امروز : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۰۲ AM
یادداشت عبارت
بحران در ارشاد مازندران و غیبت ۱۵ روزه مدیرکل؛

نمونه آشکار یک مدیر اشتباهی/ ضرورت واکنش استانداری و وزارتخانه/پایان این فیلم خوش نیست

محمود شالویی+عبارت
    -     کد خبر: 37458
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۸|۱۷:۴۳
نکته جالب درباره تغییر در اداره کل ارشاد استان این است که جاودانی مایل به حضور در انتخابات مجلس است و از آن طرف شالویی نیز قصد همین کار را در خوزستان دارد.

عبارت ـ گروه فرهنگ و هنر: محمود شالویی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از دو هفته است که پایش را به اتاق محل کارش نگذاشته است.

به احتمال زیاد در این شرایط دشوار اقتصادی نیاز چندانی به فرهنگ و هنر احساس نمی شود، وگرنه باید حداقل اعتراضی از سوی مقامات بالاتر نظیر استانداری یا وزارت فرهنگ و ارشاد شنیده می شد.یا اینکه مشکلاتی اساسی در روند فرهنگی مازندران به وجود می آمد که نیامد.

اینکه دلایل عدم حضور «شالویی» چیست را نمی توان نیت خوانی کرد اما آنچه دیگر بر همگان واضح شده این است که او از آغاز هم تمایلی به قبول این مسئولیت نداشت و بعد از اینکه «جاودانی» با فشارهای مختلف ناچار به ترک مازندران و قبول مدیرکلی تهران شد شالویی در عمل انجام شده قرار گرفت.

نکته جالب درباره تغییر در اداره کل ارشاد استان این است که جاودانی مایل به حضور در انتخابات مجلس است و از آن طرف شالویی نیز قصد همین کار را در خوزستان دارد. حالا جاودانی از حوزه انتخابیه مدنظرش دور شده و با آمدن شالویی به مازندران همین بلا بر سر او هم آمده است. شالویی به احتمال زیاد دوست دارد به خوزستان برگردد تا فرصت کافی برای استفاده از موقعیت دولتی اش برای تبلیغ انتخاباتی را داشته باشد. درست همان دلیلی که باعث شد احمدی لاشکی؛ نماینده نوشهروچالوس و مخالفان جاودانی خواستار برکناری او از ارشاد مازندران شوند.

سودای بهارستان در تمام راهروهای تنگ و تاریک ساختمان ارشاد همچون نسیمی مرموز در جریان است.

 

شالویی که تمام ملاقات هایش به شب شعر بدل می شد از مدل احمدی نژاد استفاده کرده و سر کار نمی رود تا صدای اعتراضش شنیده شود. البته وی در گفتگو با ایرنا دلیل این غیبت را آنفولانزای شدید اعلام کرده که انشالله هرچه زودتر بهبودی حاصل شود اما باید پرسید دلیل عدم حضور کامل او در استان در این مدت به دلیل کدام بیماری بوده است؟

 

در این غیبت مدیریتی در اداره کل ارشاد، خسروسینایی کارگردان شهیر ایرانی که اهل ساری است به مازندران آمد اما خبری از مدیریت فرهنگی مازندران نشد.

ماجرای فشار مافیای کنسرت ها به اداره کل و افزایش نگرانی معاونان این اداره هم باعث نشده آقای مدیرکل تارسیدن به نقطه مطلوبش حداقل به شکل صوری هم که شده سری به مازندرانی ها بزند.

جشنواره بین المللی فیلم وارش نیز درست در یکی از حساس ترین برهه های زمانی اش  رئیس شورای سیاستگذاری خود را از دست داد و این درحالی است که مهدی قربانپور روی شالویی حساب ویژه ای بازکرده بود.

شالویی اعلام کرده باز می گردد و با قدرت کار می کند. این خبر خوبی است اما حکایت آب ریخته شده در ارشاد و پچ پچه های فراوان را چه باید کرد.

یکی از دلایلی که درباره غیبت شالویی شنیده می شود بلاتکلیفی مالی در اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران است. برخی مشکلات بین ذی حسابی و معاونت مالی موجب شده است که اداره کل فرهنگ استان دچار سردرگمی اقتصادی شود. شالویی به جای حل این مشکل بعوان مدیرکل همه تقصیرها را به گردن جاودانی انداخت و محل بازی را ترک کرد.

 

حالا علی مانده و حوضش. اما حوضی که اگرچه ماهی در آن شنا نمی کند اما حداقل چند مسئله بسیار مهم و اسفبار را بر همگان آشکار کرد.

غیبت طولانی شالویی نشان داد که بود ونبود یک مدیرکل می تواند یکی باشد. این مرگ فرهنگ و هنر تشکیلاتی و دولتی در مازندران را نشان می دهد.

درس دیگر این اتفاق این است که مسئولان بالادستی و اصلی مملکت به نوعی "بی تحرک" شده اند و هیچ نگرانی خاصی از حواشی و گرفتاری های بی دلیل ندارند. انتظار از آقای حسین زادگان این است که به شکلی ویژه به این مسئله وارد شده و نشان دهد این بی تحرکی او را هم مبتلا نکرده و به اهالی فرهنگ و هنر پاسخ دهد نتیجه این بلاتکلیفی چیست و قرار است تا چه زمانی ادامه پیدا کند.

اگر سکوت استانداری و وزارتخانه ادامه پیدا کند موجب بی اعتمادی اهالی فرهنگ و هنر استان به دولت خواهد شد.

این غیبت همچنین مسئله ناگوار دیگری را نیز آشکار کرد که همانا از هم گسستگی تشکل های فرهنگی و هنری مازندران است. هیچ صدای اعتراض معناداری از دل جامعه فرهنگی استان به این ماجرا شنیده نشد. هرچند بی تحرکی از همان نخستین روزهای حضور شالویی کاملا واضح بود و همان روزهایی هم که در محل کارش حاضر بود تغییر و تحول چندانی جز درست شدن آسانسور مجتمع فرهنگی و هنری و نورانی تر شدن آسانسور اداره کل دیده نشد.

البته قراردادهای مشترک بسته شد یا برنامه های روتین پیش رفت اما همه اقدامات انجام شده نشان می دهد هدفگذاری درست نبوده و جزیره سرگردانی ارشاد مازندران بدون قطب نمایی که بر اساس چشم اندازی کلی جهت را معین کند، همچنان با نقطه مطلوب فاصله دارد. بزرگترین نشانه اش نیز اینکه آقای شالویی هنوز یک نشست خبری با اهالی رسانه برگزار نکرده اند. این درحالی است که به گفته خود شالویی وی در این شش ماه بیش از ۷۰ جلسه برگزار کرده که سهم شاعران مستقل، روزنامه نگاران، تحلیلگران و مفسران هنری و بسیاری دیگر از اهالی اثرگذار هنر و فرهنگ استان در آن صفر بوده است.

 

بی شک محمود شالویی مدیری توانمند و شخصیت فرهنگی پخته ای است وگرنه نمی توانست در اروپا آنهم در کشورهایی که بن مایه های نژادپرستانه در آنها بالاست کار فرهنگی اثرگذاری داشته باشد و حتی دست به ترجمه بزند. او شعر را دوست دارد، به هنرمندان احترام می گذارد و به احتمال زیاد نباید آدم بدی باشد اما از آن واضح تر این است که او به درد مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نمی خورد.

این حقیقتی است که خود شالویی به چندین زبان بارها آن را اعلام کرده اما از آنجایی که فرهنگ و هنر یکی از بی اهمیت ترین بخش های جامعه در دولت دوم حسن روحانی است، آب از آب تکان نخورد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

فروشگاه اينترنتی
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
سایت خوبی دارید و امیدوارم که همه بتوانند در راستای وظایف و مسئولیت های خود به گونه ای مطلوب بکوشند و الگوی خوبی بای همه تلقی گردند فروشگاه اينترنتی https://www.baneh.com باسپاس
محمد علی
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۴
ایشون لطف کنند تشریف ببرند خوزستان اینجا مدیر کل بومی لازم دارد ضمنا ما خسته ددیم از بس مثنوی مولانا را ایشون در سخنانی های بلندشان خواندند . ایشان مدیر هستند باید حمایت مالی هنرمندان و گروه ها و جشنواره ها را را مشایعت کنند شرم آور است که قرار داد بستند پول مردم شش کاهه بلوکه شده چون جنگ مدیریتی دارند آقا من ماست خوردم به روحانی رای دادم . آقای شالویی جناب نجاتی درست می فرمایند بروید لطفا . اگر به ذعم شما حاج احد مرتکب اختلاس شد که مطمئن هستم تهمت شماست شما باید بدهی های مردم هنر را بدهید بعد بروید به .... و .... احمدی نژاد پول بپردازید نفوذ احمدی نژادی ها دارد شما و ارشاد را به خاک می کشد ..... با تارو پود احمدی نژاد با وام سه درصد ساخته شد ( چندصد میلیون) تا بچه های مردم شنود شوند . برو خودتو جمع کن بگذار مازنی ها کاررا در دست بگیرند پولی که من واسه هتل طلب دارم امروز پول یک شب اتاقک سر راهی نمی شود آیا این ها را می فهمی ؟ . جناب نجاتی خواهشا تایید کنید بخوانند
رخساره
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
من با گفته های آقای محمد علی موافقم . آقای شالویی پول مردم را بلوکه کرده و ارزش پول به خاک سیاه نشست ما اینطور از حمایت هنرمندان را نمی خواهیم . شالویی تا دم در ارشاد اجتماع نکردیم خودت آبرومندانه برو جناب آقای نجاتی میدونم برای شما ممکنه خوب نباشه ولی جون مامانتون اینو منتشر کنید ما جلو ارشاد تجمع می کنیم خیلی زود
ابراهیمی
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰
با 100 هزار دلار می شود بهترین مقاله در معتبرترین مجلات جهان چاپ کرد آقای شالویی ان شا الله اینکارا رو نکرد و لی مثنوی حفظ کردن که نشد کار مدیر کل !!! مدیر کل باید اعتماد هنرمدان و مردم را جلب کند او یک مدیر اجرایی است ما اگر حافظ کل قران هم که باشد را لایق مدیرکلی ارشاد نمیدانیم مگر اینکه مدیر باشد مدیر .... او مدیر نیست ارشاد استان اگر عباس زارع نباشد مثل دولت ترامپ بسته می ماند . فردا نکنین زارع با من نسبت داره ولی این همه سال آنقدر کار اجرایی در کارنامه دارد که برای او لازم نباشد من سخنی بگویم اصلا محمد عظیمی را بکنید مدیر کل . بعد بیا ببین حنیف خورشیدی با او عکس بگیرد چالش راه اندازی کند. بی خیال آقا نجاتی مدیر فرهنگی یک ساعت مثنوی می خواند عقده ای است همانطور که امام زاده بود حدیث می خواند
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو