشت.

 بسیارانی می توانند به روشنی شهادت دهند که دوران مدیریتی او دوران تحولات شگرف بود. از حدود 20 کنسرت در سال به 20 کنسرت در هفته رسیدیم و از 6 انجمن تعطیل شده هنری استان، 4 انجمن بازگشایی شدند. حرمت اهالی فرهنگ نگاه داشته شد و نگاه ها تنها معطوف حزب یا جریانی خاص نبود و سعی داشت فراگیر و دربرگیرنده عمل کند.

اهالی رسانه با حمایت ارشاد پشتشان برای انتقاد اصولی گرم بود و خساستی درصدور مجوزها به خرج داده نشد (هرچند همین گشاده در نهایت به زیان خود جاودانی و فضای رسانه ای استان شد و کسانی به خیل عظیم روزنامه داران و رسانه داران اضافه شدند که کوچکترین قرابتی با این قبیله نداشتند.)

از کم و کاستی ها که بگذریم جاودانی به طور متوسط در اداره کل فرهنگ مازندران نمره ای بالا کسب می کند که البته مصداق این مسئله انتخاب وی به عنوان مدیر برتر استانی وزارت ارشاد در مازندران است.

 

اینکه او چرا و چگونه زادگاهش را ترک گفت و به پایتخت رفت نیازمند بحثی مفصل است که نه در این مقال می گنجد و نه به موضوعیت بحث ارتباطی دارد.

اصل این گزارش کوتاه بر پایه این سوال بنا شده که مدیران مازندرانی پایتخت نشین که مسئولیتی مهم به دوش دارند از خود چه کارنامه ای به جا گذاشته اند و آیا توانسته اند در پرجمعیت ترین استان کشور تاثیر مدیریتی خود را بر جای بگذارند یا نه؟

هم اکنون 4 مازندرانی در پایتخت صاحب کرسی های مهم هستند. دکتر محسنی بندپی؛ که نوشهری است استاندار تهران است. احد جاودانی همشهری بندپی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران است و دلاور بزرگ نیا و رضا گرزین به ترتیب مدیران کل میراث فرهنگی و فنی و حرفه ای استان تهران هستند.

در سلسله گزارش هایی به میزان موفقیت و رضایتمندی جامعه هدف این مدیران خواهیم پرداخت که گزارش نخست به «احد جاودانی» اختصاص دارد.

 جاودانی متولد شهرستان نوشهر در استان مازندران و دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری تاریخ تمدن است

در سالهای گذشته و در دولت اصلاحات سابقه حضور در سمت هایی چون مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های مازندران، آذربایجان غربی و زنجان و همچنین معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران را در کارنامه خود داشته است.

جاودانی در حوزه آموزش عالی نیز به عنوان مشاور فرهنگی ریاست دانشگاه مازندران، معاون فرهنگی و دانشجویی موسسه آموزش عالی هنر و اندیشه رویان فعالیت داشته و از اعضای پاره وقت هیات علمی دانشگاه جامع علمی- کاربردی و مدرس مراکز آموزش عالی است.

وی همچنین مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ، مشاور معاون وزیر نیرو در آب و آبفای کشور ، عضو هیات مدیره شرکت آب و فاضلاب غرب تهران ، عضو هیات مدیره موسسه فرهنگی و ورزشی آبفای استان تهران و عضو هیات رئیسه هیات والیبال استان تهران نیز سابقه فعالیت داشته است.

مدیرکل مازندرانی ارشاد تهران از نیروهای جبهه و جنگ است که در دوران دفاع مقدس به مدت ٢٠ ماه به صورت بسیجی در جبهه های غرب و جنوب حضور داشته و در عملیات های رمضان ، بدر ، والفجر ٦ و والفجر ١٠ شرکت داشته است. آخرین فعالیت وی در نهاد کتابخانه‌ها به عنوان «معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی» بود.

 جاودانی بر اساس ارزیابی و بررسی عملکرد مدیران کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول سه سال فعالیت دولت یازدهم در سال ۱۳۹۵ و با توجه به میزان تحقق اهداف دولت و برنامه های مصوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مدیر نمونه استانی انتخاب شد اما نهایتا به دلایلی غیر ادارای و پا فشاری خودخواهانه برخی از همشهریانش که سوداری انتخابات در سر داشتند و از محبوبیت روزافزون وی می هراسیدند راهی تهران شد و زادگاهش را ترک گفت.

 

در این گزارش نظر برخی از هنرمندان را درباره میزان موفقیت جاودانی در تهران و رضایتمندی شان از وی جویا شدیم. پاسخ ها به روشنی نشان می دهد که این مدیر صبور و لبخند به لب نوشهری موفقیت هایش در مازندران را در پایتخت ادامه داده است.

 

دکتر موسوی بجنوردی؛ رییس مرکز دایره المعارف اسلامی

برخورد و دیدار ما با آقای جاودانی نشان داد که با شخصیتی فهیم و هنر شناس و فرهنگ دوست طرف هستیم که خاطره تلخ دوران احمدی نژاد را از ذهن ما پاک می کند.

قول مساعد ایشان و تلاششان برای حفظ جایگاه مرکزنشان می دهد که بحمدالله شخص مناسبی در این جایگاه قرار گرفته است.

 

رضا آذرنگ؛ خوشنویس

تقریبا همه دوستان خوشنویس از حضور چندماهه آقای جاودانی راضی هستند. مخصوصا اینکه ایشان علاقه خاصی به خطاطی بعنوان هنری اصیل و عرفانی دارندو تا بحال هردرخواستی داشتیم رویمان را زمین نیانداخته اند.

باید به مازندرانی ها بگویم که مدیر بسیار خوبی را از کف دادند و این شانس پایتخت بود که مدیری صبور و فرهنگدوست برای هنر آن انتخاب شد.

 

دکتر همدانی؛ پژوهشگر فرهنگ عامه

تهران شهری تاریخی با قصه های فراوان است که فرهنگنامه آن در دستور کار جدی قرار دارد. خوشبختانه آقای جاودانی هم توجه ویژه ای به این موضوع داشتند و هم قول دادند کمک کنند مجلداتی که در نوبت چاپ هستند به دست علاقمندان برسد.

این نشان می دهد نگاه ایشان جزیره ای نیست و با اینکه تهرانی نیستند توجه خاصی به تاریخ این شهر نشان می دهند.

 

دکتر نوربخش؛ مدیرعامل خانه موسیقی

تلاش و همراهی آقای جاودانی در راستای اجرای بهینه فعالیت های موسیقیایی در سطح استان تهران و روی گشاده ایشان در برخورد با هنرمندان ستودنی است که از آینده ای امیدبخش خبر می دهد.

 

دکتر کاظمی؛ تهران پژوه

با اینکه آقای جاودانی مازندرانی هستنداما توجهشان به فرهنگ و تاریخ تهران ستودنی است.همان حس و زمانی را که آقای مسجد جامعی برای تهران می گذارند من در آقای جاودانی می بینم. همین مسئله باعث شده در همین مدت کم محبوبیت ایشان در بین اهالی فرهنگ و هنر تهران بالا برود.

 

سیما نراقی راد؛ گرافیست

من آقای جاودانی را از نزدیک نمی شناسم اما یکبار سخنرانی ایشان را گوش دادم و بسیار لذت بردم. خواسته من از آقای جاودانی این است که با همکاری شهرداری فکری برای نمای بصری شهری تهران بکنند و همچنین بحث بیمه هنرمندان را هم جدی بگیرند. انرژی مثبتی از آقای جاودانی به من رسید اما شناختی از وی ندارم.

 

طاها بهرامی؛ شاعر

خوشبختانه حضور آقای جاودانی در اداره ارشاد تهران فضای اداری را تغییر داده و به فضای فرهنگی بدل کرده است.

ما در فرهنگسرای بهمن به خوبی این تغییر را حس می کنیم. به عقیده من مدیران فرهنگی باید با دقت انتخاب شوندتا رابطه عمیقی با هنرمند ایجاد کنند نه اینکه فاصله را بیشتر کنند و دافعه داشته باشند. خوشبختانه جاذبه آقای جاودانی خیلی بالاست. به نظر جاودانی یکی از بهترین مدیران تهران در دوه دهه اخیر در حوزه فرهنگ و هنر است. البته باید صبر کرد و زمان بیشتری را بر کار وی نظارت داشت اما تا به حال موفق عمل کرده اند و هنرمندان هم باید به وی کمک کنند و مشاوره بدهند.

 

زهره سلیمان نژاد؛ نوازنده پیانو

به طور کلی فضای هنری در تهران اندکی آرام تر شده که این به تغییر فضای شهرداری هم ارتباط دارد اما آنچه من شاهدش هستم این است که سختگیری ها در ارشاد بسیار کم شده و اگر شما کاری با مدیرکل داشته باشید پشت در نمی مانید که خود این نزدیکی با ارزش است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو