امروز : چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت : ۲:۵۱ AM
اختصاصی عبارت
مقایسه جدول خوشبخت ترین و ثروتمندترین استان های ایران؛

پول خوشبختی نمی آورد

علم و ثروت
    -     کد خبر: 38593
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۶|۰۹:۱۷
روزگاری در مدرسه وقتی دانش آموزی بین دوراهی علم و ثروت قرار می گرفت و باید یکی از آنها را بعنوان اولویت به معلمش معرفی می کرد اکثر دانش آموزان چه از روی رودربایستی، چه به صورت جدی و چه برای پُز دادن «علم» را انتخاب می کردند به خاطر اینکه از قدیم به ما گفته اند: «پول خوشبختی نمی آورد»

عبارت ـ گروه اقتصادی: دیروز مرکز آمار ایران با کمک مراکز نظرسنجی دانشگاهی نمودار احساس خوشبختی در ایران به تفکیک استان ها در سال 96 را منتشر کرد که بر اساس آن گیلان و مازندران بیشتر از دیگر استان های کشور احساس خوشبختی می کردند و اصفهان و خراسان جنوبی کمتر از دیگر نقاط کشور احساس خوشبختی می کردند.

 وقتی در کشورهای پیشرفته درباره احساس خوشبختی حرف می زنیم درواقع نوعی لذت مداوم و جاری در زندگی را اندازه می گیریم اما وقتی در ایران از خوشبختی حرف می زنیم در واقع میزان بدبختی را می سنجیم و هر کسی کمتر بدبخت بود قاعدتا خوشبخت میدانیمش.

 اینکه چه عواملی در سنجش کیفی و کمی درصد خوشبختی در ایران لحاظ شده موضوع این یادداشت کوتاه نیست بلکه مسئله سنجش تصورات قدیمی و شکل گرفته اجتماعی درباره دلایل خوشبختی است.

 روزگاری در مدرسه وقتی دانش آموزی بین دوراهی علم و ثروت قرار می گرفت و باید یکی از آنها را بعنوان اولویت به معلمش معرفی می کرد اکثر دانش آموزان چه از روی رودربایستی، چه به صورت جدی و چه برای پُز دادن «علم» را انتخاب می کردند به خاطر اینکه از قدیم به ما گفته اند: «پول خوشبختی نمی آورد»

 

 

 

 اگر این گزاره درست باشد پس 10 استان اول لیست خوشبخت های کشور باید با 10 استان اول لیست ثروتمندان ایران همخوانی بالایی داشته باشد. در صورتیکه وقتی این دو را با هم می سنجیم می بینیم که انگار آن ضرب المثل قدیمی کارکردش را از دست داده و در کشوری زندگی می کنیم که حتی اگر ثروتمان از پارو هم بالا برود باعث نمی شود احساس خوشبختی کنیم.

این واقعیت حداقل درباره نیمی از استان های بالای جدول صدق می کند. در جدول ثروتمندترین استان های کشور که بر اساس میزان سپرده بانکی صورت بندی شده است استان های اصفهان، یزد، سمنان، قم و البرز استانهایی هستند که در جمع 10 استان اول ثروتمند قرار دارند اما همزمان در جدول خوشبخت ها جزو 10 استان آخر لیست هستند .

این یعنی 50درصد پولدارترین مردم ایران احساس بدبختی می کنند، پس نتیجه می گیریم به هیچ وجه نمی توان با اطمینان گفت هرکسی پول دارتر است خوشبخت تر است.

 موضوع دیگری که می توان گفت با احساس بدبختی مردم این استان ها پیوند خورده مسئله «آب» است.4 شهر از این 5 شهر دچار تنش و بحران آبی هستند که در سال های اخیر به شدت تشدید شده است. با این حساب می توانیم بگوئیم حداقل در شرایط فعلی مملکت «آب» خوشبختی می آورد.

 این یادداشت کوتاه تنها به صورت گذرا نگاهی اجمالی به قیاس این دو جدول داشته است اما اگر گزارشی تحلیلی و میدانی تهیه شود بی شک نکات بسیار ظریفی از آن به دست خواهد آمد که می تواند نقشه راه توسعه را به ما نشان دهد.

فی المجلس نتیجه اینکه حداقل با 50 درصد اطمینان می توان گفت : ما در دورانی زندگی می کنیم که پول خوشبختی نمی آورد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷
عجبببببببببب تحلیل مزخرفی