امروز : چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت : ۲:۲۸ AM

سعید مرتضوی؛ زندانی خبرساز

سعید مرتضوی+عبارت
    -     کد خبر: 37543
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۳۰|۱۸:۴۴
سرویس : سیاست >> دولت
انتشار خبر حضور مرتضوی در عراق با واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی هم روبه رو گردید و بسیاری آن را به "فرار" مرتضوی تعبیر کردند. پس از آن سعید ایوبی وکیل مرتضوی در گفت و گویی اظهار کرد: «در این باره کسی با من مصاحبه نکرده است و این موضوع را تکذیب می‌کنم.»
 سعید مرتضوی سلبریتی نیست، اما برای رسانه‌های یک سلبریتی تمام عیار است. هر خبر و عکسی مرتبط با او سریعا مورد توجه قرار می‌گیرد. اخبار او همه جا خریدار دارد و او چهره‌ای است که تمام تحرکاتش زیر ذره بین افکار عمومی قرار دارد. رفتار‌های مرتضوی هم به این وضعیت دامن می‌زند. مرتضوی با وجود آنکه رسما در حال گذراندن دوران محکومیت است، اما در شایعات و خبر‌های غیر منتظره و عجیب احاطه شده است. آخرین آن مربوط به حضور او در عراق است. این خبر تکذیب شد، اما جنجال به پا کرد.
چند روز پیش یک خبرنگار به نقل از وکیل سعید مرتضوی، در توییتر خود نوشت که مرتضوی پس از راهپیمایی اربعین در راستای خدمت‌رسانی به امور ساخت حرمین شریف در نجف مانده و به ایران بازنگشته است.
این در حالی است که مرتضوی در حال گذراندن دوران محکومیتش در پرونده مربوط به کهریزک است.
در همین رابطه پس از انتشار این خبر بسیاری از رسانه‌ها داخلی خواستار توضیح مسئولان در این باره شدند که با وجود اینکه مرتضوی باید در زندان باشد ظاهرا در خارج از کشور به سر می‌برد.
انتشار این خبر با واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی هم روبه رو گردید و بسیاری آن را به "فرار" مرتضوی تعبیر کردند. پس از آن سعید ایوبی وکیل مرتضوی در گفت و گویی اظهار کرد: «در این باره کسی با من مصاحبه نکرده است و این موضوع را تکذیب می‌کنم.»
او تاکید کرد که "مرتضوی در حال حاضر در زندان در حال تحمل کیفر است و این شایعه تکذیب می‌شود."
سعید مرتضوی در جریان اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ به عنوان دادستان تهران دستور انتقال گروهی از معترضان بازداشت شده را به بازداشتگاه کهریزک صادر کرده بود و متهم شده بود که در مقابل بدرفتاری با آن‌ها با سهل‌انگاری واکنش نشان داده است.
چند نفر از بازداشت‌شدگان، از جمله روح‌الامینی بعدا در اثر بدرفتاری شدید مأموران بازداشتگاه جان خود را از دست دادند.
هر چند معاونت در قتل، بنابر ماده ۲۰۷ قانون مجازات اسلامی می‌تواند ۱۵ سال حبس در پی داشته باشد، اما دادگاه "ابراز ندامت" مرتضوی را پذیرفت و یک درجه در مجازات تخفیف داد و تنها دو سال حبس برای او در نظر گرفت.
مرتضوی در آخرین جلسه رسیدگی به اتهاماتش در مورد پرونده بازداشتگاه کهریزک حاضر نشده و تنها متن لایحه دفاعیه خود را برای دادگاه فرستاده بود.
خبرنگاران در بیرون دادگاه از او نقل کرده‌اند که گفته بود: "من در این نظام زندان نخواهم رفت."
 
فرار عجیب مرتضوی 
با وجود اینکه مرتضوی معتقد بود به زندان نمی‌رود، اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگو و معاون اول قوه قضائیه پنج‌شنبه ۲۳ فروردین در پاسخ به خبرنگار روزنامه خراسان درباره اجرای حکم مرتضوی هنگام ترک سالن شتابزده پاسخ داد: «حکم جلبش صادر شده، ولی متأسفانه هنوز گیرش نیاورده‌اند، حالا نمی‌دانم چطور هست!»
این اظهار نظر در آن مقطع بازتاب فراوانی داشت. حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری در حساب توئیتری خود با اشاره به محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی و مجرم فراری در فساد بانکی سه هزار میلیارد تومانی نوشت که مراقب باشیم مرتضوی خاوری نشود؛ نه فرار کند نه فراری داده شود.
شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی نیز ناپدیدشدن مرتضوی را شبیه به «شوخی» توصیف کرده بود.
فعالان مدنی نیز پوستر‌های مرتضوی به عنوان مجرم «تحت تعقیب» را بر دیوار‌های شهر چسباندند و کلیپ‌های ویدئویی با همین مضمون در شبکه‌های اجتماعی پخش شد.
همزمان شایعاتی از حضور مرتضوی در شهری در شمال ایران منتشر شد. این شایعات تأییدنشده از حضور او در رحیم‌آباد شهرستان رودسر در استان گیلان خبر می‌دادند.
همسر مرتضوی ۲۸ فروردین محل حضور او را تهران اعلام کرد. دو روز بعد جمعه‌شب وب‌سایت خبری «انصاف‌نیوز» به نقل از یک منبع آگاه از بازداشت مرتضوی در شهر ری خبر داد، اما این موضوع صحت نداشت. پس از آن همسر مرتضوی در اظهارنظر تازه‌ای گفت: از او هیچ خبری در دست ندارد.
در میانه همه این شایعات پرسش اصلی این بود که سعید مرتضوی کجاست؟ بالاخره دوم اردیبهشت ماه مرتضوی در شهری در شمال کشور یعنی سرخرود دستگیر و به تهران منتقل شد. او چند روز به صورت پنهانی در یک خانه ویلایی زندگی می‌کرد. بالاخره سعید مرتضوی بر خلاف تصورش روی زندان را دید و آب خنک اوین را چشید.
سعید مرتضوی؛ زندانی خبرساز
حضور مرتضوی مراسم عزاداری در تفت
مرتضوی در تفت 
مرتضوی به زندان رفت، اما حاشیه هایش ادامه یافت. در ایام عزاداری محرم تصویری از سعید مرتضوی منتشر شد که او را در شهر تفت نشان میداد که میان دار یک هیات عزاداری است. این تصویر باز هم بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت و باز هم این پرسش مطرح شد که سعید مرتضوی که باید در اوین باشد در تفت که زادگاهش است، چه می‌کند؟
در آن زمان مقامات قوه قضائیه توضیح دادند که مرتضوی برای چهار روز به مرخصی رفته و پس از آن به زندان باز می‌گردد. پس از این توضیح قوه قضائیه این سوال مطرح شد که آیا همه زندان اینچنین به راحتی به مرخصی می‌روند. 
محکومیت یک وکیل با شکایت مرتضوی
در اتفاقی دیگر همزمان با انتشار خبر سفر مرتضوی به عراق مصطفی ترک‌همدانی، وکیل دادگستری، با شکایت سعید مرتضوی در دادگاه تجدیدنظر به شش ماه زندان و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شد که حکم شلاق او به مدت یک سال تعلیق شده است.
پیمان حاج‌محمود عطار وکیل مدافع او به ایرنا گفت که این حکم در رابطه با شکایت سعید مرتضوی از مصطفی ترک همدانی به دلیل نام‌بردن از او در مصاحبه‌ای پیش از قطعی‌شدن حکمش صادر شده است.
این در حالی است که هنوز پرونده مرتضوی در این اتهام باز است.
پس از انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی در ۱۳ آذر ۹۲ که سعید مرتضوی را به تخلفات گسترده مالی بالغ بر میلیارد‌ها تومان متهم کرد، مصطفی ترک همدانی، علیرضا دقیقی و پیمان حاج محمود عطار به وکالت از تعدادی از کارگران از مرتضوی شکایت کرده بودند.
بر اساس گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی، سعید مرتضوی بن‌ها و کارت هدیه در اختیار برخی از مدیران دولت محمود احمدی‌نژاد و نمایندگان مجلس قرار داده که از جمله آن‌ها اختصاص ۵۰ میلیون تومان کارت هدیه به محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین، است.
در این گزارش همچنین سعید مرتضوی متهم شده بود که بخشی از کارخانجات شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، شستا، به ارزش بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان را به یک‌سوم قیمت و تنها با پرداخت مبلغ ۱۷ هزار میلیارد تومان، آن هم به صورت چک تضمینی به بابک زنجانی فروخته است.
به گفته تعدادی از نمایندگان مجلس مرتضوی دستور واگذاری ۱۳۸ شرکت این سازمان به بابک زنجانی را صادر و پنج فقره چک تضمینی به مبلغ ۴۴۲ میلیارد ین ژاپن معادل چهار میلیون یورو را به او داده است.
ترک همدانی پیش از این گفته بود که مرتضوی این چک‌ها را دو میلیارد ین بیشتر از مبلغ تفاهم‌نامه با بابک زنجانی و به ضرر سازمان تامین اجتماعی نوشته شده است و در پاسخ به سئوال دادگاه گفته که اشتباه چشمی صورت گرفته است.
در کنار اخبار و شایعات پیرامون مرتضوی این روزها بازخوانی وقایع تاریخی نیز داغ شده است. یکی از این وقایع داغ ماجرا مرگ زهرا کاظمی است. اخیرا محمد حسین خوشوقت مدیرکل مطبوعات خارجی وزارت ارشاد در دوران اصلاحات در گفت و گویی این ماجرا را باز خوانی کرده که مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.  روایتی که تمام علیه مرتضوی است و نشان می دهد او در ماجرای زهرا کاظمی نقش مخربی داشته است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال