امروز : سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت : ۱:۵۲ AM
به بهانه جلسه ستاد بحران در استانداری مازندران‌‌؛

یاد بعضی نفرات روشنم می‌دارد/سیل در شرق، کنسرت در غرب؛ حکایت شرافت و مهمان‌نوازی مازندرانی‌ها

 جلسه ستاد بحران در استانداری مازندران‌‌+عبارت
    -     کد خبر: 39101
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱/۴|۱۸:۵۱
سرویس : سیاست >> دولت
درود بر شرف این مردمان که سالهاست بهترین میزبان ایرانیان هستند درحالی‌که کوچکترین اعتباری برای این خدمات ملی دریافت نمی‌کنند. درود بر شرف شما مردم تبرستان که سخت‌ترین زلزله‌ها و شدیدترین سیلاب‌ها نیز قدرت خم کردن قد چون سروتان را ندارند.

عبارت - عالین نجاتی: امروز از برگزاری جلسه ستاد بحران در استانداری مازندران بی‌خبر بودم، البته نه اینکه از اصل جلسه خبر نداشتم، بلکه زمانش را نمی‌دانستم.

جای گله‌ای هم نیست، در این شرایط سخت نباید انتظار داشت به همه زنگ بزنند و دعوت رسمی کنند، اما یکساعت مانده به پایان نشست مطلع شدم و خودم را رساندم.
نماینده‌ها حرف زدند، چند مدیرکل مرتبط به بحران نکاتی را گفتند و بعد چند وزیر درباره اینکه چه باید کرد حرف زدند و نهایتا استاندار و معاون اول رئیس جمهور سخنرانی کوتاهی کردند و جلسه تمام شد.
از میان اظهارات مختلف که قریب به اتفاق تکراری بودند و نشان می‌دادند اساسا جای تجربه‌اندوزی و درس گرفتن از وقایع در دایره لغات ما خالی است، سه نفر به نکات مهمتری اشاره کردند و اگر اظهارات آنها نبود کیفیت جلسه (حداقل برای من) نازل می‌ماند.
 
👈 اول) فرهاد دژپسند که وقتی میکروفن اش روشن شد اعلام کرد امروز می‌خواهد آنطرف میز بنشیند و بعنوان یک مازندرانی، نه وزیر اقتصاد سخن بگوید.
خود این حرکت فی‌نفسه قابل توجه است، چون تفکری غلط در ذهن ما وجود دارد که وقتی فردی به جایگاهی ملی می‌رسد باید زادگاه خودش را از حافظه کوتاه مدت و بلند مدتش حذف کند وگرنه به منطقه گرایی و دید بسته متهم می‌شود.
این ادعا به سه دلیل واضح غلط است:
۱. چون آن مسئول ملی شناخت بسیار بیشتری نسبت به دیگران - که بومی آن منطقه نیستند - دارد، بنابراین واجب است اصالتش را در تصمیم گیری دخالت دهد. 
۲. زیرا دفاع او از مردمان زادگاهش آنهم در شرایطی دشوار مثل بلایای طبیعی دلگرمی به مراتب بیشتری به آسیب دیدگان خواهد داد و خیال آنها را از اینکه در هیجانات سیاسی پایتخت فراموش نمی‌شوند راحت می کند.
۳. به مسئولان بومی قوت قلب می‌دهد و امیدوارشان می‌کند به آگاهی دقیق کسی که باید جبران مافات کند.
 
به این جهت باید بعنوان یک مازندرانی از این شیوه مواجهه آقای دژپسند با سیلاب ویرانگر مازندران قدردانی کنم.
همچنین برخلاف دیگران که مدام دلایل و خواسته های مشابهی را تکرار می‌کردند، دژپسند دقیقا به سراغ ردیف های مورد نظر رفت و به صورت مصداقی از جهانگیری مطالبه کرد. او حتی به تعداد بالگردهای موجود و کمبود آنها نیز گریزی زد؛ موضوعی مهم که از دید دیگران پنهان مانده بود.
 
👈دوم) اسحاق جهانگیری که از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکرد و همانطور که در گلستان با برکناری مناف هاشمی نتیجه ضعف مدیریت را به دیگران گوشزد کرد، در مازندران نیز از مجید حسین زادگان قدردانی نمود تا نشان دهد تلاش ها نیز از نظر پنهان نمی‌ماند.
 
معاون اول رئیس جمهور در ابتدای اظهاراتش گریزی به تلاش آمریکایی ها برای ماهی گرفتن از آب گل آلود وقایع طبیعی زد تا با یک تیر دو نشان بزند و بگوید حواسش به تخریب‌های سازمان یافته و گسترده در فضای مجازی علیه کلیت دولت هست.
اینکه دولت بعنوان یک کل و دولت بعنوان یک جزء در گلستان بد عمل کردند شکی نیست اما بی انصافی است این‌سوی ماجرا یعنی مازندران را نبینیم که در اوج بحران سیل پذیرای بیشترین تعداد مسافران نوروزی در ایران است.
بالانس بحران سیل با فرصت گردشگری اگر غیرممکن نباشد بسیار دشوار است.
اگر این تلاش های دولت دیده نشود اوج بی‌انصافی است، آنچنان که اگر کوتاهی های بخش دیگری از دولت کتمان شود هم خارج از انصاف است. 
اشاره جهانگیری به ضرورت اتحاد و پرهیز از سواستفاده سیاسی از این چالش‌ها ضرورتی بود که باید گفته می‌شد د به موقع و با لحنی مناسب گفته شد. 
 
👈سوم) احمد حسین زادگان که به عقیده من درکنار بسیج و هلال‌احمر قهرمان سیلاب اخیر است. حضور او در صحنه نشان داد هم توانایی بدنی کافی دارد و هم توانایی ذهنی برای مواجهه با بحران‌های ناگهانی. 
شیوه او برخلاف بسیاری از مسئولان ملی که برای تماشا و آوردن نامشان در اخبار به محل آمدند و فقط برای مردم سر و دست تکان دادند، منحصربه‌فرد و اثرگذار بود. 
حسین زادگان برای کاهش دردها و نزدیک شدن به آسیب دیدگان باب شوخی را باز کرد و همزمان که با مردم مهربان و شوخ بود با مدیران جدی برخورد کرد. 
اظهارات امروز او نیز خالی از هیجان، تملق و وعده‌های آبدارِ نشدنی بود. سعی کرد معاون اول و وزرای حاضر را قانع کند که رقم‌های درخواستی اش با رعایت همه جوانب اعلام شده. 
او کشاورزی و راه را دو مسئله فوری برای دوران بازسازی دانست تا بتواند بدون شعارزدگی دست روی مواردی بگذارد که امکان تحققش بیشتر است و ردیفهای بودجه‌ای در آن انعطاف بیشتری دارند. 
این انتخابها نشان داد حسین زادگان لایحه بودجه امسال را سرسری نخوانده و نکات کلیدی و میانبرهایش را به حافظه سپرده.
 
تقدیر امروز جهانگیری از حسین زادگان و واکنش مثبت افکارعمومی به عملکرد او در بحران سیل اخیر بعنوان یک مازندرانی برای من مایه افتخار است، چون او نشان داد اعتماد به مدیران بومی و پرهیز از پیرمردسالاری جواب می‌دهد. 
او اولین نوروزش را در قامتِ استاندار، پای هفت چالش وارده بر سفره عید مازندرانی‌ها(سیل، بی‌خانمانی، کمبود اعتبارات، شکستن رکورد ورود گردشگران، عدم برخورداری از امکانات کافی برای برقراری تعادل میان گردشگری و سیل، نظارت بر قیمت‌ها با توجه به شرایط ویژه اقتصادی و ضعف زیرساخت‌های جاده‌ای برون و درون شهری) تحویل کرد. چالش‌هایی که برخی از آنها قدیمی‌اند اما سیل باعث تشدید و تغییر چهره شان شده و برخی نیز زاده بحران سیلاب هستند. 
 
✔️اما نکته آخر و بسیار مهم که باید گفته شود و کمتر گفته شده این است:
درحالیکه در شرق و مرکز مازندران مردم مشغول پاک کردن گل و لای از وسایل خانه هستند و بر جنازه خسارات وارده بر بخش کشاورزی، قطع راهای ارتباطی و تباه شدن نوروزشان اشک می‌ریزند، در غرب مازندران متل قو و عباس آباد و نمک آبرود،محمودآباد و آمل و رامسر همچون سال‌های گذشته پذیرای گردشگران هستند.
شاید از نظر بعضی این پارادوکس بی‌انصافی باشد، اما وقتی میلیونها مسافر پشت دروازه‌های غربی مازندران صف کشیده‌اند نمی‌توان راه را بست و گفت ما عزاداریم.
این پذیرایی شایسته از مسافران اوج مهمان نوازی و شرافت مردم مازندران را نشان می‌دهد که در دل خون می‌گریند اما به رسم مهمان نوازی بر لب خنده دارند.
پس قهرمان واقعی و اصلی همه مازندرانی‌ها هستند. همه آنهایی که شاید در دل توقع داشتند در این شرایط حداقل کنسرت و جنگهای شادی تعطیل شوند اما بازهم دلشان نیامد نوروز هموطنانشان را بر آنها تلخ کنند.
درود بر شرف این مردمان که سالهاست بهترین میزبان ایرانیان هستند درحالی‌که کوچکترین اعتباری برای این خدمات ملی دریافت نمی‌کنند.
درود بر شرف شما مردم تبرستان که سخت‌ترین زلزله‌ها و شدیدترین سیلاب‌ها نیز قدرت خم کردن قد چون سروتان را ندارند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال