امروز : سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت : ۱:۱۸ AM
اداره کل بهزیستی مازندران

راه اندازی تیم سیار امداد رسان به معتادان دور از دسترس در تمامی شهرستان های استان

بهزیستی
    -     کد خبر: 38217
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۱|۱۵:۵۲
در دهه فجر امسال بهزیستی استان با هدف به زیستن برای همه اقشار جامعه ، برنامه های متنوعی در دستور کار داشت که یکی از آنها ارائه خدمات به افراد دارای سوءمصرف مواد مخدر بود. در همین راستا دکتر فاطمه پورفاطمی معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان گزارش عملکرد این تیم های خدماتی را ارائه داد.

عبارت: به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان مازندران  دکتر پورفاطمی راه اندازی تیم سیار امداد رسان به معتادان دور از دسترس را یکی از این اقدامات عنوان کرد و گفت:  بهزیستی در خصوص خدمات در سطح سوم پیشگیری از اعتیاد  اقدام به راه اندازی مراکز گذری کاهش آسیب (DIC)، برای معتادان پرخطر، بی‌خانمان و دارای رفتارهای پرخطر  ناشی از تزریق مواد ویا ارتباطات جنسی محافظت نشده و در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی نظیر ایــدز، و هپاتیت نموده است و این افراد با مراجعه به این مراکز از امکانات رایگان برنامه سوزن و سرنگ وسایل تزریق ایمن و کم‌آسیب و برنامه‌های آمـــوزشی رایگان برخوردار می شوند.

وی با اشاره به اینکه این مراکز گذری در سطح استان فقط در برخی از شهرستان ها(نکا، ساری، آمل، نور، تنکابن) فعال بوده و نیاز به این گونه خدمات در سایر شهرستانها برای این دست از معتادین نیز ضروری به نظر میرسید ،خاطرنشان کرد:  در شهرستان های فاقد مراکز گذری کاهش آسیب در معاونت امور توسعه پیشگیری بهزیستی مازندران با بستر سازی های صورت گرفته اقدام به راه اندازی تیم سیار امداد رسان به معتادان دور از دسترس در تمامی شهرستان های استان نموده و آیین افتتاح آن در دهه مبارک فجر برگزار گردیده است .

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان مازندرانبا بیان اینکه  با اجرای این طرح خدمات درمانی، حمایتی به تمامی مصرف کنندگان مواد بی خانمان و دارای رفتارهای پرخطر ناشی از تزریق مواد در سطح استان ارائه می گردد افزود: به این ترتیب تا حدود بسیار زیادی از بروز آسیب های ناشی از مصرف تزریقی مواد در سطح جامعه پیشگیری بعمل آید.

 دکتر پورفاطمی همچنین با اشاره به فعالیت های مراکز اقامتی میان مدت و مراکز کاهش آسیب به مناسبت دهه مبارک فجر امسال تصریح کرد: مراکز اقامتی میان مدت مکانی برای اقامت و درمان فرد معتاد تا زمان تکمیل دوره بهبودی هستند. بیماران در این مراکز مطابق با پروتکل تدوین شده به روش پرهیز مدار ( یادگیری سنت های دوازده قدم درمان اعتیاد ) و درمان های روانشناختی تحت درمان قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 72 مرکز اقامتی میان مدت در سطح استان با مجوز اداره بهزیستی مشغول به فعالیت می باشند و در 9 ماهه اول سال جاری تعداد 9812 بیمار در این مراکز تحت درمان قرار گرفته اند ، افزود: به مناسبت دهه مبارک فجر برنامه های مذهبی، فرهنگی، ورزشی، علمی از قبیل اجرای مسابقـات ورزشـی ماننـد طنـاب کشـی، فوتبال دستی، والیبال و دارت و... برگزاری مسابقات کتابخوانی و برنامه های فرهنگی از قبیل بیان خاطرات انقلابی  با دعوت از خانواده های شهدای و جانبازان دوران انقلاب - نصب بنر در سردرب ورودی مراکز اقامتی وکاهش آسیب با متن دهه فجر مبارک باد – آذین بندی و پخش سرودهای انقلابی در مراکز اقامتی و غبارروبی از مزار شهدای جنگ و انقلاب مسئولین و پرسنل کمپ باتفاق مسئولین شهری شهرستان ها در این مراکز اجرا گردیده و در حال انجام می باشد.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال